Meşhed: Şii Dünyasının Kutsal Şehri

İran‘ın ikinci büyük şehri konumunda olan Meşhed aynı zamanda ülkenin en manevi yeri olarak biliniyor. Horasan olarak adlandırılan dağlık bölgede kurulu olan şehir ismini de dini bir hadiseden almıştır. Manevi bir şehir olmasının yanında turistik bir destinasyon da olan Meşhed’de gezilecek yerler, turizm sezonuna göre planlanmış ve yeterince fazladır.

Dağlık bir bölgede yer alması ve sert de bir iklime sahip olması turistleri zorlayacak etken olarak öne çıkabiliyor. Bu noktada bireysel olarak direnci düşük olan gezginlerin bu şehre gelirken gerekli tedbirleri alarak yola çıkması gerekiyor. Bahar ve sonbahar aylarında büyüleyici doğal güzellikleri sunan şehirde yaz ayları sıcaklıkların çok yükselmediğini söyleyebilirim.

Meşhed’de tüm yollar İmam Rıza türbesine çıkmaktadır. Şehrin kültür ve din belleği konumunda olan İmam Rıza türbesi şehir için önemli bir konuma sahiptir. Hem şehir için hem de ülke için önemli bir noktada olan İmam Rıza, isminin taşıdığı İmam Rıza’nın On İki İmam’ın sekizincisi olarak anlam taşıyor. Yılda 15 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapan Meşhed, Şiilerin en önemli Hac merkezlerindendir. Yurt içi ve yurt dışında yaşayan Şiilerin rotasında yer alan Meşhed dini ve kültürel turizm ile büyük bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Meşhed Gezilecek Yerler

Meşhed’e gelen ziyaretçilerin şehirde zaman geçirirken zamanlarının büyük çoğunluğu dini temalı etkinliklerle geçecektir. Şehrin kalbi konumundaki türbenin güneyinde Timur döneminden kalan Goharshad Camii yer alıyor. Bu alanda müze ve kütüphane gibi görülmesi gerekenler yerlerle beraber Şeyh Bahai mezarı bulunuyor. Şehirde zaman geçirirken zamanın çoğunu dini temalı etkinlikler dolduracak. Şehrin sahip olduğu dini alt yapıya göre dini etkinlikler düzenlenmiş. Şehrin biraz dışına çıktığınızda ise Hacı Murat mezarı sizi karşılayacak. Dünya edebiyatı ve İran edebiyatı için önem taşıyan Şehname’nin yazarı Firdevsi’nin mezarı da Meşhed şehrinin hemen dışında yer almaktadır. Bu alanlarda yapılacak etkinliklerle zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Meşhed’e Nasıl Gidilir?

Meşhed şehrine ulaşmak için havayolu tercihi ideal tercih olacaktır. Uluslararası havalimanına sahip olan Meşhed’e dünyanın birçok yerinden direkt olarak uçuş yapabilirsiniz. Ulaşım seçeneğinin pratik olduğu şehirde havalimanı ile şehir arasında da kolayca ulaşım sağlayabilir; toplu taşıma ya da araç kiralama yöntemi ile bireysel ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içinde ulaşım ağı İmam Rıza türbesine göre ayarlanmış olup yolların sonu bu türbeye çıkmaktadır.

Meşhed’de Nereden, Ne Alınır?

Tarihi ipek yolunu anımsatan üç geniş Pazar Meşhed’i ziyaret eden kişilere geniş bir alışveriş imkânı sunuyor. Has Horasan el ürünleri, takı tasarımları, İran halıları yer alırken baharat ve kuru gıda seçenekleri de bol çeşitlilik göstermektedir. Özellikle dini temalı, koku, kitap ve görsel ürünlerin yanında dinsel anı eşyaları da turistlerin seçimine sunulmaktadır. Meşhed alışveriş seçenekleri için hemen her şeyin bulunduğu Shargh-Zist ticaret merkezinden istediğiniz ürünleri alabilirsiniz. Tabarsi meydanında bulunan bu merkez şehrin kuzeybatı yönüne düşüyor. Yalnızca kumaş ürünlerinin satıldığı Saray-e Bazaar-e Reza merkezi de bir diğer alışveriş merkeziniz olacak.

Meşhed’de Nerede, Ne Yenir?

Dünyanın en iyi mutfakları arasında gösterilen İran mutfağının en güzel örneklerini Meşhed’de tadabilirsiniz. Şehrin en güzel yemekleri olarak çello ve bahtiyari kebapları öne çıkıyor. Bu lezzetleri bol baharat ile yiyeceğinizi düşünürsek alerjisi olanların önceden bunun farkında olmaları gerekiyor. Daha birçok yemek seçeneği olan şehrin et, baharat ve sebzelerle yapılan özel lezzetlerinin yanında özel tatlı seçenekleri ile de damağınızı tatlandırabilirsiniz. Anıları ve hatıralarıyla unutulmaz bir gezi istiyorsanız Meşhed gezisi tam size göre bir seçenek olacaktır.

Meşhed’de Nerede Kalınır?

Meşhed’de konaklama için birçok seçeneğe sahipsiniz. Şarkın misafirperverliğine butik otel ya da lüks otel gibi seçeneklerle sahip olabilirsiniz. Bu seçeneklerin rahatlığına fazla aldanıp rahata alışmayın. Çünkü Meşhed’de gezecek birçok nokta var. Bu noktaları gezmek için bireysel olarak araç kiralama seçeneği tercih edebileceğiniz gibi tur firması ile anlaşarak kafile halinde de gezebilirsiniz. Araç kullanmak istemiyor, sporla tatili birleştirmek istiyorsanız da kendinizi Meşhed’in labirent sokaklarına atarak şehri turlamaya başlayabilirsiniz. Böylece birçok önemli noktaya yürüyerek gidecek, giderken de şehrin havasını teneffüs ederek mistik havayı hissedeceksiniz. Dini ve kültür temalı olan Meşhed’in sokaklarından müzelerine kadar her noktada bu mistik havayı teneffüs edeceksiniz.

Günün sonunda konaklama için her bütçeye uygun konaklama yerlerinden birini tercih edebilirsiniz. Meşhed’de sırt çantalı gezginler için hosteller de mevcuttur. Bununla beraber orta sınıf ve üst sınıf oteller de bulunmaktadır.

Meşhed Gece Hayatı ve Eğlence

Dini ve mistik yönü ağır basan bu şehirde eğlence anlayışı da klasik anlamda eğlenceden farklı olarak dini boyuta taşınmış. Nevruz günleri ve dini etkinliklerde şehirde büyük hareketlilik yaşanır; kent halkı büyük etkinlikler düzenleyerek bu günleri kutlarlar. Eğer siz de bu etkinliklere katılmak ve bu eğlencelere şahit olmak istiyorsanız yolculuktan önce planlama yaparak seyahatinizi nevruz ve diğer önemli dini kutlama günlerine denk getirmelisiniz. Bu sayede şehrin en hareketli ve en canlı yüzüne şahit olabilirsiniz. İmam Rıza türbe çevresi şehrin canlılığı yüksek olduğu yerdir. Bunun yanında Kooh Sangi yüzme havuzu ve çevresindeki büyük park alanı sosyal etkinlikler ve eğlence için de ideal bir nokta olarak görünüyor.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.