Uçuş Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçuş korkusu nasıl yenilir? Bu soruyu ilk uçuş deneyimi öncesi eminim herkes ya kendine ya da çevresinde daha önce uçuş yapmış kimselere sormuştur. Hepimizin hayata dair bir takım korkuları vardır. Uçuş korkusu ise yükseklik korkusu olan herkesin korkulu rüyasıdır. Uçak korkusunu en aza indirgeyecek ve her uçtuğunuzda biraz daha korkunuzu yenebilecek alternatif önerilere bir göz atmakta fayda var…

Uçuş Korkusu Nasıl Yenilir?

  • Uçağa binmeden önce kötü senaryoları azaltmak için spor, gevşeme egzersizleri ya da meditasyon yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi kontrol etmenizi sağlayacak egzersizler de işe yarayan bir başka faktör. Örneğin evde bir sandalyede oturun, gözlerinizi kapatın ve uçakta olduğunuzu hayal edin. Kontrollü yapınızı gevşetmeye çalışarak kendinizi uçuşa hazırlayabilirsiniz.
  • Uçağa bindiğinizde yanınızda dikkatinizi dağıtacak şeyler bulundurun. Mesela kendinize o çok sevdiğiniz müzik listesini yaparak uçakta dinleyebilir, kitap ya da dergi okuyabilirsiniz. Çok mu uykusuzsunuz, kapatın gözlerinizi ve uyuyun.
  • Uçağa binecek olan yolcular bir sonraki aşamanın ne olacağını tam olarak bilmediklerinden dolayı korkarlar. Kulaklarım neden uğulduyor? Uçak kanatları neden açılıp kapanıyor? Hayda! Türbülansa neden girdik şimdi? Kemerlerimizin bağlanması istenildi, herhalde düşüyoruz? 🙂 Bu gibi soruların yanıtlarını bilmek kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Uçuş güvenliği konusunda bilgi sahibi olmaya çalışın. İnterneti kullanarak bloglarda konu ile alakalı içerikler okuyabilir ya da video paylaşım sitelerinde uçuş güvenliği hakkında bol bol videolar izleyebilirsiniz.
  • Kimi insanlar uçağa binmeden önce alkol alarak korkusunu yenmeye çalışır. Çünkü içki insanı bir miktar rahatlatabilir, gerginliğinizi hafifletir.
  • Eğer ilk kez uçacaksanız yanınızda çok güvendiğiniz, sizi anlayan ve korkunuzu saygıyla karşılayacak biriyle uçağa binin. Ayrıca görevlilere en başta durumunuzu açıklayın.
  • Hiç biri fayda etmedi ve uçak korkusunu yaşamaya devam ediyorsunuz. Kararlılıkla üzerine gidin, korkunuzu aşamalı bir şekilde yenmeye çalışmak başlangıçta zor gelse de işe yarayacaktır.

Ayrıca Okuyun: Uçuş Fobisi Nedir? Nasıl Aşılır? Uçakla Yolculuğu Kolaylaştıran Bilgiler

Peki, siz uçuş esnasında heyecanınızı nasıl bastırıyorsunuz? Alternatif önerileriniz varsa yorumda bulunarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu. Şimdiye kadar 14 ülke ve 100’den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak tutkunu olduğum aktiviteler arasındadır. Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına ilham vermeye çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, rehberler ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Tüm deneyimlerimi, fotoğraf ve videolarımı sosyal medya hesaplarımda ve blogum hadigez.com’da sizlerle paylaşıyorum.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.