Şirince Köyü, İzmir

Kış aylarında İzmir bambaşka bir zarafete bürünüyor! Yaz tatilcileri için Ege ve Akdeniz sahilleri, kış tatilcileri için Anadolu’nun karlı dağları vazgeçilmezdir. Fakat cennet ülkemizde öyle yerler var ki hem kış tatili hem de yaz tatili yapmak için şahane yerlere kapı aralıyor. İzmir bunun en güzel örneklerinden biridir. Yaz tatili denince İzmir, İzmir denince akıllara capcanlı plajlar, Çeşme, Foça ve Urla’nın şahane ambiyansı geliyor olabilir. Elbette yazın İzmir bir başka. Ancak kış aylarında da İzmir o zarafetinden ödün vermiyor ve ziyaretçilerine dolu dolu geçirebilecekleri bir tatil deneyimi vadediyor. Kış tatilcileri için İzmir’de gezilecek yerler listesi yapmayı düşündüm ve şöyle önerilerde bulundum;

Ödemiş Birgi Köyü

Birgi Köyü, Ödemiş, İzmir
Fotoğraf: Efkan Sinan, Flickr

Türkiye’deki en güzel köyler listesi yapılsa başı çekecek yerlerden biridir Birgi Köyü. Kışın gitmek için olağanüstü bir yer. İzmir’e yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunan köye şahsi aracınızla ya da İzmir’den tren ile ulaşabilirsiniz. Trenden indikten sonra bir de minibüse binmeniz gerekecek. 3.000 yıldan daha fazla bir tarihe sahip olan köyün asıl önemi, Aydınoğulları Beyliğinin başkenti olması vesilesiyle artmış. Bu dönemde çeşitli konaklar, camiler inşa edilmiş ve şu an giden turistlerin en çok ilgisini çeken yerler de aslında buralardır. Birgi’de gezebileceğiniz yerlerin başında, Tarihi Çakırağa Konağı, Ulu Camii ve İmam Birgi Türbesi geliyor. Gitmişken en az bir gece tarihi Birgi evlerinde de kalmanızı öneririm.

Bozdağ

Gölcük, Bozdağ, İzmir
Fotoğraf: éVo, Flickr

Birgi Köyü’ne gitmişken yine Ödemiş ilçesi sınırlarında bulunan Bozdağ’a uğramamak olmaz. Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri Bozdağ’da bulunuyor. Karlı kalma süresi diğer popüler kayak merkezlerine kıyasla daha az olsa da kar kalitesi oldukça iyi. Meşe ve çam ağaçlarının arasında hem ortamın hem de karın tadını çıkarabileceğiniz şahane bir yer Bozdağ. Ayrıca gölcük yakınlarına gidip çok güzel manzaralara tanık olabilir, meraklısı iseniz yamaç paraşütü bile yapabilirsiniz.

Karagöl

Karagöl, Menemen, İzmir

İzmir’in Menemen ilçesine bağlı bulunan Karagöl, günübirlik tatil için ideal. Çünkü şehir merkezine oldukça yakın bir konumda. Yamanlar Dağı’nın tepesinde bir krater gölü olan Karagöl, baştan aşağı çam ağaçları ile çevrili. Gerekli ekipmanınız varsa kamp bile yapabilirsiniz.

Eskiden Karagöl yolu oldukça kötüydü fakat artık asfalt halinde. Bu sayede ulaşım oldukça kolaylaştı. Hafta sonları dahi çok fazla kalabalık olmayan Karagöl, özellikle kafa dinlemek isteyenler için çok cazip bir yer.

Seferihisar-Sığacık

Seferihisar, Sığacık Köyü, İzmir

Kışın İzmir’de gezilecek yerler listesinin en güzel yerlerinden biri de Sığacık’tır. Yavaş Şehir (cittaslow) unvanı kazanması ile popülaritesi artsa da kışın hala sessiz sakin bir yer. İlçenin her yerinde yavaşlığın sembolü olan salyangoz figürünü görmek mümkün. Sığacık Kalesi ve Sığacık Pazarı ise görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sığacık Pazarı yalnızca Pazar günleri kuruluyor. Yerel halk evde yaptığı börek, sarma, dolma, kek gibi yiyecekleri satıyor, gelenler de parmaklarıyla birlikte afiyetle yiyor. Bu yüzden Sığacık’a gelecekseniz Pazar gününe denk getirmeye çalışın. Denk getiremezseniz de kışın en çok yakıştığı sahil kasabalarından biri kesinlikle Sığacık. Kış aylarında, her gün ayrı güzel.

Unutmadan, Sığacık’ta her gün Sığacık balık mezatı oluyor. Kaçırırsanız üzülürsünüz.

Şirince

Şirince Köyü, İzmir

Adı gibi şirin bir yerleşim yeri olan Şirince gerek geleneksel evleri gerekse şarapları ile tüm Türkiye’de hatta dünyada meşhur bir yerdir. Şirince’yi her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Kesinlikle kış Şirince’ye daha çok yakışıyor. Hele bir de kar yağdı mı öyle güzel oluyor ki kartpostal gibi. Şirince’ye gelmişken vaktiniz varsa Efes Antik Kenti’ne de uğrayabilirsiniz. Yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır.

İzmirliler veya İzmir’i kışın ziyaret edenler listeyi daha da çoğaltabiliriz herhalde? Sizce kışın İzmir’de daha başka nereler görülmeli? Yorum yazarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

1 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.