Muhafazakar Aileler İçin Helal Tatil

Helal tatil, muhafazakar aileler açısından hassasiyetleri göz önünde bulundurularak yaşam tarzlarına uygun olarak özenle hazırlanmış özel konaklama mekânlarında geçirilen süreleri kapsamaktadır.

Tüm yıl boyunca çalışıp yorulan herkes huzurlu ve sakin bir tatil hayal eder. Günümüzde pek çok aile artık otel kalabalığından ve karmaşasından uzak, doğanın seslerini dinleyerek sevdikleriyle baş başa bir tatil planlamaktadır. Helal tatil anlayışına uygun villalar, havuzları dışarıdan görünmeyen, terasında korunaklı güneşlenme alanları bulunan, huzur ve güven içinde tatil yapabileceğiniz bir tatil şeklidir. Ege ve Akdeniz’in en çok ilgi gören tatil yörelerinde nüfusun ve turist sayısının kısmen daha az olduğu yerlerde bulunan bu villalar deniz ve doğa manzaralarıyla da kendinizi dinlenmiş hissedebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Yemyeşil bahçeleri, keyifli bir havuz, havuza açılan kapılar ve konforlu bir ortamda huzur içinde bir tatil yaşamanızı sağlar. Misafirlerini ağırlamadan önce temizlenen villaların bahçe bölümünde bol sohbetli uzun akşam yemekleri için mangal ve barbekü bulunmaktadır. Muhafazakâr ailelerin tüm istekleri önceden düşünüldüğü için bu villalarda sigara içilmemektedir.

Tatilini kendi inançları doğrultusunda yaşamak isteyen muhafazakâr ailelerin bu istekleri genellikle oteller tarafından karşılanamamakta ve bu olumsuz durum villaların huzurlu ve güvenli ortamıyla sunduğu hizmetlerle olumlu bir hale gelmektedir. Ortak amacı muhafazakâr ailelerin hassasiyetlerini gözetmek olan bu villalar bulundukları konum itibariyle de merkeze, lokantalara, kültür gezisi yapabileceğiniz tarihi mekânlara ve günübirlik turlara çıkabileceğiniz rotalara yakındır. Ailenizin üye sayısına göre tercih edebileceğiniz küçük ya da büyük villalar tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atabileceğiniz bakımı ve temizliği yapılmış dışarıdan görünmeyen havuzlarıyla eşsiz bir tatil imkânı sunmaktadır.

Kendinizi evinizin konforlu, rahat ve güvenli ortamında hissedeceğiniz muhafazakâr villalar, güneşin batışını seyre dalabileceğiniz teras manzaraları, oksijen deposu doğal ortamı ve uzun akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz renkli sokaklarıyla siz misafirlerini bekliyor. Kalabalık ailenizle ya da sadece eşinizle tüm hassasiyetlerinizin göz önünde bulundurulduğu garantisiyle dilediğiniz dönemi ve tatil yöresini seçerek siz de İslami Tatil Villaları ayrıcalığı ile helal tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Unutmayın, ilk deneyimden sonra muhafazakâr tatil anlayışınızı değiştirecek ve her yıl güvenle seçeceğiniz bir gelenek haline gelecek.

Sadece yüksek sezon olarak adlandırılan yaz aylarında değil tüm yıl boyunca konaklayabileceğiniz muhafazakâr villalar, her zaman yaşam tarzınıza ve inancınıza uygun hizmet vermektedir. Ekstra taleplerinizi ve isteklerinizi villanızı kiralama aşamasında uzman personelle paylaşabilirsiniz. Ayrıca muhafazakâr villalar birçok tatil seçeneğine göre çok daha ekonomik ve aldığınız hizmet kalitesinden memnun kalabileceğiniz bir konaklama şeklidir.

İslami Tatil Hakkında Bilgi

Turizm sektöründe son birkaç yıldır İslami Tatil kavramını sıklıkla duyar olduk. Kimileri İslami tatil, kimileri muhafazakar tatil, kimileri de helal tatil diyor bu kavrama. Muhteva ettiği şey bakımından hepsi aynı şeyi karşılıyor aslında. Türkiye’deki ya da yurt dışındaki muhafazakar aileler için güzel bir alternatif aslında İslami tatil yerleri. Son yıllarda da ülkemizde sayılarının bir hayli artması bu kesimi mutlu etmekte. Peki, İslami tatil ile diğerlerinin farkı nedir? Gelin, önce bunu açıklayalım sonra, Türkiye’nin en iyi 5 İslami tatil yerleri listemizi paylaşalım.

Yiyecek & İçecek

Elbette sizin de tahmin edeceğiniz üzere, İslami tatil yerlerinde ya da İslami tatil otellerinde alkol satışı ya da alkol servisi yapılmıyor. Muhafazakar kesimin en hassas olduğu noktalardan biri bu çünkü. Diğer hassas olunan konu ise helal gıda. İslami tatil yerleri helal gıda servis etme konusunda müşterilerine %100’lük bir garanti veriyor. Etler İslami usullere göre kesiliyor, İslam dinine aykırı hiçbir malzeme kullanılmıyor.

İbadet Yerleri

Aslında, İslami olsun olmasın tüm büyük oteller, bir ibadet alanı bulundurmak zorunda. Fakat İslami tatil otelleri ya da İslami tatil köyleri size daha geniş bir ibadet alanı sunuyor. Hem de daha düzenli oluyor. Odalarda kıbleyi gösteren işaretler görmeniz de gayet mümkün.

Kadın & Erkek Aktiviteleri

Bir diğer önemli husus ise kadınların ve erkeklerin ayrı şekilde eğlenmeleri hususu. Kadınların ve erkeklerin girdiği koy ya da deniz aynı olsa da plajlar ya da havuzlar haremlik – selamlık olacak şekilde bir paravan yardımıyla ayrılıyor. Bu da hem erkeklere hem de kadınlara daha rahat bir ortam sağlıyor, gözlerden uzak bir tatil yapma imkanı veriyor.

Türkiye’nin En İyi 5 İslami Tatil Yerleri

İlki 1995 yılında açılan İslami otellerin sayısı gün geçtikçe hızla artmakta. Şu an Türkiye’de 75 adet İslami tatil oteli mevcut. Bu da İslami tatil yerleri sayısının oldukça fazla olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin dört bir yanından en güzel İslami tatil yerleri ise şöyle;

Yalova

Özellikle termal oteller ile dikkat çeken Yalova, deniz turizmine alternatif arayanlar için ideal. Termal otel ve İslami otel konseptlerinin birleştirildiği 9 adet otel bulunuyor Yalova’da ve en çok İslami otelin bulunduğu şehir listesinde başı çekiyor.

Antalya

Tatil denince Antalya’yı saymazsak olmaz. Antalya Türkiye’deki tatil anlayışının başkenti desek yeridir. Bu sebeple her konseptte, her zevkte otel bulmak mümkün hale geliyor. Antalya da 9 adet İslami otele ev sahipliği yapıyor ve listenin başında o da var. Denizin, kumun ve güneşin tadını İslam anlayışınıza göre çıkarmak için ideal bir yer.

Çeşme

Ege’nin incisi Çeşme’de son yıllarda İslami tatil yerleri sayısında ciddi bir artış oldu. Muhafazakar kesimin Çesme’yi çok sevmesi ve Çeşme’nin baş döndürücü güzelliği bundaki en önemli etken elbette. Yazın gözlerden uzak, kapalı ve rahat bir tatil yapmak istiyorsanız Çeşme’yi mutlaka göz önünde bulundurun.

Nevşehir

Herkes deniz, kum ve güneşten keyif alacak değil. Eğer siz de onlardansanız Nevşehir’de de birçok İslami tatil alternatifiniz mevcut. Göreme Vadisi’ni gezip Kapadokya’nın tadını buradaki otellerde çıkarabilirsiniz.

Bodrum

Bodrum da İslami tatil otellerinin bolca bulunduğu yerlerden biridir. Dünyaca ünlü plajları ve otelleri ile Bodrum, muhafazakar kesime de rahat bir tatil imkanı sunuyor. Bodrum’da bulunan 4 tane İslami tatil oteli ile şahane bir tatil yapabilirsiniz.

Bu liste Türkiye’nin en iyi 5 İslami tatil yerlerini içeriyor. Fakat, İzmit’te, Sakarya’da, Afyon’da, Çanakkale’de, İstanbul’da ve daha onlarca şehirde, İslami tatil otelleri ya da İslami tatil köyleri mevcut. Sadece siz nereye gitmek istediğinize karar verin ve ailenizle muhteşem bir tatil yaşayın.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Birkaç yıl önce iki aile olarak Fethiye’de villa kiralamıştık. Daha önce her şey dahil otellerde tatilimizi yapıyorduk fakat villa tatili bizim için çok farklı bir tecrübe oldu. Yüzme havuzunun sadece size ait olması insana ayrıcalık hissi veriyor. Birde havuzun ve bahçenin dışarıdan görünmemesi tatilin keyfini özgürce yaşamanız için olabildiğince iyi bir ortam sağlıyor. Tek dezavantajı yemeği kendiniz yapıyor olmanız. Gerçi bizim gibi mangala düşkünseniz havuz başında barbekü keyfini hiçbir açık büfeye değişmem ama tercih meselesi tabi. Bu tatil türünü düşünecek olanlara Kayaköy bölgesine gitmelerini tavsiye edebilirim. Müthiş bir doğası var. Birde Ölüdeniz’e çok yakın. Aracınız ile 10 dakikada Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saklıkent bölgesinde kanyon gezintisi yapabilir veya Babadağ’da yamaç paraşütünü tercih edebilirsiniz.

    • Merhaba Aslı Hanım,

      Değerli bilgilerinizi paylaşarak eklemelerde bulunduğunuz için teşekkür ederim. Muhafazakar ailelerin keyifli bir şekilde tatil yapabilmeleri adına villa kiralama planlaması ideal bir seçim olacaktır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.