Kosova'dan Sırbistan'a Geçiş Var Mı?

Kosova’dan Sırbistan’a geçiş var mı? Balkanlar gezisinde en çok merak edilen sorulardan biri de budur. Bu yazımda sizlere, Kosova’dan Sırbistan’a nasıl gidilir üzerine bazı bilgiler vereceğim.

Kosova, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan ederken bu durum, birçok uluslararası anlaşmazlığa neden olmuştu. Bugün, Sırbistan başta olmak üzere diğer birçok Birleşmiş Milletler üyesi ülke Kosova’nın bağımsızlığını halen daha tanımamaktadır. Ancak, 100’den fazla farklı ülke de Kosova’nın bağımsızlığını resmi olarak tanıyor.

Herhangi bir siyasi duruma bakılmaksızın, Kosova’ya yasal olarak giriş yapmak için geçerli kurallar herkes için aynı. Bu yazımda, Kosova’ya giriş ve çıkış prosedürlerini sizlere aktarmaya çalışacağım. Ayrıca, sınır geçişlerinde sorun olabilecek bazı koşullara da vurgu yapacağım.

Ancak genel olarak, Kosova’ya yasal giriş süreci hiç de karmaşık değil.

Sırbistan’dan ve Diğer Ülkelerden Kosova’ya Geçiş

Kosova’ya yasal olarak giriş ve çıkış için temelde iki basit seçenek bulunuyor.

İlk seçenek, Kosova’ya giriş yapmak ve bu süreçte hiçbir sınırı geçmeden doğrudan Kosova’dan ayrılmaktır. İkinci seçenek ise Sırbistan üzerinden Kosova’ya giriş yapmak ve daha sonra Kosova-Sırbistan sınırını geçerek Sırbistan’a dönmektir.

Ancak burada dikkate alınması gereken en önemli nokta, Sırbistan’ın Kosova sınırını meşru bir sınır olarak tanımamasıdır. Sırbistan, Kosova’yı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Bu nedenle, Sırp yetkililer tarafından Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır yönetilmediği için, buradan yapılacak bir girişin resmi bir kayda geçmediği anlamına geliyor. Dolayısıyla, pasaportunuzda Sırbistan’a giriş damgası bulunmayacağı için, ilerleyen zamanlarda Kosova’dan Sırbistan’a seyahat etmeye çalıştığınızda sorunlar ortaya çıkabilir.

Kosova’ya yasal olarak giriş ve çıkış yapmak istiyorsanız, aşağıdaki iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz.

Kosova’ya Giriş ve Sırp Dışı Sınırlardan Çıkış

Kosova’ya giriş yapmak için en iyi seçenek, Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırından veya başkent Priştine‘deki havaalanından giriş yapmaktır.

Bu şekilde giriş yaptığınızda, pasaportunuza yalnızca Kosova giriş damgası alırsınız (yani Sırp damgası değil). Örneğin Kosova’da araç kiralamak ve komşu ülkeleri (ancak Sırbistan’ı değil) ziyaret etmek, bu şekilde herhangi bir soruna neden olmayacaktır.

Dolayısıyla, Kosova’ya Sırbistan hariç diğer komşu ülkelerden giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Bu şekilde pasaportunuzda hem Kosova’ya giriş hem de çıkış damgası bulunacaktır.

Sırbistan Dışı Sınırlardan Kosova’ya Yasal Olarak Giriş

Kosova’ya yasal olarak girmek için Priştine Havaalanı veya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırını kullanabilirsiniz. Bu durumda pasaportunuza yalnızca Kosova giriş damgası alırsınız. Sırbistan’ı ziyaret etmeden Kosova içinde seyahat edebilirsiniz.

Kosova’dan yasal olarak ayrılmak için Priştine Havaalanı veya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırını kullanabilirsiniz. Bu durumda pasaportunuza yine yalnızca Kosova çıkış damgası işlenecektir.

Dikkate alınması gereken önemli bir not: İlk olarak Kosova’ya giriş yaptıysanız, Kosova’dan çıkışınızı diğer üç sınırdan birinden yaparak Sırbistan’a üçüncü bir ülke üzerinden seyahat etmenizi öneririm. Burada en yakın güzergah, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp üzerinden Sırbistan’a geçiştir.

Sırbistan’dan Kosova’ya Geçiş ve Sırbistan Sınırından Çıkış

Sırbistan’a resmi olarak giriş yaptığınızda ve Sırbistan giriş damgasını aldığınızda, (resmi olmayan) Kosova-Sırbistan sınırını geçerek Kosova’ya serbestçe giriş yapabilir ve bu bölgede seyahat edebilirsiniz.

Sırbistan’a Belgrad’daki havaalanından veya Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Hırvatistan veya Bosna-Hersek ile olan birçok sınır noktasından ulaştığınızda, Kosova’ya gidip dönebilirsiniz. (Sırbistan’dan Kosova’ya seyahat ettiğinizde Sırbistan çıkış damgası almayacaksınız.)

Ancak, Sırbistan’ı daha sonra tekrar ziyaret etmek istiyorsanız, Sırbistan’ı resmi sınır kontrol noktalarından birinden terk etmeniz gerekiyor. Bu, Belgrad Havalimanı veya birçok komşu ülkeden biriyle olan sınır kapısı olabilir.

Bu seçenek, gelecekte Sırbistan’ı tekrar ziyaret etmek istediğinizde olası sorunları önlemek için pasaportunuzda Kosova’ya giriş yaptığınıza dair herhangi bir kayıt bulunmaması nedeniyle iyi bir seçenektir.

Sırbistan’a yasal olarak Belgrad Havaalanı veya komşu ülkelerden birinden giriş yapabilirsiniz. Bu durumda pasaportunuza Sırbistan giriş damgası alacaksınız.

Sonrasında (gayri resmi) Kosova-Sırbistan sınırını kullanarak Kosova’ya giriş yapabilir ve aynı sınırı kullanarak Kosova’dan çıkış yapabilirsiniz.

Sırbistan’ı Belgrad Havaalanı veya komşu ülkelerdeki sınır kapılarından yasal olarak terk ettiğinizde pasaportunuza Sırbistan çıkış damgası alırsınız.

***

Özetle, Kosova’ya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya üzerinden ya da Kosova-Sırbistan (gayri resmi) sınırından giriş yapmak mümkündür.

Kosova’ya ilk giriş yaptıktan sonra, eğer daha sonra Sırbistan’a seyahat etmeyi planlıyorsanız, geri çevrilmemek için Sırp damgası değil, Kosova giriş damganızın olması önemli.

Bu sorunu önlemek için, Kosova’dan ayrılırken, ya uluslararası sınırdan veya Sırbistan üzerinden ayrılarak bu durumu atlatabilirsiniz. Kısacası, iki seçeneğiniz bulunuyor:

 1. Kosova’ya giriş yapın ve Sırbistan’ı ziyaret etmeden önce Priştine Havaalanı veya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırından yasal olarak Kosova’dan çıkın.
 2. Kosova’ya giriş yapın ve Sırbistan’daki Kosova-Sırbistan sınırından Kosova’dan çıkın (ve Sırbistan’a gitmeden önce Belgrad Havaalanı veya komşu ülkelerden biriyle olan sınırdan giriş ve çıkış yapın).

Bir ekleme: Kosova Konsolosluğu Sırbistan’dan Kosova’ya geçebileceğimizi söyledi. Sırbistan Konsolosluğu İSE Kosova’dan Sırbistan’a geçemeyeceğimizi söyledi. Yani en uygun rota Priştine-Üsküp (veya Podgoritsa)-Belgrad-Priştine şeklinde duruyor. Karadağ ya da Kuzey Makedonya üzerinden geçilmeli yani. Ayrıca internette direkt Priştine-Belgrad biletleri satılmasına rağmen o sadece Kosova ve Sırbistan vatandaşları ya da bu ülkelerde oturum izni olanlar için geçerli bir rotaymış.

Umarım kafanız yanmamıştır? 🙂 Kosova’dan Sırbistan’a geçiş hakkında takıldığınız bir konu olursa da aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

25 YORUM YAZILMIŞ

 1. İstanbul’dan Kosova Priştine’ye uçacağım. Sonra Priştine-Belgrad otobüsü ile Belgrad’a geçip bir konser izleyeceğim. Aynı şekilde Belgrad’dan otobüsle Priştine’ye geri döneceğim ve Priştine’den İstanbul’a geri döneceğim. Bu yolculukta neye dikkat etmem gerekiyor? (Otobüs biletleri direkt Priştine-Belgrad olarak satılıyordu ondan aldım)

    • Dilerseniz Kosova veya Sırbistan konsolosluklarını arayabilirsiniz. Her iki ülkede de yaşayan arkadaşlarımdan konu ile alakalı bilgileri alıp toparladıktan sonra ayrıca bir yazı da yazıp yayınlayacağım.

     • Kosova Konsolosluğu Sırbistan’dan Kosova’ya geçebileceğimizi söyledi. Sırbistan Konsolosluğu Kosova’dan Sırbistan’a geçemeyeceğimizi söyledi. Yani en uygun rota Priştine-Üsküp (Podgoritsa)-Belgrad-Priştine şeklinde duruyor. Karadağ ya da Kuzey Makedonya üzerinden geçilmeli yani. Ayrıca internette direkt Priştine-Belgrad biletleri satılmasına rağmen o sadece Kosova ve Sırbistan vatandaşları ya da bu ülkelerde oturum izni olanlar için geçerli bir rotaymış. Benim öğrenebildiklerim bu kadar umarım işinize yarar.

 2. Merhabalar,

  Biz 3 kişi Arnavutluk(konaklama yok)-Kosova(konaklama yok)-Sırbistan-Karadağ-Arnavutluk olarak gidiş dönüşü Tiran’dan olan uçak bileti aldık. Ülkeler arası geçişlerde otobüs kullanacağız fakat Kosova-Sırbistan geçişinin sorunlu olduğunu öğrendik. Tiran’dan direkt Belgrad’a otobüs olmadığı için mecburen Kosova aktarmalı aldık. Rotayı Üsküp üzerine mi çevirmeliyiz? Ayrıca Sırbistan-Karadağ sınırında bazı otobüs firmalarının Türkleri pasaport kontrolünde uzun tutulduğu için almak istemediklerini öğrendim. Biletleri FlixBus üzerinden almayı planlıyoruz. Böyle bir durumla karşılaşır mıyız veya karşılaşırsak ne yapmamız gerekir?

  Şimdiden Teşekkürler.

  • Kosova-Sırbistan sınır geçişini kendim deneyimlemedim. Bu nedenle, size ne yazık ki sağlıklı bir bilgi veremem. Ancak Priştine-Belgrad arası otobüsler çalışıyor. Sınırda bir problem yaşar mısınız bunu da ne yazık ki bilemem. Orada yaşayan arkadaşlardan konu ile ilgili bilgiler alıp hakkında bir yazı yazmayı düşünüyorum.

 3. Merhaba,

  Priştine’ye uçak biletim var. Sonrasında Priştine-Belgrad arası çalışan otobüsler ile Sırbistan’a geçiş yapmak istiyorum. Sırbistan’dan oturum iznim de var. Acaba sınırda problem yaşar mıyım?

  Selamlar.

  • Merhaba,

   Priştine-Belgrad arası otobüsler çalışıyor. Ancak bu yolu kendim deneyimlemedim. Orada yaşayan arkadaşlardan güncel bilgileri alıp hakkında bir yazı yazacağım. Sınırda bir problem yaşayıp yaşamayacağınıza dair net bir şey ne yazık ki söyleyemem.

 4. Merhaba, iyi günler efendim.

  Ben 10 gün sonrasında Priştine’den kiraladığım bir araba ile Karadağ Rozaje tarafına geçiş yapıp oradan Sırbistan Novi Pazar’a geçiş yapmayı düşünüyorum. Sizce bir sorun olur mu?

  • Merhaba,

   Bu sorunuzun en net ve sağlıklı yanıtını kiralama yapacağınız şirket yetkilileri verecektir. Zaten bu planınızı onlara söylemelisiniz. Onlar gerekli prosedür ve evrak konusunda sizi bilgilendirecektir.

 5. Fatih Bey merhabalar,

  Ben Kosova’ya Pristine Havalimanı’ndan girip, sırası ile Karadağ-Bosna Hersek-Sirbistan yaparak Sırp üstünden tekrar Kosova’ya girip Priştine’den uçakla dönüş yapmayı planlıyorum. Bu rota ile sanırım herhangi bir sıkıntı olmayacaktır diye düşünüyorum. Bilgi vermenizi rica edebilir miyim?

  • Merhabalar,

   Sırbistan’a kadar rota güzel. Kosova’ya ise Üsküp’e gelip buradan Priştine’ye geçerek dönüş yaparsın. Belgrad’dan Priştine’ye direkt giden otobüslerin var olduğu bilgisini aldım. Henüz yerel kaynaklardan araştırma aşamasındayım. Konu ile alakalı ayrıca bir yazı yayınlayacağım.

 6. Merhaba,

  İki blog yazınızı da okudum ama emin olamadığım için sormak istedim.

  Üsküp’te uçaktan indikten sonra araba kiralayıp sırasıyla Sırbistan – Bosna Hersek – Karadağ – Kosova yapmayı ve dönüşte de Kosova Havaalanı’ndan Türkiye’ye dönmeyi düşünüyoruz. Anladığım kadarıyla Sırbistan girişinde sorun olmuyor ama en son ülkemize dönerken Kosova’dan çıkış yapmamızda bir sorun olur mu ilerde Sırbistan’a tekrar gitmek istediğimizde? Seyahat edeceklerden birinin yeşil pasaportu olduğu için sorun çıkmasından endişeliyiz, yanıtlarsanız sevinirim.

  • Kosova’ya üçüncü bir ülke üzerinden giriş yapabiliyorsunuz tıpkı Üsküp’ten Priştine’ye olduğu gibi. Hayır, sonraki seyahatinizde pasaportunuzda Kosova damgası olsa dahi Sırbistan’a giriş yapabiliyorsunuz. Kosova’yı Amerika ve Avrupa ülkeleri tanıyor. Hatta AB’de serbest dolaşım hakkı aldılar.

 7. Balkan tatilimin bir parçasında, Saraybosna üzerinden Sırbistan’a gireceğim. Dolayısıyla, Sırbistan giriş damgası almış olacağım. Belgrad’da gezdikten sonra, güneybatıya Niş kentine gideceğim. Ardından Üsküp’e dönmek yerine Kosova-Priştine’ye de ziyarette bulunmak istiyorum.

  Gayri-resmi yollar üzerinden Sırbistan’dan Kosova’ya geçebileceğimi öğrendim. Bildiğim kadarıyla herhangi bir pasaport kontrol noktası yok. Dolayısıyla, Sırbistan çıkış ve Kosova giriş damgası almamış olacağım. (yanlış biliyorsam lütfen düzeltin). Dönüş uçağım Üsküp’ten olduğu için, Üsküp’e dönmeliyim. Sizlere danışmak istediğim nokta da bu; gelecek seferki Sırbistan ziyaretimde sorun yaşamamak için hangi yolu tercih etmeliyim?

  1. Kosova’ya girdikten sonra, geri dönüşte Gayri-resmi sınır üzerinden Sırbistan’a giriş yaparak, Sırbistan-Kuzey Makedonya sınır kapısı üzerinden Üsküp’e gitmek. Sanki hiç Kosova’ya uğramamış gibi.
  2. Kosova çıkış damgası ve Kuzey Makedonya giriş damgası almak (Sırbistan’dan resmi olarak çıkış yapmış olur muyum bilmiyorum).

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Resmi olmayan sınır geçişi bireysel yapabileceğiniz bir şey değil. Bunun detayını yazımda belirtiyorum. Kosova giriş damgası almadan, Kosova’dan çıkış esnasında sınır polisi giriş damganı ve çıkış damganı sisteme nasıl işleyecek? En sağlıklı yol, Niş’ten Üsküp’e ve buradan Priştine’ye geçip dolaştıktan sonra tekrar Üsküp’e geri dönmek. Sırbistan’a tek giriş alıyorsun Saraybosna üzerinden ama çıkış damgası pasaportuna işlenmiyor. Bu ileride sorun çıkarabilir.

   1. Bu bir ihtimal fakat bu riski almaya değer mi?
   2. Saraybosna’dan Sırbistan’a giriş yapıp, çıkış almadan Kosova üzeri Kuzey Makedonya’ya girmek de yasal değil.
   3. Belgrad’dan Priştine’ye direkt giden otobüslerin var olduğu bilgisini aldım. Henüz yerel kaynaklardan bu bilgiyi teyit etme aşamasındayım. Konu ile alakalı ayrıca bir yazı yayınlayacağım.

   Tüm ihtimalleri yazımda belirttim. Gayri resmi sınırın her iki tarafında da kolluk kuvvetlerinin olması muhtemel. Bu geçişi ancak yerel birinin bilgisi ve tavsiyesi üzerine gerçekleştirebileceğini düşünüyorum.

 8. Merhabalar,

  Ben Kosova üzerinden uçak bileti aldım. Kosova-Makedonya-Arnavutluk olarak rota oluşturdum. Daha sonrasında Sırbistan’a gitmek istediğimde bir problem yaşar mıyım? Ayrıca Kosova-Makedonya-Sırbistan rotası mı daha rahat olur? Ulaşımda ne önerirsiniz?

  • Merhaba,

   Sırbistan’a 3. bir ülkeden giriş yapıldığında sorun yaşanmıyor. Üsküp’ten Niş üzeri Belgrad’a geçebilirsiniz. Bu rota üzerinde otobüsler çalışıyor, rahat ve konforlu.

 9. Merhaba,

  Biletimizi Kosova üzerinden aldık. Kosova-Üsküp-Sırbistan rotasını izleyerek dönüşümüzü Üsküp üzerinden yapmayı planlıyoruz. Yani Kosova girişli Kosova-Üsküp-Sırbistan tekrar Üsküp’e dönerek Türkiye’ye uçacağız. Bu şekilde bir sorun olur mu? Kosova-Üsküp arasında yolculuğu tren olarak düşündük ama ne kadar sürüyor? Aynı şekilde Üsküp-Sırbistan arası yolculuğu otobüsle mi, araç kiralama ile mi yapmalıyız?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Sırbistan’a üçüncü bir ülkeden giriş yapmakta sorun olmuyor. Ben de Sırbistan’dan sonra Kosova’ya girmiştim. Kosova-Üsküp arası tren çalışmıyor. Üsküp-Sırbistan rotasını ise tren veya otobüsle yapabilirsiniz. Tren istasyonu zaten otobüs terminalinin arka tarafında kalıyor. Araç kiralama konusunda da ayrıca bir yazı yazmıştım.

 10. Merhaba,

  Bu yaz Yunanistan-K. Makedonya-Kosova-Karadağ-Sırbistan rotalı bir yolculuk planlıyorum. Kosova’ya K. Makedonya’dan girip Karadağ’dan çıkacağım. 2 gün sonrasında da Karadağ’dan Sırbistan’a geçeceğim. Sırbistan girişinde sorun yaşama ihtimalim olur mu?

  Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.