Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'ndan Belgrad Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Sırbistan‘ın başkenti Belgrad‘ın ana uluslararası havalimanı olan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan (BEG) şehir merkezine ulaşım birkaç farklı ulaşım alternatifi ile gerçekleşiyor.

  • Özel araç ile transfer,
  • Taksi
  • Halk otobüsü ve minibüs A1,
  • Araç kiralama.

Nikola Tesla Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan şehir merkezine mesafe yaklaşık 20 kilometredir. Yolculuk araba ile yaklaşık 30 dakika, otobüsle ise 45 dakika sürüyor.

Sizlere bu yazımda, en sık sorulardan biri olan “Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir” hakkında detaylı bilgiler veriyorum.

Özel Araç ile Transfer

Havalimanı gelen yolcu salonunda şoför tarafından karşılanıp sonrasında özel araç ile Belgrad şehir merkezine veya doğrudan otele gitmek ulaşımın en konforlu, en hızlı ve en güvenli yoldur. Havaalanı içerisinde özel araç transfer ofisi mevcut. Dileyen henüz havaalanına varmadan çevrimiçi de bir rezervasyon oluşturabilir. Talep üzerine çocuk koltuğu da veriliyor. Özel araç transfer ücreti 40-50 Euro, 8 kişilik minibüs ise 60-70 Euro civarında. Eğer dönüş transferi için de bir rezervasyon yaparsanız indirim uygulanıyor.

Gece saat 23:30’dan sabah saat 07:00’ye kadar olan transferlerde sedan araçlar için ekstra 5 Euro, minivan ve minibüs araçları için ise 10 Euro ekstra ücret isteniyor.

Ayrıca özel araç veya minibüs ile havaalanından Sırbistan ve çevre ülkelerdeki herhangi bir şehre ulaşım imkanı da sunuluyor.

Belgrad Araç Kiralama

Taksi

Havaalanından şehir merkezine taksi hizmeti özel araçlara göre biraz daha hesaplıdır ancak dikkatli olmalısınız. Bazen taksi sürücüleri turist olduğunuzu anlayınca farklı fiyat söyleyebiliyor. Bu kötü uygulamayı durdurmak için Belgrad Havalimanı’nda bir taksi ofisi devreye sokulmuş. Havaalanı çıkışında “Taxi Info” ofisi mevcut. Mutlaka görürsünüz zaten. Taksi bilgi masasına gidip şehir merkezine gideceğinizi söyleyin. Taksi ile havaalanından şehir merkezine sabit fiyat 25 Euro civarında. Taksi bilgi masasındaki görevliye gideceğiniz adresi söyleyeceksiniz ve görevli size bir kupon verecek. Kuponu taksi şoförüne veriyorsunuz ve şoför de sizi gideceğiniz adrese kadar bırakıyor. Bazı zamanlar bagaj başına 100 Dinar istenebiliyor. Bu durumu da mutlaka öğrenin.

Ayrıca Okuyun: Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Halk Otobüsü ve Minibüs A1

Havaalanı çıkış kapısının yakınında “Mini Bus A1” otobüs durağı bulunuyor. A1 numaralı minibüs ile havaalanından Slavija Meydanı’na kadar gidebilirsiniz. Slavija Meydanı, Yeni Belgrad (Fortana Durağı) ve Belgrad ana tren istasyonunun yakınında bulunuyor. Biletleri otobüs şoföründen satın alabilirsiniz. Ücreti 500 Dinar.

Belgrad Otobüsleri

72 numaralı başka bir otobüs hattı var. Havaalanından çıktıktan sonra solunuza dönün ve 100 metre kadar ilerleyin. 72 numaralı otobüslerin kalktığı durağı göreceksiniz. Bu otobüsler ile Zeleni Venac’a kadar gidebilirsiniz. Her 35 dakikada bir hareket ediyorlar. Bileti otobüs şoföründen alabilirsiniz. Ücreti 250 Dinar. Otobüs ile yolculuk genellikle 50 dakika kadar sürüyor.

Araç Kiralama

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı çıkış terminalinde araç kiralama acenteleri bulunuyor. Havaalanından çıkmadan hemen önce sağınızda büfe var. Büfenin yanında mavi tabelalı yer. Hatta bu sırada döviz bürosu da mevcut. Buradan kendinizi şehir merkezine atacak kadar 10-20 Euro falan bozabilirsiniz. Fazlasını bozdurmayın çünkü havaalanı gibi yerler şehir merkezine oranla daha düşük kurdan paranızı çeviriyorlar. Belgrad’da araç kiralamak oldukça basit ve pahalı değil. Kiraladığınız aracı dilerseniz kaldığınız otele getirmelerini söyleyebilir veya havaalanından kendiniz alabilirsiniz. Belgrad’da araç kiralamak için yaklaşık 200 Euro depozito ödemeniz gerekecek. Araç kiralama fiyatları, tüm vergiler dahil, günlük 20-30 Euro’dan başlıyor.

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir üzerine daha fazla bilgi için sorularınızı yorum yazarak iletebilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.