Gezilerinizde Tasarruf Etmenin Yolları

Gezilerinizde tasarruf etmenin yolları sizce nelerdir? Gezilerimiz esnasında birçoğumuz irademize sahip olamıyor ya da farklı deneyimler yaşamak adına paramıza kıyabiliyor ve tüketip dönüşe geçince bazen pişman olabiliyoruz. Bu konuda benimde çok hassas bir şekilde üzerinde durduğum noktalardan birisi olan para tasarrufu. Aslında tasarruf kelimesi pekte uzak değil bizlere öyle değil mi? Zira hayatımızın her anında beğendiğimiz bir şeye sahip olmak, sene sonu yapılacak tatil ya da herhangi bir tüketim malı için bir takım şeylerden feragat ediyor bu tutkularımızı bastırarak tasarruf etmenin yollarını arıyoruz.

Gezilerinizde Tasarruf Etmenin Yolları

Seyahatlerde tasarruf etmek çok faydalı bir süreç. Gezdiğimiz an göze hoş görünen bir yerel elbise, hediyelik eşya ya da keyfi harcamalar yüzünden kimi biten para sonucu bir sonraki rotamıza gidemiyor, kimi zamanda kendimizi ufak şeyler ile seyahatlerimizde ödüllendiremiyoruz. İşte tam da burada seyahate çıkarken veya seyahat esnasında bizlere faydası olacak 6 farklı tasarruf aşamaları.

1Bir Şeyi Satın Almadan Önce Düşünelim

Yerel alışveriş deneyimi

O an ki dürtülerimiz ile alakalı bir durumdur. Geçici mutluluk veren birçok ürünü seyahatlerimizde düşünemiyor bazı zamanlar alabiliyoruz. Bu esnada kendimize sormalıyız; gerçekten ihtiyacım var mı ya da ürünü alırsam bana ne gibi fayda sağlayacak? Gözümüze ufak gelen bir hediyelik eşyayı bile her gittiğimiz rotada aldığımızı düşünsenize? Size fayda sağlayacağını düşünmediğiniz ve gerçekten ihtiyacınız olmayan ürünleri almayarak tasarruf etmiş olabilirsiniz. Ayrıca seyahate çıkarken konu komşunuza, eş, dostlarınıza hediye sözü vermeyin böylelikle tasarrufa katkı sağlar ve onca eşyayı taşımak zorunda kalmazsınız.

2Couchsurfing vb. Konaklama Siteleri ya da Çadır ile Kamp Atarak Konaklama

Couchsurfing deneyimi ile bedava konaklayın.

Seyahatler esnasında büyük masraflarımızdan biriside konaklama problemidir dolayısıyla geceyi ekonomik yönden ucuza getirmek için teknolojinin nimetlerinden yararlanmak adına Couchsurfing ya da Hospitality Club tarzı konaklama siteleri üzerinden gideceğiniz destinasyona ait yeni arkadaşlıklar edinebilir ve konaklamayı bedavaya getirmiş olursunuz. Bu tarz sitelerde aktif olmak ve evinizde bir başka gezgin/gezginler misafir etmeniz sizin bir sonraki seyahatlerinizde ücretsiz kendinize konaklayacak bir yer bulma hususunda oldukça yararı olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Ekonomik Bir Gezi İçin Bilmeniz Gereken 20 Şey!

Çadır ile konaklama kamp deneyimi.

Bir başka konaklama tipi çadır ile kamp atarak sabahlamak. Bu olay aslında kişiden kişiye göre ya da mevsime göre değişmekte. Kimi sıcacık bir odada kalmak isterken kimileri de bulunduğu Ülke/Şehir de uygun bir yere kamp atarak konaklamayı tercih etmekte. Çadırlı kamp için gerekli bilgi ve deneyimi elde etmeyenlere bu seçeneği pek önermiyor ve çok cüzi rakamlara hosteller de 6/12 kişilik odalarda konaklayarak minimum para ile günü tamamlamalarını tavsiye ediyorum.

3İnternet Kullanımı

İnternet kullanımı hakkında bilgi.

Bilindiği üzere İnternet günümüzde muazzam bilgi ve fikir alışverişi açısından eşsiz bir kaynak deposu. Hemen hemen her şeyin erişimi kolay ve hızlıdır. Her konuda yazan bir çok insanın olduğu gibi seyahat üzerine yazılar yazan bloggerlar bulmak artık günümüzde işlerimizi daha da bir kolaylaştır maktadır. Aradığımız her ne varsa İnternet ile bilgi akışını sağlamakla birlikte, yapacağınız seyahatlere ilişkin alacağınız rehber kitaplar ya da tur rehberlerine vereceğiniz para yerine seyahat edeceğiniz destinasyona ait tüm bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde İnternet araması ile erişebilir dilerseniz PDF doküman olarak kayıt altına alarak elinizin altında bulunmasını sağlayabilirsiniz. Unutmadan bir de İnternette gerek konaklama gerekse de uçak biletleri konusunda promosyon kodlar olmakta bunları takip ederek belli oranda tasarruf sağlamış oluruz.

Ayrıca Okuyun: Ucuz Bir Tatil İçin Altın Değerinde İpuçları!

4Toplu Taşıma Araçları

Yerel toplu taşıma ile seyahat.

Genelde hava alanına indiğimiz zaman taksiye biner şehir merkezine öyle gideriz bazen zamandan kazanmak için bazen de işimizi garantiye almak için. Toplu taşıma araçları iyidir hoştur. Seyahat ettiğiniz destinasyon da otobüsler ile yapacağınız yolculukta yerel insanları gözlemleyebilir, maceraysa macera yaşanır ve gün sonunda, otobüse binerek ne kadar akıllıca bir iş çıkarmış olduğunuzu cebinizde kalan para sonucu görebilirsiniz.

5Fırsatlar İçin Online Arama Süreci

Yerel para bozdurma hakkında detaylı bilgi.

İnternette yapılacak en iyi şeylerden biriside seyahat fırsatlarını kollamak. Bu bilgisayar başında düşeşe araba ya da ev düşürmek gibi bir şey. 🙂 3. Madde de de bahsettiğim gibi İnternet kullanımı günümüzde çok gerekli bir şey artık. Hayatın her alanında ihtiyaçlarımızı gideren bu teknoloji elbette seyahatlerimizde de bizlere oldukça fayda sağlamaktadır. Konaklama ya da ucuz uçak bileti masraflarını uygun fiyatlara almak için bugün popüler birkaç online bilet arama ya da konaklama siteleri mevcuttur buradan yapacağınız aramalar ya da promosyon kodları ile seyahatlerinizi ucuza getirebilirsiniz.

6Yerel Satın Alma Gücünü Bilin (Para birimi)

Gezilerinizde Tasarruf Etmenin Yolları

Gezilerinizde tasarruf etmenin bir diğer yolu ise yerel satın alma gücünü bilmekten geçiyor. Seyahat etmeden önce ilgili destinasyonun para birimini öğrenebilir hatta internet üzerinden para birimi çeviri sitelerinden gideceğiniz ülkeye ait satın alma rehberini inceleyebilir ve harcamalarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Her yeni seyahate çıktığımızda bir önceki gezilerimizden ders çıkardıklarımız oluyor ister istemez. Peki, siz gezilerinizde tasarruf etmenin yolları üzerine neler yaparak tasarruf sağlıyorsunuz?

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.