Mostar, Arnavut kaldırımlı sokakları ve muhteşem mimarisiyle dolu güzel bir eski Bosna Hersek şehri. Göreceğiniz tüm manzaraların en güzeli şüphesiz Neretva Nehri’nin üzerinde bir gerdanlık gibi duran Mostar Köprüsü olacaktır. Mostar tarih, kültür ve fotoğraf severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Olağanüstü doğal güzellikleri, mimarisi ve elbette ünlü UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Mostar Köprüsü ile Bosna Hersek’in en gözde yerlerinden biridir. Pek çok geleneksel restoran, pazar alanı, cami ve diğer tarihi binaların yer aldığı zarif Osmanlı mimarisiyle dolu. Ayrıca keşfedilmeyi bekleyen çarpıcı doğal manzaralar ile çevrili.

Burası sanki bir masal kitabından alınmış gibi görünüyor. Elbette bu büyülü şehri bir yazıda anlatmak zor olacaktır, ancak Mostar gezilecek yerler üzerine en iyi yerlerin kabaca bir listesini yapmak Mostar’ı ziyaret etmeyi düşünenler için iyi olacaktır.

Mostar’da görülecek ve yapılacak en iyi şeyleri gelin birlikte keşfedelim…

Daha Fazla Okuyun: Mostar Gezi Rehberi

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Köprüsü (Stari Most)

Mostar’ın ve Bosna Hersek’in en ünlü turistik yerlerinden biri Mostar Köprüsü veya bir diğer adıyla Eski Köprü’dür. Köprü, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa ettirilmiş. Tipik bir Osmanlı-İslam mimarisidir. Mimarinin de en güzel örneklerinden biridir. Güzel turkuaz Neretva Nehri’nin üzerinden geçen Mostar Köprüsü şehrin tarihi Eski Kenti’nin kalbinde yer almakta. İç savaş esnasında Hırvat güçler tarafından hasar görse de aslına sadık kalınarak yeniden restore edildi ve 205 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Her yıl birlerce turisti neredeyse tek başına çekmeyi başarmakta.

Mostar Köprüsü

Bosna’nın en ünlü simge yapılarından biri olan Mostar Köprüsü, etkileyici tarihi ve kendine özgü mimarisi ile bir başyapıt. Mostar Köprüsü’nü en iyi fotoğraflaya bileceğiniz yer Koski Mehmed Paşa Camii minaresi olacaktır. Fotoğraf çekmek için hem gündüz hem de gece burada olmanızı tavsiye ederim. Gün boyunca köprüden Neretva Nehri’ne atlayacak insanların da fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Köprünün kendisi 28 metre uzunluğunda ve 24 metre yüksekliğindedir. Dünyanın dört bir yanından gelen turistleri kendine çekmekte. Güzel ve sembolik bir yapı olmasının yanı sıra, köprü her yıl bir dizi gösterilere ev sahipliği yapıyor. Her yılın Temmuz ayının son haftalarında, çeşitli ülkelerden gelen dalgıçlar 24 metre yükseklikten Neretva Nehri’nin sularına bir atlayış gerçekleştiriyor.

Mostar Köprüsü Müzesi

Mostar Köprüsü, Mostar’ın ikonik sembolüdür. Bu büyülü kentin kimliği ve kültürel mirası hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Mostar Köprüsü Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Mostar Köprüsü’nü geçtikten sonra solunuzda kalan Tara Kulesi’nde yer alıyor müze. Giriş bileti 2 KM. Müzenin üç bölümü bulunuyor.

  1. Tara Kulesi: Köprünün tarihini ve köprünün yapımında kullanılan malzemeleri sergiliyor.
  2. Arkeoloji Bölümü: Köprünün yapımı öncesi yapılan kazılarda keşfedilen koleksiyonların yer aldığı bölüm.
  3.  Köprü İnşa Süreci: Savaş sırasında ve sonrasında köprünün yıkımı ve yeniden inşa sürecinin görüntülendiği bilgi ve belgeler yer almakta.

Mostar Köprüsü’nden Atlayış

Mostar’da yapılan en önemli turistik aktivitelerden biri de Mostar Köprüsü’nden Neretva Nehri’ne atlamaktır. Köprü atlayışı çoğunlukla yaz aylarında gerçekleştiriliyor. Eğitimli insanların atlayış gösterileri yaptığı Mostar Köprüsü hınca hınç turistlerle dolup taşıyor. Köprüden nehre olan yükseklik 24 metre.

Mostar Köprüsü'nden Atlama

Bu nedenle sadece profesyonel atlayıcılar tarafından veya önceden bir eğitim almış turistler tarafından yapılmalıdır. Hatta her yıl Red Bull’un yaptığı Mostar Köprüsü Atlayışı yarışması bile düzenleniyor.

Neretva Nehri

Köprüyü geçtikten hemen sonra, bir dondurma dükkanı ve Cafe Lasta adlı bir kafe göreceksiniz. Kafeyi geçtikten sonra sola dönün ve merdivenlerden aşağıya doğru ilerleyin. Bu yol sizi Neretva Nehri’nin olduğu yere götürecektir. Renkli zümrüt yeşili Neretva, toplam uzunluğu 225 km olan Adriyatik havzasının doğu kesiminde yer alan en büyük nehridir. Dünyadaki en soğu nehirlerden biri! Yaz aylarında genellikle 7 dereceye kadar düşüyor. Bosna’da “Neretva kadar soğuksun” diye bir de söz vardır.

Neretva Nehri, Mostar

Yaz aylarında birçok yerli genç nehre girerek yüzüyor, güneşleniyor ve bronzlaşıyor. Eğer iy ibir yüzücüyseniz Neretva Nehri’nin serin sularına dalış yapabilirsiniz. Yaz aylarında açık olan birçok kafede oturabilir nehrin manzarasının keyfini çıkarabilir, güzel bir dondurma yiyebilir ve manzaranın doyasıya tadına varabilirsiniz.

Koski Mehmed Paşa Camii

Koski Mehmed Paşa Camii’nin güzel bir özelliği var. Eski şehrin, nehrin ve Mostar Köprüsü’nün 260 derece manzarasını en iyi sunan yer caminin minaresidir. Küçük bir ücret karşılığında camiye giriş yapabilir ve daha sonra minareye çıkarak manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Camii ise sade ama güzel bir yapıda. Giriş kısmı ahşap işlemeli tavan dekorlarına sahip. Taş bloktan inşa edilmiş. Avlusunda bir çeşme ve birkaç hediyelik eşya satan butik tezgahlar var.

Koski Mehmed Paşa Camii, Mostar

Ayrıca caminin yanında küçük bir mezarlık var. Buraya giden patika bir yol var. Bu yol üzerinden de Mostar Köprüsü’nün harika manzaralı fotoğrafını çekebilirsiniz.

Koski Camii, 1617-1619 yılları arasında inşa edilmiş. Orijinal renklerin, süslemelerin ve duvar dekorlarının korunabildiği Mostar’daki tek camidir. UNESCO’nun “koruması” altında olmasına rağmen, 1993 yılında çıkan iç savaşta cami hasar almıştı. Mostar Köprüsü’nün en iyi manzarasını sunan camii bölgedeki en iyi korunmuş camilerden biri. Caminin iç mekanı küçük ancak bazı hoş süslemelere sahip.

Eski Çarşı

Eski Kent’in Arnavut kaldırımlı sokaklarında yer alan Eski Çarşı, tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Geleneksel restoranlar, el sanatları mağazaları, hediyelik eşyalar ve pek çok göze hoş gelen ürünleri burada bulabilirsiniz. Pazar, şehrin Müslüman ve Hırvat tarafını ayıran Mostar Köprüsü’nün her iki tarafına yayılıyor. Çarşıda dolaşmak, Mostar’da yapılması gereken bir aktivite. Kalabalıktan sıyrılarak renkli sokaklarını, canlı atmosferini ve otantik havasını keşfedebilirsiniz.

Mostar Çarşısı

Halılar, boyalı tablolar, bakır eşyalar ve hediyelik eşyalar satan tezgarlarla tarihi Osmanlı etkileri sayesinde pazar alanının kendine özgü bir hissi var. Pazar, yerli halkın günlük yaşantısı ve Bosna yaşam tarzını yansıtan en iyi yerlerden biridir.

Jusovina ve Onešćukova Sokakları

Tüm Eski Kent boyunca Arnavut kaldırımlı sokakları bulacaksınız. Mostar’da diğer sokaklardan biraz daha sessiz olan Jusovina sokak var. Burası kalabalıktan biraz arınmış gayet güzel bir yürüyüş yolu.

Jusovina Sokağı, Mostar

Sokak üzerinde hediyelik eşyalar satan tezgahlar var. Güzel kareler yakalayabilirsiniz burada. Bu sokağa benzer ve aynı zamanda oldukça güzel olan Onešćukova sokağı da var. Burayı da gezebilir ve Mostar’ın arka sokaklarını deneyimleme şansı bulabilirsiniz.

Muslibegović Evi

Mostar’ın en iyi Osmanlı mimarisi örneklerinden biri. Bir zamanlar şehrin soylu ailesinin yaşadığı konak bugün hem lüks bir otel hem de bir müze yeri. İç mekanı Osmanlı kilimleri, beyaz dekorlu duvarları, el sanatları, ahşap mobilyalar, kitap ve el yazmaları ile dolu. Avlusu renk renk çiçeklerle çevrili. Ancak burada konaklamak pahalı. 2010 yılında dünyanın en iyi 10 otelinden biri seçilmişti.

Muslibegovic Evi, Mostar

Mostar’ın en büyüleyici binalarından biri olan Muslibegoviç Evi, bir parça Mostar tarihini yaşamak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir – konaklamak için fiyatları buradan kontrol edin!

En Ucuz Mostar Otel Fiyatları İçin Tıklayın

Biscevic Evi

Tıpkı Muslibegoviç Evi gibi, Biscevic Evi de Mostar’daki üç Türk evinden biridir. Osmanlı günlerindeki yaşamı görebilmek için harika bir yerdir. 1635 yılında inşa edilmiş. Karagöz Bey Camii yakınlarında yer alıyor. Ev boyunca, Osmanlı döneminden kalma geleneksel kilim, masa, yatak, elbiseler ve ev eşyalarını görebilirsiniz. Ayrıca giyebileceğiniz geleneksel kıyafetler de var. Alt kat avluda, tüm mutfak gereçlerinin olduğu bir mutfak bulunuyor. Avlu çevresi, meraklı erkeklerin bakışlarından korunmak için yüksek duvarlarla çevrilmiş.

Çarpık Köprü (Kriva Cuprija)

Mostar Köprüsü’nden daha küçük ve daha az turistik popülariteye sahip. Ancak görülmeye değer bir tarihi yapı. Mostar Köprüsü’nden daha eskidir. Köprünün inşası Mostar Köprüsü yapımı öncesi bir test denemesi olduğu biliniyor. Yalnızca bir kemere sahip, bu nedenle nispeten küçük bir köprüdür. 16. yüzyılın tipik İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Yakınlarındaki restoranların birinde oturup dinlendirici bir öğle yemeğinin tadını çıkarmak için huzurlu bir yerdir. Köprü 2000 yılında meydana gelen selle biraz hasar gördü ancak bir yıl sonra UNESCO’nun yardımıyla yeniden inşa edildi.

Asla Unutma! Taşları (Don’t Forget)

Bosna Hersek’teki savaş yirmi beş yıl önce sona erdi, ancak etkileri tüm Balkanlar boyunca hala hissediliyor. Yüzyıllar boyunca, tüm inanç ve etnik gruplardan Balkan halkı barışçıl bir şekilde bir arada yaşadılar. Ancak savaş sırasında birçok cami, kilise ve manastır yakıldı, yıkıldı. Mostar şehri 18 ay boyunca kuşatma altında kalmıştı. Bugün şehrin hemen her yerinde savaşa dair izler görebilmek mümkün. Mermi izlerine sahip delik deşik evlerin duvarları ve tamir edilmeyen evler… Bir zamanlar çok kültürlü olan Mostar şehri, bugün doğu ve batı olarak, doğuda Bosnalı Müslümanlar, batıda Hırvatlar şeklinde bölünmüş bir şehir.

Mostar’ın Eski Evleri

Mostar eski ve yeni bir büyüleyici karışıma ve sokaklarında yıkıcı geçmişine dair büyüleyici bir bakış açısı sunuyor.

Eski Mostar Evleri

Mermi delikleriyle dolu olan terk edilmiş binalar, şehrin yaşadığı karanlık zamanların acımasız görüntülerine ev sahipliği yapıyor.

Savaş Fotoğrafları Sergisi

Mostar Köprüsü’nün yukarısında Batı Şehri’nde yer alan Savaş Fotoğrafları Sergisi, Bona Savaşı’ndan kalma inanılmaz görüntülere ev sahipliği yapıyor. Sergi, Mostar’ın günlük hayatına ve Bosna Savaşı’na dair büyüleyici bir bakış açısı sunuyor. Sergiye giriş 3 EUR.


Mostar’a Yakın Gezilecek Yerler

Kravice Şelaleleri

Mostar’ın güneyine kısa bir mesafede bulunan Kravice Şelaleleri, Kravice kasabasının yakınında yer alan muhteşem doğal manzaralı bir şelaledir. Şelaleler şu an da turistler tarafından pek fazla bilinmiyor. Sakin ve henüz ticarileştirilmemiş olması bir avantaj. Şelalelere gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Ancak yaz mevsiminde suyun daha az olması şelalelerin akıntısını azaltsa da, bu dilerseniz şelalenin hemen altında yüzebileceğiniz anlamına geliyor. Mostar kalabalığından uzak güzel bir gün geçirmek isterseniz Kravice Şelalelerini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Blagay Tekkesi

Buna Nehri kıyısında dev bir kaya kütlesi uçurumuna sırtını yaslamış 600 yıllık Blagay Tekkesi, Mostar gezilerinde görülmesi gereken bir başka büyüleyici yerdir. Dervişler için inşa edilmiş. Tekke binası, restoran ve hediyelik eşyaların satıldığı butik bir yere ev sahipliği yapıyor. Küçük bir ücret karşılığında Blagay Tekkesi’ne girebilir ve gezebilirsiniz.

Poçiteli Kasabası

Eski bir Osmanlı köyü olan Poçiteli, Mostar’a pek uzak olmayan güzel bir durak. Köy, yamaçtan aşağıya doğru inşa edilmiş tarihi evlerle çevrili. Köyde yer alan kaleye tırmanabilir ve köyün muazzam manzarasını görebilirsiniz.

Radimlja Nekropolü

Radimlja Nekropolleri, 14. ve 16. yüzyıllara dayanan Bosna Hersek’te bulunan, çok iyi korunmuş ve dekore edilmiş anıtsal ortaçağ mezar taşlarını içermekte. Mostar’dan arabayla yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunan nekropol alanı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan görülmeye değer bir yerdir.

Balkanlar gezisinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Mostar ziyaret edilmeye değer tarih, kültür ve geleneksel yaşam üzerinde ziyaretçilerine cömertçe tüm ihtişamını sunuyor. Saraybosna ve Dubrovnik gibi çevre şehirlerden ulaşımın kolay olduğu Mostar’ı mutlaka ziyaret edin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.