Ucuz uçak bileti nasıl bulunur? sorusuna cevap veren bilgiler.

Ucuz uçak bileti nasıl bulunur? Ucuz seyahat etmek herkesin hayali fakat söz konusu uçak biletleri olduğu zaman fiyatlar son derece değişken olabiliyor. Bu nedenle işi son güne bırakmamak ve uçak bileti almak için ön çalışma yapmak büyük önem taşıyor. Her rezervasyonda olduğu gibi uçak bileti rezervasyonlarında da erken rezervasyonlar ile inanılması güç indirimli fiyatlarla yolculuk yapmak mümkün olabiliyor. Ucuz uçak bileti nasıl bulunur sorusuna verilecek cevap tabii ki bu kadarıyla sınırlı değil…

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Eğer sık sık yolculuk yapan biriyseniz, seyahat masraflarınız bir hayli fazla demektir. Havayolu şirketlerine servet ödemek istemiyorsanız, ucuz uçak bileti için kolları sıvayın. Çünkü bu iş biraz uzmanlık gerektiriyor. Sürekli olarak firmaları kontrol etmek zorundasınız.

Ucuz uçak bileti almak isteyenler eğer aktarmalı uçuşlara sabır gösterebilirse inanılmaz uygun fiyatlı uçuşlar ile karşılaşması mümkün. Örnek ile açıklamak gerekirse Güney Amerika’dan kalkan bir uçak önce Almanya sonra İstanbul inişleri gerçekleştiriyor. Ardından ikmal yaparak uzak doğuya hareket ediyor. Bu durumda uçak büyük ihtimalle ülkemizden boş hareket edecektir. Bu nedenle firmalar bu boş koltukları seçenlere çok daha uygun fiyatlar teklif edecektir. Amerika kıtasına gidiş ve gelişte oluşan kontenjanları doldurmak için söz konusu aktarmalar can sıkıcı olsa da %30 varan indirimler oluşabilmektedir.

Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınmalı?

Ucuz uçak bileti bulma yöntemlerini incelersek, en önemlisi bileti alacağınız tarih olur. Havayolu şirketleri bilet fiyatlarını genelde 1 sene öncesinden belirler. İlk koltuklar her zaman en ucuz koltuklardır. Fiyatlar uçuş tarihine yaklaştıkça artışa geçer. 6 ay öncesinden alınmış bir uçak bileti, en az %10-15 daha ucuz olur. Bu yüzden seyahat planınızı önceden yapın ve ucuz uçak biletini yakalayın. Bunun yanında eğer koltuklar dolmadıysa, havayolu şirketi son gün büyük kampanyalar düzenler. Yani son gün alanların şansı varsa bilet ucuz olabilir.

Uçak bileti almak için bir mecburiyet yaşamıyorsanız hafta sonlarını başlatan Cuma günleri ve dönüşleri mümkün kılan Pazar geceleri sizin uçak bileti almak için uzak durmanız gereken günler. Eğer normal koşullar altında bir ucuz uçak bileti almak için en ideal gün hangi gün sorusu sorulsa muhtemelen Salı ya da Çarşamba günü olarak yanıtlamak yanlış olmayacaktır. Çünkü hafta ortasına gelen bu iki gün istatistiklere göre en az seyahat edilen günler olarak belirlenmiş durumda. Söz konusu günlerde uçak bileti almanız uçuşlarınızı minimum %10 ila 15 arasında indirimli kılacaktır.

Daha Fazla Okuyun:

Online Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Tatil Nasıl Yapılır?

Mevsimlere göre de uçak bileti fiyatlarında oynama oluyor. Ülkeler arası zaman farklarından dolayı, bu konuda kesin bir kriter yok. Ama Nisan – Mayıs ve Ağustos – Eylül aylarından uzak durmaya çalışın. Sezon başı ve sonu olduğu için normalden yaklaşık %10 daha fazla oluyor fiyatlar.

Özellikte Türkiye söz konusu olduğunda iç hatlar ve dış hatlar uçuşları dini bayram dönemlerinde büyük sorunlar yaşanabiliyor. Uçak biletlerinin belki de en pahalı olduğu dönemler bayram tatillerine denk gelen günler olarak tarif edilebilir.

Ayrıca özellikle dış hatlar uçuşlarında ülkemize aktarma ile gelen ve ülkemizden farklı bir rotaya seyahat eden uçuş firmaları uçaklarda genellikle boş kalan son birkaç koltuğu akıl almayacak şekilde cazip fiyatlar ile sunabiliyor. Bu takipleri yapabilmek için mutlaka web ve mobil uygulama ara yüzlerine sahip uçuş programlarını takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca söz konusu uçak biletlerini alabilmeniz için hesabınızda döviz bulundurmanız gerekiyor.

Son olarak tercih ettiğiniz havalimanı da önem taşıyor. Örneğin Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı uçak biletlerinin fiyatları farklı olabiliyor. Gideceğiniz şehirdeki tüm havalimanlarını kontrol edin.

Peki ya sizce ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

6 YORUM YAZILMIŞ

 1. Erken kalkan yol alır demiş büyüklerimiz, bunu uçak bileti için de demişler sanırım. Kampanyaları takip et, hızlı ol. 🙂

  • Haklısın, sürekli uçak bileti kampanyalarını takip etmek gerekiyor. Eğer uçuş tarihlerimiz esnekse, uçuşa birkaç ay veya hafta kala alacağımız uçak bileti de uygun fiyatlara gelebiliyor.

  • Kesinlikle uçak bileti erken alındığı taktirde ucuza gelebiliyor. Burada uçuş yapacak kişinin de seyahat tarihleri esnek olması gerekiyor. Eğer kişi sabit bir tarihte uçmayacak ise 3-4 ay öncesinden alınan uçak biletleri gayet ekonomik bir fiyata gelmiş oluyor.

 2. Sanırım erken rezervasyon olayı gerçekten bu konuda en önemli noktalardan birisi. Kampanyaları takip, doğru zamanda işlem ve erken rezervasyon üçlüsü birleştiğinde kişi oldukça karlı çıkabilir. Kesinlikle çok işe yarar detaylara değinmişsiniz. Tebrik ederim Fatih bey, ayrıca teşekkürler. 🙂

  • Merhaba Gökhan Bey,

   Özellikle uçak bileti kampanyaları düzenli takip etmek gerekiyor. Eğer sürekli mobil veya bilgisayarda çevrimiçi değilsek havayolu firmalarının bültenlerine abone olmak en iyisi. Böylece havayolu firmalarının yapmış olduğu kampanyaları e-mail olarak alarak haberdar olabiliriz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.