Kosova'dan Sırbistan'a Geçiş Var Mı?

Kosova’dan Sırbistan’a geçiş var mı? Balkanlar gezisinde en çok merak edilen sorulardan biri de budur. Bu yazımda sizlere, Kosova’dan Sırbistan’a nasıl gidilir üzerine bazı bilgiler vereceğim.

Kosova, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan ederken bu durum, birçok uluslararası anlaşmazlığa neden olmuştu. Bugün, Sırbistan başta olmak üzere diğer birçok Birleşmiş Milletler üyesi ülke Kosova’nın bağımsızlığını halen daha tanımamaktadır. Ancak, 100’den fazla farklı ülke de Kosova’nın bağımsızlığını resmi olarak tanıyor.

Herhangi bir siyasi duruma bakılmaksızın, Kosova’ya yasal olarak giriş yapmak için geçerli kurallar herkes için aynı. Bu yazımda, Kosova’ya giriş ve çıkış prosedürlerini sizlere aktarmaya çalışacağım. Ayrıca, sınır geçişlerinde sorun olabilecek bazı koşullara da vurgu yapacağım.

Ancak genel olarak, Kosova’ya yasal giriş süreci hiç de karmaşık değil.

Sırbistan’dan ve Diğer Ülkelerden Kosova’ya Geçiş

Kosova’ya yasal olarak giriş ve çıkış için temelde iki basit seçenek bulunuyor.

İlk seçenek, Kosova’ya giriş yapmak ve bu süreçte hiçbir sınırı geçmeden doğrudan Kosova’dan ayrılmaktır. İkinci seçenek ise Sırbistan üzerinden Kosova’ya giriş yapmak ve daha sonra Kosova-Sırbistan sınırını geçerek Sırbistan’a dönmektir.

Ancak burada dikkate alınması gereken en önemli nokta, Sırbistan’ın Kosova sınırını meşru bir sınır olarak tanımamasıdır. Sırbistan, Kosova’yı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Bu nedenle, Sırp yetkililer tarafından Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır yönetilmediği için, buradan yapılacak bir girişin resmi bir kayda geçmediği anlamına geliyor. Dolayısıyla, pasaportunuzda Sırbistan’a giriş damgası bulunmayacağı için, ilerleyen zamanlarda Kosova’dan Sırbistan’a seyahat etmeye çalıştığınızda sorunlar ortaya çıkabilir.

Kosova’ya yasal olarak giriş ve çıkış yapmak istiyorsanız, aşağıdaki iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz.

Kosova’ya Giriş ve Sırp Dışı Sınırlardan Çıkış

Kosova’ya giriş yapmak için en iyi seçenek, Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırından veya başkent Priştine‘deki havaalanından giriş yapmaktır.

Bu şekilde giriş yaptığınızda, pasaportunuza yalnızca Kosova giriş damgası alırsınız (yani Sırp damgası değil). Örneğin Kosova’da araç kiralamak ve komşu ülkeleri (ancak Sırbistan’ı değil) ziyaret etmek, bu şekilde herhangi bir soruna neden olmayacaktır.

Dolayısıyla, Kosova’ya Sırbistan hariç diğer komşu ülkelerden giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Bu şekilde pasaportunuzda hem Kosova’ya giriş hem de çıkış damgası bulunacaktır.

Sırbistan Dışı Sınırlardan Kosova’ya Yasal Olarak Giriş

Kosova’ya yasal olarak girmek için Priştine Havaalanı veya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırını kullanabilirsiniz. Bu durumda pasaportunuza yalnızca Kosova giriş damgası alırsınız. Sırbistan’ı ziyaret etmeden Kosova içinde seyahat edebilirsiniz.

Kosova’dan yasal olarak ayrılmak için Priştine Havaalanı veya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırını kullanabilirsiniz. Bu durumda pasaportunuza yine yalnızca Kosova çıkış damgası işlenecektir.

Dikkate alınması gereken önemli bir not: İlk olarak Kosova’ya giriş yaptıysanız, Kosova’dan çıkışınızı diğer üç sınırdan birinden yaparak Sırbistan’a üçüncü bir ülke üzerinden seyahat etmenizi öneririm. Burada en yakın güzergah, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp üzerinden Sırbistan’a geçiştir.

Sırbistan’dan Kosova’ya Geçiş ve Sırbistan Sınırından Çıkış

Sırbistan’a resmi olarak giriş yaptığınızda ve Sırbistan giriş damgasını aldığınızda, (resmi olmayan) Kosova-Sırbistan sınırını geçerek Kosova’ya serbestçe giriş yapabilir ve bu bölgede seyahat edebilirsiniz.

Sırbistan’a Belgrad’daki havaalanından veya Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Hırvatistan veya Bosna-Hersek ile olan birçok sınır noktasından ulaştığınızda, Kosova’ya gidip dönebilirsiniz. (Sırbistan’dan Kosova’ya seyahat ettiğinizde Sırbistan çıkış damgası almayacaksınız.)

Ancak, Sırbistan’ı daha sonra tekrar ziyaret etmek istiyorsanız, Sırbistan’ı resmi sınır kontrol noktalarından birinden terk etmeniz gerekiyor. Bu, Belgrad Havalimanı veya birçok komşu ülkeden biriyle olan sınır kapısı olabilir.

Bu seçenek, gelecekte Sırbistan’ı tekrar ziyaret etmek istediğinizde olası sorunları önlemek için pasaportunuzda Kosova’ya giriş yaptığınıza dair herhangi bir kayıt bulunmaması nedeniyle iyi bir seçenektir.

Sırbistan’a yasal olarak Belgrad Havaalanı veya komşu ülkelerden birinden giriş yapabilirsiniz. Bu durumda pasaportunuza Sırbistan giriş damgası alacaksınız.

Sonrasında (gayri resmi) Kosova-Sırbistan sınırını kullanarak Kosova’ya giriş yapabilir ve aynı sınırı kullanarak Kosova’dan çıkış yapabilirsiniz.

Sırbistan’ı Belgrad Havaalanı veya komşu ülkelerdeki sınır kapılarından yasal olarak terk ettiğinizde pasaportunuza Sırbistan çıkış damgası alırsınız.

***

Özetle, Kosova’ya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya üzerinden ya da Kosova-Sırbistan (gayri resmi) sınırından giriş yapmak mümkündür.

Kosova’ya ilk giriş yaptıktan sonra, eğer daha sonra Sırbistan’a seyahat etmeyi planlıyorsanız, geri çevrilmemek için Sırp damgası değil, Kosova giriş damganızın olması önemli.

Bu sorunu önlemek için, Kosova’dan ayrılırken, ya uluslararası sınırdan veya Sırbistan üzerinden ayrılarak bu durumu atlatabilirsiniz. Kısacası, iki seçeneğiniz bulunuyor:

  1. Kosova’ya giriş yapın ve Sırbistan’ı ziyaret etmeden önce Priştine Havaalanı veya Karadağ, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya sınırından yasal olarak Kosova’dan çıkın.
  2. Kosova’ya giriş yapın ve Sırbistan’daki Kosova-Sırbistan sınırından Kosova’dan çıkın (ve Sırbistan’a gitmeden önce Belgrad Havaalanı veya komşu ülkelerden biriyle olan sınırdan giriş ve çıkış yapın).

Kosova’dan Sırbistan’a geçiş hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.