Novi Sad Şehirlerarası Otobüs Terminali

Selam arkadaşlar. Balkanlar turumun ikinci durağı Sırbistan‘ın Novi Sad şehri olmuştu. Sizlere biraz Novi Sad’dan bahsetmek istiyorum ve daha sonra ise Belgrad’dan Novi Sad’a nasıl gidebileceğinize dair detayları bilgileri aktaracağım…

Novi Sad Hakkında Bilgi

Sırbistan’a bir gezi söz konusu olduğunda Belgrad tüm dikkatleri fazlasıyla üzerine çekiyor.  Bu gayet normal… Çünkü mimarisi muhteşem, gece hayatı inanılmaz ve atmosferi eğlenceli. Ancak, Sırbistan’a gidiyorsanız Novi Sad’ı da mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Başkentin yaklaşık 1,5 saat uzağında yer alan Novi Sad tam anlamıyla benzersiz bir şehirdir.

İlki, 26 etnik grup ve altı resmi dil ile Sırbistan’ın özerk bölgesi olan Voyvodina eyaletinin başkenti.

Novi Sad Şehir Meydanı

İkincisi, Balkanlar’daki diğer şehirlerden daha ilgi çekici ve karakteristik bir mimariye sahip. Daha renkli ve daha süslü.

Bu son derece güzel Sırp kenti Novi Sad’a nasıl ulaşım sağlanır, otobüsler nereden kalkar, bilet ücretleri nedir vb. soru başlıklarına dair detaylı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Belgrad Gezi Rehberi: Doğu Avrupa’nın İkonik Şehri

Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Belgrad Şehirlerarası Otobüs Terminali Savamala bölgesinde yer alıyor. Merkeze yürüme mesafesinde. Aynı zamanda bu bölge Belgrad’ın gelir düzeyi düşük insanların yaşadığı yerdir. Yaz aylarında parklarda kalan evsizleri görmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Belgrad-Novi Sad Otobüsü

Ancak, Savamala Bölgesi’nin bu durumu sizi tedirgin etmesin. Yerel insanlar, özellikle de gençlerin uğrak yerlerinden biri olan Savamala’da harabe olan evler restore edilmiş ve oldukça hoş kafelere, butik mağazalara çevrilmiş. E, hal böyle olunca bölgenin de çehresi bir anda değişmiş…

Belgrad şehir merkezinden otobüs terminaline yürüyemem derseniz o halde 71 numaralı otobüse binebilirsiniz. Sizi otobüs terminaline getirecektir. 71 numaralı otobüs terminalin önünden geçiyor. Unutmadan, otobüse binmeden önce tek kullanımlık kartınızı durak yanlarında bulunan büfelerden almayı unutmayın. Olur da biletinizi otobüs içerisinde şoförden alırsanız fazladan ücret vermiş olursunuz.

Belgrad-Novi Sad Otobüsü

Belgrad-Novi Sad arası yaklaşık 100 km ve yolculuk 1,5 saate yakın sürüyor.

Belgrad-Novi Sad otobüs bilet ücreti 750 dinar civarı. Eğer bileti alırken görevliye öğrenciyim derseniz 100 dinar kadar indirim yapıyor. Görevli kişi otobüs biletinin yanında size bir jeton verecek. Bu jeton ile turnikeden geçip otobüslerin kalkacağı peronlara öyle giriş yapıyorsunuz.

Belgrad-Novi Sad Otobüs Bileti

Perona giriş yaptınız ve otobüsüne binmek üzeresiniz. Unutmayın, Balkanlarda eğer sırt çantanız büyükse parça başına 1 euro veriyorsunuz. Bunun adına bagaj ücreti deniliyor. Benim sırt çantam 30 lt. Yanıma almıştım ve böylece 1 euro ödememiştim. Bu uygulama açıkçası çok saçma.

Yolculuk boyunca biletinizi saklayın. Eğer otobüs terminalinde Novi Sad biletinizi öğrenci indirimi ile aldıysanız yolculuk boyunca biletinizi saklamalı ve görevlinin otobüs içerisinde yaptığı kontrollerde öğrenci kimliğinizi göstermelisiniz. Eğer ki öğrencilik durumunuzun (kimliğinizin) vizesi yenilenmediyse sizden ek bir para talep edilecek. Ben AÖF öğrenci kimliğim ile yola çıkmıştım. Kartın üzerindeki bandrol 2016-2017 idi. Bu durumu iyi ki erken fark ettim! Kartın arka yüzünde yer alan ilgili eğitim-öğretim yılı bandrollerini sökmüş ve kendimi ömür boyu öğrenci yapmıştım. 🙂 Bu şekilde herhangi bir soruya maruz kalmadan hem Novi Sad otobüs yolculuğum sorunsuz geçti hem de tüm Balkanlar gezim boyunca öğrenci kimliğimden faydalandığım zamanlar oldu.

Novi Sad Şehirlerarası Otobüs Terminali

Şimdi Novi Sad’a indiniz artık. Açın offline maps.me uygulamasını ve hedefi Trg Slobode yani şehir meydanı, bulamadınız mı o halde Mary Church’a ayarlayın. Özgürlük Meydanı şehrin kalbidir. Kuzeyde 74 metrelik devasa kulesiyle Meryem Ana Katolik Kilisesi, güneyde Belediye Sarayı, doğusunda Hotel Vojvodina ve batısında Vojvodina Bank’ın bulunduğu zarif yapılarla çevrilidir. Banka binasının yanında gece 02:00’ye kadar açık McDonald’s var. Orada takılabilirsiniz. Wi-Fi şifresiz.

Konaklamayı ise 15€ ile şehrin merkezinde ucuza yapabilirsiniz. Novi Sad’da kaldığım hostelin ismi Alterna Home Hostel’di. Oldu ki burada kalmadınız o halde internetinden faydalanabilirsiniz. Hostelin hemen önünde banklar var. Oturun oraya ve hostelin internetine bağlanarak takılın. Şifre: alternahome021

Şehrin meydanını gezin. Meryem Ana Katolik Kilisesi’ne gidin. Devasa kulesini inceleyin, içeride yer alan fresklere göz atın.

Daha sonra ise kilisenin yanı Jovan Jovanovic Caddesi. Burası pek bir işlek. Marka ürünlerin satıldığı butik mağazalar ve bir şeyler içebileceğiniz kafeler var. Caddenin sonu sizi güzel bir binaya çıkaracak. Orayı da fotoğraflayın ve daha sonra sağ yoldan Dunicka Parkına bağlanın.

Dileyen burada kamp atabilir. Parkı geçin ve ana yola çıkıp sola dönün. Duna Nehri’ni panoramik gören köprüden geçin ve yaklaşık 1 km kadar yol yürüyün. Sağda St. George Katedrali’ni göreceksiniz. Onu fotoğraflayın ve Arnavut kaldırımlı yan yoldan Petrovaradin Kalesi’ne çıkın. Buranın manzarası enfes. Aynı zamanda meşhur EXIT Festivali de Petrovaradin Kalesi’nde düzenleniyor.

Ayrıca Okuyun: Belgrad Gezilecek Yerler

Gelelim Novi Sad gözlemlerime…

 • Bu şehrin adını “Özgür Şehir” koydum. Meydan cıvıl cıvıl ve insanlar eğlenmeyi biliyor. Eğlenirken de dağıtmıyorlar. Mutlular.
 • Belgrad’a nazaran Novi Sad halkı bisikleti seviyor. Her yaş grubundan insanın burada bisiklete biniyor olduğunu göreceksiniz.
 • Şehri bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz. Saati 450 Dinar. Pasaport bırakıyorsunuz.
 • Novi Sad için özgür şehir demiştim. Parklarda sevişenleri (vallahi gördüm :)) ve banklarda öpüşenleri görmeniz muhtemel. Bön bön bakıp rahatsız etmeyin.
 • Belgrad’da olduğu gibi Novi Sad insanları da kadın-erkek aşırı sigara içiyorlar. Ancak izmaritlerini Belgrad’da olduğu gibi yere atmıyorlar.
 • Cadde ve meydanları gayet temiz.
 • Şehrin arka sokakları renk renk graffiti yazılar ile süslü.
 • Geçe geç saatlerde bir kadın güvenle yalnız başına dolaşabilir.
 • Hayattan keyif almasını biliyorlar demiştim. Meydanı çevreleyen her sokak aralarında butik publar var. Her bir pubdan çıkan kahkaha ve müzik sesleri diğerine karışıyor.
 • Deşarj olmak için Novi Sad’a gelebilirsiniz. Meydana çıkın ve yüksek sesle şarkı söyleyin veya çılgınlarca dans edin. Kimse size bir şey demez. Tek yapacakları şey size tebessüm etmek olacaktır.
 • Küçük bir şehir ve gezilecek yerlerin hepsi yürüme mesafesinde. 2 gün kimine göre çoktur ancak ilk gün şehri gezin. İkinci gün ise yerel hayatı deneyimleyin. Publara gidin, yemyeşil parklarında çimlere uzanın ve gençlerin gitarlarıyla çalıp söylediği Sırpça şarkıların tadını çıkarın.
 • Belgrad’da olduğu gibi Novi Sad insanları da trafik kurallarına uyumlular. Aynı zamanda şoförler de yayalara saygılılar. Yola adımınızı attığınız an arabalar duruyor. Deneyeyim dedim ve araç durup benim geçmeme müsaade etmişti. Verdiğim tepki ise Türk usulü sağ elimi kalbime götürerek eyvallah demek olmuştu. 🙂

Sırbistan vizesiz ve görece ekonomik bir destinasyon arkadaşlar. Olur da bir gün bu güzel ülkeye, başkente gelirseniz, 1 saat uzaklıktaki Novi Sad’ı da görmeyi ihmal etmeyin. Eminim keyif alacaksınızdır.

Novi Sad gezisi hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.