Ürdün topraklarında bulunan Petra Antik Kent, Wadi Musa bölgesi adı verilen Petra kentinde bulunuyor. Havalimanına olan uzaklık mesafesi 128 km’dir.

M.Ö. 10.000 yıl öncesinin kalıntılarını üzerinde taşıyan Petra Antik Kenti, korunmak ve yaşam alanı olarak kurulmuş dünyanın en eski eserleri arasında bulunuyor. M.Ö yaklaşık 400‘lere dayanan inşa çalışmaları Nebatiler döneminde kullanılmaya başlanan özel mekânlardan biridir. Onlarca gizli yarık arasından geçerek zor bir şekilde ulaşılabilen antik kent saldırılara karşı korunmak amaçlı olarak inşa edildiğinin en açık kanıtını ortaya koyuyor.

Petra’yı yılın her mevsimi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklar sizleri fazlasıyla yorabilir. Eğer sıcaklarla başınız dertte ise kış ayları sizlere çok daha uygun gelebilir.

Dünyanın En Çok Görülen Turistik Yerlerinden Biri

Petra Antik Kent’e uğrayan turistler için kentin giriş alanında bir toplanma noktası bulunuyor. Alanın çevresinde çeşitli sayıda ve konforda konaklamanız için otel alternatifleri bulunuyor. Bütçeniz doğrultusunda geceyi geçirebileceğiniz bir oteli tercih edebilirsiniz.

Petra Antik Kent’e gitmişken yeme içme konusunda da damaklarınızda farklı tatlara yer vermelisiniz. Sokaklarda çok sayıda seyyar satıcıyı kolaylıkla görebilirsiniz. Antik kent içerisinde bulunan lüks restoranlarda yerel yemeklerin yanı sıra uluslararası yemekleri de kolayca bulabilirsiniz.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!
Petra Antik Kenti, Ürdün
Petra Antik Kenti, Ürdün

Petra Antik Kent ziyaretiniz esnasında rahat ve ince kumaşlardan tasarlanmış kıyafetleri tercih edin. Düz ve rahat ayakkabılar ile metrelerce zorlanmadan yürüyebilirsiniz. Aşırı güneşte korunmanın en güzel yolu ise fötr şapkalar olabilir.

Petra Antik Kent çevresinde yürüyüşünüzü kolaylaştırmak için turistlere paralı hizmet veren at, fayton, eşek ve deve gibi kiralık insan taşıma amaçlı hayvanlar bulunuyor. Yürümekten hoşlanmayanlar veya farklı deneyimleri yaşamak isteyenler için bu tercihler değerlendirilebilir.

Ayrıca Okuyunuz: Petra Gezi Rehberi

Petra gezisi sırasında akşamüzeri gün batımı keyfini atlamayın deriz. Kentin giriş bölümünde bulunan arazi üzerinde sizleri şahane bir gün batımı keyfi bekliyor.

Petra Antik Kent’te tarihi bir yolculuğa adım atabilmek için giriş sırasında biletlere 50 Ürdün Dinarı yani yaklaşık 71 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ücret kişi başı ücret tarifesidir. 15 yaşındaki çocuklardan ise bilet ücreti alınmıyor.

Petra’da haftanın 2 günü gece yürüyüşü düzenleniyor. Bunun için tur acentelerinden ekstra bir bilet almanız gerekiyor. Pazartesi ve Perşembe günleri özel etkinlikler düzenlenen antik kent sizleri tüm ihtişamı ile bekliyor.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.