Asya Gezi Rehberi Gürcistan Gezi Rehberi

Gürcistan Gezi Rehberi

Komşu ülkelerimizden biri olan Gürcistan, yeni yerler görmek ve hatta şöyle 2 günlüğüne bile olsa kafa dağıtmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Gürcistan’da gezilecek yerler listesine, ülkenin başkenti Tiflis‘ten başlamak doğru olacaktır.

Başkent Tiflis, sosyal ve kültürel bir merkezdir. Tarihi İpek Yolu’nun da üzerinde konumlandırılmış bir şehirdir. Burada görebileceğiniz yerler; Narikala Kalesi, şehrin içinden geçen Kura Nehri, şehrin her yerinden görülebilen Sameba Kilisesi, Barış Köprüsü, Özgürlük Meydanı, Metekhi Katedrali, Türk Caddesi olarak da adlandırılan Agmashenebeli Caddesi, en eski kilise unvanını taşıyan Anchiskhati Bazilikası, Gürcistan Milli Botanik Bahçesi, kentin sembolü olan Kartlis Deda Heykeli, Kashveti Kilisesi ve Kaplumbağa Gölü şehrin turistik yapılarını oluşturuyor.

Gürcistan, Avrupa ve Asya‘nın önemli kavşak güzergahı üzerinde yer alıyor. Muhteşem bir Kafkas manzarası sunan Gürcistan yemyeşil vadileri, eski kiliseleri ve kültürel çeşitliliği ile dünyanın en güzel ülkelerinden biridir. Deyim yerindeyse tarih kokan bu güzel ülke eski ve yeni mimarilerin karışımı ile 21. yüzyıl Batı dünyasının en fantastik yeridir.

Mktvari Nehri kıyısına kurulu olan Başkent Tiflis ise tarihi kiliseleri, geleneksel hamam ve pırıl pırıl caddeleri ile ülkenin en önemli turizm merkezidir. Batum’da Karadeniz’in masmavi sularına kulaç atabilir veya kuzey Kafkasya’nın muhteşem doğasında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Tarih düşkünleri ise Kutaisi’nin mistik şehir hayatını yaşayabilir ve tarihi pazar alanlarını keşfe çıkabilir. Gürcistan gezilecek yerler arasında bir de liman kenti mevcut.

Kafkaslar’ın Muhteşem Doğalsı

Batum, ülkenin özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti ve bir liman kentidir. Türkiye’deki Sarp Sınır Kapısı, Batum’a açılır. Batum Bulvarı, Piazza Meydanı, Altın renkli Poseidon Heykeli ve rengârenk çiçekleriyle Tiyatro Meydanı, Medea Heykeli’nin olduğu Avrupa Meydanı, Batum Limanı, Ali ve Nino’nun aşkının ölümsüzleştirildiği Aşk Heykeli, Aşk Heykeli’nin hemen yanındaki Ferris Wheel dönme dolabı, Batum Fener Kulesi, kültürel açıdan görülebilecek yerlerden bazılarıdır.

Osmanlı’dan kalma Orta Cami, Acara Devlet Müzesi, Apsaros Kalesi ise bir diğer görülecek yerlerdir. Bakire Mary Kilisesi ise Batum’un tarihi mekânlarının bir kısmını oluşturuyor.  Gürcistan turları ile bu eşsiz adresleri ziyaret edebilirsiniz. Ancak mutlaka seyahatinize bolca zaman ayırın. Son olarak Gürcistan’a gittiğinizde, Vardzia Mağarası ve Kazbegi Dağı da, aklınızda bulunsun.