Köklü bir geçmişe sahip olan Gazi Mağusa kumlara gömülü kent anlamına gelen famagusta kelimesinden ismini alıyor.

Köklü bir geçmişe sahip olan Gazi Mağusa kumlara gömülü kent anlamına gelen famagusta kelimesinden ismini alıyor. Gazi Mağusa, tarihin derinliklerine dayanan geçmişi, Romalılar, Antik Yunanlar, İtalyanlar, Fransızlar, Venedikliler ve Osmanlılara kadar birçok uygarlığa ve millete ev sahipliği yapmış. Gazi Mağusa’da zaman geçirmek isteyen ziyaretçiler için birçok özel seçenek yer alıyor. Aslan Yürekli Richard’ın mücadele verdiği Kantara Kalesi’nin yanında Shakespeare’in Othello’su için mekân olarak seçtiği doğu burçlarına kadar özel seçenekleri tercih edebilirken Venedikli kraliçelerin taç giydikleri katedralleri de gezi rehberinize ekleyebilirsiniz. Birçok uygarlık ve millete ev sahipliği yapan Gazi Mağusa gezilecek yerler aynı zamanda birçok dine ev sahipliği yapmış. Köklü geçmişine örnek olan simgelerden biri Luzinyan döneminde inşa edilen St. Nicholas Katedrali 1312-1298 yılları arasında yapımı tamamlanmış. 1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğine girildiğinde minare eklenerek cami formuna kavuşan bu katedral Müslümanların hizmetine sunulmuş. Köklü geçmişini gözler önüne seren bir diğer örnek de Salamis Antik Kenti olarak öne çıkıyor. M.Ö. 11. yüzyıla dayanan geçmişiyle derin tarihi ziyaretçilere sunan bu antik kent, Bronz çağının mimarisini günümüze taşımış. 1970’li yıllarda başlanan restorasyon işlemleri tamamlanarak bugün bütüncül olarak ziyaretçilerin gezi rehberlerine eklenmiş.

En İyi Zaman

Gazi Mağusa’ya seyahat eden ziyaretçiler için zaman geçirilecek birçok seçenek var. Gece hayatı, müzik, sanat, kültür ve tarih temalı geziler düzenleyebileceğiniz kentte yakın geçmişin izlerini görmekteyiz. Vatan Yahut Silistre ile sürgün cezası alan Namık Kemal’in 38 yıl boyunca kaldığı bugünkü adıyla Namık Kemal Zindan ve Müzesi’ni gezerek yakın geçmişin izlerini görebilirsiniz. Daha eski geçmişin izlerini göreceğiniz Othello Kulesi, 12. yüzyılda Luzinyanlıların inşa ettiği bu kule şehir savunması amacıyla yapılmış. Bu kula aynı zamanda şehrin kara ile bağlantı kurulan kısma giriş noktası özelliğini taşıyor.

Ulaşım

KKTC’nin ulaşım seçenekleri ile aynı ağ içinde bulunan Gazi Mağusa’ya ulaşım, çevre ülkelerden genellikle Türkiye aktarmalı olarak hava yolu ulaşımı ile sağlanmaktadır. Ada ülkesi olan Kıbrıs’a deniz yolu ile de ulaşım sağlanabileceği gibi en pratik ve rahat olarak hava yolu ile ulaşım seçeneği cazip geliyor. KKTC’de hayatın pahalı olduğunu düşünürsek hava yolu tercihinizi önceden planlayarak fırsatlardan yararlanılabilir. Bu seçenekler ile adaya ulaştığınızda Ercan havaalanından toplu taşıma seçeneklerini kullanarak Gazi Mağusa’ya ulaşabilirsiniz. Bu seçeneğin yanında daha konforlu bir tercih olarak araç kiralama seçeneğini kullanarak şehre ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Kıbrıs’ta alışveriş seçenekleri arasında klasik seçeneklerin yanında otantik tercihlere de sahipsiniz. Klasik alışveriş olarak giyim, elektronik ve hediyelik eşyalar tercih edebilirsiniz. Otantik seçenekleri tercih etmek isterseniz halk pazarı tarzı merkezler ve sokak arası dükkânlara yönelerek özel ürünlerin olduğu reyonlar ile karşılaşabilirsiniz. El işi ürünlerin yoğunlukta olduğu bu ürünler arasından şehrin simgesi olan mimari eserleri ve diğer özel karakterlerin olduğu ürünleri hediyelik olarak alabilirsiniz. Başta söylediğimiz Kıbrıs’ta hayat pahalılığı bu ürünler için çok da geçerli olmayıp normal fiyatlara alabilirsiniz. Eğer AVM tarzı merkezlerden alışveriş yapacaksanız daha geniş çaplı bir bütçe ayırmanız gerekecek.

Yeme İçme

Köklü geçmişe sahip olan Gazi Mağusa yeme içme konusunda, köklü geçmişin birikimini mutfağa da taşıyor. Asya, Avrupa, Orta Doğu mutfaklarından özle seçenekler sunan Gazi Mağusa özellikle Türk mutfağı seçeneklerini ziyaretçilerine sunuyor. Kıbrıs’a has tatlar olarak Kıbrıs şeftali kebabı, kuru soğan, şeftali ve et ana ürünleriyle yapılan özel bir lezzet olarak menünüzde tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’a has bir diğer yemek olan mücendra pilavı tercih edilebilir. Akdeniz mutfağının esintisi olarak zeytin hellimli kek tercihi de menünüzü zenginleştirecek. Zammani ve zülbiye gibi seçeneklerle de Gazi Mağusa’daki geziniz unutulmaz anılara dönüşecek.

Konaklama

Gazi Mağusa konaklama seçenekleri olarak da birçok seçeneğe sahip olduğunuz Gazi Mağusa’da bütçenize göre seçenekler oluşturabilmeniz için Clover Villa, Villa Alkioni, Windmills Hotel gibi seçenekler ile iletişim kurarak erken rezervasyon gibi seçeneklerle ideal fiyatlara konaklama sağlayabilirsiniz. Lüks otel seçenekleri dışında şehrin otantik ortamını teneffüs edebilmek için pansiyon ve butik otel gibi seçenekleri değerlendirerek şehrin kalbine yaklaşabilirsiniz. Konaklama ihtiyacınızı her ne şekilde karar verirseniz verin erken rezervasyon tercihi ile tamamlayarak Gazi Mağusa’ya ayak bastığınızda hemen dinlenmeye geçebilmeniz için konaklama ihtiyacı için ayrıca zaman harcamanıza ve bu ihtiyacınızın sizin için çileye dönüşmesini engellemiş olacaksınız.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin karakteristik özelliklerinden olan kumar mekânlarında tercihinize göre oyunlar oynayarak eğlenebilirsiniz. Bu seçenek dışında şehri tanımak ve eğitici bir şekilde eğlenmek istiyorsanız, turizm firmaları ile anlaşarak kafile halinde şehri gezebilir; eğitici şekilde şehri turlarken diğer turistlerle eğlenceli şekilde zaman geçirebilirsiniz. Disko seçeneği de enerji ve adrenalin seven ziyaretçiler için ideal bir seçenektir. Bu seçeneği kullanabilmek için gündüzleri diskolara gelebileceğiniz gibi daha yoğun ve katılımlı bir disko eğlencesi için gece saatlerinde diskolarda saatlerce eğlenebilirsiniz.

Gazi Mağusa gezisi mi planlıyorsun?

Gazi Mağusa hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Gazi Mağusa gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Gazi Mağusa gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.