Tarihi Karamürsel Belediye Binası

Daha önceki yıllarda defalarca gittiğim Karamürsel’e uzun zamandır gitmemiştim, yeğenimin düğüne davet etmesiyle kendimi bu sevimli ilçede buluverdim.

Karamürsel

Karamürsel, İzmit-Yalova karayolu üzerindedir. İlçe, İzmit’e 34 ve Yalova’ya 32 km uzaklıkta. Karamürsel, Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. İlçe adını Osmanlının ilk kaptanı deryası “Kaptan-ı Derya Karamürsel Alp” den almıştır. İlçe aynı zamanda pehlivanlar diyarı olarak biliniyor. Gazanfer Bilge ve Ahmet Taşçı gibi. Her yıl Kırkpınar’a çok sayıda güreşçi gönderiyor. İlçe küçük olsa da gelişmiş bir yer. Kiraz, erik, armut, şeftali, incir, kestane ve zeytin gibi ticari değeri olan ürünler yetiştirilmektedir.

Karamürsel Gezilecek Yerler

Alp Anıt Mezarı

Karamürsel Alp Anıt Mezarı

Karamürsel Alp Anıt Mezarı, 14. Yüzyılda yaşamış ve Osmanlının ilk kaptanı deryasıdır. Anıt mezar şehir merkezindedir. Karamürsel Alp vasiyetinde “Vefat edince beni öyle bir yere defnedin ki, sırtım dağlara dayansın, kacağıma deniz gelsin.

Karamürsel Alp Anıt Mezarı

Böylece daima donanmamı göreyim.” demiş. Bugün anıt mezardan denizi görmek mümkün değil.

Tarihi Karamürsel Belediye Binası

Tarihi Karamürsel Belediye Binası

Tarihi Belediye Binası, Atatürk’ün 1933’de ilçeyi ziyaret ettiğinde uğradığı bina, 1999 Marmara Depremi’nde ağır hasar görmüş ve yeniden tadilat görmüş.

Karamürsel Sepeti

Karamürsel Sepeti

Karamürsel Sepeti, ilçeye özgü bir sepettir. En önemli özelliği sapsız olması ve yandan geçirilmiş iple bele bağlanmasıdır. Belediye tarafından 2010 yılında patenti alınarak tescilli bir marka haline gelmiştir. İlçenin simgelerinden olmasına karşın günümüzde üretimi yok denecek kadar azalmıştır. Gündelik hayatta hepimizin kullandığımız “Ufacık tefek gördün de, Karamürsel Sepeti mi sandın?” deyimi günümüze kadar gelmiştir.

Daha Fazla Okuyun: Günübirlik İznik Gezisi (İznik Gezilecek Yerler)

Tarihi Osmanlı Sebili

Tarihi Osmanlı Sebili

Tarihi Osmanlı Sebili, Karamürsel Belediyesi tarafından yaptırılan Saraybosna’daki tarihi Osmanlı sebilinin bir benzeri 6 Ağustos 2006’da açılmıştır.

Deprem Anıtı

Karamürsel Deprem Anıtı

Deprem Anıtı, 1999 Marmara Depremi’nde ölenlerin anısına yapılmış.

Ayrıca ilçede Başdeğirmen, Sünni Baba, Gürgenlik ve Oluklu Tepesi (Aşıklar Tepesi) gibi piknik ve mesire alanları bulunmaktadır.

Karamürsel Sahili

Karamürsel Sahili

Karamürsel sahili, yeşilliği ve doğası ile insanların ilgisini çekiyor. İlçe küçük bir yer olduğundan dolayı baştan başa rahatlıkla yürünebilir. Sahilde bir çok kafe, restoran ve çay bahçesi var. Yeşilliklerin içinde yemeğinizi yiyebilir, çay veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Burada geçireceğiniz zamandan oldukça keyif alacaksınız.

Karamürsel Sahili

Yolunuz düşerse Karamürsel’i görün derim.

Değerlendirme Yazısı
Karamürsel: Osmanlı'nın İlk Donanma Şehri

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.