Yunanistan, dünyanın en zengin coğrafi ülkelerinden biri olup, arkeolojik, mimari, manevi ve kültür-sanat alanında tarihi anıtları ve müzeleri ile görülmeye değer bir yerdir. Bununla birlikte, ülkeye adımınızı atar atmaz göreceğiniz şey çoğu yerin modern bir şekilde dekore edilmiş olduğu, yerli ve yabancı turistlerin iyi vakit geçirmeleri için heyecan verici aktiviteler ile olan doluluğudur.

Atina, tarihin ve modernizmin kusursuz karışımı olarak hizmet veren ülkenin çağdaş başkentidir. Atina’da iken görmeniz ve kaçırmamanız gereken yerlerden en önemlilerine göz atın…

1. Benaki Müzesi’nde İslam Sanatı’nı İnceleyin

Benaki İslam Sanatı Müzesi, İslam medeniyetinin evriminin hikayesinin anlatıldığı eşsiz bir yerdir. Asırlık tarihi ve çağdaş İslam mimari tasarımları ile muazzam bir yapıdır. Hindistan, Kuzey Afrika ve İspanya gibi ülkelerden 12.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapan Benaki Müzesi, kendi başına bir mucize gibi bir yer.

2. Plaka Mahallesi’nde Gezin

Plaka Mahallesi, Atina’nın en eski mahallelerinden biridir. Antik mimarisi, doğal yeşil alanları ve uğramanız gereken ünlü yemek mekanlarının karışımı ile son derece ışıltılı bir yer. Bölgenin manzarası ve bohem havası harika fotoğraflar çekmenize fazlasıyla yardımcı olacaktır.

3. Lycabettus Tepesi’ne Tırmanın

Eğer tırmanış, yürüyüş ve keşif maceralarını seven biriyseniz, Lycabettus Tepesi’ne tırmanmayı ve sonra manzaralar eşliğinde aşağı inmeyi kaçırmak istemezsiniz. Lycabettus Tepesi’nin zirvesi Atina’nın muhteşem manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca zirvedeki harika kafelerinden birinde manzaraya karşı yemekte yiyebilirsiniz.

4. Poseidon Tapınağı’na Bakın

Poseidon Tapınağı’nı gezmek Atina’da yapabileceğiniz en iyi yarım günlük gezilerden biridir. Tamamen beyaz mermerden yapılmış, M.Ö. 5. yüzyılın ortalarında deniz tanrısı Poseidon’a ithafen inşa edilmiş. Buradan Akdeniz’in muhteşem manzarasını ve gün batımlarını seyre doyabilirsiniz.

5. Monastiraki’de Alışveriş Yapın

Monastiraki pazarı, kentin en hareketli bölgelerinden biridir. İnsanlarla dolup taşan capcanlı bir alışveriş yeri. Burada giyimden gıdaya, elektronikten hediyelik eşyalara kadar pek çok butik mağazalar yer alıyor. Eve dönerken hediyelik eşya almak ve Atina’nın günlük yaşamını gözlemlemek için mükemmel bir yerdir.

6. Yunan Mutfağını Deneyimleyin

Atina’nın ağız sulandıran sokak yemekleri satıcılarını ve sokaklarında dans eden insanlarını görmeyi ihmal etmeyin! Her Pazartesi günü Atina’nın her köşesinden tangoya çıkan bir grup insanın katıldığı Sokak Dansı Milonga’yı kaçırmamanız gerekir.

7. Meteora’ları Ziyaret Edin

Nefes kesen gerçeküstü manevi bir yer olan Meteora manastırları, Teselya Vadisi ovalarında kayalıklara inşa edilmiş son derece özel yerler. 11. yüzyılın başlarında dünyadan soyutlanmak ve maneviyatı düşünmek için buraya gelen rahipler tam da burada dik kayalıkların zerine manastırlar inşa etmişler. 300 metre yüksekliğe kadar dik kumtaşı oluşumlarının üzerine inşa edilen bu şaşırtıcı yapılar mutlaka görülmelidir.

8. Epidaruos Antik Tiyatrosu’na Göz Atın

Saronik Körfezi’ndeki bu hoş sahil kasabası, Atina’dan arabayla yaklaşık üç saat, Nafplio’dan arabayla 30 dakika uzaklıktadır. Buranın asıl önemli noktası, M.Ö. 4. yüzyıldan kalma Epidaruos Antik Tiyatrosu’dur. Bu iyi korunmuş antik kalıntı, görülmeye değer yerler arasındadır. Yunanistan’ın en iyi korunmuş antik tiyatrosu olan Epidaruos, her yıl bir dizi festivallere ev sahipliği yapıyor.

9. Ulusal Bahçelerde Vakit Geçirin

Atina’nın merkezinde bulunan Ulusal Bahçeler, onu çevreleyen beton metropolün gürültüsünden ve karmaşasından arınıp güzel bir inzivaya çekilmek için ideal bir yer. Park içerisinde çakıl yollar, göletler ile Yunan keçileri, tavus kuşları ve birkaç farklı hayvan türünün bulunduğu küçük bir hayvanat bahçesi bulunuyor. Ulusal Bahçeler, Atina’da öğlen vakitlerinizi geçirebileceğiniz çok hoş ve sakin bir yerdir.

10. Parthenon’u Ziyaret Edin

Parthenon, antik dünyanın en ikonik ve kolayca tanınan kalıntılarından biridir. Arkeolojik tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir ve şehirden hatıra olarak olacağınız magnet ve kartpostalların hemen hepsinde mutlaka Parthenon’u görürsünüz. Atina gezinizde bu göz kamaştırıcı tarihi eseri mutlaka görmelisiniz.

Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.