Ekonomik Bir Gezi İçin Bilmeniz Gerekenler

Her seyahat bir deneyimdir. İlk çıktığınız seyahati hatırlıyor musunuz? Eminim, gereksiz pek çok şey yanınıza almış ve kendinize ağırlık yapmışsınızdır. Mesela ben bu deneyimsizliği yaşamış biri olarak şimdilerde deyim yerindeyse kuş tüyü ağırlığında çanta ile seyahatlerime çıkıyorum.

Yaptığım seyahatler olsun, okuduğum gezi blogları ve gezen arkadaşlarımla seyahat hakkında olan konuşmalarım sayesinde çok şey öğrendim diyebilirim. Önemli olan sadece gezip görmek değil mi? O halde konfor alanımızı terk edip kendimizi çıkacağımız geziye odaklarsak çok fazla eşyanın da gereksiz olduğu görmüş oluruz.

Tüm bu seyahatlerimden ve yaptığım araştırmalardan çok şey öğrendim ve size kendi seyahat planlamalarınızda daha akıllıca seyahat etme konusunda yardımcı olabilecek tam yirmi seyahat ipucundan bahsetmek istiyorum. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorum kısmından önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Araştırma Yapın

Seyahate çıkmadan önce her zaman gideceğiniz destinasyon hakkında kapsamlı bir araştırma yapın. Gezi bloglarını ise mutlaka okuyun! Varış noktanız, konaklama, yeme-içme, şehir içi ulaşım gibi temel bilgiler hakkında her bir ayrıntıyı atlamadan planınızı yapın. Gideceğiniz yere varmadan önce şehre adapte olmak için birkaç film izleyebilir, kitap okuyabilir, fotoğraf veya ipuçlarını gösteren ilgili sosyal medya kanallarından ilginç bilgileri araştırabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşım olmak üzere konaklama rezervasyonlarınızı ve gezilecek yerler listenizi hazırda tutmak seyahat başlangıcınca size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Yerel Dildeki Birkaç Cümleyi Öğrenin

Yerel dildeki günlük konuşmalardan bazılarını öğrenin. İyi dileklerinizi içeren; günaydın, merhaba sözleri dünyanın herhangi bir yerinde seyahat ederken size büyük bir kolaylık sağlar ve samimi olduğunuzu karşı tarafa gösterir. İnternette gideceğiniz destinasyonda konuşulan dile dair yeni kelimeler, cümleler öğrenin. Akıllı telefon kullanıyorsanız çeviri uygulamalarından da faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Seyahatlerinizde Kullanabileceğiniz En İyi 5 Dil Uygulaması

Üretken Olun

Elinizden geldiğince hafif seyahat etmeye çalışın. Sokakları adımlarken veya dağ-bayır tepelerde güzel bir yürüyüş için sizi yormayacak ayakkabı seçimi yapın. Günlük gezilerinizde 20 litre sırt çantasına ihtiyacınızdan fazlasını almayın. Suyunuzu mutlaka yanınızdan eksik etmeyin.

İlgi Alanlarınızı Takip Edin

Eğer bir gurme gezgin veya fotoğrafçı iseniz, öncelikle fotoğrafçılar için düzenlenmiş olan bir yemek turu veya bir fotoğraf gezisine katılabilirsiniz. Tutkunuzu takipçilerinizle paylaştığınızda geziniz daha keyifli hale gelecektir. Bu, tutkunuzu başkalarıyla deneyimlemek adına çok iyi bir yoldur. Yapılacaklar listenizde bulunan yerleri kendiniz gezip çok fazla zaman harcamaktansa ücretsiz düzenlenen turlara katılabilir ve listeniz dışında harika yerleri keşfetme şansı bulabilirsiniz.

Ortama Ayak Uydurun

Hafız Şiraz-i'nin Kabri, Şiraz

Yerel geleneklerin farkında olarak, bulunduğunuz ülkenin kültür ve geleneklerine saygı gösterin. Örneğin İran… İran’da erkekler şort giyemezken, kadınlar ise başlarını kapatmak zorunda kalıyorlar…

Kendi ülkemiz ile inançlarımızı karşılaştırmak çok kolaydır ancak seyahat halindeyken gittiğimiz ülkenin gelenek ve toplumsal kurallarını araştırmak ve hazırlıklı olmak gerekir. Yerel gelenekleri öğrenmek ve daha sonra ziyaret ettiğiniz yerin insanları arasına karışmak harika bir deneyim olacaktır.

Bütçenizi İyi Planlayın

Evet, yerel pazarlara gidebilir, hediyelik eşyalar satın alabilir, yerel lezzetleri tadabilir veya bir eğlenceye katılabilirsiniz. Ancak o muhteşem lüks restoranlarda farklı yemekleri deneyimlemek veya bütçenizi zorlayacak otel konaklamaları yapmak tasarruftan çok savurganlık olacaktır. Mümkün olduğunca bütçenizi iyi planlayarak ucuz fakat lezzetli yemekleri tadabilir, ucuz fakat temiz ve güvenli konaklama yerleri bulabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Aile Tatili Planlama Rehberi (Hazırlık Süreci, Kontrol Listesi)

Yerli Gibi Hareket Edin, Kendinize Zaman Ayırın

Bütün gününüzü geziye ayırmayın. Bir günde şehri bitirmeye çalışmayın. Bir yere oturup güzel yemekler yiyebilecek ve lokal insanları gözlemleyebilecek zamanınızın olması harika olacaktır. Öğleden sonra veya birkaç saatliğine sokak manzaralarına dalmak, keyfini çıkarmak ve kendinizi oranın insanıymış gibi hissetmeniz gezinize çok güzel bir deneyim katacaktır.

Yerel Programa veya Kültürel Bir Etkinliğe Katılın

Gittiğiniz yerin kültür ve geleneklerine özgü eşsiz bir şeyler yapmayı öğrenin. Bir pişirme dersine katılmak veya yerel bir dans eğitimine dâhil olmak bu tür aktivitelerde birkaç saat geçirmek adına ülke hakkında yeni şeyler öğrenmek için mükemmel birer fırsattır.

Sabah Erkenden Kalkın

Sabah erkenden kalkarak yola düşmek ve turistik yerleri gezmek, daha az turistin olduğu vakitler olması nedeniyle gayet iyi olacaktır. Bu şekilde erkenden başlanan bir gezi sayesinde yerli halkı gözlemleyebilir, gelenek ve ritüellerini deneyimleyebilirsiniz. Sabah erkenden yerli halkın gittiği pazarlara gidin ya da yerli halka hitap eden popüler bir yerel kahvaltı yerini bulun.

Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın

Metro, Porto

Yerel toplu taşma araçlarını kullanarak gezilecek yerlere nasıl gideceğinizi öğrenin. Toplu taşımayla ulaşımınızı sağladığınız zaman ilginç şeyler görebilir, taksi kullanmak veya otobüs turlarından başka farklı bir bakış açısının tadını çıkarabilirsiniz. Yerel ulaşım ağına hâkim olmak ve bölgeyi bir şoför veya taksi tutmaktan bile daha iyi tanımak için eğlenceli ve aynı zamanda keyifli bir deneyim seyahati yaşayabilirsiniz.

Her Yere Yürüyerek Gidebilirsiniz

Vardığınız yer küçük bir şehir ise neden yürüyerek her şeyi görmenin keyfini yaşamayasınız ki? Gezilecek yerleri gördükten sonra yorulursanız toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak arka sokakları keşfetmek ve günlük egzersizlerinizi yapmak için yürüyerek gezmek mükemmel bir yoldur.

Kaybolma Hissine Kapılıp Endişelenmeyin

Elbette bir şehir haritası almak ve ne yapmak istediğinizi, varış noktasına nasıl ulaşacağınıza dair genel bir bilgi sahibi olmalısınız. Ancak bu süreçte bazen kaybolabilir ve gitmek istediğiniz adresten yanlışlıkla uzaklaşabilirsiniz. Bu durumda yerel halka adres sorarak yardım isteyebilir, toplu taşıma araçlarına yönelebilir ve hatta telefonunuza çevrimdışı çalışan bir harita uygulaması indirebilirsiniz. (Bkz: En İyi 10 Seyahat Uygulaması) Bu şekilde nereye gideceğiniz ve nasıl geri döneceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Anın tadını çıkarın ve yerel halkla iletişime geçmekten sakın kaçınmayın. Onlar size yardım etmek için can atıyor olduklarını mutlaka bilin.

Öngörülemeyen Durumlara Açık Olun

Bazen her şey kontrolünüz ötesinde değişir. Bu tür öngörülemeyen durumlara açık olmak ve bir B planına sahip olmanız iyi olacaktır. Yanlış olan gezilecekler listeniz dışında bir yere gitmek değil sadece yaşanacak kötü durumlara karşı her zaman dikkatli ve hissiyatlı olun yeter.

Ayrıntıları Atlamayın

Uçak biletleriniz, havaalanından şehir merkezine ulaşım, konaklamalarınız ya da gezilecek yerle gibi önemli şeyleri planlamanız çok çok iyi olacaktır. Ancak planınız dışında bilinmeyen bir durum, farklı bir gezi rotası veya yabancılarla ilgili endişeye kapılmayın. Yeni yiyecekler denemek, bulunduğunuz şehrin insanlarını gözlemlemek, kültürlerini öğrenmek ve hatta toplu taşıma araçlarını kullanmak burada yapmanız gereken keyifli şeylerden sadece birkaçı. Tüm bunların hepsi seyahatinizin birer parçası olduğunu unutmayın.

Yerel Yemekleri Yiyin

İran Yemekleri
İran’ın Tebriz şehrinde Couchsurfing uygulaması ile konakladığım ev

Yerel yemekleri veya sokak lezzetlerini deneyin. Neyin taze olduğunu, yemeklerin nasıl hazırlandığını öğrenin. Bir gurme olmayabilirsiniz ancak seyahatinizde bu tür farklı tatlara açık olmak gezinizden alacağınız keyfi maksimum düzeye çıkaracaktır.

Gittiğiniz Şehirde Ücretsiz Etkinlikleri Bulun

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde ücretsiz etkinlikler ve yürüyüş turları olduğunu biliyor muydunuz? Ücretsiz etkinlikler ve ücretsiz müze günlerini seyahat planlamanızı yaparken hesaba katın ve buna göre araştırmalarınızı yapın. Ziyaret edeceğiniz şehirde yayın yapan etkinlik sitelerini araştırabilir veya TripAdvisor’da yapılacak en iyi ve ücretsiz şeyleri öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf Makinenizi Hazır Bulundurun

Aktivitelerle dolu bir gün planladığınız zaman, kameranız için her şeyin hazır olduğundan emin olun. Tam dolu piller, hafıza kartları ve lenslerinizi kontrol edin. Favori çekim ayarlarınızı düzenli olarak ayarlayın, böylece size güzel görünen bir yeri yalnızca tek bir dokunuş ile çekebilirsiniz.

Sağlığınıza Dikkat Edin!

Gideceğiniz yere varmadan önce sağlığınızı tehdit edecek herhangi bir salgın var mı araştırın. Böyle bir durumda istenen aşıları olmaktan kaçınmayın. Günlük rutin bakımlarınızda ise örneğin; diş ipi kullanmak, yeterince uyku uyumak, sağlıklı beslenmek ve güneşten korunmak için koruyucu kremler kullanmak günlük ritüelleriniz haline gelsin.

Daha Sık Seyahat Edin

Daha sık seyahat etmenin uzun yolculuklar öncesi bir ısınma turu olduğunu söyleyebilirim. Vücudunuzu tanımak, sınırlarınızı bilmek, konfor alanından uzaklaşıp neler yapabileceğinize şahit olmak macera ve seyahatlerinize olan bakış açınıza farklı bir boyut kazandıracaktır.

Sabır Anahtardır!

Seyahat halindeyken kimi zaman gergin olabilir veya kimi zaman işler tersine gidebilir. Yolculuğunuzda planınız dışında olumsuz bir durum gerçekleşirse bu durum belki de sizi huzursuz edebilir. Bu tür durumlarda esnek olmak ve olaylara pozitif yaklaşmak çok iyi olacaktır. Derin bir nefes alıp başka alternatifler düşünerek odaklanıldığı zaman emin olun her şey daha güzel oluyor.

Peki, sizin seyahat öncesi hazırlıklarınız nedir? Nelere dikkat edersiniz? Seyahat kontrol listeniz var mı? Eklemek istediğiniz önerileri yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.