İslami tatil yapmak için bazı nedenler...

Bütün yıl çalıştınız yoruldunuz, güzel bir tatili hak ettiniz. İnternette çeşitli islami tatil yerleri için aramalar yaptınız ama aradığınızı bulamadınız. Çünkü siz daha alternatif, daha hayat tarzınıza uygun bir şeyler arıyorsunuz değil mi? Kimisi buna muhafazakar tatil, kimisi helal tatil, kimisi ise İslami tatil diyor. Biz İslami sözcüğünü kullanacağız ama tüm bu tatil alternatifleri içerik olarak aynı şeyleri sunuyor size.Türkiye’de gerçekten İslami tatil seçenekleri düşünülünce şahane bir ülke. Coğrafi olarak bölgenin en güzel ülkelerinden biri. Nüfusunun da çok büyük bir bölümünün Müslüman olduğu düşünülürse, çevre Müslüman ülkelerden insanlar da Türkiye’yi seçiyor İslami tatil yapmak için. Haydi gelin size İslami tatil yapmak için çok geçerli 5 sebep söyleyelim.

İslami Tatil Yapmak İçin 5 Geçerli Sebep

1Yiyecek Servisleri

Müslümanlar için elbette ki yenilen yemeğin helal bir hayvan olduğu mu ya da helal kesim usullerine göre mi kesildiği çok önemli bir konu. İslami oteller dışındaki diğer otellerde bu durum biraz belirsiz olabiliyor. Çünkü domuz eti ile bir problemi olmayan Avrupalı turistlere uygun da yemek çıkartıyor otel servisleri. Her ne kadar domuz eti yemeseniz de sizin yediğiniz helal etin ne şartlarda saklandığı bilinemiyor maalesef. Hal böyle olunca İslami oteller size helal yiyecek servisi garantisi sunuyor. Tüm yiyecekler, helal usullere göre kesiliyor ve öyle servis ediliyor. Gönül rahatlığı ile islami otel yemekleri tüketebilirsiniz. Ya da İslami villa, İslami butik otel kiraladıysanız kendiniz güvendiğiniz marketinizden yiyeceğinizi alıp pişirebilirsiniz.

2Alkollü İçkinin Olmaması

Müslümanlar için bir diğer hassas konu da elbette ki alkol. Aynı domuz gibi o da İslam dinince haram biliyorsunuz ki. Normal bir otele gitseniz, siz içmeseniz bile çevrede alkol içen insanlardan ya da alkolün kokusundan rahatsız olabilirsiniz. Pek tabii bu çok doğal bir hakkınız. İslami tatil hizmeti sunanlar da bunu düşünmüş olacak ki otellerde alkollü içkilere kesinlikle izin vermiyorlar. Bunun yerine meyve suyu, kola, gazoz, çay ve kahve gibi alkolsüz soğuk ve sıcak içecekler sunuyorlar.

Daha Fazla Okuyun: Muhafazakar Aileler İçin Tatil Önerileri

3İbadet Yerleri

Gün içersinde namaz vakitleri gelince namaz kılma ihtiyacınız olabilir ya da sadece dua etmek bile isteyebilirsiniz. Gerçi son zamanlarda, otellerde bir mescid bulunması zorunlu hale geldi ama genelde çok küçük ve bakımsız oluyorlar. İslami tatil seçenekleri size ibadet etme özgürlüğünüzü en iyi şekilde sunuyor. Mescidler oldukça geniş ve bakımlı durumdalar. Hatta bazılarında camii bile var. Odalarda ise kıble göstergeçleri, tesbih, seccade, Kuran-ı Kerim gibi ihtiyaç duyabileceğiniz şeyler bulunuyor. Ayrıca namaz vakitlerini bile görevliler size hatırlatıyor dilerseniz. Yani kısacası tatilinizde ibadetinizden geri kalmayın diye her şeyi sunuyorlar.

4Plajlar ve Havuzlar

Müslümanların ya da muhafazakar yapıdaki ailelerin önem verdiği bir diğer husus ise plaj giyimi ve gizlilik. Dini kurallara göre yaşayan kadınlar plajda dahi olsa vücut hatlarını belli eden kıyafetler giymiyorlar ve erkeklerin gözleri önünde olmayı tercih etmiyorlar. Buna karşın, daha gizli, daha mahrem bir ortamda bulunmayı istiyorlar. Bu sebeple ki islami tatil yerlerinde kadınlar ve erkekler, haremlik-selamlık şeklinde ayrı ayrı yerlerde denize ya da havuza giriyorlar. Hem erkekler hem de kadınlar daha rahat yüzüyorlar daha rahat güneşin tadını çıkarıyorlar.

5Otel Aktiviteleri ve Otel Tesisleri

Yine yukarıdaki madde ile benzer sebeplerden ötürü, İslami oteller ya da İslami tatil yerleri kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı aktiviteler düzenliyor. Yine aynı şekilde spor salonu, sauna, hamam gibi tesisler de erkeklerin ve kadınların ayrı olacağı şekilde kullanılıyor. Hem kadınlar hem de erkekler daha rahat ediyorlar açıkçası.

İslami Tatil Yapmak İçin 5 Sebep adlı yazımız bu kadar. İnternette basit bir aramayla, 5 yıldızlı İslami tatil otelleri, İslami villalar ya da her şey dahil İslami tatil seçenekleri bulabilirsiniz. Gideceğiniz yere karar veremediyseniz Türkiye’nin En İyi 5 İslami Tatil Yerleri adlı yazımızı okumanızı öneririz. Şimdiden iyi seyahatler.

Değerlendirme Yazısı
İslami Tatil Yapmak İçin 5 Sebep

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.