Meteora

Meteora’nın ismi Antik Yunanda ‘havada asılı’ anlamına gelen ‘Meteoros’ kelimesinden gelmektedir. Manastırların bu ismi almasının nedenini ise kuruldukları bölgenin konumundan kaynaklanmaktadır. Meteora Yunanistan’ın Thessaly bölgesinde bulunan Kalambaka şehrinin hemen yakınında, Artichasia dağlarıyla çevrili olan bir noktada yer almaktadır. Buralardaki manastırlar yerden yaklaşık 400–500 metre yükseklikteki jeolojik yapı bakımından çok önemli bulunan kayaların üzerine konumlanmıştır. Bazı manastırları ziyaret etmek için 350 veya 500 basamak merdiven çıkmak zorundasınız.

Meteora Yunanistan’nın en önemli ve en büyük manastır topluluğudur. 10. yüzyılın sonu ve 11. yüzyılın başlarından günümüze kadar gelen dini ritüel faaliyetlerinin sürekli sürdüğü Ortodoks keşişlerinin bir bölgesi olmuştur. 10. ve 11. yüzyıllarda Meteora inzivaya çekilen ilk keşişler tarafından bu koca kayaların üzerinde kurulmuştur. Her manastır sizi şaşırtacaktır.

14. yüzyılın sonlarına gelindiğinde toplam 24 tane olan manastırlardan bugüne kadar sadece 6 tanesi korunabilmiş. Bu toplam 6 manastırın 4 tanesinde rahipler diğer 2 tanesinde ise rahibeler bulunuyor.

Daha Fazla Okuyun: Selanik Gezi Rehberi

Meteora’yı gezmek için en az bir tam gün veya 2 gün ayırmanızı öneririm. Manastırların biri diğerinden farklı bir havaya sahiptir. Kalambaka ile Meteora arası sadece 5-6 km’dir. Kalambaka’da her tür konaklama olanağı var. Kalambaka Meteora’nın kenarında ve yaklaşık 15.000 nüfusa sahiptir. Bu kasabanın ekonomisi turizme dayanmaktadır.

Metero UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Selanik’ten veya Atina’dan otobüs, tren veya özel araç ile ulaşabilirsiniz. Selanik’ten araba ile yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Bugüne kadar gördüğünüz birçok yerden çok daha ilginç bir yer METEORA.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.