Yazı İçeriği

Çoğu insan için Petra Antik Kenti, Ürdün seyahatinin en önemli ziyaret yeridir. Bu kapsamlı Petra Antik Kenti seyahat rehberi, Petra ziyaretinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. En iyi Petra tapınakları ve Petra yürüyüş rotaları hakkında bilgi edinecek, Petra haritası üzerinden Petra gezinizi planlayacak ve Petra’yı ziyaret etmek için en iyi pratik bilgi ve ipuçlarını okuyacaksınız. Daha da iyisi, Petra’da yapılacak tüm her şeyi sadece iki gün içerisinde nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Tüm detaylar için yazıyı okuyamaya devam edin…

Petra Antik Kenti Hakkında Bilgi

Ürdün topraklarında bulunan Petra Antik Kenti, Wadi Musa bölgesi adı verilen Petra kentinde bulunuyor. Havalimanına olan uzaklığı 128 km’dir.

M.Ö. 10.000 yıl öncesinin kalıntılarını üzerinde barındıran Petra Antik Kenti, korunmak ve yaşam alanı olarak kurulmuş dünyanın en eski tapınakları arasında bulunuyor. M.Ö. yaklaşık 400‘lere dayanan inşa çalışmaları Nebatiler döneminde kullanılmaya başlanan özel mekânlardan biri yapmıştır burayı. Onlarca gizli yarık arasından geçerek zor bir şekilde ulaşılabilen antik kent saldırılara karşı korunmak amaçlı inşa edildiğinin en açık kanıtını ortaya koyuyor.

Petra yüzyıllar boyunca 1812 yılına dek İngiliz bir kaşif tarafından keşfedilene kadar yerel Bedevi kabileleri dışında kimse tarafından bilinmiyordu.

Petra MÖ. 400 ve MS. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmış ve bu süreç Roma İmparatorluğunun işgaline kadar devam etmiştir.

Bugün her noktasını keşfedebileceğiniz Petra oldukça iyi korunmuş durumda. Ünlü hazine ve Manastır gibi çarpıcı mimari oyma taşlar, bir Roma tiyatrosu, kraliyet mezarları, sütunlu yürüyüş yolları, ayrıca birçok tapınak ve diğer yapılarla dolu bir açık hava müzesidir.

M.Ö. 400 ve M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmış ve bu süreç Roma İmparatorluğunun işgaline kadar devam etmiş. Uzun yıllar birçok krallığa ev sahipliği yapmasına rağmen, ülkede meydana gelen depremler ve ekonomik sıkıntılardan dolayı her geçen yıl kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuştu. Uzun yıllar sonra gizli gömülerin olduğu bulunan tarihi el-hazne mezarlıkları ile geçmişteki günlerine geri dönen ve birçok tarihçinin de araştırmasına konu olmayı başarmış bir şehirdir Petra. Mimarisi ve yapıları ile dikkat çeken Petra; evlerin, tapınakların ve yerleşim alanlarının kireç taşlarının özel olarak oyulması ve işlenmesi ile yapılmış yapıları barındırıyor içerisinde.

Petra’nın tarihe tekrar kazandırılması 1800’lü yıllarda tarihçi Johann Burckhardt tarafından bulunan tarihi mezarlarla başlamıştı. Birçok mezara da bu dönemde ulaşılmış ve UNESCO tarafından da koruma altında alınmıştı. 2007 yılında seçimleri yapılan ve Yeni Dünya’nın 7 harikası listesine girmiş korumalı olarak Avrupa Birliği ve Arap ülkelerince savaştan temizlenmiş alan olarak ilan edildi. Petra bugüne kadar birçok filme de ev sahipliği yapmıştır.

Petra Antik Kenti Nerededir?

Ürdün’ün güneyinde yer alan Petra, Nebatiler medeniyeti tarafından kaya yüzeylerine oyulmuş bir antik şehirdir. Arap Çölü’nde dolaşan ve Petra’yı büyük bir ticaret merkezi olarak kuran göçebe bir Bedevi kabilesinin ortaya böylesine muazzam bir iş çıkarması bugün bile dünyayı hayretler içerisinde bırakıyor. Burası M.Ö. 6. yüzyılda Nebatilerin başkentiydi, ancak Petra’nın mağaralarında yaşayan fakat bugün birkaç tanesi kalan Bedevi dışında herkes tarafından terk edilmeden önce birinci yüzyılın ortalarında büyük bir depremle ağır yara almıştı. Petra şüphesiz Ürdün’ün en ikonik yeridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Petra Antik Kenti aynı zamanda Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak tanımlanmaktadır.

Petra yalnızca bir arkeolojik alandan daha fazlası, bir zamanlar 30.000 kişiye ev sahipliği yapan bir şehirdi. Bu nedenle Petra’da zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için onun hakkında bir fikrinizin olması iyi olacaktır. Petra’yı ziyaret etmeyi planlayanlar için aşağıda yazdıklarımı okumaya devam edin, ipuçlarından faydalanın.


Böldüğüm için özür dilerim. Bir sonraki seyahatiniz için fazla ödeme yapmadan gezebilme sanatını öğrenmek ister misiniz? Seyahat ipuçları, püf noktaları, ucuz uçak bileti kampanyaları ve blogumdan en son güncellemeleri almak için bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza değerli içerikler ve seyahat ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum.

Instagram – Facebook – YouTubeTwitter


Petra Seyahati İçin En İyi Dönem Ne Zamandır?

Petra’yı yılın her mevsimi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Ancak, İlkbahar ve Sonbahar, Petra’yı ziyaret etmek için en iyi zamandır. Kışın serin ve öngörülemez olabilir. Yaz ayları ise bunaltıcı sıcaklar yüzünden sizleri fazlasıyla yorabilir. Ancak, Mart’tan Mayıs’a ve Eylül’den Kasım’a kadar olan sürede Ürdün’ün havası oldukça iyidir. Eğer sıcaklarla başınız dertte ise bu aylar Petra’yı ziyaret etmek sizin için daha iyi olacaktır.

Petra çöl iklimine sahip bir şehirdir. Yazları 38 ile 45 derece sıcaklık normal karşılanmaktadır. Kum fırtınalarının çok olduğu ve yağmurun hiç yağmadığı bir yaz dönemi geçirir ve şehre ilk yağmurlar Kasım ayının 3. haftası ile Aralık aylarının başında çok az düşer. Birçok kişinin Petra’yı İlkbaharda yani Nisan-Mayıs aylarında ziyaret ettiği bilinmektedir. Kış aylarının en büyük sıkıntısı soğuk gecelerdir. Sabahların aksine aniden soğuyan ve 7-8 dereceye kadar aniden düştüğü görülür. Seyahatlerin en çok olduğu ve gerek hava şartları gerekse iklimin doğaya kattığı güzellik ile İlkbahar aylarında gidilip görülmesi daha uygun oluyor.

Petra Antik Kenti Harita ve Bilgi

Petra’ya vardığınızda, size bir harita verilecektir (aşağıdaki fotoğrafa bakın). Harita, yürüme mesafeleri, süreler ve zorluklarla birlikte önemli yerleri ve patikaları gösteriyor. Haritanın arkası ise Petra’nın tarihini özetliyor ve resimlerle birlikte önemli yerlerin kısa bir açıklamasını içeriyor.

Petra’nın tarihine ve gezilecek yerlerine daha ayrıntılı bir şekilde dalmak istiyorsanız, bir tura katılabilir veya yerel bir rehber kiralayabilirsiniz.

Petra Antik Kenti Hakkında Pratik Bilgiler

Petra Antik Kent’e uğrayan turistler için kentin giriş alanında bir toplanma noktası bulunuyor. Alanın çevresinde çeşitli sayıda ve konforda konaklamanız için otel alternatifleri mevcut. Bütçeniz doğrultusunda geceyi geçirebileceğiniz bir oteli tercih edebilirsiniz.

Petra Antik Kent’e gitmişken yeme içme konusunda da damaklarınızda farklı tatlara yer vermelisiniz. Sokaklarda çok sayıda seyyar satıcıyı kolaylıkla görebilirsiniz. Antik kent içerisinde bulunan lüks restoranlarda yerel yemeklerin yanı sıra uluslararası yemekleri de kolayca bulabilirsiniz.

Petra Antik Kenti, Ürdün

Petra Antik Kent ziyaretiniz esnasında rahat ve ince kumaşlardan tasarlanmış kıyafetleri tercih edin. Düz ve rahat ayakkabılar ile metrelerce zorlanmadan yürüyebilirsiniz. Aşırı güneşte korunmanın en güzel yolu ise fötr şapkalar olabilir.

Petra Antik Kent çevresinde yürüyüşünüzü kolaylaştırmak için turistlere paralı hizmet veren at, fayton, eşek ve deve gibi kiralık insan taşıma amaçlı hayvanlar bulunuyor. Yürümekten hoşlanmayanlar veya farklı deneyimleri yaşamak isteyenler için bu tercihler değerlendirilebilir.

Petra gezisi sırasında akşamüzeri gün batımı keyfini atlamayın derim. Kentin giriş bölümünde bulunan arazi üzerinde sizleri şahane bir gün batımı keyfi bekliyor olacak.

Petra Antik Kent’te tarihi bir yolculuğa adım atabilmek için giriş sırasında biletlere 50 Ürdün Dinarı yani yaklaşık 71 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ücret kişi başı ücret tarifesidir. 12 yaşındaki çocuklardan ise bilet ücreti alınmıyor.

Petra’da haftanın 2 günü gece yürüyüşü düzenleniyor. Bunun için tur acentelerinden ekstra bir bilet almanız gerekiyor. Pazartesi ve Perşembe günleri özel etkinlikler düzenlenen antik kent sizleri tüm ihtişamı ile bekliyor.

En İyi Petra Tapınakları ve Mezarları

Petra’da tapınakları, mezarları ve diğer yapıları kolayca iki gün içerisinde gezebilirsiniz. Aşağıda yazdığım yerleri kabaca yukarıdaki haritada da göreceğiniz üzere gezebilirsiniz, ancak bazı yerler yan yollar diye tabir ettiğimiz patikalarda gizlidir. Buralara da gitmeyi ihmal etmeyin.

Petra’ya doğru giderken, özellikle ana yoldan çıktığınızda, yan yollarda sayısız oyulmuş kaya parçalarını göreceksiniz. Ünlü Petra Hazinesi ve Petra Manastırı dışında diğer pek çok yer oldukça muhteşem ve hepsi görülmeye değerdir.

Siq ve Petra Hazinesi

Siq, yükselen kenarları ile Petra’ya giden 1.2 km’lik dar kanyondur. Yürürken oyma kayaları ve yapılarına dikkat edin.

Siq bölgesine turistler genellikle at, deve veya eşekler ile ulaşıyor. Yoğun saatlerin dışında ziyaret ederseniz Petra’nın büyüleyici girişinin bir bölümünü kendinize tahsis edebilecek kadar şanslı bir şekilde görebilirsiniz. Çünkü burada temiz bir fotoğraf çekinmek neredeyse eziyet.

Siq, muhtemelen Petra’nın en ünlü imgesi olan Hazine’ye (Al-Khazneh) dramatik bir giriş sağlıyor. Hazine M.Ö. 1. yüzyıldan kalmadır. Bu muhteşem yapı günün farklı saatlerinde farklı renk ve ışık tonlarının dansına ev sahipliği yapıyor.

Siq Yürüyüş Yolu (Petra Street of Facades)

Siq Yürüyüş Yolu, kayalara oyulmuş bir dizi Nebati mezarları ile kaplıdır. Hazine’nin ötesinde Petra’ya giriş yaparken buradan geçeceksiniz.

Yürüyüş yolu, Petra’nın öyle ünlü yerlerinden biri değildir, ancak seveceğiniz bir görünüme sahip olduğu kesin. Sade ve benzersiz bir yerdir.

Petra Manzara Yeri (The High Place of Sacrifice)

Burası, Petra’yı kuş bakışı görebileceğiniz yüksek bir tepede bulunuyor. Hani o Instagram’da sıkça gördüğünüz tepeden çekilmiş fotoğrafların olduğu yer.

Buraya çıkmanın ana nedeni, aşağıda kalan antik kentin kapsamlı manzarasını yakalamaktır. Dikkatli olun, oraya ulaşmak için dik bir tırmanış var, ancak ödülü yüzde yüz çabaya değer.

Tiyatro

Tiyatro, Petra’nın Ana Yolu boyunca Nebatilerin tiyatro alanını kapsamaktadır.

İlk bakışta, Ürdün çevresinde görebileceğiniz diğer tiyatrolar gibi görünebilir (Amman’daki Roma Tiyatrosu gibi), ancak Petra Tiyatrosu hakkında oldukça özel bir şey var. Dünyada, kayaların oyulmasıyla inşa edilmiş tek tiyatrodur.

Kraliyet Mezarları

Kraliyet Mezarları, Ana Yolun hemen sağında bulunan dört muhteşem mezardır – Urn Mezarı, İpek Mezarı, Korint Mezarı ve Saray Mezarı.

Petra Kraliyet Mezarları oldukça iyi korunmuştur ve hatta birkaçının içine de girebiliyorsunuz.

Sütunlu Cadde ve Büyük Tapınak

Sütunlu Cadde, Ana Yol boyunca, Petra’ya giderken oyulmuş sütunların olduğu bir yürüyüş yoludur.

Antik kentin en büyük anıtlarından biri olan Büyük Tapınak’a götürüyor sizi.

Petra Kilisesi

Petra Kilisesi, M.S. 5. yüzyıldan kalma küçük bir Bizans kilisesidir ve Ana Yol’dan sadece birkaç yüz metre uzaklıktadır. Kilise iki nedenden dolayı görülmeye değerdir. İlk olarak, kilise katında bazı güzel mozaikler var ve bunlar görülmeye değerdir.

İkincisi, eski papirüs parşömenleri bu kilisede ortaya çıkarılmıştır. Petra Kilisesi de 1990’larda keşfedildiğinde bu parşömenler oldukça değerli bulunmuştu.

Petra Manastırı

Manastır (Ad-Deir) Petra’nın en ünlü ikinci anıtıdır ve 48 metre yüksekliğindeki Hazineden şaşırtıcı derecede daha büyüktür. İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi, Manastır yüzyıllar boyunca farklı dinler tarafından dini amaçlar için kullanılmıştı. Hazine gibi, Manastır da görülmeye değer muazzam bir yapıdır.

Manastıra ulaşmak için dik ama çok uzun olmayan bir yürüyüş yolunu geçmeniz gerekecek.

Petra Gezisi ve Yürüyüş Rotaları

Yukarıdaki haritadan da görebileceğiniz üzere Petra Antik Kenti, yürüyüş yolları ile kaplı bir yerdir. Ana Yol’un yanı sıra, Manastır patikasını ve Petra’nın daha az kalabalık ve destansı manzaralarını görmek için yan yollardan en az birine sapmalısınız.

Haritadaki kırmızı, yeşil, pembe ve turuncu yollar olan yürüyüş parkurları Petra’da iki gün boyunca tamamlayabileceğiniz uzunluktadır.

Petra Ana Yol (Kırmızı)

Petra Ana Yolu, antik kentin olduğu yere 8 km uzaklıktadır. Kolay bir yürüyüş parkurudur ve büyük ölçüde düz bir yoldur. Yol boyunca ziyaret edilecek yerleri görme zamanına da bağlı olarak 3-4 saat sürüyor. Ana Yol’u durmadan yürürseniz yaklaşık 1 saatte tamamlarsınız.

Petra’yı ziyaret eden çoğu insan Ana Yolu ve genellikle Manastır Yolu’nu bir deve veya eşek yardımıyla gidiyorlar. Ana Yol, Petra’ya olan tek giriş yeridir. Yükselen Siq vadisinden geçecek, Hazinenin ihtişamına hayran kalacak, Siq Yürüyüş Yolu, Tiyatro, Sütunlu Cadde ve Büyük Tapınak’tan geçerek Kraliyet Mezarları ve Kilise’ye giden yolu yürümüş olacaksınız.

Petra Manastırı Yolu (Pembe)

Petra Manastırı Yolu, Petra Ana Yol’un sonundan yaklaşık 2,5 km uzaklıktadır. Orta hızda bir tempo ile, çok fazla uzun olmayan dik merdivenler içeren bir yürüyüş yoludur. Petra Manastırı Yolu’nun başlangıcından itibaren 2 saat veya biraz daha yavaş yürürseniz veya Manastırda oyalanırsanız yaklaşık 2,5-3 saat sürecektir.

Petra’nın Ana Yolu’nun sonunda Manastırı görmek için Manastır Yolu’na saparak yürüyüşe devam edebilirsiniz. Patika dik ve yokuş yukarıdır fakat yol boyunca dinlenme yerleri de bulunuyor.

Al Khubtha Yolu (Yeşil)

Al Khubtha Yolu 2,5 km uzunluğundadır. Orta hızda bir yürüyüş temposu ile dik yokuşlar içeren bir yürüyüş yoludur. Kraliyet Mezarları’nı incelemek ve destansı Hazine manzaralarını görmek için en az 2-3 saat kendinize ayırın.

Al Khubtha Yolu, Tiyatronun hemen ardından sağdaki Ana Yol dışında kalıyor. Yürüyüş yolu, Kraliyet Mazarları’nın yanından geçiyor ve dik bir şekilde yokuş yukarı devam ediyor. Yaz aylarında bu yolu yürümek biraz işkence olabilir, ancak aşağıda kalan muhteşem manzaralar ile kendinizi en iyi şekilde ödüllendirebilirsiniz.

Yüksek Tepe Yeri (Turuncu)

Yüksek Tepe Yolu’nun tek yönlü uzunluğu 3 km kadardır. Pek çok dik yerlerden oluşan bu parkur biraz sert bir yürüyüş gerektiriyor. Manzaraları görme ve dinlenme sürelerine de bağlı olarak 2-2,5 saat süren bir yürüyüş zamanlaması var.

Bu yürüyüş yolu tiyatroya gelmeden kısa bir mesafe önce başlar ve Manastır Yolu’nun başlangıcına yakın biter.

Küçük Petra Manastırı Yolu

Tek yön 8 km’lik bir yürüyüş yolu. Küçük Petra’dan Manastıra doğru olan yürüyüş yolunu kapsıyor. Petra’ya arabayla yaklaşık 15 dakika mesafedeki Küçük Petra’dan başlıyor. Manastıra ulaştıktan sonra, Ana Yolu tersten yürüyebilir ve Petra giriş yerinde yürüyüşü sonlandırabilirsiniz.

Küçük Petra Yolu, tek yönlü bir yürüyüş yapmak isteyenler için iyi bir seçenektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Petra Antik Kent Ziyareti İçin 13 Bilgi

Ürdün seyahati planlayanların belki de tek amacı Petra Antik Kenti’ni görmek oluyor. Petra ziyareti yapmadan önce bazı bilmeniz gereken bilgiler var. Petra gezisi planlamadan önce bu bilgilere göz atmanız faydanıza olacaktır.

Petra Antik Kenti İçin En İyi Zaman

Ürdün’ün geneli gibi, Petra’yı en iyi Mart’tan Mayıs’a (ilkbahar) ardından Ekim’den Kasım’a (sonbahar) kadar ziyaret edebilirsiniz. Ancak, özellikle bahar aylarının en yoğun turizm mevsimi olduğunu bilmenizi isterim. Yaz (Haziran-Ağustos) ayları boğucu olabilir ve kış (Aralık-Şubat) ayları soğuk olabilir.

Ürdün’ün diğer bölgeleri gibi Petra da ani yağışlara maruz kalıyor. 2018 yılının Kasım ayında yoğun yağışlar sonucu oluşan seller Ürdün’ün farklı bölgelerinde ölümleri beraberinde getirdi ve Petra’da da binlerce turistin tahliye edilmesine neden oldu.

Petra’ya Nasıl Gidilir?

Ürdün oldukça kompakt bir ülke. Petra ise Ürdün’ün ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerinden çok kolay erişilebilir bir yerde. Petra, Amman’a sadece 3 saat, Wadi Rum’a 1,5 saat, Dana’ya 1 saat ve Ölü Deniz’e 3 saat sürüş mesafesindedir.

Petra’da Nasıl Gezilir?

Eğlenceli ve unutulmaz bir deneyim yaşamak istiyorsanız Petra’yı yalnızca yürüyerek keşfetmenizi öneririm. Bununla birlikte yürümekle ilgili sorunlarınız varsa, çevrede sizi dolaştıracak kiralık deve ve eşekler de bulunuyor.

Ayrıca Siq’den atlı bir araba kiralayabilir, Ana Yol’un etrafında deve gezintisi yapabilir veya eşeklerle Manastır Yol’u gibi dik yokuşlar dahil olmak üzere hemen her yere gidebilirsiniz.

Petra Gezisi İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

İki tam gün Petra için yeterli olacaktır. Yürümeyi seviyorsanız, Petra’nın tüm önemli noktalarını rahat bir yürüyüş temposu ile iki gün içerisinde görebilmeniz mümkün.

Ancak, yürüyüş yollarından ayrı kendi başınıza spontane geziler yapmak istiyor, sık sık dinlenmek gibi zamanınızı farklı şekilde kullanmak istiyor veya sadece mimari ve eski medeniyetleri keşfetmeyi istiyorsanız üç, dört hatta beş gün burada kalabilirsiniz.

Petra’da Kalabalıktan Kaçının

Petra’da kalabalıklardan kaçınmanın üç yolu vardır. İlk olarak, Mart-Mayıs ayları gibi ziyaretlerin en yoğun yaşandığı dönemlerde buraya gelmemeniz daha doğru olacaktır. İkinci yoğun sezon ise Ekim-Kasım aylarıdır. Turist kalabalığını dert etmem ve sıcağı da alt ederim diyorsanız, Haziran veya Eylül aylarında Petra’yı ziyaret edebilirsiniz.

İkinci olarak, sabah 8-10 arası yoğun saatlerde Petra’ya gelmekten kaçının. Çoğu tur şirketleri turistleri Petra’ya sabah 8 civarında getiriyor. Petra’ya sabahın erken saatlerinde veya tur şirketleri dağıldıktan sonra öğleden sonraki zaman içerisinde gelebilirsiniz.

Son olarak, yan yollardan keyifli bir yürüyüş yaparak Petra’yı yüksekten görebilir ve böylece kalabalıktan da kaçınmış olursunuz. Kabul edelim, çoğu insan ya yan yolları keşfetmek için zamana sahip değil ya da pek gözüne kestirmiyorlar.

Petra’da Ne Giymeli?

Petra’da günün çoğu yürüyüşle geçeceği için iyi bir çift ayakkabı ve ince ve bol elbiseler tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ürdün’ün diğer bölgelerinde de rahat elbiseler giyebilirsiniz. Ülke, coğrafya itibariyle sıcak bir yer. Bu nedenle şort giymeyi de tercih edebilirsiniz. Fakat, ülke muhafazakar ve kapalı olduğu için özellikle şort giyen kadın turistler yerel erkeklerin rahatsız edici bakışlarına maruz kalabilir.

Petra’da yan yolları keşfetmek istiyorsanız, iyi bir çift ayakkabı şart. En az 20 km yolu gözden çıkarın. Günün sonunda ayaklarınızın kötü olmaması için ayakkabınızın yürüyüşlere özel olması faydanıza olacaktır.

Petra Giriş Ücreti

Petra giriş bileti, satın almaya değer olan Ürdün Pass‘e dahildir. Ürdün Pass’iniz yoksa, Petra 1/2/3 günlük bir geçiş için 50/55/60 Ürdün Dinarı ödemeniz gerekiyor.

Petra’yı gece ziyaret etmek için geçerli bir günlük bilete ihtiyacınız var, bu yüzden Petra’ya en azından öğleden sonra paranıza değecek şekilde gittiğinizden emin olun.

Petra Turları ve Rehberleri

Petra’da rehber ihtiyacınızın olduğunu hissetmezsiniz. Yolunuzu bulmak çok kolay ve bol miktarda bilgi ve yön tabelaları bulunuyor. Tüm ziyaretçilerin aldığı Petra Haritası ve Petra çevresindeki tabelalar ile yönünüzü bulmak çok kolay. Ayrıca Petra geziniz için yararlı bilgilerle dolu olan Visit Petra uygulamasını indirebilirsiniz.

Ancak, bir Petra tur rehberi istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Öncelikle yerel konaklama yaptığınız yer veya TripAdvisor veya başka bir sağlayıcı aracılığıyla çevrimiçi olarak bir grup turu için rezervasyon yaptırabilirsiniz. İkinci olarak, özel bir rehber kiralayabilirsiniz. Petra’nın girişinde özel bir rehber kiralamak kolaydır ya da önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yiyecek ve İçecek

Petra’ya yanınızda yiyecek ve içecek getirebilir ya da Petra’da ihtiyacınız olan her şeyi satın alabilirsiniz. Petra küçük bir köy gibidir ve soğuk içecekler ve temel yiyecekler satan tezgahların yanı sıra hediyelik eşyalar, eşarplar ve süs eşyaları gibi ıvır zıvırlarla dolu bir yerdir. Isı ve uzun yürüyüşlerde dehidrasyonu önlemek için çok fazla suya ihtiyacınız olacak.

Petra’ya Neler Getirmeli?

Petra’yı ziyaret etmek için özel bir şey getirmenize gerek yok. Yalnızca güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka ve el dezenfektanı, ayrıca telefonunuz veya iyi bir kamera ile küçük bir sırt çantası burayı ziyaretinizde yeterli olacak eşyalardır.

Petra Ziyaretçi Merkezi

Petra Ziyaretçi Merkezi, Petra Antik Kenti’nin girişinde yer alıyor. Petra’nın büyüleyici tarihine kısa bir genel bakış için ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Petra Mağara Bar

Petra girişinin hemen dışında bir Mağara Bar bulunuyor. Petra Mağara Bar, 2000 yıllık Nebati mezarları içine inşa edilmiş otantik bir mekandır.

Barın açılış saati 15:00. Mağara Bar’da yemek servisi de yapılıyor, bu nedenle uzun bir yürüyüş gününden sonra keyifli bir akşam yemeği yemeyi düşünebilirsiniz. İçecekler ise görece biraz pahalıdır.

Küçük Petra

Küçük Petra, Petra’nın kuzeyinde 15 dakikalık kısa bir sürüş mesafesinde bulunuyor. Petra’ya gidiş veya dönüş için bir iki saatiniz varsa burayı da ziyaret edin derim.

Adından da anlaşılacağı gibi, Küçük Petra, Petra’nın daha küçük benzer versiyonudur. Küçük Petra’yı keşfetmek, çevresini dolaşmak 45 dakika kadar sürecektir. Burada, Boyalı Ev olarak bilinen mağaralardan birinde 1980’lerde keşfedilip 2000’lerde halka açılan freskler, karmaşık çiçek motifleri ve aşk tanrısı figürlerine sahip bazı mozaikleri görebilirsiniz.

Petra’da Tam Gün Tur

Sabah erkenden kalkın ve Siq’in (3) dar geçidi boyunca Hazine’ye (4) ulaşın. Petra’ya erken saatlerde gelirseniz buranın ilk ziyaretçilerden biri olabilirsiniz.

Yerliler sizi kesinlikle Hazinenin (Al Khazneh) tam karşısında bulunan uçurumun en tepesine götürecek bir teklifte bulunacaklardır. Kuş bakışı manzarayı yakalamak için gerçekten güzel bir konum.

Hazineye geri döndüğünüzde Tiyatroya (6) giden ana yolu kullanın ama doğrudan gitmeyin. Dar vadi genişlemeye başlar başlamaz, ana rotadan sola, Petra Manzara Yolu’na dönün (28). Burada tüm vadiyi kuş bakışı görebileceksiniz.

Petra Manzara Tepesi’nden (28) sonra Aslan Anıtı’na (29) gidin. Burada Bahçe Tapınağı (30) ve Triclinium (31) gibi birçok ilginç mekanı göreceksiniz. Bu parkur sayesinde çok sayıda turistin bulunduğu ana rotadan kaçınmış olacaksınız. Bu yürüyüş sizi Qasr Al-Bint’e (19) götürecektir. Bu rota üzerinde iki restoran var, böylece yol boyunca tükenen su veya yiyeceğinizi yenileyebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi’ndeki (22) görülecek yerlerden Manastır’a (24) gidin. Tüm Petra şehrinin en büyük ve en korunmuş anıtlarından biridir. Bu yol ne yazık ki oldukça uzun ve sonsuz merdivenlerle dolu, ama buna değer. Manastıra vardığınızda, vadinin aşağısına aynı yoldan geri dönün. Burada Roma Tapınağı’nın kalıntılarını (17) görebilir ya da çevresindeki Roma yolu boyunca Kraliyet Mezarları’na (8-12) doğru yürüyebilirsiniz.

Bu noktada, çoğu Petra manzaralarını göreceksiniz. Dönüş yolunda Tiyatro’yu (6) görebilirsiniz. Yorulursanız, Hazine’den (3) sonra bir at arabasına binebilirsiniz.

Petra’ya Nasıl Gidilir?

Petra, Ürdün’ün güneyinde, Başkent Amman’ın da yaklaşık 200 km güneyinde yer alıyor. Petra’da havaalanı yok, bu nedenle Ürdün’e uluslararası uçuşlar genellikle Amman’daki Kraliçe Aliye Uluslararası Havalimanı’na (AMM) yapılıyor. İsrail’den de Petra’ya geçmek mümkün.

Amman-Petra arası 3-4 saatlik bir sürüş mesafesine sahip. Yolculuğu arabayla (hızlı) veya otobüsle (daha uygun fiyatlı) yapabilirsiniz.

Özel Taksi

Petra’da rezervasyon yaptırdığınız bir oteliniz varsa, otelden sizi Amman havaalanından alıp oraya götürmek için bir taksi göndermesini isteyebilirsiniz.

Amman havaalanında da sizi Petra’ya götürmek için bir taksi bulabilirsiniz. Taksicilerle pazarlık yapmayı unutmayın!

JETT Otobüsleri

JETT otobüsüne binerseniz, tek yön bilet için 11 JD (15$ USD) veya gidiş-dönüş bilet için 22 JD (30$ USD) ödeme yaparsınız. Otobüs ile seyahatinizi web siteleri üzerinde rezervasyon yaptırabilirsiniz.

JETT web sitesinde otobüs seferlerine de bakabilirsiniz. Ayrıca sizi havaalanından otobüsün kalktığı Amman’daki JETT ofisine götürmek için de bir taksi şoförüne ihtiyacınız olabilir. Ürdün’de taksilerin pahalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Orta Doğu’da pazarlık sünnettir. Pazarlık yapmayı unutmayın!

Kiralık Araba

Bir başka seçenek de araç kiralamak ve kendiniz sürmektir.

Ürdün’deki yollar, Orta Doğu’daki diğer ülkelere kıyasla oldukça iyidir, bu yüzden araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. Araç kiralama fiyatları makuldur.

Petra Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Giriş Saatleri

 • Yaz: 06:00 – 18:00
 • Kış: 06:00 – 16:00

Giriş Ücreti

 • Daytrippers (Ürdün’de kalmayacaksanız): 90 JD (127$ USD)
 • 1 Gün: 50 JD (70$ USD)
 • 2 Gün: 55 JD
 • 3 Gün: 60 JD
 • Ürdün Pass: Ücretsiz
 • Çocuklar: Ücretsiz (12 yaş altı)

Pasaportunuzu veya kimliğinizi bilet ofisinde göstermeniz gerekiyor. Nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Ürdün Pass’e sahipseniz, giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Petra ücretleri hakkında daha fazla bilgi için resmi Ürdün Turizm web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Petra’da Alışveriş

Şehrin birçok bölgesinde bulunan ve hem halkın hemde turistlerin en uğrak yeri çadır satıcılarıdır.

Birçok kişinin günlük olarak açtığı ve satış yaptığı çadır pazarlarında ilginizi çekebilecek birçok ürün olduğu gibi yerli kadınların el örgü işlemeleri ile yaptıkları ürünleri de satın alabilirsiniz. İlginç ve göze çarpan birçok ürünün bulunduğu pazarda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Petra’da Yeme – İçme

Petra kendine özgü kuyu ve güveç kebapları ile ünlü bir yerdir. Birçok lokantanın da içerisinde bulunan özel bir bölümde yer alan; yerin altına doğru kuyu şeklinde yapılan, genişliği 60 cm, derinliği 150 cm olan bu kuyularda taze olarak pişirilir ve servis edilir. Petra’da birçok restoran ve lokantada en çok tüketilen güveç yemekleri sağlıklı hayvanlardan ve kaliteli sebzelerden yapılmakta ve hijyene çok önem verilmektedir.

Ürdün Seyahatinin 7 Önemli Noktası

Ürdün, bin yılı kapsayan tarihi ve gelenekleri ile bütünleşen bir ülkedir. Bu küçük Orta Doğu ülkesi, dünyanın en güzel kültürel miras alanlarından bazılarına, tarif edilemeyecek kadar güzel çöl manzaralarına ve dünyanın en alçak noktasına ev sahipliği yapıyor. Ürdün mistik ve her şeyden önce zengin bir ülke. Bugün Ürdün’de gezebileceğiniz yedi benzersiz yerin tadını çıkarın…

Başkent Amman’ı Tanıyın

Amman başlangıçta yedi tepeye inşa edilmişti, ancak bugün Ürdün başkenti 20’den fazla tepeye yayılan bir şehir. Mükemmel mutfağı, modern sanat mekanları ve antik çağlara ait anıtlarıyla ünlü bir yer.

 • Kale ve Herkül Tapınağı’na göz atın ve Amman’ın eşsiz manzarasının tadını çıkarın.
 • Rainbow Street boyunca hediyelik eşya avına çıkın.
 • Şık Jabal Luwaibdeh mahallesindeki parlak renkli duvarlara göz atın ve bir kafenin konforunda yerli insanları izleyin.
 • Roma tiyatrosunda tarihte bir yolculuğa çıkın ve akustiğe kulak kabartın.
 • Restoran bölgesi gibi yerlerde çatı teraslardan birinde gün batımının tadını çıkarın.

Ceraş’ın Tarihi Mücevherini Keşfedin

Antik Ceraş kenti, Amman’da günübirlik gezi yapmak için mükemmel bir yerdir.

Ceraş’ın en parlak dönemi Roma yönetimi altındaydı. Yıkık şehrin bazı bölümleri kazılmış ve kısmen yeniden inşa edilmiş ve bugün iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar ulaşmıştır. Ceraş’ta hamamlar, çeşmeler, tapınaklar, tiyatrolar ve meydanlara hayran kalabilirsiniz.

Petra Kenti’ni Keşfedin

Efsanevi kaya şehri Petra, eşsiz bir kültürel anıttır; basitçe söylemek gerekirse, Ürdün’e bir gezi planlıyorsanız, bu yolculuğun sonu mutlaka Petra’ya çıkmalıdır. Şehir bir vadi havzasında yer alıyor ve çok sayıda tapınak ve kırmızımsı kum taşı oyma duvarlarına ev sahipliği yapıyor.

Petra çok büyük bir alan üzerinde yer aldığı için ziyaretinizi yeterli sürede planladığınızdan emin olun.

Ma’İn Kaplıcalarında Rahatlayın

Kendinizi rahatlatmak istiyorsanız, Ma’İn’deki kaplıcalara gitmeyi düşünebilirsiniz. Ma’İn, Madaba kenti ile Ölü Deniz arasında, deniz seviyesinden 120 metre aşağıda yer almaktadır. Burada kaplıcaların yanı sıra çok sayıda şelale de bulacaksınız. Sağlıklı yaşam otellerinden birine check-in yaparak kaplıcalarda rahat bir gün geçirebilirsiniz.

Akabe’de Kızıldeniz’in Keyfini Çıkarın

Kızıldeniz’e gitmeden Ürdün’den ülkeye dönmek olmaz. Akabe küçük bir sahil kasabasıdır ve yerliler arasında turistler kadar popülerdir.

Kızıldeniz, özellikle dalgıçlar ve şnorkelciler arasında popülerdir ve renkli resifleri ve parıltılı balıkları size devasa bir akvaryumda olduğunuz izlenimini verir.

Vadi Rum Çölü’nü Ziyaret Edin

Vadi Rum’un kırmızı çöl manzarasını kaçırmadığınızdan kesinlikle emin olmalısınız. Ürdün’ün bu kısmı, Petra veya Akabe’den yarım günlük bir gezi veya günübirlik gezi düzenlemek için mükemmeldir. Çölde daha uzun kalmak istiyorsanız, geceyi lüks çöl kamplarından birinde geçirebilirsiniz.

Düşük ışık kirliliği seviyesi sayesinde, bu bölgelerdeki gökyüzünün gece inanılmaz göründüğünü bilmenizi isterim. Gündüzleri, çölde doğa yürüyüşleri veya tırmanma turlarına katılabilir, ayrıca develerle dünya dışı manzaralar arasında dolaşabilirsiniz. Bizdeki Kapadokya’da olduğu gibi sıcak hava balonu ile yapılan geziler de Wadi Rum’da favori aktivitelerden biridir.

Ölü Deniz’e Vakit Ayırın

Ölü Deniz, deniz seviyesinden 428 metre daha alçaktır – bu da dünyanın en düşük seviyesidir.

Sularındaki tuz içeriği okyanuslardaki tuz oranından yaklaşık on kat daha fazladır. Ölü Deniz’in bazı noktalarında, cilt için inanılmaz derecede iyi olan iyileştirici çamur tabakası bulacaksınız.

Ürdün İçin İpucu: Ürdün Pass

Ürdün’e gitmeden önce çevrimiçi Ürdün Pass satın almanızı öneririm.

Böylece Ürdün’deki turistik yerlerin çoğuna (Petra dahil) ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Daha fazla okuyun:

Bir sonraki seyahatinizi mi planlıyorsunuz?

Zaten otel veya hostelinize bir rezervasyon yaptınız mı? Henüz yapmadıysanız, Booking.com ve Airbnb‘yi öneriyorum. Tüm dünyada binlerce otel veya hostel arasında bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca, çoğu durumda, herhangi bir ücret ödemeden giriş tarihinden birkaç gün öncesine kadar rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz! Peki, ilk konaklamanızda kredi kartınıza nakit iade yapılacağını söylesem?


Seyahat deneyimlerimi Instagram’da, Facebook’ta ve Twitter’da fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Değerlendirme Yazısı
Petra Antik Kenti Seyahat Rehberi + Petra Tapınakları + Petra Yürüyüş Rotası + Petra İpuçları

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.