Sırt çantasıyla dünyayı gezmeyi veya yurt dışında rüya gibi bir seyahat planlıyorsanız, uçuşlarınızı rezerve etmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Birçok insan böyle uzun ve önemli bir yolculuğu çok stresli buluyor, pahalılıktan bahsetmiyorum. Düşünülecek, planlanacak ve rezervasyon yapılacak çok şey var. Uzun süreli bir gezi veya yurt dışında kısa süreli bir tatil planlayan herkes için paylaştığım tavsiyelere göz atın, seyahatlerinizi keyifli hale dönüştürün.

İster iş ister eğlence amaçlı olsun, eğer benim gibi çok sık seyahat ediyorsanız, bilmeniz gereken bazı önemli kurallar vardır. Zaman içerisinde seyahatlerim öncesi ve sonrası hakkında bizzat kendi tecrübelerimden yola çıkarak bildiğim her şeyi sizlerle paylaşmayı istiyorum. Bu yazıyı sürekli güncel tutacağım. Çünkü seyahatlerde tecrübe kilometrelerce yol kat edilerek kazanılır. Bu nedenle, her seyahatlerim öncesi ve sonrası yeni yeni şeyler deneyimliyorum. Ve bundan sonra da her deneyimlediğim farklılıkları bu yazıya eklemeler yaparak güncel tutacağım. Bu nedenle, yazıyı bir kenara not almanızı veya sık kullanılanlara, yer imlerine kaydetmenizi tavsiye ederim.

Sık seyahat edenler için seyahat öncesi planlama ve hazırlık süreçleri, varış yerine geldikten sonraki yapılacaklar gibi seyahat etmeyi kolaylaştırmak için bazı yeni ipuçları ve püf noktaları olması her zaman iyidir. Uçak bileti satın almaktan varış yerine indikten sonra otele ulaşana kadar her konuda bazı tavsiyelerim olacak. Böylece, sizi strese sokacak hemen her şeyi minimize edip, mümkün olan en keyifli yolculuğu ve ziyaret edeceğiniz şehirde keyifli bir gezi deneyimini yaşayabileceksiniz. İster deneyimli bir gezgin olun, isterse sadece bir gezgin gibi seyahat etmek isteyin, bu seyahat ipuçları size yol boyunca yardımcı olacaktır. Hazırsanız başlayalım…

Bunlar, bir seyahate çıkmadan önce bilmeniz gereken seyahat ipuçları, tatilinize hazırlanmanıza ve tadını çıkarmanıza yardımcı olacak faydalı ipuçlarıyla çoğunu kendim de tecrübe ederek paylaştığım bilgileri içeriyor. Bu ipuçları bir seyahate veya tatile hazırlanmak için bir kılavuz niteliği taşıyor ve seyahat belgeleri, ülkeye giriş-çıkış işlemleri, sırt çantalı gezginler için pratik bilgiler, ulaşım, diller ve çok daha fazlası dahil olmak üzere varış yerinde yapmanız gerekenler hakkında bilgileri içeriyor. Umarım faydasını görürsünüz.

Uçmak İstediğinizde Esnek Olun

Bu her zaman mümkün değildir, ancak gelecek yıl Avrupa‘da bir tatil yapmayı kesin olan planlıyorsanız, kafanızda bir tarih belirleyin. Elbette bugünden belirleyeceğiniz tarihte gidemeyebilirsiniz. Bunun yerine, iki ayrı aya karar verin ve bir ucuz uçak bileti arayın.

Bu şekilde, ucuz uçuşların nereye ve ne zaman olduğunu göreceksiniz.

İpucu: Mümkün olduğunca hafta sonu tarihlerinde uçak bileti aramayın.

Bu aramayı aylar öncesinden yaparsanız (mümkün olan en erken tarih 12 ay öncesi), Skyscanner’ı ziyaret edin ve fiyatların gideceğiniz aya en uygun fiyatlı olduğu konusunda bir alarm oluşturun. Böylece o tarihte ucuz bir uçak bileti olduğunda size e-mail olarak uyarı e-postası gönderecektir.

Havaalanı Uçuş Panosu

Sadece Fiyatları Değil, Uçuş Zamanlarını Da Düşünün

Uzun uçuşlardan kaçınmaya çalışmanız gerektiği açıktır, ancak belirli bir havayolunun tarifesi yerine sizin için uygun olan uçuşları seçmek için birçok neden vardır.

Kuyruklardan ve trafikten kaçınmak istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde uçuş rezervasyonu yapmayı düşünebilirsiniz. Yoğun saatlerde havaalanına seyahat etmek stres yaşamanıza sebep olabilir. Bu da henüz seyahate yeni çıkmışken moralinizin bozulmasına neden olabilir.

Ayrıca, uzun mesafe uçacaksanız, gece yolculuğu yapmak cazip gelebilir, ancak sabahın erken saatlerinde şehre varmanın, otelinizde check-in yapamayacağınız anlamına gelmez.

Peki ya bir havayolunun tarifesi size herhangi bir seçenek sunmazsa; özellikle Avrupa içi uçuşlarında Easyjet ve Ryanair’in tarifelerine bir uçuş rezervasyonu yapmak, havayollarını karıştırmak ve eşleştirmek bir şekilde mümkündür.

Telefonunuza Bir Alarm Kurun

Kimse uçağı kaçırmak istemez. Kaç kez havaalanına geç kaldınız veya aniden uçağa alımların sona erdiği konusunda paniğe kapıldınız? Güvenlikten geçtikten sonra saatlerce uçmak kolaydır. Peki ya uçağa yetişemezsek?

Güvenlikten geçtikten sonra, kalkış panosuna bakın ve uçuşunuzun kapısının ne zaman açılacağını öğrenin. Uçuşunuzdan üç saat önce havaalanına ulaşırsanız, muhtemelen yaklaşık doksan dakika ila iki saat arasında olacaktır. Bu yüzden telefonunuzun alarmını tam olarak ayarlayın.

Bu arada, uçuşunuzu kaçırmaktan endişe etmeden veya stres yaşamadan Duty Free mağazasına giderek raflardaki ürünlere bakıp zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

Havaalanı İçerisi

Havayolunun Uygulamasını İndirin

Kendi biniş kartınızı yazdırabilirsiniz. Havayolu şirketleri size e-posta veya kısa mesaj yoluyla bir bağlantı gönderecektir. Ancak, havayolu şirketinin uygulamasını indirirseniz artık çok daha güncel bilgiler edinirsiniz.

Kalkış saati ve kapı bilgileri gibi uçuşunuzda güncellemeler bulundurmanın yanı sıra, çoğu havayolu uygulaması artık uçağa alımlar duyurulduğunda telefonunuza bir uyarı mesajı gönderir.

Yanınızda Her Zaman Bir Kalem Bulundurun

Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki bir ülkeyi ziyaret ediyorsanız, bazı formlar doldurmanız istenebilir. Eğer şanslıysanız, uçuş görevlisi inmeden önce size bir form verecektir.

Üzerinizde bir kalem varsa, bu formu kolayca doldurabilirsiniz. En azından havadayken uçak içerisinde başka yolculardan kalem bulma telaşına girmezsiniz. Bitmedi! Varış yerinize indikten sonra havaalanında da form doldurmanız gerekecektir. Özellikle de kötü organize edilmiş havaalanları veya göçmenlik konusunda inanılmaz uzun kuyruklara sahip ülkelere gidiyorsanız.

Mobil Seyahat Uygulamaları

Yanınıza Taşınabilir Bir Şarj Cihazı (Powerbank) Alın

Havaalanında veya uçaktayken telefonunuzu veya tabletinizi şarj etmek için beklemeyin. Bazı kafelerde USB yuvaları ve hatta kablosuz şarj pedleri bulunurken, birçok uçakta artık ekranların yanı sıra USB yuvaları da var.

Peki, tüm havaalanları ve uçaklarda var mı? Kesinlikle hayır. Her zaman çalışıyorlar mı? Neredeyse hiç çalışmazlar. Bu yüzden yanınızda taşınabilir bir şarj cihazı bulundurmayı ihmal etmeyin. Henüz yola çıkmadan önceki gece evde tüm elektronik cihazlarınız dahil taşınabilir şarj cihazınızı da tam doldurmayı unutmayın.

Önemli Belgelerinizi Elektronik Biçimde Yedekleyin

Pasaportunuz, varsa seyahat sigorta poliçeniz, seyahat planı onayları, kredi kartlarınızın taranması ve daha fazlası gibi kaybedilmesi halinde tüm seyahatinizin alt üst olmasını gerektirecek belgeleri yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir.

Ayrıca, Dropbox ve Google Drive gibi çevrimiçi bulut yedekleme hizmeti ile daha fazla güvenlik sağlayabilir ve herhangi bir internetin olduğu yerden erişiminizi sağlayabilirsiniz.

Seyahat Belgeleri Yedekleme

PIN Numaralarınızı Ezberleyin

İlki, bankanızın veya kredi kartınızın PIN numarasını ezberlemek olacaktır. Giderek daha fazla şey için ödeme yapmamız gerekiyor.

Pasaport Numaranızı Ezberleyin

Ayrıca, mümkünse pasaport numaranızı da ezberlemenizi tavsiye ederim; insan beyni yedi basamaklı bir sayıyı ezberlemek için çok iyi inşa edilmiştir, bu yüzden insanlar telefon numaralarını çok iyi hatırlayabiliyorlar. Çoğu pasaport numarası 10 rakama kadar oluyor, ancak bu, otelinize giriş yaparken, araba kiralarken veya bankacılık işlemleri yaparken, uçuş sırasında bir form doldurmanız istendiğinde, seyahatlerinizde pratik ve hızlı olmuş oluyor.

Yanınızda Boş Bir Şişe Bulundurun

Havayolu şirketleri bizleri sömürüyor! 🙂 Uçuş sırasında su için bizden küçük bir servet talep ediyorlar. Havaalanlarının çoğu ücretsiz su doldurma hizmeti sunmaktadır, bu nedenle tasarruf etmek için yanınızda mutlaka boş bir şişe bulundurun.

Seyahat Su Şişesi

Filmlerinizi Önceden İndirin

Bazı havayolları inanılmaz bir uçuş içi eğlence koleksiyonu sunarken, diğerleri korkunç İngilizce altyazılı bir avuç yabancı film sunuyor. Bunların önüne geçmek için telefon/tablet/laptop birkaç film indirerek havadayken sıkıcı oturma sürelerini keyifli hale dönüştürebilirsiniz.

İlk 10 maddeden sonra seyahatlerinizi kolaylaştıracak diğer pratik bilgileri de paylaşmak istiyorum…

11. Seyahatlerinizi mümkün olduğunca bir sırt çantası ile yapın. Bu sizi pek çok dertten kurtaracak, daha hızlı hareket etmenizi sağlayacaktır.

Sırt Çantası Hazırlama

12. En rahat ayakkabılarınızı giyin. Ziyaret ettiğiniz şehirde tüm gün yürürken ayaklarınızın tahriş olmasını istemezsiniz.

13. Yerli halkla pazarlık yapmayı öğrenin. Bu bir oyundur, ancak ekonomik olarak tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

14. Bir uçak bileti satın alırken tarayıcınızın gizli modunu kullanın. Bu, uçak bileti satıcılarının çerezlerinizi izlemesine ve hizmetlerini yüksek fiyattan dayatmasına izin vermez.

15. Giysilerin sadece yarısını, yanınıza almak istediklerinizi sırt çantanıza koyun. Giymeyeceğiniz elbiseleri yanınızda götürmeye gerek yok.

Seyahat Çantası Hazırlama

16. Taksilerden kaçının. Taksiler bütçenizi sarsabilir. Mümkünse yürüyün veya bir yerel gibi toplu taşıma (otobüs, metro) araçlarına binin.

17. Havaalanlarında herkesten daha hızlı hareket edin. Check-in işlemlerinizi uçuşa 24 saat kala çevrimiçi yapmayı unutmayın!

18. Ziyaret edeceğiniz şehre ait kitaplar okuyun, filmlerini izleyin. Bu, gideceğiniz ülkenin kültürüne adapte olmak için çok iyi bir adımdır.

19. Otele yerleştikten sonra, daha iyi bir oda (gezginler için ranza) istemekten çekinmeyin. Otellerde hizmetler esnektir. Hostellerde ise şansınızı bir deneyin. Çoğu seyahatlerimde hostellerde bana verilen ranzayı kabul etmeyip, priz yanı bir ranza istemişimdir.

20. Yerel dilde bazı temel cümleleri öğrenin. Yerel insanlar çabalarınız için minnettar olacak ve bu, etkileşiminizi kolaylaştıracaktır.

Seyahat Kelimeleri

21. Kütüphanelerde ve kafelerde, gece kaldığınız hostellerde, havaalanları ve otobüs terminallerinde, her zaman ücretsiz bir Wi-Fi bulunur.

22. Öğleden sonraki zamanlar, gözde mekanları ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Muhtemelen fazla yoğunluk olmayacaktır.

23. Turistik yerlere yakın veya şehir merkezlerindeki restoranlara gitmeyin. Birkaç sokak ötede, aynı yemekleri daha ucuza bulabilirsiniz.

23. Yerellerin yediği yerlerden yemek yiyin. Akşam yemeğine vereceğiniz paranın iki katı ucuzuna aynı yemekleri yiyebilirsiniz.

24. Her akşam restoranda yemek yemeyin. Eğer hostellerde kalıyorsanız, marketlere gidip yerel ürünlerden alarak mutfakta kendiniz bir şeyler hazırlayın. İlginç ve keyifli bir deneyim olacaktır.

25. Bilinmeyen yemekleri deneyin. Bunun ne olduğunu sormayın, sadece ağzınıza götürün ve tadını hissedin! Yerel bir mutfak kültürünü deneyimlemek için bu şarttır. Tayland’da kurbağa bacağı mı? Neden olmasın?

Asya Sokak Yemekleri

26. 3-4 ay öncesinden uçak biletlerinizi satın alın. En uygun olanını bulmaya çalışın, ancak çok fazla zaman harcamayın. Birkaç kuruş tasarruf edeceğim diye saatlerinizi harcamayın. Fiyat sizi tatmin ediyorsa hemen satın alın.

27. Bilmediğiniz bir yöne gitmekten korkmayın. Kentin içinde amaçsızca dolaşmak, paha biçilemez incilerin bulunmasının en iyi yoludur.

28. Pasaport, vize ve diğer önemli belgelerin taramalarını yapın. Onları e-postanıza gönderin. Seyahat planı, otel rezervasyonları ve dönüş bileti çıktılarınızı da her zaman yanınızda bulundurun. Bunlar olmayınca sınır polisleri sorun çıkarabiliyor hatta ülkeye girişinize müsaade etmiyor. Ukrayna ve Balkan ülkelerinde bu problemi yaşayan ve geri gönderilen birkaç kişi tanıyorum.

29. Hostellerde kalın. Ucuzdurlar ve kesinlikle birçok arkadaşla tanışırsınız. Hostelde tanışıp yıllardır görüştüğüm insanlar var. Hatta kimileri İstanbul‘a geldiklerinde bende kalmışlardı.

30. Gittiğiniz ülkenin yerel telefon hatlarını kullanın. Ek olarak bir İnternet paketi satın alın ve şehir içinde gezerken paylaşımlarınızı yapın, sevdiklerinizle görüntülü konuşun.

Telefon Sim Kartları

31. Nakit para ve kartlarınızı güvenli bir yerde (hostelde kişisel dolapta) bırakın, üzerinizde taşımayın.

32. Bir uçak bileti satın alırken, alternatif havaalanlarını da kontrol edin. Bazen Avrupa’da, komşu bir şehre uçak bileti satın almak veya otobüs ve tren bileti almak daha ucuz olabiliyor.

33. Unutulmaz anılar toplayın. Dalış yapın veya bir Budist manastırında 10 gün meditasyon yapın. Yaşamın özü budur!

34. Yanınıza küçük hafif bir havlu alın. Faydasını mutlaka görürsünüz.

35. Kaldığınız otel veya hostel personellerinden tavsiyeler isteyin. Onlar nerede ucuz ve lezzetli yemeklerin olduğunu en iyi bilenlerdir. Özellikle sırt çantalı gezginler için çok faydalı.

36. Sırt çantası veya valizinizin resmini çekin. Kaybolduğunda onu bulmanıza yardımcı olur. Veya bir sticket, maskot vb. şeyler iliştirin.

37. Her zaman yerel turizm ofislerini ziyaret edin. Ücretsiz bir etkinlik veya özel etkinlik önerilerinde bulunabilirler. Kaçırmayın!

38. Bir kez bile yalnız başınıza bir yolculuğa çıkmadıysanız, mutlaka deneyin! Kesinlikle seveceksiniz.

39. Sabırlı olun. Sonuçta, her şey düzelecektir. Acele etmeye ve A noktasından B noktasına koşuşturmaya gerek yoktur.

40. Saygılı olun. Yerel halk her zaman yardımcı olmaya hazır, ancak genellikle bir dil bariyeri ortaya çıkıyor. Bir şeyler ters giderse sakinliğinizi koruyun.

Otel, Hostel Resepsiyon

41. Sokaktaki yemeklerden yiyin. Gittiğiniz şehirlerde sokaktan yemek yiyerek yerel kültürü tam olarak özümseyebilirsiniz.

42. Ek kredi kartı almak isteyebilirsiniz. Sorun olur, hazır olun.

43. Bankanızın yurt dışı ödemeleriniz için komisyon almadığından emin olun.

44. Uzun uçuşlarda pencere kenarı koltuk almaya çalışın. Böylece başınızı yaslayıp rahatça uyuyabilirsiniz.

45. Gerekli aşıları yapın. Yabancı bir ülkedeki hastalığa yakalanmak korkunç sonuçlar doğurabilir. Örneğin Afrika ülkeleri için yapılması istenen sarı humma aşısı gibi.

Seyahat Sağlık Sigortası

46. Seyahat rotanızdaki ülkelerde hangi tür prizlerin kullanıldığını önceden kontrol edin. Bir adaptör kullanmanız gerekebilir.

47. Ziyaret ettiğiniz yerlerde daha uzun süre kalmaya çalışın. Bir yeri hissetmek için bazen birkaç gün daha kalmak gerekebilir. İlginç bir etkinliğe de denk gelirseniz katılmayı ihmal etmeyin.

48. Yanınızda hafif bir ilk yardım kiti bulundurun. Her türlü talihsizliklere karşı hazırlıklı olun. Antibakteriyel krem, bandaj, sargı bezi ve bir yara bandı bazen hayat kuratabilir.

49. Açık olun, gittiğiniz şehirde yerel insanlarla konuşun.

50. Sorunlu bir bölgeye seyahat ediyorsanız bir seyahat sigorta poliçesi aldığınızdan emin olun.

Seyahat Sigorta Poliçesi

51. Plan yapın. Genel bir gezi planına sahip olun ancak fazla da plana bağlı kalmayın. Bazen plan dışı hiç olmadık zaman hiç olmadık yerde harika sürprizlere tanık olabilirsiniz.

52. Bol bol fotoğraf çekin. Uzun yıllar sonra maceralarınızı unutulmaz yapan kareleri görmek isteyeceksiniz.

53. Güneş kremi önemli! Tek bir kural seçmemiz istense, sanırım güneş kremini seçeriz. 🙂

54. Ve lütfen yazın. Yoldayken gördüğünüz yerler, tanıştığınız insanlar, keyifli ve hüzünlü anlarınız kısacası her şeyi mutlaka not alın. Yazmak güzeldir arkadaşlar.

Bugüne kadar, dünyanın küçük bir kısmı olan sadece 14 ülkeye (şimdilik) gittim, ancak bu süre zarfında hem kendim tecrübe ettiğim hem de diğer gezginlerden bol miktarda tavsiyeler aldığım pek çok şey oldu. İlk kez sırt çantasıyla yola çıkacak gezginler veya bir tatil planlayan insanlar için bu seyahat ipuçları, seyahatlerinizde sizi çok fazla stresten ve harcamalardan kurtaracaktır.

Umarım bu ipuçları, seyahatlerinizde işinize yarar ve tüm hazırlık süreçleri ve gideceğiniz şehre vardığınızda gezinizi keyifli anlara dönüştürür.

Lütfen siz de kendi seyahatlerinizdeki çıkarımlarınızı, iyi-kötü anılarınızı ve tecrübe edindiğiniz tüm her şeyi benimle paylaşın. Bilmek istiyorum. Böylece, bu yazıyı daha da genişletebilir ve harika bir rehber haline dönüştürebiliriz! Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.