İran gezi notları üzerine ulaşım, yeme içme ve konaklama bilgileri.

Site üzerinde yer alan İran Gezi Rehberi makalesinden faydalanarak İran’a gezi düzenleyen okurumuz Veysel Bey’in deneyimlerini içeren güncel İran gezi notları makalesini okuyabilirsiniz. Ulaşımdan yeme içmeye, konaklamadan gezilecek yerlere kadar spesifik bilgilerin yer aldığı içerikten faydalanarak bu yaz İran’a gezi planlayacak olanlar için gayet faydalı bilgiler.

İran Gezi Notları: Ulaşım, Yeme İçme & Konaklama

Öncelikle benim rotam İstanbul’dan Tebriz. İstanbul Tebriz arası THY uçağı her gün kalkmakta ve yaklaşık 300 Dolar. Pegasus Tahran‘a 200 Dolara gitmekte. Ben ise İstanbul’dan Van Ferit Melan Havalimanı’na Pegasus ile uçtum 80₺ ye. 2 saatte Van havalimanından Pegasus servisi 5₺ ye şehir merkezine bıraktı. 10 dakikada oradan Van-Kapıköy İranlıların Razi dediği sınır kapısına giden minibüslere bindim. Yaklaşık 2 saat gibi bir sürede sınır kapısında oldum ve 15 dakika gibi bir sürede sınırı geçip İran topraklarına ayak bastım.

Van’dan Tebriz’e Ulaşım

Van’dan sınıra minibüs ücreti 20₺. Sınırdan 60₺ ye özel taksi tutup 3 saat 10 dakikada Tebriz’e ulaştım. Toplamda İstanbul’dan Tebriz’e 8 saat sürede ulaşıp cebimden de uçak bileti dahil 170₺ (55 dolar) civarı bir para çıktı. Dileyenler Tebriz’den 30 TL ücretle 7 saatlik yolu güzel lüks konforlu otobüslerle başkent Tahran’a gidebilirler veya Razi sınırından Hoy şehrine gidip taksiyle oradan Tahran’a ulaşabilirler. Yine 30-50₺ ücretlerle Tahran’dan İsfahan, Meşhed, Kum, Bender Abbas ve Dubai sınırı gibi noktalara ulaşabilirler.

Tebriz Otelleri

Gelelim Tebriz’de konaklamaya… Kendim Tebriz’de Park Hotel de Kaldım. 2 yıldızlı, çok temiz, sabah kahvaltısı olan otelde gecelik 60₺ ödedim. Kadınlar işletiyordu. Sanırım ondan pırıl pırıldı. Aynı paraya Koser Hoteli ve Azerbaijan Hoteli bulabilirsiniz ama temiz değil. 3 yıldızlı, havuzlu Derya Hotel gecelik 80₺ olup temizdi. 5 yıldızlı Sahriyar Hotel gecelik 120₺ idi. İran’da kebap-pilav bol ve çok ucuz. Otel sabah kahvaltısı veriyor zaten 30₺ ye öğlen-akşam yemeği tıka basa yeyip doyup tatlınızı yiyebilirsiniz.

Diğer bir husus şehir içi ulaşım. Taksilere binebilirsiniz. 5-6₺ ye istediğiniz yere götürürler sizi ama 3-4 kişilik dolmuş taksileri tercih edin 50 kuruştan az ve hiç beklemeden hızlı bir şekilde gideceğiniz her güzergaha gitmekteler. (Ayrıca Van bölgesinde en azından benim gittiğim dönemde hiç bir olumsuzluk yoktu. Benden önce o gümrük kapısını PKK basmış ve kapı bir süre kapanmış ama korkulacak bir durum yok). Korkanlar için alternatif yol Kars havalimanı onu da aktarayım. İstanbul-Kars arası Pegasus 80₺ bilet, THY da 80₺ idi. (Yaklaşık 1 ay öncesi gezi öncesinden). İstanbul-Kars arası uçuş süresi 2 saat oradan THY servisi 10₺ veya 3 kişi ortak binip şehir merkezine 10₺ verip taksiyle ulaşırsınız. Tek binmeyin Kars taksicileri 30₺ alır 3 kişiyle veya 2 kişiyle binin zaten herkes can atıyor.

Kars şehir merkezinden Iğdır otobüsüne binin 20₺ yaklaşık 2 saatte o sürer. Ermenistan köylerini görüp sıfır noktasından geçersiniz. Iğdır’dan Doğubayazıt minibüsüne binin 45 dakikada Doğubayazıt’dasınız. Ulaşım 8₺ dir. Doğubayazıt’tan sınır minibüsüne binin. 7₺ dir ulaşım. 20 dakikada gider toplamda 135₺ ye 6 saat gibi bir sürede İran topraklarına ayak basar Bazargan’a ulaşırsınız. İster taksiyle 80₺ ye Tebriz’e geçer 3 saatte 215₺ ye 70 dolara 9 saatte İstanbul’dan Tebriz’de olursunuz. İsterseniz de 2 saat fazla çekip 80₺ yi vermezsiniz 5₺ ye Maku’ya geçer 30 dakikada Maku otogarından 10₺ ye 5 saatte Tebriz’e otobüsle varırsınız öyle giderseniz yol süreniz toplamda 12 saati bulur fakat verdiğiniz ücret 150₺ ye yani 50 dolara denk gelir tercih sizin.

Bu arada Maku’dan Tahran’a da otobüs bulabilirsiniz. 8 saatte Tahran’da olursunuz. Maku’dan otobüs bilet fiyatı 40₺. (İran’da riyal halk diliyle tümen kullanılır. Paranızı sınırda bozabilirsiniz. 100₺ 120 bin tümen verirler size. Daha aşağısına en azından bu tarihte vermeyin paranızı). Diyeceklerim bunlar umarım faydam olur gidenlere.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Tehran-Isfahan-Tebriz-Persepolis

  Kusura bakmayın geç gördüm cevabınızı. Hostel fiyatlarına bakıyordum. Ambargo uygulandığı için otelcilik kurumu tam anlamıyla oturmamış ülkede. Yeni gelişiyor fiyatlar bu yüzden cep yakıyor. 2 hafta için 1000 TL makul bir fiyat.

  • Maalesef öyle. İran otelleri dışarıya pek açık değiller. 1000 TL makul bir fiyat ancak konaklamalarda Couchsurfing kullanmış ve yeme içmeyi asgari düzeyde tutmuştum ve tabii ki öyle her müzeye de girmemiştim. En azından ilk seyahatimde. Eğer bir sırt çantalı gezgin gibi gezerseniz İran’ı çok çok uygun fiyatlara gezebilirsiniz.

 2. Merhaba,

  İnternetten İran seyahat rehber yazınızı okudum. Beğendim. Gitmek istediğim bir ülke. Bu yaz planlarımın arasında ziyaret noktalarımdan biri. Fakat otel fiyatlarına bakıyorum 3000 TL’den aşağı görmedim. Bu fiyat 10-12 günlük otel-konaklama fiyatı. Siz İran’da iken ne kadar para ile gezinizi (tatilinizi) tamamladınız? Otel-konaklama ücretleri ne kadar? Ben bugünün tarihi ile baktığımda sizin bahsettiğiniz konaklama fiyatlarını göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Onur,

   Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. İran otellerine Booking gibi yerlerden bakmayın. O tür sitelerde fiyatların o şekilde çıkması normal ve 5* otellerdir zaten onlar. Ben 15 günlük İran gezimi 1.000 TL ile tamamlamıştım. Tabi bu gezide Couchsurfing ve hostel konaklamaları gerçekleştirdim. Dolayısıyla harcamalarımda tasarruf etmiş oldum. İran’ın bilinen turistik şehirlerinde oteller 30-80$ arasında değişiyor. Hosteller ise 10-30$ arasında değişiyor. Ancak, İran gezinizde Couchsurfing de kullanabilirsiniz. Ülke diğer tüm yabancı turistlere olduğu kadar biz Türklere de misafirperver hatta biz diğer turistlere göre bir adım öndeyiz. Çok çok uygun fiyatlara İran gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. İran ucuz bir ülke zaten.

   İran gezi planınız hangi şehirleri kapsıyor. Dilerseniz İran gezinizin rotasını tekrar buradan yazın ve ilgili şehirlere göre otel/hostel önerilerinde bulunayım. İran hakkında başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz. Size yardımcı olabilirim.

   Sevgiler.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.