Aylar öncesinden, 2018 Mart ayı için, bir havayolu şirketinin kampanyasından 16-24 tarihlerini kapsayan İzmir-Trabzon-İzmir biletini aldık. Yolculuğumuz üç kişilikti.

Günler haftaları, haftalar ayları kovalarken yolculuk günü gelip çatmıştı. Küresel ısınma nedeniyle mevsimler normal seyrinde gitmiyordu. Yolculuk öncesi günler, günlük güneşlik olup hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyrediyordu. Yola çıkacağımız gün hava kapalı, bulutlar simsiyah olup yağmura gebeydi. Bu havada yola çıktık.

Batum Gezi Notları

Yaklaşık iki saatlik yolculuk sonrası Trabzon Havaalanı’na indik. Gün ortası olmasına rağmen hava kapalı ve müthiş bir yağmur vardı. Yola çıkmadan önce gezi rotamızın meteorolojik durumunu bildiğimizden dolayı, Trabzon’daki yağmur hepimizin canını fena halde sıkmıştı. Hava durumu böyle devam ederse geziden istediğimiz verimi alamayacaktık.

Gezi güzergahımız İzmir-Trabzon-Batum-Kobuleti-Poti-Kutaisi-Batum-Artvin-Rize-Trabzon-İzmir idi. Batum, Kutaisi ve Trabzon’daki 4 günlük konaklamaları yola çıkmadan önce ayarlamıştık. Kalan 3 günlük konaklamayı ise nerede uygun bulursak orada yapacaktık.

Trabzon’a iner inmez, Batum’a geçmek için, havaalanındaki Havaş servisiyle Hopa’ya doğru yola çıktık. Yaklaşık üç saatlik yolculuk sonunda Hopa’dayız. Hopa, deniz kenarında küçük ve sevimli bir ilçe, aynı zamanda toplumsal ve siyasal duyarlılığı yüksek bir yerleşim. İlçede (dönüşte gezmeye vaktimiz olacağı için) hiç beklemeden hızla Sarp Sınır Kapısı’na giden dolmuşlara biniyoruz.

Sarp Sınır Kapısı oldukça sakin. Hava yağışlı. Kendimizi birden gümrük polisinin önünde buluyoruz. Yeşil pasaportlarımızla sorunsuz geçiş yapıyoruz. Uzun bir yürüyüşten sonra Gürcistan’ın Sarpi Sınır Kapısı’ndaki pasaport kontrolüne ulaşıyoruz. Buradan da kolaylıkla geçiyoruz. Artık Gürcistan’dayız.

Daha Fazla Okuyun: Gürcistan’ın Kozmopolit Şehri Tiflis

Gürcistan’a girmek için pasaport ve vize gerekmiyor. Yeni verilen çipli kimlik kartlarıyla da geçiş yapılmaktadır.

Sarpi Sınır Kapısı’ndan çıkmadan paramızı Gürcistan parasına çeviriyoruz. Bunu için gerek gümrük içinde ve sınır kapısının çıkışında bolca döviz büroları bulunmaktadır.

Kapıdan çıkmadan önce, Batum’da konaklama için booking.com aracılığıyla yer ayırdığımız dairenin sahibine telefon etmek için sağa sola bakıyorduk. Arkadaşlarla kendi aramızda konuşurken Batum’a gidecek olan bir çift bize yardım edebileceklerini söylediler. Verdiğim telefon numarasını defalarca aramalarına rağmen numaranın geçerli olmadığını öğreniyoruz. Dışarıda müthiş bir yağmur var. Karı-koca olduğunu öğrendiğimiz çiftle aramızda sohbet koyulaşıyor. Batum’a beş yıl önce gelmişler ve bir çorap fabrikalarının olduğunu öğreniyoruz. Bu arada onları almaya gelen araç kapıya yanaşıyor. Çift bizi de arabaya davet ediyor. Sınır kapısından Batum’a gidene kadar sohbet ediyoruz. Karı koca oldukça konuşkan ve duyarlı bir çift. Kısa sürede kaynaştık. Gerek Batum gerekse Gürcistan’a ait birçok bilgiyi bizimle paylaştılar. Konaklayacağımız apartmanın kapısına kadar bırakma inceliğini gösterdiler. Konaklayacağımız dairenin sahibine uzun uğraşılar sonucu ulaşamayınca başımızın çaresine bakmaya karar verdik. Güzel bir otel bularak yerleştik. Sıra geldi Batum’u tanımaya.

Batum, gezmesi çok kolay bir şehir. Merkezde, görülebilecek yerlerin birbirine yakın olmasının da bunda büyük etkisi var. Batum denilince yalnızca kumarhaneler ve gece hayatını düşünenler, yanılıyorsunuz! Gezilip görülmesi gereken birçok yer ve tadılması gereken lezzetleri var.

Batum, Gürcistan’ın 2. büyük şehri ve hızlı bir değişim içinde. Şehir gezerken bu değişimi olabildiğince görmek mümkün. Eski bölgelerin dışında yeni oluşturulan bölgelerde büyük alışveriş merkezleri, oteller, konutlar, parklar, restoranlar vb. yapılar dikkat çekiyor. Caddelerde, sokaklarda, parklarda ve meydanlarda bol bol heykeller görülüyor.

Ayrıca Batum, eğlence dünyasının renkliliği ve şans oyunlarının serbestliği nedeniyle meraklılarını cezbediyor.

Daha Fazla Okuyun: Batum Gezi Rehberi

Batum, ülkemize yakın olması nedeniyle (Sarp Sınır Kapısı ile Batum Arası 20 km) Doğu Karadenizlilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Karadeniz turu yapan turların tamamı misafirlerini Batum’a götürmektedir.

Bütün bunların yanı sıra en önemli özelliği ucuzluk. Batum, ülkemize göre oldukça ucuz sayılmaktadır. Yemekleri ve şarapları nefis.

Gürcistan’ın para birimi Lari, kısaltılmışı GEL. 100 Türk Lirası, 61 Lari ediyor.

Her bütçeye uygun konaklama yerleri bulunmaktadır.

Batum Gezilecek Yerler

Ali ve Nino Heykeli

Azerbaycanlı yazar Kurban Said’in aynı adlı romanından esinlenerek yapılmıştır. Müzik eşliğinde dönerek pozisyon değiştiren bir kadın ve bir erkekten oluşan, 8 metre yüksekliğindeki metal heykeller, birbirine doğru hareket ederek her 10 dakikada bir birleşiyor. Heykel, şehrin en ilgi çekici ve unutulmazlarından biridir.

Avrupa Meydanı

Şehrin merkezinde bulunmakta olup, gece gündüz oldukça hareketlidir. “Medea Heykeli” de burada bulunmaktadır. Medea; Kafkasların mitolojik kahramanıdır.

Batumi Boulevard – Seaside Park

Sahil şeridinde yer alır ve uzunluğu 10 km’dir. Birçok aktiviteye ve heykele ev sahipliği yapmaktadır.

Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi’nin bir benzerini andırmaktadır. Kule 25 metre yüksekliğindedir.

Alfabe Kulesi

Şehir merkezinde olup, yüksekliği 130 metredir. Üzerinde Gürcü Alfabesi’ne ait harfler bulunmaktadır.

White Restaurant

İki katlı restoran, ters inşaa edilmiştir. Bu özelliğinden dolayı çok ilgi görmektedir.

Botanik Bahçesi, Teleferik, Piazza Meydanı, Batum Tiyatrosu, kiliseler, müzeler ve birbirinden ilginç heykellerde görülmeyi hak etmektedir.

Batum’a gitmişken şarap severseniz, Gürcistan şarapları da oldukça güzel. Ayrıca yumurtalı pide sayabileceğimiz Haçapuri ve bizdeki mantının oldukça büyük versiyonu olan Khankili’nin de tadına bakmalısınız.

Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir şehir Batum. Kimin neyi aradığına bağlı.
Yolunuz düşerse kolay gelsin.

1 YORUM YAZILMIŞ

  1. Batum’u bir kez de ben ziyaret etmiştim. Yazdıklarınızı okuyunca anılar depreşti. Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.