Bolivya gezi rehberi ile Bolivya hakkında detaylı bilgileri.

Çoğu kişiye sorsak “Bolivya nerede?” desek herhalde doğru cevap veren kişi sayısı çok az olur. Bu kadar güzel bir ülkeyi bilmemeyi, anlatmamayı biz kabul edemiyoruz. Dedik ki bir Bolivya Gezi Rehberi oluşturalım, ne biliyorsak anlatalım. Güney Amerika’nın Tibeti lakaplı bu muhteşem ülkeyi biraz olsun tanıtalım. Hazırsanız başlıyoruz.

La Paz Meydanı ve Lapaz Hakkında detaylı bilgiler.

Bolivya Gezi Rehberi: Bolivya Hakkında Genel Bilgiler

Bolivya Nerede?

Bolivya, Güney Amerika’nın kalbi denilebilecek bir bölgede konumlanmış durumda. Güneyinde Şili ve Arjantin, Güneydoğusunda Paraguay, Doğusunda Brezilya ve Batısında Peru ile komşu. Ayrıca Güney Amerika kıtasında, Paraguay ile birlikte denize kıyısı olmayan iki ülkeden biri. Şimdi biri size Bolivya nerede diye sorduğunda şıp diye cevap verirsiniz. Bolivya gezi rehberi yazısını okumaya devam edin ve ülke hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bolivya’nın Başkenti

Evet. Bolivya’nın başkenti sorusu oldukça kafa karıştırıcı ve zor. Ülkede güçler ayrılığı var ve bu güçler farklı şehirlerde toplanmış durumda. Yargı, Sucre kentinde, yasama ve yürütme ise La Paz şehrinde bulunuyor. Bu da Bolivya’yı birden fazla başkentli bir ülke yapıyor açıkçası.

Bolivya’nın Nüfusu ve Bolivya’nın Dili

Bolivya nerede ve Bolivya hakkında detaylı bilgilerin verildiği Bolivya Gezi Rehberi yazısını okuyun.

Bolivya’nın nüfusu 10 milyonun üzerinde. Nüfusun yaklaşık 6 milyonu Güney Amerika yerlileri olan Quechua ve Aymara yerlilerinden oluşuyor. Kalan ise İspanyol kökenli ya da melez. Ayrıca Bolivya’da İspanyolcanın yanında Quechua ve Aymara dilleri de resmi dil statüsünde.

Bolivya’nın Dini

Bolivya nüfusunun %90’ından fazlası Hristiyan. Bu Hristiyan nüfusunun çok büyük bir bölümü de Katolik.

Bolivya Para Birimi

Bolivya’nın para birimi Bolivyano ve bir Bolivyano yaklaşık 50 kuruş yapıyor. Ayrıca, Bolivya’nın kıtanın en ucuz ülkesi olduğunu da belirtelim.

Bolivya Tarihi

Bir ülkenin gezilecek yerleri o ülkenin tarihinden bağımsız düşünülemez. Bu yüzden hızlandırılmış bir Bolivya tarihi anlatalım sizlere.

Bolivya tarihi hakkında bilgiler.

Bolivya hakkında bilmeniz gereken ilk şey, adını, ünlü kahraman Simon Bolivar’dan almasıdır. Simon Bolivar neredeyse tüm Latin Amerika ülkelerinde bir kahramandır ve bir ülkeye adını verebilecek kadar önemli biridir. İspanyol yönetiminden 1825 yılında kurtulan Bolivya yaklaşık 200 yıl boyunca darbelerle boğuşmuştur. Eline silah alan darbe yapıyor desek doğru olur açıkçası. Asker darbe yapıyor, ertesi gün bir bakmışsınız başkası darbe yapmış. Ülke darbeler yüzünden geriye gitmekten milattan önceye dönmüş resmen. Hatta Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara da Bolivya’nın baskıcı yönetimine karşı gerilla mücadelesine girişmiş fakat 1967 yılında girdiği bir silahlı çatışma sonucu yaralanmış ve Bolivya’da öldürülmüştür. Hala öldüğü köy turistik açıdan oldukça cezbedicidir.

Günümüzde, siyasi istikrar biraz gözükse de halk hala yer yer çok şiddetli eylem yapabilmekte Bolivya’da. Halkı da ayrı bir psikopat doğruyu söylemek gerekirse. Bazen şehirler arası yolları kapatıp büyük eylemler gerçekleştirebiliyorlar. Biraz öfkeli insanlar anlayacağınız.

Bolivya hakkında daha resmi tarih, coğrafya ve siyasi bilgileri Wikipedia sayfasından okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: Şili Gezi Rehberi

Bolivya’da Gezilecek Yerler

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni tuz gölü hakkında bilgiler.

Salar de Uyuni, kuşkusuz Bolivya’nın en çok turist çeken yeri. Her yıl milyonlarca insan sırf burayı görmek için geliyor. Dünyanın en büyük tuz gölü burası. Şahit olacağınız güzellikler say say bitmez. Salar de Uyuni, Potosi eyaletine bağlı küçük bir kasaba olan Uyuni’ye bağlı. Turlar, Uyuni adlı kasabadan satın alınıyor. Tur satın almak için iki seçeneğiniz var. İlki günübirlik turlar, ikincisi ise 3 günlük turlar. İkisinin de fiyatları oldukça ekonomik. 4×4 jiplere binip sabahtan tura başlıyorsunuz.

Bolivya Salar de Uyuni Tuz Gölü hakkında bilgiler.

Eğer günübirlik turlara katılacaksanız, öncelikle tuz müzesine götürüyorlar. Sonrasında ise eski ve kullanılmamış trenlerin bulunduğu bir tren mezarlığına gidiyorsunuz. Görmesi oldukça keyifli. Sonrasında ise uçsuz bucaksız tuz gölüne varıyorsunuz. Şanslıysanız ve biraz yağmur yağmışsa muhteşem manzaralara tanıklık ediyorsunuz. Günübirlik turlar gün batımını izledikten sonra bitiyor.

Bolivya tren mezarlığı hakkında bilgi.

3 günlük turlarda ise Laguna Verde adlı olağanüstü bir lagüne gidiyorsunuz, Bolivya gayzerlerini görüyorsunuz. Ancak 3 günlük turlarda mecburen konaklama çadır şeklinde oluyor. Gece de hava eksi derecelere düşebiliyor. Gerekli ekipmanınız yoksa, mutlaka tur şirketine bildirin, ayarlıyorlar size güzel bir uyku tulumu ve çadır. Bizim tavsiyemiz, eğer vaktiniz varsa 3 günlük turları satın almanız. Tur şirketlerinin fiyatları birbirine genelde yakın olsa da farklılık gösterebiliyor. Birkaç tur şirketi gezmek iyi olabilir.

Potosi Madenleri

Patosi madenleri hakkında bilgiler.

Potosi şehrinin temel geçim kaynağı madencilik ve ülkenin önemli gelir kalemlerinden birini oluşturuyor. Şehirde görülecek fazla şey olmasa da madenler ilgi çekici olabilir. Madenlere günlük turlar düzenleniyor ve gerekli ekipmanları giyip madene inebiliyorsunuz. Değişik bir tecrübe yaşamak isteyenler için cezbedici.

La Higuera

La Higuera da birçok turistin gittiği küçük bir köy. Turistlerin bu köyü ziyaret etmelerinin sebebi ise Arjantinli devrimci Che Guevara’nın bu köyde öldürülmesi. Ulaşım biraz zor olsa da tarihe tanıklık etmek için oldukça önemli bir yer.

La Paz

La Paz nerede? La Paz hakkında bilgiler.

La Paz Bolivya’nın başkentlerinden biri ve dünyanın en yüksek rakımlı başkenti unvanına sahip. Eğer rakımı düşük bir şehirden geliyorsanız kısa bir yokuşu çıkmanız durumunda bile nefes nefese kalmanız mümkün. Böyle durumlarda ise imdadınıza koka yaprağı yetişecek. Koka yaprağı kokain yapımında kullanılan ana madde. Fakat ham halinin herhangi bir uyuşturucu etkisi yok. Aksine ayıltıcı, enerji verici bir etkisi var. Ağzınıza alıp çiğniyorsunuz ve etkisini göstermeye başlıyor. Yolda gördüğünüz çocuklar bile çiğniyor. Görünce nasıl bir şey olduğunu anlayacaksınız.

La Paz, İspanyolca’da barış anlamına geliyor ama şehir sürekli büyük çaplı eylemlerle anılıyor burada. Zaman zaman büyük protestolara sahne oluyor. Umarız denk gelmezsiniz.

La Paz’da yapabileceğiniz en güzel aktivite, dünyanın en tehlikeli yollarından biri olan Death Road’ta bisiklet sürmek. Şehir merkezinden tur satın alabilirsiniz. Tur şirketleri size sabah erken saatte otelinizin önünden alacak  ve bisiklet süreceğiniz yere götürecek. Gerçekten şahane bir aktivite. Manzaralar olağanüstü. Fiyatı yaklaşık 200 Bolivyano olsa da yapmaya değer.

Titicaca Gölü

Tiricaca Gölü, Peru ve Bolivya sınırında bulunan dünyanın ulaşılabilir en yüksekteki gölü. Güney Amerika kıtasına giden çoğu kişi gördüğü en güzel yerler arasında bu gölü sayar. Gerçekten de harikulade bir yerdir. Özellikle Bolivya’dan Peru’ya kara yolu ile ulaşacaksanız mutlaka uğrayın ve bir gece geçirin.

Bolivya Amazonları

Amazon bölgesi tek bir ülkeye ait değil. Büyük bir kısmı Brezilya sınırları içerisinde bulunsa da Bolivaya, Peru, Ekvador ve Kolombiya Amazonları da oldukça güzel. Bolivya’yı daha cazip yapan tarafı ise turların diğer ülkelere kıyasla çok daha ucuz olması. Eğer vaktiniz varsa Bolivya Amazonlarını kesinlikle görmelisiniz. Bolivya gezilecek yerler listesinde başa oynar. Bolivya gezi rehberi ile daha fazlasını okuyun.

Daha Fazla Okuyun: Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Bolivya’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Bolivya mutfağı hakkında bilgiler.

Bolivya yemekleri denince akla ilk olarak sokak lezzetleri gelir. Sokak yemeklerinin bu kadar leziz ve ucuz olduğu bir ülke çok azdır.

Bolivya yemekleri hakkında bilgi.

Anticucho Salchipapa, Choripan, Salteña, Tucumana, Empanada, Cuñape, Ensalada de frutas denemeniz gereken lezzetlerden sadece bazıları. Ayrıca, Bolivya’da lama eti de yeniyor. Farklı tatlara açıksanız yarım ekmek arası lama eti şahane olur.

Lama eti hakkında bilgiler.

Licuado, Mocochinchi, Api ve Singani ise alkollü ve alkolsüz içecekler olarak tadılmayı bekliyorlar.

Bolivya gezisi hakkında bilgiler.

Bolivya Gezi Rehberi adlı yazımız buraya kadar. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, yorum kısmında sorularınızı belirtebilir ya da bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edip sorularınızı yöneltebilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli bir Bolivya gezisi diliyoruz. Bolivya’ya gitmiş okurlarımızın da gezi rehberine katkılarını bekler, teşekkür ederiz.

Değerlendirme Yazısı
Bolivya Gezi Rehberi

4 YORUM YAZILMIŞ

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.