Gazi Mağusa: Kuzey Kıbrıs'ın Liman Kenti

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Gazi Mağusa kumlara gömülü kent anlamına gelen ‘famagusta’ kelimesinden ismini alıyor. Gazi Mağusa, tarihin derinliklerine uzanan geçmişi, Romalılar, Antik Yunanlar, İtalyanlar, Fransızlar, Venedikliler ve Osmanlılara kadar birçok uygarlığa ve millete ev sahipliği yapmıştır.

Gazi Mağusa’da zaman geçirmek isteyen ziyaretçiler için birçok özel seçenek yer alıyor. Aslan Yürekli Richard’ın mücadele verdiği Kantara Kalesi’nin yakınında Shakespeare’in Othello’su için mekân olarak seçtiği doğu burçlarına varıncaya kadar özel yerler tercih edebilirken Venedikli kraliçelerin taç giydikleri katedralleri de gezi rehberinize ekleyebilirsiniz. Birçok uygarlık ve millete ev sahipliği yapan Gazi Mağusa aynı zamanda birçok dine de ev sahipliği yapmıştır. Köklü tarihi geçmişine örnek olan simgelerden biri Lüzinyan döneminde inşa edilen St. Nicholas Katedrali 1312-1298 yılları arasında yapımı tamamlanmış. 1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğine girildiğinde minare eklenerek cami formuna kavuşan bu katedral Müslümanların hizmetine sunulmuş. Tarihi zenginliğini gözler önüne seren bir diğer örnek de Salamis Antik Kenti’dir. M.Ö. 11. yüzyıla dayanan geçmişiyle ziyaretçilerine derin bir tarihi geçmişle birlikte şahane bir görsel şölen sunuyor. Antik kent, bronz çağı mimarisinin en özel örneklerinden biridir. 1970’li yıllarda başlanan restorasyon işlemleri tamamlanmış ve bugün bütüncül olarak ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Gazi Mağusa’ya Ne Zaman Gidilir?

Gazi Mağusa’ya seyahat edecek olan kişilerin zaman geçirebilecekleri birçok seçenek var. Gece hayatı, müzik, sanat, kültür ve tarih temalı geziler düzenleyebileceğiniz kentte yakın geçmişin izlerini görmekteyiz. Vatan Yahut Silistre ile sürgün cezası alan Namık Kemal’in 38 yıl boyunca kaldığı bugünkü adıyla Namık Kemal Zindan ve Müzesi’ni gezerek yakın geçmişin izlerini görebilirsiniz. Lüzinyanlıların şehir savunması için inşa ettiği Othello Kulesi burada tarihi geçmişin daha eski izlerini görebileceğiniz bir başka yerdir. Gazi Mağusa’da görülecek ve deneyimlenecek pek çok şey vardır. Tüm bu yerleri görmek ve daha fazla aktivitenin bir parçası olmak için şehri ziyaret etmenin en iyi mevsimleri ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Gazi Mağusa, Haziran ayında başlayan sıcaklıklarla birlikte Temmuz ve Ağustos ayında devam eden kavurucu sıcaklar nedeniyle gezmek için pek önerilmez.

Gazi Mağusa’ya Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’ın ulaşım seçenekleri ile aynı ağ içerisinde bulunan Gazi Mağusa’ya ulaşım, çevre ülkelerden genellikle Türkiye aktarmalı olarak havayolu ulaşımı ile sağlanmaktadır. Ada ülkesi olan Kıbrıs’a deniz yolu ile de ulaşım sağlanabileceği gibi en pratik ve rahat olarak havayolu ile ulaşım seçeneği cazip geliyor. Kuzey Kıbrıs’ta hayatın pahalı olduğunu düşünürsek havayolu tercihinizi önceden planlayarak fırsatlardan yararlanılabilir. Bu seçenekler ile adaya ulaştığınızda Ercan Havaalanı’ndan toplu taşıma seçeneklerini kullanarak Gazi Mağusa’ya ulaşabilirsiniz. Bu seçeneğin yanında daha konforlu bir tercih olarak araç kiralama seçeneğini kullanarak da şehre ulaşabilirsiniz.

Gazi Mağusa’da Nereden, Ne Alınır?

Kıbrıs’ta alışveriş seçenekleri arasında klasik alışveriş merkezlerinin yanında otantik pazar yerleri de bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinde giyim, elektronik ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Geleneksel halk pazar yerlerinde ise giyimden atıştırmalık sokak yiyeceklerine, elektronik eşyalardan hediyelik eşyalara varıncaya kadar daha spesifik ürünlerle karşılaşabilirsiniz. El işi ürünlerin yoğunlukta olduğu pazar yerlerinde şehrin simgesi olan hediyelik süs eşyalarından tercih edebilirsiniz.. Başta da söylediğim Kıbrıs’ta hayat pahalılığı bu ürünler için çok da geçerli olmayıp normal fiyatlara alabilirsiniz. Eğer AVM tarzı yerlerden alışveriş yapacaksanız daha geniş çaplı bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Gazi Mağusa’da Nerede, Ne Yenir?

Gazi Mağusa yeme içme konusunda, köklü tarihi geçmişinin birikimini mutfağına da taşıyor. Asya, Avrupa, Ortadoğu mutfaklarından en özel tatlar sunan Gazi Mağusa özellikle Türk mutfağı seçeneklerini ziyaretçilerine sunuyor. Kıbrıs’a has lezzetler olarak Kıbrıs şeftali kebabı, kuru soğan, şeftali ve et ana ürünleriyle yapılan özel bir lezzet olarak menünüzde tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’a has bir diğer yemek olan mücendra pilavı tercih edilebilir. Akdeniz mutfağının esintisi olarak zeytin hellimli kek tercihi de menünüzü zenginleştirecek. Zammani ve zülbiye gibi yemeklerle de Gazi Mağusa’daki geziniz unutulmaz anılara dönüşecektir.

Gazi Mağusa’da Nerede Kalınır?

Gazi Mağusa, konaklama seçenekleri bakımından da birçok alternatife sahiptir. Şehir merkezinde her bütçeye uygun bir konaklama yeri mutlaka vardır. Otel ve hosteller turist ve sırt çantalı gezginler için uygun fiyatlara konforlu konaklama imkanı sunuyor. Bununla birlikte, Gazi Mağusa’da bütçenize göre konaklama yeri tercih ederken villa konaklama birimleri de tercih edilebilir. Bu gibi yerler ile iletişime geçerek erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilir ve konaklamayı daha uygun fiyatlara getirebilirsiniz.

Lüks otel seçenekleri dışında şehrin otantik ortamını teneffüs edebilmek için pansiyon ve butik otel gibi seçenekleri değerlendirerek şehrin kalbine yaklaşabilirsiniz. Konaklama ihtiyacınıza her ne şekilde karar verirseniz verin erken rezervasyonu tercih ederek şehre ayak basar basmaz hemen dinlenmeye geçebilir ve ardından şehri keşfetmeye çıkabilirsiniz. Erken rezervasyon sayesinde ekstradan zaman harcamaya ve bu telaşın sizin için çileye dönüşmesinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Gazi Mağusa Gece Hayatı ve Eğlence

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin karakteristik mekanlarından olan oyun ve eğlence mekanlarında tercihinize göre oyunlar oynayarak eğlenebilirsiniz. Bu seçenek dışında şehri tanımak ve eğitici bir şekilde eğlenmek istiyorsanız, turizm firmaları ile anlaşarak kafile halinde şehri gezebilir; eğitici şekilde şehri turlarken diğer turistlerle eğlenceli şekilde zaman geçirebilirsiniz. Disko seçeneği de enerji ve adrenalin seven ziyaretçiler için ideal bir seçenektir. Bu deneyimi yaşayabilmek için gündüzleri diskolara gelebileceğiniz gibi daha yoğun ve katılımlı bir disko eğlencesi için gece saatlerinde diskolarda saatlerce eğlenebilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.