Novi Sad Otobüs Terminali

Selam arkadaşlar! Balkanlar turumun ikinci şehri Sırbistan’ın Novi Sad şehri olmuştu. Sizlere biraz Novi Sad’dan bahsetmek istiyorum ve daha sonra ise Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir? sorusunun detaylarını anlatacağım…

Novi Sad Hakkında Bilgi

Sırbistan’a bir gezi söz konusu olduğunda Belgrad tüm dikkatleri fazlasıyla üzerine çekiyor.  Bu gayet normal… Çünkü mimarisi muhteşem, gece hayatı inanılmaz ve atmosferi eğlenceli. Ancak, Sırbistan’a gidiyorsanız Novi Sad’ı da mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Başkentin yaklaşık 1,5 saat kuzeyinde yer alan Novi Sad benzersiz bir şehir.

Birincisi, 26 etnik grup ve altı resmi dil ile Sırbistan’ın özerk bölgesi olan Voyvodina eyaletinin başkenti.

Novi Sad

İkincisi, Balkanlar’daki diğer şehirlerden daha ilgi çekici ve karakteristik bir mimariye sahip. Daha renkli ve daha süslü. Novi Sad, 2021 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmak için hazırlanıyor.

Novi Sad’da neler yapılır, nereler gezilir eminim merak ediyorsun. Endişelenme! Birazcık sabır. 🙂 Bu muhteşem Sırp kenti Novi Sad’a önce nasıl ulaşım sağlanır, otobüsler nereden kalkar, bilet ücretleri nedir vb. bu soru başlıklarına bir yanıt arayalım daha sonra ise zaten “Novi Sad Gezi Notları”, “Novi Sad Gezi Rehberi” ve “Novi Sad Gezilecek Yerler” konu başlığında üç detaylı yazıyı sizlerin paylaşımına sunacağım.

Daha Fazla Okuyun: Belgrad Gezi Rehberi: Doğu Avrupa’nın İkonik Şehri

Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Belgrad Otobüs Terminali şehrin Savamala bölgesinde yer alıyor. Merkeze yürüme mesafesinde. Aynı zamanda bu bölge Belgrad’ın gelir düzeyi düşük insanların yaşadığı yer. Parklarda kalan Afganlıları görmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Belgrad-Novi Sad Otobüsü

Ancak, Savamala Bölgesi’nin bu durumu sizi tedirgin etmesin. Yerel insanlar, özellikle de gençlerin uğrak yerlerinden biri olan Savamala’da harabe olan evler restore edilmiş ve şirin kafelere, butik dükkanlara çevrilmiş. E, hal böyle olunca bu bölgenin de çehresi bir anda değişmiş…

Belgrad şehir merkezinden otobüs terminaline ben yürüyemem derseniz o zaman 71 numaralı otobüse binmeniz yeterli olacaktır. Sizi adrese götürecektir. Unutmadan otobüs biletinizi de kiosklardan 80 dinara almayı unutmayın. Olur da biletinizi otobüs içerisinde şoförden alırsanız 150 dinar ücret vermiş olursunuz.

Belgrad-Novi Sad Otobüsü

Belgrad-Novi Sad arası yaklaşık 100 km mesafe uzaklıkta ve yolculuk 1,5 saate yakın sürüyor.

Belgrad-Novi Sad otobüs bileti ücreti 640 dinar. Eğer bileti alırken görevliye öğrenciyim derseniz 80 dinar indirim yapıyor ve 560 dinara biletinizi almış oluyorsunuz. Görevli otobüs biletinin yanında size bir jeton verecek. Bu jeton ile turnikeden geçip otobüslerin kalkacağı peronlara öyle giriş yapıyorsunuz.

Belgrad-Novi Sad Otobüs Bileti

Perona giriş yaptınız ve otobüsüne binmek üzeresiniz. Unutmayın; Balkanlarda eğer sırt çantanız büyükse parça başına 1 euro veriyorsunuz. Bunun adına bagaj ücreti deniliyor. Benim sırt çantam 30 lt’di. Yanıma almıştım ve böylece 1 euro ödememiştim.

Yolculuk boyunca biletinizi saklayın. Eğer otobüs terminalinde Novi Sad biletinizi öğrenci indirimi ile aldıysanız yolculuk boyunca biletinizi saklamalı ve görevlinin otobüs içerisinde yaptığı kontrollerde öğrenci kimliğinizi göstermelisiniz. Eğer ki öğrencilik durumunuzun (kimliğinizin) vizesi yenilenmediyse sizden ek bir para talep edilecek. Ben AÖF kimliği ile yola çıkmıştım. Kartın üzerindeki bandrol 2016-2017 idi. Bu durumu iyi ki erken fark ettim! Kartın arka yüzünde yer alan ilgili eğitim-öğretim yılı bandrollerini sökmüş ve kendimi ömür boyu öğrenci yapmıştım. 🙂 Bu şekilde herhangi bir soruya maruz kalmadan hem Novi Sad otobüs yolculuğum sorunsuz geçti hem de tüm Balkanlar gezim boyunca öğrenci kimliğimden faydalandığım zamanlar oldu.

Novi Sad Otobüs Terminali

Şimdi Novi Sad’a indiniz artık. Açın offline maps me uygulamasını ve hedefi Trg Slobode yani şehir meydanı, bulamadınız mı o halde Mary Church’a gidin. Özgürlük Meydanı şehrin ritminin hızlı attığı yer. Kuzeyde 74 metrelik devasa kulesiyle Meryem Ana Katolik Kilisesi, güneyde Belediye Sarayı, doğusunda Hotel Vojvodina ve batısında Vojvodina Bank’ın bulunduğu hoş mimarili bir yapı. Banka binasının yanında gece 02:00’a kadar açık McDonald’s var. Orada takılabilirsiniz. Wi-Fi’da şifresiz. Gönlünüzce ücretsiz kullanabilirsiniz.

Konaklamayı ise 9€ ile şehrin merkezinde ucuza yapabilirsiniz. Novi Sad’da kaldığım hostelin ismi Alterna Home Hostel’di. Oldu ki burada kalmadınız o halde internetinden faydalanabilirsiniz. Hostelin hemen önünde banklar var. Oturun oraya ve hostelin internetine bağlanarak takılın. Şifre: alternahome021

Şehrin meydanını gezin. Meryem Ana Katolik Kilisesi’ne gidin. Devasa kulesini inceleyin, içeride yer alan fresklere göz atın.

Daha sonra ise kilisenin yanı Jovan Jovanovic Caddesi. Burası pek bir işlek ve elit. Markalı butik mağazalar, kafeler var. Caddenin sonu sizi şirin bir yapıya çıkaracak. Orayı da fotoğraflayın ve daha sonra sağ yoldan Dunicka Parkına bağlanın.

Dileyen burada kamp atabilir. Parkı bitirin ana yola çıkıp sola dönün. Duna Nehri’ni panoramik gören köprüden geçin ve yaklaşık 1 km yol yürüyün. Sağda St. George Katedrali’ni göreceksiniz. Onu fotoğraflayın ve Arnavut kaldırımlı yan yoldan Petrovaradin Kalesi’ne çıkın. Buranın manzarası enfes. Aynı zamanda meşhur EXIT Festival’de Petrovaradin Kalesi’nde düzenleniyor.

Daha Fazla Okuyun: Belgrad Gezilecek Yerler

Gelelim Novi Sad gözlemlerime…

 • Bu şehrin adını “Özgür Şehir” koydum. Meydan cıvıl cıvıl ve insanlar eğlenmeyi biliyor. Eğlenirken de dağıtmıyorlar. Mutlular.
 • Belgrad’a nazaran Novi Sad halkı bisikleti seviyor. Her yaş grubundan insanın burada bisiklete biniyor olduğunu göreceksiniz.
 • Şehri bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz. Saati 350 Dinar. Pasaport bırakıyorsunuz.
 • Özgür şehir demiştim. Parklarda sevişenleri ve banklarda öpüşenleri görmeniz muhtemel. Bön bön bakıp rahatsız etmeyin.
 • Belgrad’ta olduğu gibi Novi Sad insanları da kadın-erkek aşırı sigara içiyorlar. Ancak izmaritlerini Belgrad’ta olduğu gibi yere atmıyorlar.
 • Cadde ve meydanları gayet temiz.
 • Şehrin arka sokakları renk renk graffiti yazılar ile süslü.
 • Geçe geç saatlerde bir kadın güvenle yalnız başına yürüyebilir.
 • Hayattan keyif almasını biliyorlar demiştim. Meydanı çevreleyen her sokak aralarında butik publar var. Her bir pubdan çıkan kahkaha ve müzik sesleri diğerine karışıyor.
 • Deşarj olmak için Novi Sad’a gelebilirsiniz. Meydana çıkın ve yüksek sesle şarkı söyleyin veya çılgınlarca dans edin. Kimse size bir şey demez. Tek yapacakları şey size tebessüm etmek olacaktır.
 • Küçük bir şehir ve gezilecek yerlerin hepsi yürüme mesafesinde. 2 gün kimine göre çoktur ancak ilk gün şehri gezin. İkinci gün ise yerel hayatı deneyimleyin. Publara gidin, yemyeşil parklarında çimlere uzanın ve gençlerin gitarlarıyla çalıp söylediği Sırpça şarkıların tadını çıkarın.
 • Belgrad’da olduğu gibi Novi Sad insanları da trafik kurallarına aşırı saygılılar. Aynı zamanda şoförler de yayalara saygılılar. Yola adımınızı attığınız an arabalar duruyor. Deneyeyim dedim ve araç durup benim geçmeme müsaade etmişti. Verdiğim tepki ise Türk usulü elimi kalbime götürerek eyvallah demek olmuştu. 🙂

Sırbistan vizesiz ve ekonomik bir destinasyon arkadaşlar. Olur da bir gün bu güzel ülkeye, başkente gelirseniz, 1 saat uzaklıktaki Novi Sad’ı da görmeyi ihmal etmeyin. Eminim keyif alacaksınızdır.

Fotoğraflı paylaşımlarım ve hikayeler için instagram.com/hadigezcom ve instagram.com/fatihkibarcom da paylaşıyorum. Takip ederseniz Balkan geziniz öncesi faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Balkanlar gezimde çektiğim bilgilendirici tüm video içerikleri youtube.com/hadigezcom da yayına alacağım. Abone olmanızı isterim.

Belgrad veya Novi Sad hakkında daha fazla bilgiyi “Balkanlar Gezi Rehberi” kategorisi altında yer alan makaleleri okuyarak öğrenebilirsiniz. Merak ettiklerinizi, sorularınızı yağmur gibi sorabilirsiniz arkadaşlar. Bıkmadan usanmadan cevaplayabilirim.

Değerlendirme
Belgrad'dan Novi Sad'a Nasıl Gidilir?
Bir hayaldi yollarda olmak, bir hayaldi gecenin karanlığında düşleri gerçeğe dönüştürmek. Hayli uzun zaman oldu yollarda olalı. Kimi zaman Anadolu’nun sıcak bir evinde bağdaş kurup hasbihal ederken, kimi zaman tarlada, bağda veyahut bahçede buldum kendimi. Sonu olmayan bir serüven bu. Sonu olmayan bir arayış ve öze varış. En önemlisi de nedir bilir misin sevgili okur? Sonu olmayan bir eğitimdir bu; dersi, insanlara sarılmak, yardım etmek, mutlu olduklarında tebessümlerinden bir tutam almak ve hikâyelere konu etmek olan… Anadolu’dan İran’a, İran’dan Bekaa’ya, El-Aksa’ya, Hindistan’ın metruk sokaklarına, Kafkaslardan kanatlanıp Mısır’a süzülmek gibi pek tabii Afrika’nın ücra yerlerine inmekte öyle güzeldir ki… Yeryüzünün mert insanlarını arıyorum, ararken karşılaştığım çocuklarla oynuyorum, anaları güldürmeye muktedir olmaya çalışıyorum. Yürüyorum işte yollardan hikâyeler toplamak için. Uzaklardan bir selam işitmek, demli bir çayın etrafına üşüşmek ve koca yürekli insanların arasında hiçliğimi hissetmek için. Gönlü güzel, yüreği temiz insanları arıyorum. Sarılmak istiyorum onlara, mutluluğu paylaşırken kendilerine, biriken sevinçlerimi de çantamdan çıkarıp mutsuzlarla paylaşmak istiyorum. Merhaba sevgili okur, ben Fatih Kibar. Derim ki; içimizin imârını ekseriyetle sanat vesilesiyle yapabileceğimize inanıyorum. Kendi iç dünyamın hikayesini didik didik ederken sizlere de yollardan topladığım hikâyeleri aktarıyorum. Kieslowski'nin sözü ile bitireyim: ”Kendi hikayesini didik didik etmemiş birinin başkalarına anlatacak bir hikayesi olamaz.” Yüreğinde merhamet barındıran tüm dostlar var olsun, çoğalsın, yayılsın yeryüzünde... Merhamet yüce bir değerdir. Onurlu ve merhametli tüm dostlara selam olsun.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.