Dario Moreno Sokağı, İzmir

İzmir, Türkiye‘nin batısı, Ege kıyısında yer alan turistik bir şehrimizdir. Ülkemizin üçüncü büyük şehri ve Ege bölgesinin kültür başkenti olarak kabul edilir.

M.Ö. 3000 yıla kadar uzanan köklü bir tarihe sahip olan İzmir, antik çağlarda önemli bir ticaret merkeziymiş. Bugün ise, zengin tarihi, çarpıcı mimarisi, canlı kültürü ve güzel plajları ile tanınan modern, kozmopolit bir şehir.

İzmir, şehir merkezinde yer alan Kemeraltı Çarşısı, Saat Kulesi, Alsancak semti ve önemli yapı ve anıtlarla çevrili Konak Meydanı da dahil olmak üzere birçok tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Konak Meydanı, şehrin kalbi olarak kabul edilir ve hem yerel halk hem de ziyaretçiler için popüler bir buluşma yeridir.

İzmir, taze deniz ürünleri ve kuzu yahni, baklava, yaprak sarma gibi geleneksel yemeklerin yer aldığı mutfağıyla da ünlüdür. Şehir aynı zamanda birçok bar, kulüp ve aralarından seçim yapabileceğiniz canlı müzik mekanları ile renkli gece hayatıyla da bilinir.

Genel olarak İzmir, zengin bir tarih, güzel plajlar ve canlı bir kültürel manzara sunan güzel ve canlı bir şehirdir. İster tarihle, ister kültürle ilgilenin veya sadece ziyaret etmek için eğlenceli bir yer arıyorsanız, İzmir kesinlikle görülmeye değerdir.

İzmir Gezilecek Yerler

Saat Kulesi

Saat Kulesi, İzmir

İzmir ile bir bütün olarak ayakta duran Saat Kulesi İzmirlilerin ve ziyaretçilerinin buluşma noktasıdır. 1901 yılında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü anısına inşa edilmiştir. Mimarı Raymond Pere’dir. Vali Kamil Paşanın oluşturduğu kampanya ile yapım masraflarının bir kısmı İzmir halkının bağışları ile karşılanmıştır.

Konak Camii

Konak Camii, İzmir

Sekizgen planı ve Kütahya işi çinileri ile ziyaretçilerinin dikkatini çeken cami Konak Meydanı’nda, Saat Kulesi’nin arka cephesinde bulunmaktadır. Cami ilk olarak 1755 yılında Ayşe Hanım tarafından yaptırılmıştır. I. Dünya Savaşı yıllarında ciddi bir onarım görmüştür. 1964 yılında tekrar onarılmıştır.

Asansör

Tarihi Asansör, İzmir

Karataş semtinin bir bölümüne ismini vererek, Asansör isimli bir tramvay durağının oluşmasına yol açacak olan İzmir’in tarihi mekanlarından Asansör Kulesi, Mithat Paşa Caddesi ile tepedeki Halil Rıfat Paşa semti arasındaki yükseklik farkından dolayı, yaşlı, çocuk ve hamilelerin dik merdivenleri tırmanmasının getirdiği zorluğu aşmak için 1907 yılında Nesim Levi Bayraklıoğlu isimli bir Musevi hayırsever tarafından inşa edilmiştir.

Dario Moreno Sokağı

Dario Moreno Sokağı, İzmir

Pırıl pırıl, rengarenk sanatsal bir sokak. Asansör aşağısında yer alan bu sokak Türk ve Dünya müziğine özgün katkılar sağlayan Moreno’nun adını taşımaktadır. 1921 yılında Aydın‘da doğan Moreno, şarkı söyler, gitar çalar ve sinemayla ilgilenirdi. İzmir’den dünyaya açılan Moreno, 1968 yılında İstanbul‘da gözlerini hayata yumarak, ülkesi İsrail’de yatmaktadır.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir

Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir’in işlek bir caddesidir. Sağlı sollu olmak üzere ünlü markaların mağazaları, kafeteryaları ile gece gündüz İzmirli insanların uğrak noktası.

Kordon

Kordon, İzmir

Nefes alabileceğiniz denize sıfır yürüyüş ve bisiklet parkurları ile İzmirliler gün sonunda ya da hafta sonlarında sevdikleri, aileleri ile birlikte yürüyüşe çıktıkları uğrak bir nokta. Kordon boyunca sıralanmış kafelerde denizin tatlı esintisinde karşı bir şeyler yudumlayarak sohbet edebilir, canlı müzik dinleyebilirsiniz. İklim olarak İzmir’in tatlı sert ikliminde dahi insanlar kordonda yürüyüş yapmaktalar.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı, İzmir

Kızlarağası Hanı, 1774’de Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılarak hizmete açılmıştır. Osmanlı mimarisinin günümüze gelen, İzmir’de ki nadir eserlerinden olan han, diğer Osmanlı hanları gibi çarşılı ve avlulu hanlar düzenindedir.

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı, İzmir

Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı’na kadar uzanan bölgeyi içine alan tarihi bir çarşıdır. Kemeraltı çarşısı, İzmir’in en önemli alışveriş merkezidir. Kemeraltı, içerisinde barındırdığı kubbeli dükkanları ve tarihi atmosferi ile alışverişi keyifli hale getiriyor. Mağazalar, sinemalar ve kafeteryaları ile günün her saati işlektir. Kemeraltı çarşısında Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünler, halı, kilim ve İzmir’i temsil eden hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

Mask Müzesi

Mask Müzesi, İzmir

Konak Belediyesi, İzmir Mask Müzesi “İnsan” ı anlama çabamızın ürünüdür diyerek ziyaretçisini karşılıyor müze. Dünya kültürlerini yansıtan birbirinden harika boyama tekniği ile yapılmış maskeler farklı izlenimler bırakıyor insanda.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, İzmir

Konak’ta bulunan İzmir Arkeoloji Müzesi’ne Konak Meydanı’ndan yukarıya doğru yürüyerek kolayca ulaşmak mümkündür. Müze içerisinde Roma dönemine ait taş eserler, seramikler, lahitler, Helenistik döneme ait heykeller ve antik döneme ait takıları görebilirsiniz.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, İzmir

Arkeoloji müzesi ile aynı alanda bulunan Etnografya müzesinde Türk el sanatlarına ait iğne oyaları, el işlemeciliği, tahta kumaş baskıcılığı, halıcılık, kilimcilik ve benzeri el sanatlarını görebilirsiniz.

Agora

Agora, İzmir

Namazgah semtinde bulunan Smyrna Agorası, kentin devlet agorası konumundaydı. M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş olan Agora’dan günümüze gelebilen kalıntıların çoğu, M.S. 178 depreminden sonra İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma dönemi Agora’sına aittir.

Kadife Kale

Kadife Kale, İzmir

İzmir, eski Yunanlılar tarafından Smyrna adıyla kurulmuş ve İyon Birliği’nin on iki şehrinden biriydi. Tarihi boyunca önemli bir ticaret merkezi, Osmanlı İmparatorluğu’nda gelişen bir liman kenti olmuştur. Bugün İzmir, güçlü ekonomisi, zengin kültürel mirası ve yaşam kalitesi yüksek modern bir şehirdir.

Mağazalar, restoranlar ve kafelerle dolu tarihi bir pazar bölgesi olan Kemeraltı Çarşısı; şehrin merkez meydanı olan, tarihi binalar ve anıtlarla çevrili Konak Meydanı; hareketli gece hayatı ve tarihi mimarisi ile tanınan Alsancak semti.

Genel olarak İzmir, modern ve geleneksel deneyimlerin eşsiz bir karışımını sunan bir şehirdir ve bu da onu Türkiye’yi ziyaret eden turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getirmektedir.

2 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.