Ortadoğu seyahatlerimden sonra rotamı Doğu Avrupa’ya eski Yugoslavya topraklarına çevirmiştim. Seyahat tarzıma bağlı olarak Balkanlar’ın bir zamanlar Osmanlı yurdu olması ardından Yugoslavya döneminde geçirdiği inişli-çıkışlı zamanlar ve savaştaki rolü nedeniyle buraları bir süredir görmeyi arzuluyordum. Balkanlar’a ilk ziyaretim de bu şekilde olmuştu. Esasında yalnızca Sırbistan değil devamında Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Kosova ülkelerini de ziyaret etmiştim. Bu seyahatim toplamda 28 gün sürmüştü. 6 ülkede toplam 14 Balkan şehrine ayak basmıştım. Belgrad ise Balkanlar gezimin ilk durağıydı…

2005’te savaştan geriye pek çok iz kalmıştı. Sırp milliyetçileri tarafından yürütülen vahşet hikayeleri hala insanların kafasındaydı. Bu hikayeler beni de etkilemiş ve Sırbistan’a olan merakım bir kat daha artmıştı. Nihayetinde, buraya uygun fiyatlı bir uçak bileti bulunca bu fırsatı da kaçırmak istemedim.

Açıkçası, burada savaş çoktan sona erdi ve yerini modern bir şehre bıraktı. Avrupa esintileri ile birleşmiş yeni bir genç ruh var. Bunu Balkanlar’ın her büyük şehirlerinde görebilirsiniz.

Belgrad, keşfedilmesi gereken Avrupa’nın en yenilikçi şehirlerinden biri haline geliyor. Şehir güçlü bir gençlik kültürü ile canlı ve renkli.

Belgrad, Tito yönetimi altında Komünist bir şehir görünümünde pek çok sanayi binalarına ev sahipliği yapıyordu. Şimdilerde ise bu binalar birer kültür merkezlerine dönüştürülmüş. Ayrıca şehrin tam merkezinde estetik mimariler, yemyeşil parklar ve bir de canlı taze meyve-sebze pazarı bulunuyor.

Belgrad’da görülecek daha fazla yer ve yapılacak daha fazla aktiviteler var. Bunlar neler, gelin hep birlikte bir göz atalım…

Sava Katedrali

Sava Katedrali, Belgrad

Sava Katedrali aslında bir katedral değil, dünyanın en büyük Doğu Ortodoks kilisesidir. Sırbistan’da Ortodoks Kilisesi’ni kuran Kutsal Sava’ya adanmıştır. Dış kısmı, iç kısmından daha muhteşemdir.

Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad

Sava Katedrali’nden, alışveriş caddesi Knez Mihailova’ya doğru yürüdüm. Müzisyenlerin şarkılarını çaldığı canlı bir cadde. Avrupa’daki herhangi bir modern alışveriş caddesi gibi görünebilir fakat burayı diğer caddelerden farklı kılan şeyin sanırım rengarenk, güzel mimarili Avusturya-Macar binaları olduğunu söyleyebilirim.

Zeleni Venac Pazarı

Zeleni Venac Pazarı, Belgrad

Knez Mihailova yakınlarında Zeleni Venac adında bir mahalle var. Burada, hala faaliyet gösteren en eski pazarlardan birini bulacaksınız. Knez Mihailova’daki modern markalara sahip lüks mağazalardan taze meyve, sebze, fındık ve kuru meyve satan tezgahlara.

Sırp Yemekleri (Cevapcici)

Cevapcici Yemeği

Pazarı dolaştıktan sonra kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Zeleni Venac bazı ucuz yerel restoran ve fırınlara ev sahipliği yapıyor. Öğle yemeğinde, cevapcici olarak adlandırılan köftelerin Balkan versiyonunu deneyebilirsiniz. Parmak kalınlığında bir porsiyon köfte ve yanında kıyılmış çiğ soğan ile servis ediliyor.

Belgrad’ın Bohem Mahallesi: Skadarlija

Skadarlija, Belgrad

Şehrin en güzel yeri belki de gençlerle dolu bu küçük rengarenk yer olsa gerek. Burada vakit geçirmekten oldukça keyif almıştım. Güzel kafeteryalar ve renkli restoranlar vardı. Skadarlija’nın tarihi, 1830’larda çingenelerin buraya yerleşmesiyle başlamış. 19. yüzyılda, şehrin önde gelen yazarları ve aktörlerini çeken birçok han ve kafe açılmış. Araç trafiğine kapalı olan mahalle parke taşları ile döşeli ve sanat galerileri ile zenginleştirilmiş yaratıcı bir ruha ev sahipliği yapıyor.

Belgrad Kalesi ve Kalemegdan Parkı

Kalemegdan Park, Belgrad

Belgrad’a yaz aylarında gitmeyi düşünüyorsanız Kalemegdan’a öğleden sonra gitmenizi tavsiye ederim. Öğlen sıcağında burayı gezmek biraz güç olabilir. Ancak, dinlenmek, güneşten korunmak için parkta gölgelik alanlar mevcut. Akşamüzeri kaleden Sava Nehri üzerinde güneşin batışını izleyebilirsiniz. Kale ve park hem genç hem de yaşlı insanlar için popüler bir yer. Yaşlı erkekler satranç oynuyor, genç çiftler ise aşklarını yaşıyorlar.

Marcus Kilisesi

Marcus Kilisesi, Belgrad

Marcus Kilisesi sakin bir yer. Dış mimarisiyle olduğu kadar iç dekorlarıyla da göze hitap ediyor. Buraya Knez Mihailova Caddesi’nden kısa bir yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz.

İlginç Hediyelik Eşyaları Satın Almak

Belgrad Hediyelik Eşya Tezgahları

Belgrad aynı zamanda ilginç hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bir şehir. Tito mıknatıslı magnetler, tişörtler, Putin resminin olduğu bardaklar, tişörtler ve Sırp milliyetçiliği üzerine pek çok ürün satılıyor.

Müzeler

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad

Belgrad, yalnızca bir günde gezilebilecek bir yer değildir. Burası ziyaretçilerine görülecek ve yapılacak pek çok şey sunuyor. Nikola Tesla Müzesi, Yugoslav Tarihi Müzesi, Askeri Müze ve Belgrad Şehir Müzesi gibi çeşitli müze ve kiliseleri ziyaret edebilirsiniz.

Belgrad’da Ücretsiz Yürüyüş Turları

Belgrad’ın gençleri şehirleriyle gurur duyuyor ve Belgrad’ın alternatif yönünü ve Tito’nun komünist geçmişinin kalıntılarını göstermek için turistlere rehberlik etmekten mutluluk duyuyor. Belgrad Alternatif Rehber, Belgrad Ücretsiz Turlar ve Belgrad Yürüyüş Turları tarafından sunulan çeşitli ücretsiz yürüyüş turları var.

Belgrad’da Nerede, Ne Yenir?

Belgrad ile ilgili bir başka bilgi de ucuz olmasıdır. Zeleni Venac pazarının çevresinde, cevapcici ve pide satan birkaç ucuz fast-food restoran bulunmaktadır. Skadarlija, Sırp yemeklerinin sunulduğu çok sayıda hoş ve rahat ambiyanslı yeme içme yerleri sunmaktadır ve akşam yemeklerini yemek için de mükemmel bir semttir.

En iyi cevapcici ve diğer Balkan lezzetleri için Walter Sarajevski Cevap‘a gidebilirsiniz. Sırp yemekleri ile uygun fiyatlı bir diğer Sırp restoranı ise Mala Gostionica.

Belgrad’da Ulaşım ve Toplu Taşıma

Belgrad'da Toplu Taşıma ile Ulaşım

Belgrad, Balkanlar’da merkezi bir konuma sahip ve Sırbistan’da Niş, Novi Sad ve diğer büyük şehirlere sık sık otobüs seferleri vardır. Komşu ülkelere, örneğin Saraybosna‘ya (6 saat), Sofya’ya 6 saat, Zagreb’e 5-6 saat ve Budapeşte’ye 4-5 saat aralığında sıkça giden otobüsler bulunmaktadır.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhabalar efendim,

  Öncelikle başarılı bloglarınızı tebrik eder devamlılığını temin ederim. Hem sıra dışı noktalara değinmeniz hem de verdiğiniz ayrıntılar ile sorularıma en iyi cevabı sizin vereceğinizi düşünerek buraya yazma kararı aldım. Arnavutluk–Makedonya–Kosova-Sırbistan–Bosna Hersek–Karadağ–Arnavutluk-Makedonya (Arnavutluk 1 gün, Makedonya 2 gün, Kosova pas geçilebilir, Bosna Hersek 2 gün, Sırbistan 4 gün, Karadağ 4 gün, Vlore 2 gün) gibi bir rota çıkarttık. 2 kişiyiz ve vizemiz yok bu yüzden giriş çıkışın uçakla olmasını uygun gördük. Öğrenciyiz daha öncesinden bir Avrupa tecrübemiz var. Bu yüzden en hesaplı rotanın peşindeyiz. 15-20 gün düşünüyoruz. Her yerde yazan tarihi yerler veya gezilecek yerler dışında kısıtlı vaktimizde şehrin kültürünü de gözlemlemek istiyoruz. Rota hakkında bir öneriniz veya katkınız olursa duymaktan çok memnun oluruz.

  Şimdiden çok teşekkür ederiz.

  • Merhaba Enes,

   Rotanda yer alan ülkelere zaten vize gerekliliği yok. Arnavutluk’ta Tiran ve Durres, Makedonya’da Üsküp ve Ohri, Kosova’da özellikle Prizren, Sırbistan’da Belgrad ve Novi Sad, Bosna Hersek’te Saraybosna ve Mostar, Karadağ’da Kotor ve Budva şehirleri görülmeli. Özellikle Prizren’e uğramalısınız kültür patlaması yaşamak için.

   Daha fazla sorularınız olursa yazabilirsiniz. Birlikte gezinizi planlayabiliriz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   • Cevap verdiğiniz için çok teşekkürler gerçekten.

    Fiyat yüzünden Tiran’dan veya Üsküp’ten başlamak zorundayız ve okuduklarıma göre giriş yaptığın ülkeden çıkmanı, biletini almış olmanı istiyorlarmış bu yüzden rota çizmede yardımcı olursanız da çok memnun olurum. Giriş çıkış aynı yer ise Üsküp en uygunu oluyor. Bir de şehirler arası ulaşım için bilgi alacağımız, en azından saat ve fiyat bilgisi verecek bir uygulama var mıdır? Ortalama ne kadarı bulur ulaşım?

    Tekrar tekrar teşekkür ederim.

    • Merhaba,

     Rica ederim… Hayır! Giriş yaptığın ülkeden çıkış yapmana gerek yok. Ben, Balkanlar seyahatimde girişi Belgrad’dan çıkışı ise Üsküp’ten yapmıştım. Eğer Kosova’yı elemek isterseniz gidiş Üsküp dönüş Tiran yapabilirsiniz. Balkanlar’da şehirlerarası otobüs yolculuğu sefer ve ücret bilgisi için bus4ticket adlı web site/uygulama üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.