İran'ın ikinci büyük şehir konumunda olan Meşhed aynı zamanda ülkenin en kutsal noktası olarak biliniyor.

İran’ın ikinci büyük şehir konumunda olan Meşhed aynı zamanda ülkenin en kutsal noktası olarak biliniyor. Horasan olarak adlandırılan dağlık bölgede kurulu olan şehir ismini de dini bir olaydan almış. Turistik bir şehir olan Meşhed’de gezilecek yerler, turizm etkinliklerine göre planlanmış. Dağlık bir bölgede yer alması ve sert bir iklime sahip olması turistleri zorlayacak bir etken olarak öne çıkıyor. Bu noktada bireysel olarak direnci düşük olan gezginlerin bu şehre gelirken gerekli tedbirleri alarak yola çıkması gerekiyor.  Bahar ve sonbahar aylarında büyüleyici doğal güzellikleri sunan yaz aylarında da sıcaklıkların çok yükselmediğini söyleyebiliriz. Doğal yapısıyla hiçbir müdahaleye gerek kalmadan gezi alanı konumunda olan Meşhed özellikle dini ve kültürel turizm seçeneği ile turizm merkezi konumuna gelmiş. Meşhed’de tüm yollar İmam Rıza türbesine bağlanmış. Şehrin kültür ve din belleği konumunda olan bu merkez şehir için önemli bir konuma gelmiş. Hem şehir için hem de ülke için önemli bir noktada olan İmam Rıza, isminin taşıdığı İmam Rıza’nın On İki İmam’ın sekizincisi olarak anlam taşıyor. Yılda 12 milyon ziyaretçi alan Meşhed gezilecek yerler, Şiilerin en önemli Hac merkezlerindendir. Yurt içi ve yurt dışında yaşayan Şiilerin rotasında yer alan Meşhed dini ve kültürel turizm ile büyük bir turizm merkezi haline gelmiş.

Gezilecek Yerler

Meşhed’e gelen ziyaretçilerin şehirde zaman geçirirken zamanlarının büyük çoğunluğu dini temalı etkinliklerle geçecektir. Şehrin kalbi durumundaki türbenin güneyinde Timur döneminden kalan Goharshad Camii yer alıyor. Bu alanda müze ve kütüphane gibi görülmesi gerekenler yerlerle beraber Şeyh Bahai mezarı bulunuyor. Şehirde zaman geçirirken zamanın çoğunu dini temalı etkinlikler dolduracak. Şehrin sahip olduğu dini alt yapıya göre dini etkinlikler düzenlenmiş. Şehrin biraz dışına çıktığınızda ise Hacı Murat mezarı sizi karşılayacak. Dünya edebiyatı ve İran edebiyatı için önem taşıyan Şehname’nin yazarı Firdevsi’nin mezarı da Meşhed şehrinin hemen dışında yer almaktadır. Bu alanlarda yapılacak etkinliklerle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Ulaşım

Meşhed şehrine ulaşmak için hava yolu tercihi ideal tercih olacaktır. Uluslararası hava limanına sahip olan Meşhed’e Dünya’nın birçok yerinden direkt olarak uçuş yapabilirsiniz. Meşhed ulaşım seçeneğinin pratik olduğu şehirde havalimanı ile şehir arasında da kolayca ulaşım sağlayabilir; toplu taşıma ya da araç kiralama yöntemi ile bireysel ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içinde ulaşım ağı İmam Rıza türbesine göre ayarlanmış olup yolların sonu bu türbeye çıkarılmış.

Alışveriş

Tarihi ipek yolunu anımsatan üç geniş Pazar Meşhed’in ziyaretçilerine alışveriş imkânını sunuyor. Horasan has el ürünleri, takı tasarımları, İran halıları yer alırken baharat ve kuru gıda seçenekleri bol çeşitlilik göstermiş. Özellikle dini temalı, koku, kitap ve görsel ürünlerin yanında dinsel anı eşyaları da turistlerin seçimine sunulmuş. Meşhed alışveriş seçenekleri için hemen her şeyin bulunduğu Shargh-Zist ticaret merkezinden istediğiniz ürünleri alabilirsiniz. Tabarsi meydanında bulunan bu merkez şehrin kuzeybatı yönüne düşüyor. Yalnızca kumaş ürünlerin satıldığı Saray-e Bazaar-e Reza merkezi de bir diğer alışveriş merkeziniz olacak.

Yeme İçme

Dünyanın en iyi mutfakları arasında olan İran mutfağı ürünlerinden en güzel örneklerini Meşhed’de tadabilirsiniz. Şehrin en güzel yemekleri olarak çello ve bahtiyari kebapları öne çıkıyor. Bu lezzetleri bol baharat ile yiyeceğinizi düşünürsek alerjisi olanların önceden bunun farkında olmaları gerekiyor. Daha birçok yemek seçeneği olan şehrin et, baharat ve sebzelerle yapılan özel lezzetlerinin yanında özel tatlı seçenekleri ile de damağınız tatlanacak. Anıları ve hatıralarıyla unutulmaz bir gezi istiyorsanız Meşhed gezisi tam size göre bir seçenek.

Konaklama

Meşhed’de konaklama için birçok seçeneğe sahipsiniz. Şarkın misafirperverliğini butik otel ya da lüks otel gibi seçeneklerle sahip olabilirsiniz. Bu seçeneklerin rahatlığına fazla aldanıp rahata alışmayın. Çünkü Meşhed’de gezecek birçok nokta var. Bu noktaları gezmek için bireysel olarak araç kiralama seçeneği tercih edebileceğiniz gibi turizm firması ile anlaşarak kafile halinde de gezebilirsiniz. Araç kullanmak istemiyor, sporla tatili birleştirmek istiyorsanız da kendinizi Meşhed’in labirent sokaklarına atarak şehri turlamaya başlayabilirsiniz. Böylece birçok önemli noktaya yürüyerek gidecek, giderken de şehrin havasını teneffüs ederek mistik havayı hissedeceksiniz. Dini ve kültür temalı olan Meşhed’in sokaklarından müzelerine kadar her noktada bu mistik havayı teneffüs edeceksiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Dini ve mistik yönü ağır basan bu şehirde eğlence anlayışı da klasik anlamda eğlenceden farklı olarak dini boyuta taşınmış. Nevruz günleri ve dini günlerde şehirde büyük hareketlilik yaşanır; kent halkı büyük etkinlikler düzenleyerek bu günleri kutlarlar. Eğer sizde bu etkinliklere katılmak ve bu eğlencelere şahit olmak istiyorsanız yolculuktan önce planlama yaparak seyahatinizi nevruz ve diğer önemli dini kutlama günlerine denk getirmelisiniz. Bu sayede şehrin en hareketli ve en canlı yüzüne şahit olacaksınız. Eğlence anlamında güzel zaman geçirilecek noktalar arasında Türbe çevresindeki canlılığı belirtebiliriz. Bunun yanında Kooh Sangi yüzme havuzu ve çevresindeki büyük park alanı sosyal etkinlikler ve eğlence için ideal bir nokta olarak görünüyor.

Meşhed gezisi mi planlıyorsun?

Meşhed hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Meşhed gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Meşhed gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.