Balkanlardaki en güzel şehirlerden biri olan ve aynı zamanda Bosna Hersek’in de başkenti olan Saraybosna, Türkiye başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinin yoğun ilgi gösterdiği şehirlerden biri.

Balkanlardaki en güzel şehirlerden biri olan ve aynı zamanda Bosna Hersek’in de başkenti olan Saraybosna, Türkiye başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinin yoğun ilgi gösterdiği şehirlerden biri. Şehre geldiğinizde birçok kültürü bir arada bulmanın tadını çıkarabilirsiniz. Balkan gezisi yapıyorsanız kente uğramadan asla geri dönmeyin. Doğal güzellikler ve tarihi dokusuyla, ülkemize olan yakınlığını seveceğiniz cana yakın bir şehir. 620 bin civarı nüfusuyla Saraybosna’da gezilecek yerler için kendinize 1-2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Hem şehrin lezzetlerini deneyin hem de kültürel özelliklerini hissedin. Eğer şehir içinde kalıyorsanız mutlaka Başçarşı’yı görün. Şehirde fiyatlar açısından sizi zorlayan pek bir şeyle karşılaşmazsınız. Bu açıdan gayet ekonomik alışverişler yapabilirsiniz. Ulaşımdan konaklamaya ve güzellikleri keşfetmeye kadar her şey için ideal bir para harcamak yeterli olur. Gün içerisinde kısa bir mola vermek istediğinizde kentin göbeğinde kafelerde soluklanabilirsiniz. Karmaşık kültürel özellikteki yemekleri tadıp içinizi ısıtan içecekleri tadabilirsiniz.  Daha çok kültürel dokuyu merak edenler için Milli Kütüphane, Umut Tüneli, Gazi Hüsrev Bey Cami, Latin Köprüsü ve Hünkâr Cami görülecek başlıca eserlerden birkaçı. Bunları da gezintinize dâhil etmeden ülkeye geri dönmeyin. Ayrıca kendiniz ve sevdikleriniz için birçok hediye alabilirsiniz. Nehir kıyısı kentte alışveriş yapmak turistler için ayrıca bir zevktir. Siz de manzaranın ve alışverişin tadını çıkarın.

En İyi Zaman

Saraybosna’da en iyi zaman hava koşullarından etkilenmemeniz adına bahar aylarıdır. Şehirde karasal iklim hâkim olduğu için kışın şehre gelmeden önce mutlaka sıkı giyineceğiniz kıyafetleri de yanınızda getirin. Aksi halde yeniden bir gar dolap yapmak zorunda kalabilirsiniz. Kış ayları bazen -20 dereceye kadar düştüğü görülür ki bu hava kar ve rüzgârla birleşince pek de iç açıcı olmayacaktır. Ama şehirde bazı dönemlerde Akdeniz iklimi etkilerine de rastlandığından güneybatı kesiminde daha rahat dolaşabilirsiniz. Temmuz-ağustos döneminde giderseniz, kentin en güzel dönemini yaşarsınız.

Ulaşım

Saraybosna’da ulaşım gayet kolaydır. Şehre geldikten sonra Saraybosna Havaalanı ve merkez arası yaklaşık 6 kilometredir ve 30-45 dakika arası otobüs, minibüs, tramvay ya da taksi yolculuğuna eş değerdir. Bu yüzden otobüs ya da taksiyle kolayca şehirde gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Şehir ve ülke dışından gelecekler için birçok havayolu firması buraya uçuş sağlıyor. Bunlar arasında kampanyalı uçuşlardan yararlanabilirsiniz. Şehir içinde de taksi veya otobüs kullanarak rahatça seyahat etmek mümkün. Belki hemen olmayabilir ama şehirde kısa mesafelere yürüyebilirsiniz. Alternatif olarak yakın çevredeki şehirlere de otobüsle seyahat edebilirsiniz. Seçim sizin. Şehrin tadını istediğiniz şekilde çıkarın.

Alışveriş

Buradan hediyelik almak isteyenler için yöresel ürünler ağırlık kazanır. En yaygın hediyelikler şöyle sıralanabilir; Türk kahvesine oldukça benzeyen Bosna kahvesi, tahta desenli kaşıklar, şekerlemeler, bakır işlemeleri gibi seçeneklerden alabilirsiniz. Saraybosna alışveriş merkezleri de oldukça fazladır. Birçok çeşidi bir arada bulabileceğiniz alışveriş merkezlerinden bazıları; Alta Alışveriş Merkezi, BBI AVM, Importanne Alışveriş Merkezi, Skenderija Alışveriş Merkezi, Robot Ticari Alışveriş Merkezi, Grand Alışveriş Merkezi, Otaka Alışveriş Merkezi ve Mercator görebileceğiniz merkezlerden bazıları. Alışveriş merkezleri dışında Saraybosna Sokak Pazarı’na uğrayabilirsiniz. Telali Pazarı bunlar içerisinde en meşhur olanıdır.

Yeme İçme

Saraybosna yemekleri oldukça zengindir. Şehre geldiğinizde sayısız lezzeti bir arada görebilirsiniz. Yemek çeşitlerinde pirinç ve makarna ağırlıklı olarak kullanılan malzemelerdir. Ayrıca şehirde yorgunluk atmak için kahve içilmeli. Tadına bakmanız gereken Saraybosna yemeklerinden bazıları; Cevapi, pita, boşnak böreği, klepe, bey çorbası, soğan dolma: şiş köfte, bamya, tarhana, işkembe çorbası, duvec kacamak, livno peyniri, pavlaka, baklava, breskvica hurmasica ve sampita lezzetli Saraybosna’ya özel yemekler içinden birkaçı. Apetit Restoran ve Tea House gibi mekânlara giderek bu lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Bunlara ek olarak İtalyan ve Çin mutfağı sevenler için de birçok mekân düşünülmüş.

Konaklama

Saraybosna oteller, pansiyon ve apart oteller açısından oldukça rahat yer bulabileceğiniz bir şehirdir. Üstelik Avrupa’daki birçok yere göre çok daha uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Miljacka Nehri etrafına kurulan bu şehirde yaklaşık 200 adet konaklama yeri olduğu için seçenek ve fiyat konusunda kafanız rahat etsin. Şehre geldiğinizde ulaşım sıkıntısı olmadan gezilecek yerlere yakın yerde kalmak isteyenler için Başçarşı’yı seçebilirsiniz. Erken rezervasyon yaparak geziden bir süre önce kalacağınız yeri ayarlamak size her açıdan avantaj sağlar. Başçarşı’da Hotel Boutique 36 isimli otel birçok kişinin beğendiği, temiz ve güvenilir bir oteldir. Bununla beraber şehirde konaklama ücreti 100-300 TL arasında değişebiliyor. Bu rakam otelin özelliklerine ve kişi sayısına göre değişiklik gösterir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Biraz da öğrencilerin çokluğuna bağlı olan Saraybosna gece hayatı renkli geçiyor denebilir. Şehirde çok sayıda kafe, bar, pub var ve istediğiniz tarzda müzik bulabiliyorsunuz. Cinemas Club, City Pub, The Club, Hacienda, Aquarius, Babylon, Café Opera ve Coloseum Club Saraybosna bar ve diskolarından bazılarıdır. City Pub bunlar içerisinde en popüler olanıdır. Rock, blues ve caz müzik sevenler için ideal mekanlardır.

Saraybosna gezisi mi planlıyorsun?

Saraybosna hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Saraybosna gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Saraybosna gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.