Ekonomik Bir Gezi İçin Bilmeniz Gerekenler

Her seyahat bir deneyimdir. İlk çıktığınız seyahati hatırlıyor musunuz? Eminim gereksiz pek çok şey yanınıza almış ve kendinize ağırlık yapmışsınızdır. Mesela ben bu deneyimsizliği yaşamış biri olarak şimdilerde deyim yerindeyse kuş tüyü ağırlığında çanta ile seyahatlerime çıkıyorum.

Yaptığım seyahatler olsun, okuduğum gezi blogları ve gezen arkadaşlarımla seyahat hakkında olan konuşmalarım sayesinde çok şey öğrendim diyebilirim. Önemli olan sadece gezip görmek değil mi? O halde konfor alanımızı terk edip kendimizi çıkacağımız geziye odaklarsak çok fazla eşyanın da gereksiz olduğu görmüş oluruz.

Akıllıca ve Ekonomik Bir Gezi İçin Bilmeniz Gerekenler

Tüm bu seyahatlerimden ve yaptığım araştırmalardan çok şey öğrendim ve size kendi seyahat planlamalarınızda daha akıllıca seyahat etme konusunda yardımcı olabilecek 20 seyahat ipuçlarından bahsetmek istiyorum. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa aşağıdaki yorum alanına önerilerinizi yazabilirsiniz.

1. Araştırma Yapın

Seyahate çıkmadan önce her zaman gideceğiniz destinasyon hakkında kapsamlı bir araştırma yapın. Gezi bloglarını ise mutlaka okuyun! Varış noktanız, konaklama, yeme-içme, şehir içi ulaşım gibi temel bilgiler hakkında her bir ayrıntıyı atlamadan planınızı yapın. Gideceğiniz yere varmadan önce şehre adapte olmak için birkaç film izleyebilir, kitap okuyabilir, fotoğraf veya ipuçlarını gösteren ilgili sosyal medya kanallarından ilginç bilgileri araştırabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine ulaşım olmak üzere konaklama rezervasyonlarınızı ve gezilecek yerler listenizi hazırda tutmak seyahat başlangıcınca size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Doğru Tatil Planlaması Nasıl Yapılır?

2. Yerel Dildeki Birkaç Cümleyi Öğrenin

Yerel dildeki günlük konuşmalardan bazılarını öğrenin. İyi dileklerinizi içeren; günaydın, merhaba sözleri dünyanın herhangi bir yerinde seyahat ederken size büyük bir kolaylık sağlat ve samimi olduğunuzu karşı tarafa gösterir. İnternette gideceğiniz destinasyonda konuşulan dile dair yeni kelimeler, cümleler öğrenin. Akıllı telefon kullanıyorsanız çeviri uygulamalarından da faydalanabilirsiniz.

3. Üretken Olun

Elinizden geldiğince hafif seyahat etmeye çalışın. Sokakları adımlarken veya dağ-bayır tepelerde güzel bir yürüyüş için sizi yormayacak ayakkabı seçimi yapın. Günlük gezilerinizde 20lt sırt çantasına ihtiyacınızdan fazlasını almayın. Suyunuzu mutlaka eksik etmeyin.

4. İlgi Alanlarınızı Takip Edin

Eğer bir gurme gezgin ve fotoğrafçı iseniz, öncelikle fotoğrafçılar için düzenlenmiş olan bir yemek turu veya bir fotoğraf gezisine katılabilirsiniz. Tutkunuzu takipçilerinizle paylaştığınızda geziniz daha keyifli hale gelecektir. Bu, tutkunuzu başkalarıyla deneyimlemek adına çok iyi bir yoldur. Yapılacaklar listenizde bulunan yerleri kendiniz gezip çok fazla zaman harcamaktansa ücretsiz düzenlenen turlara katılabilir ve listeniz dışında harika yerleri keşfetme şansı bulabilirsiniz.

5. Ortama Ayak Uydurun

Hafız Şiraz-i'nin Kabri, Şiraz

Yerel geleneklerin farkında olarak, bulunduğunuz ülkenin kültür ve geleneklerine saygı gösterin. Örneğin İran… İran’da erkekler şort giyemezken, kadınlar ise başlarını kapatmak zorunda kalıyorlar…

Kendi ülkemiz ile inançlarımızı karşılaştırmak çok kolaydır ancak seyahat halindeyken gittiğimiz ülkenin gelenek ve toplumsal kurallarını araştırmak ve hazırlıklı olmak gerekir. Yerel gelenekleri öğrenmek ve daha sonra ziyaret ettiğiniz yerin insanları arasına karışmak harika bir deneyim olacaktır.

6. Bütçenizi İyi Planlayın

Evet, yerel pazarlara gidebilir, hediyelik eşyalar satın alabilir, yerel lezzetleri tadabilir veya bir eğlenceye katılabilirsiniz. Ancak o muhteşem lüks restoranlarda farklı yemekleri deneyimlemek veya bütçenizi zorlayacak otel konaklamaları yapmak tasarruftan çok savurganlık olacaktır. Mümkün olduğunca bütçenizi iyi planlayarak ucuz fakat lezzetli yemekleri tadabilir, ucuz fakat temiz ve güvenli konaklama yerleri bulabilirsiniz.

7. Yerli Gibi Hareket Edin, Kendinize Zaman Ayırın

Bütün gününüzü geziye ayırmayın. 1 günde şehri bitirmeye çalışmayın. Bir yere oturup güzel yemekler yiyebilecek ve lokal insanları gözlemleyebilecek zamanınızın olması harika olacaktır. Bir öğleden sonra veya birkaç saatliğine sokak manzaralarına dalmak, keyfini çıkarmak ve kendinizi oranın insanıymış gibi hissetmeniz gezinize çok güzel bir deneyim katacaktır.

8. Yerel Programa veya Kültürel Bir Etkinliğe Katılın

Gittiğiniz yerin kültür ve geleneklerine özgü eşsiz bir şeyler yapmayı öğrenin. Bir pişirme dersine katılmak veya yerel bir dans eğitimine dâhil olmak bu tür aktivitelerde birkaç saat geçirmek ülke hakkında yeni şeyler öğrenmek için mükemmel bir fırsattır.

9. Sabah Erkenden Kalkın

Sabah erkenden kalkarak yola düşmek ve turistik yerleri gezmek, daha az turistin olduğu vakitler olması nedeniyle gayet iyi olacaktır. Bu şekilde erkenden başlanan bir gezi sayesinde yerli halkı gözlemleyebilir, gelenek ve ritüellerini deneyimleyebilirsiniz. Sabah erkenden yerli halkın gittiği pazarlara gidin ya da yerli halka hitap eden popüler bir yerel kahvaltı yerini bulun.

10. Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın

Metro, Porto

Yerel toplu taşma araçlarını kullanarak gezilecek yerlere nasıl gideceğinizi öğrenin. Toplu taşımayla ulaşımınızı sağladığınız zaman ilginç şeyler görebilir, taksi kullanmak veya otobüs turlarından başka farklı bir bakış açısının tadını çıkarabilirsiniz. Yerel ulaşım ağına hâkim olmak ve bölgeyi bir şoför veya taksi tutmaktan bile daha iyi tanımak için eğlenceli ve aynı zamanda keyifli bir deneyim seyahati yaşayabilirsiniz.

11. Her Yere Yürüyerek Gidebilirsiniz

Vardığınız yer küçük bir şehir ise neden yürüyerek her şeyi görmenin keyfini yaşamayasınız? Gezilecek yerleri gördükten sonra yorulursanız toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak arka sokakları keşfetmek ve günlük egzersizlerinizi yapmak için yürüyerek gezmek mükemmel bir yoldur.

12. Kaybolma Hissine Kapılıp Endişelenmeyin

Elbette bir şehir haritası almak ve ne yapmak istediğinizi, varış noktasına nasıl ulaşacağınıza dair genel bir bilgi sahibi olmalısınız. Ancak bu süreçte bazen kaybolabilir ve gitmek istediğiniz adresten yanlışlıkla uzaklaşabilirsiniz. Bu durumda yerel halka adres sorarak yardım isteyebilir, toplu taşıma araçlarına yönelebilir ve hatta telefonunuza çevrimdışı çalışan bir harita uygulaması indirebilirsiniz. (Bknz: En İyi 10 Seyahat Uygulaması) Bu şekilde nereye gideceğiniz ve nasıl geri döneceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Anın tadını çıkarın ve yerel halkla iletişime geçmekten sakın kaçınmayın. Onlar size yardım etmek için can atıyor olduklarını mutlaka bilin.

13. Öngörülemeyen Durumlara Açık Olun

Bazen her şey kontrolünüz ötesinde değişir. Bu tür öngörülemeyen durumlara açık olmak ve bir B planına sahip olmanız iyi olacaktır. Yanlış olan gezilecekler listeniz dışında bir yere gitmek değil sadece yaşanacak kötü durumlara karşı her zaman dikkatli ve hissiyatlı olun.

14. Ayrıntıları Atlamayın

Uçak biletleriniz, havaalanı-şehir merkezi ulaşımı, konaklamalarınız ya da gezilecek yerle gibi önemli şeyleri planlamanız çok çok iyi olacaktır. Ancak planınız dışında bilinmeyen bir durum, farklı bir gezi rotası veya yabancılarla ilgili endişelenmeyin. Yeni yiyecekler denemek, bulunduğunuz şehrin insanlarını gözlemlemek, kültürlerini öğrenmek ve hatta toplu taşıma araçlarını kullanmak burada yapmanız gereken keyifli şeylerden sadece birkaçı. Tüm bunların hepsi seyahatinizin birer parçası olduğunu unutmayın.

15. Yerel Yemekleri Yiyin

İran Yemekleri
Couchsurfing ile konakladığım ev, Tebriz

Yerel yemekleri veya sokak lezzetlerini deneyin. Neyin taze olduğunu, yemeklerin nasıl hazırlandığını öğrenin. Bir gurme olmayabilirsiniz ancak seyahatinizde bu tür farklı tatlara açık olmak gezinizden alacağınız keyfi maksimum düzeye çıkaracaktır.

16. Gittiğiniz Şehirde Ücretsiz Etkinlikleri Bulun

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde ücretsiz etkinlikler ve yürüyüş turları olduğunu biliyor muydunuz? Ücretsiz etkinlikler ve ücretsiz müze günlerini seyahat planlamanızı yaparken hesaba katın ve buna göre araştırmalarınızı yapın. Ziyaret edeceğiniz şehirde yayın yapan etkinlik sitelerini araştırabilir veya Trip Advisor’Da yapılacak en iyi ve ücretsiz şeyleri öğrenebilirsiniz.

17. Fotoğraf Makinenizi Hazır Bulundurun

Aktivitelerle dolu bir gün planladığınız zaman, kameranız için her şeyin hazır olduğundan emin olun. Tam dolu piller, hafıza kartları ve lenslerinizi kontrol edin. Favori çekim ayarlarınızı düzenli olarak ayarlayın, böylece size güzel görünen bir yeri yalnızca tek bir dokunuş ile çekebilirsiniz.

18. Sağlığınıza Dikkat Edin!

Gideceğiniz yere varmadan önce sağlığınızı tehdit edecek herhangi bir salgın var mı araştırın. Böyle bir durumda istenen aşıları olmaktan kaçınmayın. Günlük rutin bakımlarınızda ise örneğin; diş ipi kullanmak, yeterince uyku çekmek, sağlıklı beslenme ve güneşten korunmak için koruyucu kremler kullanmak günlük ritüelleriniz haline gelsin.

19. Daha Sık Seyahat Edin

Daha sık seyahat etmenin uzun yolculuklar öncesi bir ısınma turu olduğunu söyleyebilirim. Vücudunuzu tanımak, sınırlarınızı bilmek, konfor alanından uzaklaşıp neler yapabileceğinize şahit olmak macera ve seyahatlerinize olan bakış açınıza farklı bir boyut kazandıracaktır.

20. Sabır Anahtardır!

Seyahat halindeyken kimi zaman gergin olabilir veya kimi zamanda işler bazen ters gidebilir. Yolculuğunuzda planınız dışında olumsuz bir durum gerçekleşirse bu durum belki de sizi huzursuz edebilir. Bu tür durumlarda esnek olmak ve olaylara pozitif yaklaşmak çok iyi olacaktır. Derin bir nefes alıp başka alternatifler düşünerek odaklanıldığı zaman emin olun her şey daha güzel oluyor.

Umarım bu makalem bir sonraki seyahatinizi planlamanıza faydası olur. Yazıya eklemek istediğiniz bir bilgi veya önerileriniz varsa aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Başkalarına da faydalı olması açısından yazıyı sosyal medyada çevreniz ile paylaşırsanız çok sevinirim. Ziyaretiniz ve makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ayrıca Okuyun:

Seyahate Çıkmadan Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Seyahat Öncesi Yanınıza Almanız Gerekenler

Ekonomik Bir Tatil İçin Yapılması Gerekenler

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.