Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın ana uluslararası havalimanı olan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan (BEG) şehir merkezine ulaşım birkaç farklı ulaşım seçeneği ile gerçekleşiyor.

  • Özel Araba İle Transfer
  • Taksi
  • Halk Otobüsü ve Minibüs A1
  • Araba Kiralama

Nikola Tesla Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Belgrad havaalanından şehir merkezine uzaklık yaklaşık 20 km. Yolculuk araba ile yaklaşık 30 dakika, otobüsle 45 dakika sürüyor. Bu yazıda, en sık sorulardan biri olan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir hakkında bilgileri okuyabilirsiniz.

1. Özel Araba İle Transfer

Özel araba ile Belgrad şehir merkezine girmek konforlu rahat ve güvenli bir yoldur. Havaalanı içerisinde özel araba transfer yazıhanesi mevcut. Talep üzerine çocuk koltuğu da veriliyor. Özel araç transfer ücreti 20 EUR, 8 kişilik minibüs için ise 30 EUR. Eğer dönüş transferi için bir rezervasyon yaparsanız indirim uyguluyorlar.

Gece saat 23:30’dan sabah saat 07:00’a kadar olan transferlerde sedan araçlar için ekstra 5 EUR, minivan & minibüs araçları için ise 10 EUR ekleniyor.

Ayrıca özel araç veya minibüs ile havaalanından Sırbistan ve çevre ülkelerdeki herhangi bir şehre ulaşım imkanı da sunuluyor.

Belgrad Araba Kiralama

2. Taksi

Havaalanından şehir merkezine taksi hizmeti özel araçlara göre biraz daha hesaplıdır ancak dikkatli olmalısınız. Bazen taksi sürücüleri turist olduğunuzu anlayınca farklı fiyat söyleyebiliyor. Bu kötü uygulamayı durdurmak için Belgrad Havalimanında yazıhane mekanizması devreye sokulmuş. Havaalanı çıkışında Taxi Info yazıhanesi mevcut. Mutlaka görürsünüz zaten. Taksi bilgi masasına gidip şehir merkezine gideceğinizi söyleyin. Taksi ile havaalanından şehir merkezine sabit fiyat 1.800 Dinar (16 EUR). Taksi bilgi masasındaki görevliye gideceğiniz adresi söyleyeceksiniz ve görevli size bir kupon verecek. Kuponu taksi şoförüne veriyorsunuz ve gideceğiniz adrese kadar bırakıyor. Bazı zamanlar bagaj başına 100 Dinar istenebiliyor. Bu durumu da mutlaka öğrenin.

Daha Fazla Okuyun: Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

3. Otobüs – Minibüs A1

Havaalanı çıkış kapısının yakınında “Mini Bus A1” otobüs durağı bulunuyor. A1 numaralı minibüs ile havaalanından Slavija Meydanı’na kadar gidebilirsiniz. Slavija Meydanı, Yeni Belgrad (Fortana Durağı) ve Belgrad ana tren istasyonunun yakınında bulunuyor. Biletleri otobüs şoföründen satın alabilirsiniz. Ücreti 300 Dinar.

Belgrad Otobüsleri

72 numaralı başka bir otobüs var. Havaalanından çıktıktan sonra solunuza dönün ve 100 metre ilerleyin. 72 numaralı otobüslerin kalktığı durağı göreceksiniz. Bu otobüsler ile Zeleni Venac’a kadar gidebilirsiniz. Her 35 dakikada bir hareket ediyorlar. Bileti otobüs şoföründen alabilirsiniz. Ücreti 150 Dinar. Otobüs ile yolculuk genellikle 50 dakika civarı sürüyor.

4. Araba Kiralama

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndaki çıkış terminalinde araba kiralama acenteleri bulunuyor. Havaalanından çıkmadan hemen sağınızda büfe var. Büfenin yanında mavi tabelalı yer. Hatta bu sırada döviz bürosu da mevcut. Buradan kendinizi şehir merkezine atacak kadar 10 EUR falan bozabilirsiniz. Fazlasını bozmayın çünkü havaalanın gibi yerler şehir merkezine oranla daha düşük kurdan paranızı çeviriyorlar. Belgrad’da araba kiralamak oldukça basit ve pahalı değil. Kiraladığınız arabayı dilerseniz kaldığınız otele getirmelerini söyleyebilir veya havaalanından kendiniz alabilirsiniz. Belgrad’da araba kiralamak için yaklaşık 200 EUR depozito ödemeniz gerekecek. Araç kiralama fiyatları, tüm vergiler dahil, günlük 20-30 EUR’dan başlıyor.

Belgrad araba kiralama veya Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir üzerine sormak istedikleriniz olursa aşağıda yer alan yorum kutusundan sorularınızı yazabilirsiniz.

Değerlendirme
Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Bunun ötesinde 2013'ten beri tam zamanlı yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapan dijital içerik üreticisiyim. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, rehberler ve videolar sunarak başkalarının da seyahat etmesini kolaylaştırmak istiyorum. Tüm maceralarımı, fotoğraf ve videolarımı burada ve YouTube kanalımda paylaşıyorum. Sadece fotoğraf/video çekmenin ve seyahat etmenin yanı sıra, doğada zaman geçirmeyi de seviyorum. Sizlere burada seyahatlerimde yaşadığım iyi-kötü anları, tecrübelerimi ve nasıl ucuza gezilir üzerine ipuçları içeren içerikler paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak ol! Sosyal medyada beni takip et ve hiçbir paylaşımımı kaçırma!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.