Cumalıkızık Köyü, Bursa

Türkiye, tarih, kültür, yeme-içme, deniz ve eğlence üzerine oldukça popüler zengin bir ülke. Burada eski camilerden rengarenk pazarlara, tarihi yapılardan lezzetli yemeklere kadar pek çok Türk geleneğini keşfedebilirsiniz. Bursa gezisi için ihtiyacınız olan bilgileri okuyun ve bu kadim şehri gezi planlayın.

Bursa Genel Görünüm

Şimdi Bursa Gezisi…

Ancak… Öncesinde bu kadim şehri bir tanımalıyız. Yerli ve yabancı turistler genelde İstanbul, Antalya ve İzmir üçlüsünü gezerler. Fakat İstanbul’a yalnızca 3 saat mesafede bulunan Bursa’yı hep atlarlar. İstanbul’u gezdiniz ve kısa bir mola mı vermek istiyorsunuz? Bursa doğru adres olacaktır! Büyük şehirlerin kalabalığından sıyrılmak ve Bursa’ya gelmek hem size hem de gezinize farklı bir boyut katacaktır. Bursa’da ne ararsanız var… Tarih, geleneksel kültür, zengin mutfak ve tüm bunların sonunda iyi bir dinlence.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Kalan Göz Alıcı Eserler

Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu ve eski bir başkenti olan Bursa, Uludağ’ın eteklerine kurulu, tarihi Ulu Camii, yemyeşil parkları ve Cumalıkızık gibi geleneksel köyleri ile görülmeye değer bir yer.

Tarihi M.Ö. 4.000 yıllarına uzanan antik bir kent olan Bursa, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi gibi çeşitli din ve medeniyetlerin ve anıtların dolu olduğu bir yer. 2014 yılında Cumalıkızık Köyü ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle birlikte dünya medeniyetlerinin önemli mihenk taşlarından biri oldu.

Bursa, tarihi camilerden dünyaca ünlü termal banyolara kadar Osmanlı hazineleriyle dolu. Çok sayıda insan, tarihi 14. yüzyıllara uzanan hamamlarda sıcak maden sularına girmek için bu şehre seyahat ediyor. Tabii yalnızca hamamlar değil. Tarihi pek çok eseri Bursa kent merkezinde görebilmek mümkün.

Örneğin Bursa denilince akla gelen yerlerden bir diğer başyapıt olan Ulu Camii… 1399 yılında Selçuklu mimari tarzında inşa edilmiş olan Bursa’nın en büyük camisidir. 20 kubbesi, 12 adet sütunu ve en sıcak günlerde bile serin akan kristal berraklığında mermer çeşmesi. Caminin duvarlarını süsleyen İslami hat sayıca ve ayrıntılı olarak görenleri şaşırtmaya yetiyor. Dünyada Osmanlı hat sanatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ayrıca Okuyun: Günübirlik İznik Gezisi (İznik Gezilecek Yerler)

Yeşil Bursa

Ayrıca bu şehre de boşuna Yeşil Bursa denilmiyor. Yeşil Cami, Yeşil Türbe ve yemyeşil parklar. Özellikle yaz ayları Bursa’ya geldiğinizde şehrin her yerinin yemyeşil olduğunu göreceksiniz. Bursa’nın pek çok yerinde rengarenk bahçeler ve yapraklı ağaçlardan oluşan parklar bulunuyor. Sanki geniş bir düzlükte vaha gibi! Yerli insanlar yaz aylarında Türk çaylarını yudumlayıp, sohbetlerini ediyor ve dinleniyorlar. Bu atmosferi en iyi yaşayabileceğiniz yer ise Kültür Parkıdır.

Biraz da geleneksel bir yolculuğa çıkalım… Kapalı Çarşı şehrin antik ve atmosferik yerlerinden biri. Pamuklu havlular, bornozlar, ipek eşarplar ve farklı hediyelik eşyaların satıldığı keyifli bir yer. Ulu Cami’nin yakınında yer alan Kapalı Çarşı aynı zamanda Bursa’nın da en iyi İskender kebabının yapıldığı birçok restorana ev sahipliği yapıyor.

Yaz ve Kış Aylarının Vazgeçilmez Durağı: Uludağ

Bursa’nın tarihi yerlerini gezdiniz ve şehirden ayrılma vakti mi geldi? Henüz değil… Uludağ’ı kaçırmamalısınız. 8.300 metreden fazla olan yüksekliği ile bölgenin en yüksek dağı Uludağ’ı her ne kadar Bursa’nın her yerinden görebilseniz de kendinisi ziyaret etmeden olmaz.

Uludağ Manzarası, Bursa

Uludağ, yaz aylarında yürüyüşçüler, kış aylarında ise kayakçılar ile yıl boyu ziyaret edilen bir yer. Bursa’ya havaların sıcak olduğu dönemlerde geldiyseniz Uludağ’a çıkabilir ve keyifli bir yürüyüş yapabilir, yol kenarındaki kafelerde dinlenebilir, çay içebilir ve tavla oynayabilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası: Cumalıkızık Köyü

Bursa’ya yaklaşık 20 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan Cumalıkızık Köyü, bugün Osmanlı evlerinin bulunduğu tarihi bir yerleşim yeridir. Neredeyse yüzlerce yıl el değmemiş bir yer. Türk kültürü ve tarihinin açık bir etnografya müzesi gibi. Bu açık hava müzesinde yaklaşık 300 eski ev bulunuyor. Yarısından fazlası taş, ahşap veya kerpiçten oluşan evler.

Cumalıkızık Köyü, Bursa

Bursa şehir merkezinde turistik gezilecek yerlere yürüyüş mesafesinde olan pek çok Bursa otelleri bulunuyor. Her bütçeye hitap eden oteller beraberinde konukları için ücretsiz yararlanabilecekleri kahvaltı dahil, spa, termal, egzersiz salonları ve daha fazlası ile hizmet veriyor.

En uygun Bursa otelleri ile kentte yer alan gezilecek yerlerden fazla uzaklaşmadan hem kendinizi evinizde hissettirecek otelinizde günün yorgunluğunu üzerinizden atabilir hem de konaklamanızdan maksimum keyif alabilirsiniz.

Birçok medeniyete, dine, çeşitli anıt ve zengin tarihi yapılara ev sahipliği yapan Bursa, muazzam tarihsel geçmişi ile olağanüstü bir turistik cazibeye sahip. Bursa gezisi için fazla geç kalmayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.