Skyscanner Ucuz Uçak Bileti Bulma

Benim için bir gezi planlamanın en heyecan verici kısmı en ucuz uçak bileti bulma aşamasıdır. Aynı zamanda en stresli süreci. Bunun nedeni, herhangi bir seyahatin en büyük maliyet bileşeninin uçak bileti olmasıdır. Eğer çekirdek bir aileyseniz, çocuklarla uçmak zorunda olduğunuzda bu maliyet daha da fazla olacaktır. Neyse ki henüz tek seyahat ediyorum. 🙂 Mümkün olan en ucuz uçak biletini bulmak bazen zaman alabilir. Çıkan sonuçlar kimi zaman 500₺, kimi zaman 5.000₺ gibi rakamları bulabiliyor.

Yurt içi uçuşlar için zaman zaman havayolu firmaları ucuz uçak bileti kampanyaları yapıyor. Bu tür kampanyaları takip etmekte her zaman fayda vardır. Asya ülkelerine gitmek için ise İran‘ın başkenti Tahran üzerinden AirAsia’nın uçuşlarına bakabilirsiniz. Ya da Orta Asya ülkelerine gitmek için Gürcistan‘ın başkenti Tiflis üzerinden ucuz uçak bileti bulabilmeniz mümkün olabiliyor. Bu şekilde bölgesel başkent şehirlerinden çevre ülkelere her zaman uygun fiyatlı uçak bileti bulabilmek mümkündür.

Aynı zamanda en ucuz uçak bileti bulma konusunda bir diğer önemli nokta ise tatil dönemlerinin olmadığı dönem aralıklarında seyahat etmeyi düşünmenizdir. Tatil dönemlerinde dünyanın neredeyse her yerine uçak biletleri pahalı olabiliyor. Örneğin yılbaşı veya sevgililer günü tatillerinde. Yaz tatili için ise eğer seyahat tarihleriniz esnek ise biletlemenizi en az 2 ay kala yapmalısınız.

Bu gibi ekstra girişimler, en ucuz uçak bileti bulma konusunda benim de bizzat uyguladığım metotlardır. Bu nedenle, sizlere faydalı olması açısından hepimize yardımcı olacak en iyi ipuçlarını yazmayı düşündüm. Ne de olsa, en ucuz uçuşu bulabilmek başlı başına bir beceri gibi. 🙂

Esnek Olun

Skyscanner Ucuz Uçak Bileti
Skyscanner, bir seferde tüm ay boyunca uçuş fiyatlarını kontrol etmenin kolay bir yoludur.

Yoğun günlerde ve yoğun saatlerde seyahat etmeyi düşünmeyin. Hangi tarihlerde seyahat edebileceğiniz konusunda esnek olun. Bu genellikle en ucuz uluslararası uçuşları veya yurt içi uçuşları bulmanın en kolay yoludur.

Bununla birlikte, hafta ortasındaki uçuşlar genellikle daha ucuzdur. Tarihleriniz sabit, ancak çeşitli noktalara açıksanız, Skyscanner’da “Her Yere” özelliğini kullanarak uçuşları arayabilirsiniz. Birçok seyahat endüstri lideri, esnekliğin kilit nokta olduğunu belirtiyor.

Ancak bundan faydalanamıyorsanız, Skyscanner’da bir alarm oluşturun ve uçmak istediğiniz noktaya olan uçuşlarda fiyatları birkaç hafta boyunca takip edin. Fiyatlarda bir düşüş olduğu an size bunun bilgisi mail olarak gelecektir.

Öte yandan “ülkeden ülkeye” şeklinde bir arama yapabilir ve aynı web site üzerinde “en ucuz ay” seçeneğini işaretlediğinizde, en ucuz uçuşu yine görebilirsiniz.

Çevre şehirlerdeki havalimanlarından aramanızı yapabilir ve varış yerinize olan mesafede aradaki transfer ücretinizi de kıyaslayarak düşük ücrette uçak bileti bulabilirsiniz.

Ucuz uçak biletlerini bulma konusunda benzer bir önerim de; büyük şehirlerde biliyorsunuz birden çok havalimanı olabiliyor. Örneğin İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı bulunmakta. Bu gibi durumlarda her iki havalimanından da varış yerinize giden uçağın olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Çünkü bazı havaalanlarına düşük maliyetli havayolları uçabiliyorken, diğer havayolları ise yalnızca büyük merkez havalimanlarına sefer düzenliyor.

Kulağa çılgınca gelse bile, uçuşa dakikalar kala bekleyip bileti almak bile bazen ucuza gelebiliyor. Açıkçası bu biraz riskli fakat tarihleriniz esnekse ve herhangi bir yere gitmek niyetindeyseniz, bazı şaşırtıcı ucuz uçak bileti fırsatları yakalayabilirsiniz.

En ucuz uçuşları bulmak için arama yaparken tamamen esnek olamıyorsanız, o zaman…

Önceden Hazırlıklı Olun

AirAsia Ucuz Uçak Bileti

Önceden rezervasyon yaparsanız, AirAsia’da harika bazı özel uçuşlar bulabilirsiniz.

Eğer Asya ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, ucuz uçak bileti bulma konusunda işiniz bir hayli kolaylaşır. AirAsia’ya abone olarak ve önceden rezervasyon yaparak, şimdiye kadar ki en iyi fırsatları elde edebilirsiniz. Asya içerisinde uçuşların çoğu kişi başı 80-120$ arasında değişiyor.

Ayrıca eğer uçuş tarihleriniz esnekse uçuşa 6 ay kala uygun fiyatlı biletler bulabilirsiniz.

Ucuz Uçak Biletleri Nerede Bulunur?

En ucuz uçak bileti bulmak için pek çok web sitesi bulunuyor. Sizler için derleyip toparlayarak bir araya getirdiğim Kaynaklar sayfasına mutlaka göz atın. Burada uçak bileti ve otel araması yapabileceğiniz birden çok web sitesi yer almakta.

Havayolları ve uçak bileti kıyaslama web sitelerinin haber bültenlerine üye olun ve ardından dünyanın her yerindeki ucuz uçak bileti fırsatlarından haberdar olun.

Genel İpuçları…

İnternette ucuz uçak bileti araması yaparken gizli bir tarayıcıda araştırmanızı yapın. Bunu yapmazsanız, havayolları bir rotayı birden fazla kez aradığınızda arkanızda bıraktığınız çerezler nedeniyle fiyatları bir anda şişirebiliyor.

Özellikle tek yönlü bir bilet rezervasyonu yapacaksanız, her zaman varış noktasına ek olarak çevre şehirlere de uçmayı deneyebilirsiniz. Bazen varış noktasına yakın bir şehre giden uçakların biletleri daha da ucuz olabiliyor.

Peki, sizin ucuz uçak bileti bulmak için kullandığınız taktikler nelerdir? Aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.