Mostar'dan Poçitel'e Nasıl Gidilir?

Balkanlar gezisi mi planlıyorsunuz? Muhtemelen rotanızda Bosna Hersek olacaktır. Uçak biletinizi de ya Üsküp ya da Saraybosna varışlı almışsınızdır. Eğer rotanızda Bosna Hersek varsa zaten Mostar‘ı da mutlaka görmek isteyeceksinizdir. Eğer Mostar’a kadar gelirseniz, yakındaki Poçitel Köyü’ne de uğramanızı tavsiye ederim. Burası Osmanlı döneminden kalma tarihi bir yerleşim yeridir. Hatta bir açık hava müzesi desem daha doğru olacaktır.

Bu yazımda, Mostar’dan Poçitel’e ulaşım hakkında ihtiyacınız olan her şeyi anlatıyorum. Toplu taşıma ile ulaşım ve mükemmel bir günübirlik gezi için bilmeniz gereken diğer her şeyi.

Özellikle kır çiçeklerinin açmaya başladığı ve geçen sezonun narlarının hala ağaçlardan sarktığı İlkbahar mevsiminde Poçitel’i ziyaret etmek harika olacaktır.

Poçitel Hakkında Bilgi

Poçitel, genellikle Bosna Hersek’in ‘açık hava müzesi’ olarak anılır. Köyün tarihi Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Ayrıca Neretva Nehri’nin kıyısında yer alıyor olması burayı doğal olarak muhteşem kılıyor. Poçitel Köyü, tarih boyunca Osmanlı ve Avusturya-Macaristan güçleri tarafından kontrol edilmiş. Ancak daha sonra askeri stratejik değerini kaybedince büyük ölçüde terk edilmiş.

1993 yılında savaş Poçitel’in kapısını çaldığında, köyün büyük bir bölümü bombardımanlarda hasara uğramış. Poçitel Köyü sakinlerinin çoğu yerinden edilmiş ve yalnızca birkaç aile savaş bittikten sonra geri dönmeyi düşünmüşş. Bu süreçte de paha biçilemez İslam sanatı ve mimarisinin çoğu ne yazık ki yok edilmiş.

2000 yılında hükümet, köyün tarihi anıtlarını koruma amacıyla bir program başlatınca yeniden ayağa kalkmış. Bu tarihten sonra Poçitel’de önemli restorasyon çalışmaları başlamış ve birçok önemli yapı da restore edilmişti. Bu restorasyonla birlikte buradan giden ailelere teşvikler verilerek tekrar Poçitel’e dönmeleri sağlanmış.

Poçitel Köyü’ne geldiğinizde burada yaşayan insanlarla konuşursanız, eğitim ve iş fırsatlarının olmaması nedeniyle Mostar’a, Saraybosna’ya gitmiş birçok insanın olduğunu öğrenirsiniz. Burada yaşayan ailelerin çoğu geçimlerini zeytin ve nar ağaçlarından sağlıyormuş.

Poçitel Köyü Hakkında Bilgi

Poçitel Nerede?

Poçitel Köyü, ülkenin güneyinde, başkent Saraybosna’ya 160, Mostar’a ise 32 km mesafede yer alıyor. Köy, doğrudan Neretva Nehri’ne bakan konumuyla dikkat çekmektedir.

Mostar’dan Poçitel’e ulaşım oldukça kolaydır. En uygun seçenek, otobüsle gitmektir. Mostar’dan her yarım saatte bir Capljina’ya otobüsler kalkmaktadır. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Alternatif olarak, taksi ile gitmek de mümkündür. Bu seçenek daha pahalı olabilir, ancak daha rahat bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Saraybosna’dan Poçitel’e gitmek için, öncelikle Mostar’a gelmeniz gerekiyor. Bu yolculuk ise otobüsle yaklaşık 2 saat sürmektedir. Mostar’dan Poçitel’e ulaşım için de yukarıda bahsettiğim seçenekleri kullanabilirsiniz.

Mostar’dan Poçitel’e Günübirlik Gezi İçin İpuçları

Yaz aylarında buraya geliyorsanız tıpkı Mostar gibi Poçitel de oldukça sıcak bir yerdir. Yürüyüş yollarının çoğu açıkta olduğu için şapka ve güneş kremi kullanmanız gereklidir. Ayrıca yaz aylarında özellikle öğlen saatlerinde Poçitel’i gezmekten kaçınmanızı öneririm.

Çoğu tur grubu Poçitel’i ziyaret eder, ancak genellikle sadece 30 dakika kadar kalırlar. Eğer bir tur otobüsünün geldiğini görürseniz, grubun geçmesini bekleyin. Ayrıca, çoğu tur öğleden sonra gelir, bu yüzden Poçitel gezinizi öğle yemeğinden önce yapmayı planlamak faydalı olabilir.

Poçitel’de kuleleri ve gözetleme noktalarını ziyaret etmek istiyorsanız, biraz da yol dışına çıkarak çok sayıda sığ merdiven ve tırmanma yapmanız gerekebilir. Ayakkabı seçimine dikkat edin.

Burçlar ve kuleler bazı bakımsızlık nedeniyle tehlike arz edebilir. Bu nedenle, bu noktalara doğru ilerlerken adımlarınıza dikkat edin, dikkatli ilerleyin. Özellikle çocuklu aileyseniz ekstra dikkatli olun.

Poçitel’de yaşam devam ediyor. Bu nedenle, özel alanlara girmemeye özen gösterin ve fotoğraf çekerken saygılı olun.

Poçitel’e giriş tamamen ücretsizdir. Ancak, yerel insanların açtığı tezgahlardan atıştırmalık bir şeyler satın alarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

Poçitel Köyü'ne Nasıl Gidilir?

Mostar’dan Poçitel’e Nasıl Gidilir?

Mostar’dan Poçitel’e ulaşımda birkaç farklı seçenek bulunuyor. Eğer bir araç kiralayıp gitmeyi düşünüyorsanız, 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz iki şeritli otoyol olan E73’ü takip etmeniz gerekiyor. Köye girişte ücretsiz araç park yerleri bulunmaktadır.

Tek başınıza seyahat ediyorsanız, en uygun fiyatlı seçenek otobüs kullanmaktır. Mostar ve Capljina arasında düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu otobüse binerek Poçitel’de inebilirsiniz.

Mostar’dan Poçitel’e Otobüsle Ulaşım

Öncelikle, Mostar’da Poçitel otobüslerinin kalktığı resmi bir otobüs durağı bulunmuyor. Poçitel’e 6 km uzaklıkta bulunan Capljina için otobüsler var. Ancak her gün yalnızca birkaç sefer yapılmaktadır. Capljina Mostar’a 6 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yolu yürümek özellikle yazın çekilmez olabilir.

Capljina otobüsüne bilet kesip, şoföre Poçitel’de ineceğinizi söylerseniz sizi yolun karşısında bırakacaktır.

Mostar’dan Poçitel’e Taksi Ulaşımı

Taksi kullanmayı tercih ederseniz, beyaz taksiye binmenizi öneririm. Poçitel, Mostar’a 32 km uzaklıkta yer almakta ve tek yön taksi ücreti yaklaşık 35-40 KM civarıdır. Mostar’a dönüş için taksi sürücüsü ile anlaşabilirsiniz, ancak sizi Poçitel’de bekleyeceği için daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir.

Mostar’dan Poçitel’e Tren Ulaşımı

Mostar tren garından kalkan ve Capljina’ya uğrayan treni de tercih edebilirsiniz. Capljina’da inerek buradan taksiyle de Poçitel’e geçebilirsiniz

Mostar’dan Poçitel’e Günübirlik Turla Ulaşım

Poçitel’e Mostar ve hatta Saraybosna’dan günübirlik turla gelebilmek mümkün. Poçitel ve Blagay Tekkesi gibi Bosna Hersek’in önemli turistik yerlerini keşfetmek isteyenler için özel günübirlik turlar düzenleniyor.

Daha Fazla Okuyun:

Mostar’dan Poçitel’e ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Merhaba,

    Bir gün içerisinde Saraybosna’dan trenle Mostar’a gidip oradan Blagay Tekkesi’ne ve Poçitel’e gitmek mümkün mü? Bu üçü arasında nasıl bir rota çizebiliriz, dönüşte Mostar’dan Saraybosna trenine yetişilebilir mi yoksa otobüs mü tercih edilmeli?

    • Merhaba,

      Otobüs saatlerini denk getiremeyebilirsiniz. Eğer taksi kullanırsanız bu mümkün fakat biraz maliyetli olacaktır. Eğer Poçitel’i elerseniz o halde Saraybosna > Mostar > Blagay > Mostar > Saraybosna pekala mümkün olabilir.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.