Saraybosna Seyahat Programı

Eğer Balkanlar’da bir geziye veya yalnızca Sırbistan‘a bir seyahate çıkarsanız, mutlaka Bosna Hersek‘i de ziyaret etmenizi öneririm. Bosna Hersek; başkent Saraybosna, Mostar, Kravica Şelaleleri, Blagay Tekkesi ve Poçitel Köyü dahil olmak üzere çok harika yerlere ev sahipliği yapıyor… Bu nedenle, Bosna Hersek’i ziyaret etmenizi ve burada en az dört gün kalmanızı öneriyorum.

Mostar’dan Poçitel’e Nasıl Gidilir?

Mostar şehrinde otobüsten indiğimde, kendimi Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla, etkileyici Osmanlı izlerine sahip bir şehirde bulmuş ve gerçekten şaşırmıştım. Başkent Saraybosna ise her köşede Bosna kahvesinin (Türk kahvesine benzer) kokusunu alan bir alışveriş cenneti olarak karşıladı beni. Ancak etraftaki kurşun izleriyle dolu binalar, bana geçmişteki kuşatma ve acı dolu günlerini hatırlatmıştı.

Yazının devamında sizlerle paylaşacağım bu dört günlük Bosna-Hersek seyahat planı, ülkenin birçok önemli noktasını içeriyor. Bosna, komşularından farklı bir kültüre ve unutulmaması gereken uzun ve ilginç bir tarihe sahip. Küçük olması sayesinde, bir yerden bir yere hızla seyahat etmek mümkün. Haliyle, birçok görülecek yeri kısa sürede ziyaret edebiliyoruz.

4 günlük Bosna Hersek seyahat programında önerdiğim yerler:

1 ve 2. Günler: Saraybosna

Saraybosna, 90’lı yıllarda Bosna Savaşı sırasında neredeyse 4 yıl boyunca kuşatma altında kalsa da, artık oteller, alışveriş merkezleri ve şık restoranlarla dolu canlı bir metropol kent oldu. Bosna Hersek, iki veya daha fazla gün geçirmek için mükemmel bir yer. Buraya yalnızca 1 gün ayırayım demeyin.

Saraybosna’da kendinizi herhangi bir Avrupa başkentindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Şehir, Osmanlı etkisi altındaki dönemlere kadar uzanan İslami dokusuyla benzersizdir.

Şehrin turistik merkezi, kilimlerden çömleklere, bıçaklardan çaydanlıklara kadar çeşitli ürünlerin satıldığı küçük kafeler ve el sanatları dükkanlarıyla dolu dar sokaklardan oluşuyor.

Restoranların dışındaki küçük masalar, sabahları Boşnak kahvesi içen veya büyük dilimler halinde burek (peynir, ıspanak ve/veya etle doldurulmuş ince hamur işi) ve cevapi (kuzu veya et soslu kebap benzeri pide ekmeği) yiyen insanlarla dolu.

Saraybosna’da Yapabileceğiniz Şeyler

Saraybosna’nın Eski Kenti’nde dolaşın ve mağazaları, restoranları ve kafeleri keşfedin, karşınıza neler çıkacağını görün. Şehirde, büyük sütunlu bir binanın içinde bir alışveriş pazarı, birkaç harika yerel fırın (özellikle burek için uğrayın!), tatlı dükkanları ve et ve peynir pazarı bulunuyor.

Latin Köprüsü’ne gidin ve Arşidük Franz Ferdinand’ın Birinci Dünya Savaşı’nı başlatmak için suikasta kurban gittiği yeri görün. Yanında, köprünün tarihini anlatan küçük bir levha bulunuyor. Köprü artık dünyadaki diğer birçok ünlü köprü gibi kilitlerle dolu; bu da Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ne kadar çok şeyin değiştiğinin bir hatırlatıcısı aslında.

Saraybosna bir vadide yer aldığından, şehre bakan pek çok güzel manzara noktası var, Sarı Tabya gibi terk edilmiş yerler de dahil olmak üzere. Saraybosna’nın Eski Kenti’nden kısa bir yürüyüş mesafesinde devasa bir mezarlık var. Aliya İzzetbegoviç’in mezarı da burada bulunuyor.

Müze tutkunları için, tarihi bir şehir olan Saraybosna’da pek çok farklı müze bulunmakta. Beş günlük Bosna Hersek seyahatiniz sırasında en az birini ziyaret etmeye değer.

Saraybosna Umut Tüneli, kuşatma sırasında şehrin dış dünyaya bağlantısını sağlayan tek yerdi: altı ay boyunca sadece kürek ve kazma kullanılarak kazılmış 800 metrelik, 1,5 metre yüksekliğinde bir tünel.

Ayrıca Okuyun: Saraybosna’dan Umut Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

İnsanlığa Karşı Suçlar ve Soykırım Müzesi, Bosna Savaşı sırasında 1992-1995 yılları arasında işlenen zulümleri sergiliyor.

Savaşta Çocukluk Müzesi, savaşları yaşamış çocukların hatıralarını sergiliyor. Kitaplar, oyuncaklar, ayakkabılar ve diğer eserleri burada görebilirsiniz.

Bosna Hersek Ulusal Müzesi, diğer müzelerdeki karanlık tarihi öğrendikten sonra temiz bir nefes alabileceğiniz doğa tarihi müzesidir. Müze, bölgede bulunan fosilleri, flora ve faunayı ve minerallerin sergilendiği yerdir.

Saraybosna’da Nerede Kalınır?

Saraybosna gibi harika bir şehirde konaklama seçenekleri oldukça geniş ve çeşitli. Şehirdeki birçok otel ve hostel her bütçeye uygun ve konforlu bir konaklama sunuyor. Saraybosna’da konaklayabileceğiniz bazı otel ve hosteller: Casa ARTEE, Bed and Breakfast Vijecnica, Garni Hotel Konak, Villa Basamak, Hostel Franz Ferdinand ve Saray&App.

3 ve 4. Günler: Mostar

Mostar, Balkanlar’daki favori şehirlerimden biri olmuştu. Eski kent merkezi, adeta İran‘ın dar sokaklarında dolaşıyormuşum hissini uyandırmış bende. Mağazalarında, işlemeli cam kaselerden lambalara, çaydanlıklardan çay fincan takımlarına kadar birçok güzellik gözüme çarpmıştı.

Mağazaların ön cephelerinin pembe, sarı ve mavi tonlara boyandığını görmek ilginç bir detaydı. Çatıları ise genellikle diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi turuncu renkteydi.

Mostar, Hırvatistan’ın Split ve Dubrovnik, Karadağ‘ın Podgorica ve Kotor gibi yakın şehirlerinden kolaylıkla ulaşılabilen bir şehirdir. Saraybosna’dan ise her gün düzenli aralıklarla otobüs seferleri yapılıyor.

Ayrıca Okuyun: Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir?

Mostar’da Yapabileceğiniz Şeyler

Mostar’ın Eski Kenti’nde gezin ve Bosna yapımı el işi ve hediyelik eşyalardan birkaçını hatıra olsun diye alın derim. Farklı kafelerde mola verin ve yerel halkla birlikte oturarak minik fincanlardan Bosna kahvesi için. Mostar’ın içinden geçen nehre bakan teraslı birçok güzel restoran bulunuyor.

Mostar’ın ünü, üzerinden geçen devasa kemerli köprüsünden geliyor. Nehre doğru dik ve uzun bir yolu takip ederek muhteşem manzarayı görebilirsiniz. Genellikle yerel halkın köprü üzerinde insanların nehre atlayışını izlediği bir kalabalıkla karşılaşacaksınız.

Nehrin birkaç yüz metre aşağısındaki büyük köprüye gidin; burası, atlayışları izlemek için mükemmel bir nokta.

Şehrin ana kısmının hemen dışında yürüyüş yaparak, ülkeyi etkileyen birçok savaştan sonra asla onarılmayan bazı binaların yanından geçeceksiniz. Bazıları kurşun delikleriyle kaplı, bazıları ise top atışlarından etkilenmiş. Bazı binalar harabe halinde ve çatıları otlarla kaplı.

İkinci gün, dilerseniz bir tura katılın veya toplu taşıma araçlarıyla Mostar’ın çevresindeki ilginç yerlerden birine gidin. Mostar’ın merkezinde, komşu köylere günübirlik turlar düzenleyen birçok acente bulunuyor.

Mostar’dan en popüler günübirlik gezilerden biri, Blagay Tekkesi olarak bilinen bir Derviş manastırıdır, bu tura katılabilirsiniz. Blagay Tekkesi, bir uçurumun kenarına ve nehrin üzerine inşa edilmiştir.

Ayrıca, Kravica Şelaleleri de yakındaki diğer görülmesi gereken yerdir. Burada yüzmeye de müsaade ediyorlar.

Mostar’dan Kravica Şelaleleri’ne Nasıl Gidilir?

Mostar’da Nerede Kalınır?

Mostar’da kalabileceğiniz otel ve hosteller ise: Urban Residence Apartments, Villa Park, Lovely Bosnian Home, Villa Mir, Guest House Goa Mostar, Guest House Nana ve Apartment Mejdan.

Mostar’dan Kotor’a Nasıl Gidilir?

Bosna Hersek seyahatinizi tamamladıktan sonra komşu Karadağ’a devam edebilirsiniz. Mostar otobüs terminalinden Kotor‘a otobüsler kalkıyor. Mostar’dan Kotor’a nasıl gidileceği hakkında ayrıca bir yazı yazmıştım. Aşağıdaki bağlantıdan bu ulaşım hakkında detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

Mostar’dan Kotor’a Nasıl Gidilir?

Diğer Balkan Ülkesi Seyahat Programları

Karadağ ve Kosova ülkeleri için de seyahat programı oluşturmuş ve yayınlamıştım. Eğer bu iki ülke rotanızda varsa aşağıdaki bağlantılardan bu yazıları da okuyabilirsiniz.

Karadağ’da 5 Günlük Seyahat Programı

Kosova’da 3 Günlük Seyahat Programı

Bosna Hersek gezisi hakkında sorularınız olursa da aşağıdaki yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.