Avrupa Gezi Rehberi Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan Gezi Rehberi

Köklü tarihi, masmavi suları, birbirinden güzel adaları, insanın vücudu kadar içini de ısıtan yakıcı güneşi, boydan boya sahilleri ve nefes kesici manzaralarıyla Yunanistan, hem kültürel gezi hem tatil gezilerinde vazgeçilmez bir yere sahip. Küçük bir ülke olmasına rağmen bir ömür gezseniz bitiremeyeceğiniz Yunanistan’a, sadece tarihi eserleri ve sahilleri sebebiyle bile gidebilirsiniz. Sıcakkanlı Yunanlıların hareketli kültürüne ayak uydurarak, geleneksel gece eğlencelerine katılabilir ya da gece hayatının hareketliliğine kapılabilirsiniz. Gündüzleri ve geceleri yapılacak aktiviteler ile bitmez, tarihi eserleri ve sahilleri ise tekrar tekrar gitmeyi isteyeceğiniz güzellikte olduğu için, bir kere Yunanistan’a gittiğinizde tekrar ziyaret etmeyi isteyeceğiniz bir ülke.

Adriyatik ve Ege Denizi ile çevrili ülkede Akdeniz iklimi etkisini gösterir. Gezmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Kültürel geziler için ilkbahar ayları ve tatil yapmak için yaz ayları daha uygundur.

Ulaşım için kara, deniz ve havayolunu tercih edebilirsiniz. Yunanistan küçük bir ülkedir ve ulaşımı sağlamak zor değildir. Atina’da ulaşım gelişmiş metro ağı, tramvay ve otobüs sistemleri ile sağlanır. Diğer şehirlerde ise otobüs yaygın olarak kullanılır. Bunun dışında ücreti ve konforu daha fazla olan taksiler de ulaşım için tercih edilebilir.

Akdeniz’in Sımsıcak Tatil Destinasyonu: Beyaz Badanalı Evlerin Büyüsüne Kapılın

Yunanistan’da pek çok alışveriş merkezi, alışveriş caddeleri ve küçük dükkânlar haricinde sokak satıcıları bulunur. Buralardan hediyelik eşyalar ve yerel ürünler satın alabilirsiniz. Damla sakızı, Kavala kurabiyesi gibi Yunanistan ile özleşmiş paketli gıdalar da satın alabilirsiniz.

Yunan mutfağı Akdeniz mutfağından etkilenmiştir, zeytinyağlı yemekler ön plana çıkmaktadır. Mutlaka ünlü Yunan salata ve mezelerini, balık yemeklerini, soğan mücverini ve tavuk ciğeri yemeğini denemelisiniz. Tabii ki Yunan içkisi Ouzo’yu ve ünlü Yunan şaraplarını denemeden dönmemelisiniz.

Yunanistan turistik bir ülke olduğu için konaklama oldukça kolaydır. Konaklayabilecek pek çok otel ve pansiyon bulunur. Ulaşım kolaylığı açısından merkezi yerdeki otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz, Yunan Adaları’nda konaklama için ise pansiyonlar tavsiye edilir.

Eğlenceli ve hareketli bir kültüre sahip Yunanlar, gece hayatını dolu dolu geçiriyor. Bu sebeple Yunanistan’da gece hayatı oldukça canlıdır. Sirtaki yapılan geleneksel eğlence mekânları rağbet görürken, gece kulüplerinin ve barlarında geleneksel eğlence mekânlarından aşağı kalır yanı yoktur. Gece hayatına dilerseniz klasik eğlencelerle ya da modern kulüplerle dâhil olabilir, eğlencenin doruklarına varabilirsiniz.