Havayolu şirketlerine servet ödemek istemiyorsanız, ucuz uçak bileti için kolları sıvayın. Çünkü bu iş biraz uzmanlık gerektiriyor.

Eğer sık sık yolculuk yapan biriyseniz, seyahat masraflarınız bir hayli fazla demektir. Havayolu şirketlerine servet ödemek istemiyorsanız, ucuz uçak bileti için kolları sıvayın. Çünkü bu iş biraz uzmanlık gerektiriyor. Sürekli olarak firmaları kontrol etmek zorundasınız.

Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınmalı?

Ucuz uçak bileti bulma yöntemlerini incelersek, en önemlisi bileti alacağınız tarih olur. Havayolu şirketleri bilet fiyatlarını genelde 1 sene öncesinden belirler. İlk koltuklar her zaman en ucuz koltuklardır. Fiyatlar uçuş tarihine yaklaştıkça artışa geçer. 6 ay öncesinden alınmış bir uçak bileti, en az %10-15 daha ucuz olur. Bu yüzden seyahat planınızı önceden yapın ve ucuz uçak biletini yakalayın. Bunun yanında eğer koltuklar dolmadıysa, havayolu şirketi son gün büyük kampanyalar düzenler. Yani son gün alanların şansı varsa bilet ucuz olabilir.

Diğer bir detay ise hangi gün için uçak bileti aradığınız yönünde olacaktır. Haftanın en pahalı günü Cuma. Hafta sonu tatilleri için uçak biletlerine fazla talep oluyor, bu da doğal olarak ucuz uçak bileti bulmayı zorlaştırıyor. O yüzden biletinizi başka bir güne almaya çalışın.

Ayrıca Okuyunuz:

Online Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Tatil Nasıl Yapılır?

Mevsimlere göre de uçak bileti fiyatlarında oynama oluyor. Ülkeler arası zaman farklarından dolayı, bu konuda kesin bir kriter yok fakat Nisan – Mayıs ve Ağustos – Eylül aylarından uzak durmaya çalışın. Sezon başı ve sonu olduğu için normalden yaklaşık %10 daha fazla oluyor fiyatlar.

Son dönemlerde popüler olan Turna.com ile bütçenize uygun uçak bileti bulabilmeniz mümkün.

Bir başka alternatif ise; Türkiye’nin ucuz uçak bileti sitesi biletbayi.com adresinden bilet bulabilirsiniz.

Son olarak tercih ettiğiniz havalimanı da önem taşıyor. Örneğin Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı uçak biletlerinin fiyatları farklı olabiliyor. Gideceğiniz şehirdeki tüm havalimanlarını kontrol edin.

Ucuz uçak bileti satın almak konusunda neler düşünüyorsunuz? Uçak bileti satın alırken dikkat ettikleriniz nelerdir?

6 YORUM YAZILMIŞ

 1. Erken kalkan yol alır demiş büyüklerimiz, bunu uçak bileti için de demişler sanırım. Kampanyaları takip et, hızlı ol. 🙂

  • Haklısın, sürekli uçak bileti kampanyalarını takip etmek gerekiyor. Eğer uçuş tarihlerimiz esnekse, uçuşa birkaç ay veya hafta kala alacağımız uçak bileti de uygun fiyatlara gelebiliyor.

  • Kesinlikle uçak bileti erken alındığı taktirde ucuza gelebiliyor. Burada uçuş yapacak kişinin de seyahat tarihleri esnek olması gerekiyor. Eğer kişi sabit bir tarihte uçmayacak ise 3-4 ay öncesinden alınan uçak biletleri gayet ekonomik bir fiyata gelmiş oluyor.

 2. Sanırım erken rezervasyon olayı gerçekten bu konuda en önemli noktalardan birisi. Kampanyaları takip, doğru zamanda işlem ve erken rezervasyon üçlüsü birleştiğinde kişi oldukça karlı çıkabilir. Kesinlikle çok işe yarar detaylara değinmişsiniz. Tebrik ederim Fatih bey, ayrıca teşekkürler. 🙂

  • Merhaba Gökhan Bey,

   Özellikle uçak bileti kampanyaları düzenli takip etmek gerekiyor. Eğer sürekli mobil veya bilgisayarda çevrimiçi değilsek havayolu firmalarının bültenlerine abone olmak en iyisi. Böylece havayolu firmalarının yapmış olduğu kampanyaları e-mail olarak alarak haberdar olabiliriz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.