Kıyıkışlacık Gezi Notları

Yaz mevsimin gelmesi ve sıcakların kendisini bunaltıcı derecede hissettirdiği bu günlerde insanlar tatil yerlerine kaçmaya başladı. Genelde de gidilen yerler herkesin iyi bildiği, daha kalabalık ve popüler yerler oluyor. Ege bölgesi bu anlamda oldukça zengin bir bölge. Her kesime uygun mekanlar ve tatil yöreleri bulunuyor. Bütün bir yıl yaşadığımız şehirlerin keşmekeşinden, gürültüsünden, çok hareketli ortamından kaçmak, sessiz ve sakin bir deniz kenarının hayalini kuranlar için Kıyıkışlacık Köyü veya diğer adıyla İasos Antik Kenti ideal bir yer.

Kıyıkışlacık Köyü Plajı

Kıyıkışlacık (İasos) Muğla ili Milas ilçesine bağlı bir balıkçı köyü. Köy, Bafa Gölü ve Milas ilçesinin arasındaki ana yoldan 18 km içeride bulunuyor.

Mendirek Fener, Kıyıkışlacık Köyü

İasos Antik Kenti ile köy iç içe geçmiş. Ana yoldan sonra bol çukurlu, virajlı ve dar yollardan geçtikten sonra varılan bir yer. Yolun bu olumsuzluğuna karşın ovanın ve tepelerin manzarası görülmeye değer. Bizde bir hafta sonu yolumuzu buraya çeviriyoruz.

Kıyıkışlacık Köyü

Yol üzerindeki tabelaları takip ederek köye ulaşımda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Köyün girişinde tarihi bir kule var. Ege’deki bir çok köy gibi burası da eski bir Rum köyü.

Kıyıkışlacık Köyü

Antik kentin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor. Argoslar, Karyalılar, Helenliler, Romalılar ve bir çok uygarlık burada hüküm sürmüş. Antik kentte Agora Kent Merkezi, Tiyatro, Bazilika, Balık Pazarı, Anıt Mezar, Liman Kalıntıları, Kale, Mozaik Evi ve bir bölümü sular altında kalan Mendirek (Fener) mevcut. Kentin en üst noktası olan kale, Hristiyanlık dönemine aittir.

Kıyıkışlacık Köyü

Kentin girişinde herhangi bir görevli ya da bekçi yok. Ören yerinin girişinde antik kentin planı ve tarihsel geçmişine ait açıklayıcı bilgilerin yer aldığı tabelalar bulunuyor. Tarihi kalıntılar bu haliyle kaderine terk edilmiş gibi.

Kıyıkışlacık Gezi Notları

Köyde denize girmek mümkün değil. Köyün çevresinde bol miktarda yazlık evler var.

Kıyıkışlacık Köyü

Yerleşim oldukça dağınık olduğundan görüntü kirliliğine neden olduğunu söylememiz abartı sayılmaz. Balıkçı teknelerinin olduğu iskelede küçük dükkanlar, lokantalar ve kafeler bulunuyor.

Kıyıkışlacık Köyü Antik Kenti

İskele köyün merkezi sayılıyor. Köyün dışında denize girilebilecek bir çok irili ufaklı plajlar bulunuyor. Plajların yakınlarında bulunan siteler bu plajlara sahip(!) çıkarak kendi özel mülkleri gibi kullanma çabasındalar. Deli Dumrul hikayesi yani.

Kıyıkışlacık Köyü Antik Kenti

Kıyılar halka ait olmalı, yerel ya da merkezi yöneticilerin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermedikleri her yerde olduğu gibi burada da hissediliyor.

Kıyıkışlacık Köyü Antik Kenti

Kıyıkışlacık Köyü’nde konaklamayı düşünürseniz çok sayıda pansiyon var. Ayrıca Milas, Güllük, Akbük, Didim ve Bafa Gölü gibi turizm merkezleri de köye oldukça yakın durumda, vaktiniz varsa buraları da görebilirsiniz.

Kıyıkışlacık Köy Merkezi

Sessiz, sakin ve huzurlu bir yer arıyorsanız, yeşilin ve mavinin içinde dinlenmek istiyorsanız Kıyıkışlacık (İasos) tam size göre.

Veli Yalçın
11.12.1963 Küçük Yapalak Köyü Elbistan, Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İlkokulu Eskişehir, ortaokulu Adana ve liseyi İstanbul’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bölümüne 1982 yılında girdi ve 1986 yılında bitirdi. 1988 yılında Sivas ve Ağrı Patnos’ta askerlik görevini kısa dönem olarak yaptı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümlerinde yüksek lisans bölümlerine devam etti. Ocak 1989 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (şimdiki adı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Sosyal Hizmet Uzmanı olarak Sivas, Gaziantep, Ankara, Batman, Kilis ve Aydın’da çalıştı. Gaziantep Çocuk Yuvası ve Gaziantep Yetiştirme Yurdu’nda Müdür olarak görev yaptı. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (daha sonra SES ile birleşti) kurucularındandır. Haziran 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Aydın Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yaptı ve Mart 2016 tarihinde emekli oldu. Şiirleri Fransız Postası, Alleben, Sanat ve Hayat, Bizim Dergi, Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Sen. ve Gerçek Sanat gibi yurt içi ve yurt dışında ve “yersiz yurtsuz” ve “süje” İnternet dijital dergilerinde yayımlandı. Bugüne kadar 23 ülke, 72 şehir dolaştı. Ülkemizde ise 81 ilin 70’ine gitti. Aydın Denge Gazetesi’nde gezi yazıları yayımlandı. Halen Gaziantep Sabah Gazetesi’nde haftada iki gün ve hadigez.com İnternet sitesinde gezi yazıları yayımlanmaktadır. Veli Yalçın’ın yayımlanmış kitapları: * Kuşlar Su İçti Dilinden (Şiir, Favori Yayınları 2017) * Gezdim Gördüm Yazdım (Gezi Notları, Favori Yayınları 2018) * 1961 Yılından Bugüne Sosyal Hizmet Dergileri (Sabev Yayınları 2022)

2 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.