Mostar, küçük ama sevimli özellikleriyle kendine hayran bırakan bir Bosna şehri. Özellikle son yıllarda her geçen gün artan bir şekilde dünyanın birçok bölgesinden ziyaretçi kabul ediyor. Ziyaretçilerinin artması, şehrin mimari, kültür ve sanat tarihiyle de yakından ilgili.

Mostar Hakkında Bilgi

Arnavut kaldırımlı sokakları, eski taş binaları ve Neretva Nehri’ni çevreleyen güzel Mostar Köprüsü ile bu şehir bir masalın sayfalarından kopmuş gibi sanki.

Mostar Köprüsü Manzarası

Bu güzel kent yılda binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Mostar Köprüsü’nü görmek, buradaki gezinin en önemli dönüm noktasıdır. Ancak, Mostar’ın cazibesi bu köprüden daha fazlasına sahip. İster birkaç saat ister birkaç gününüz olsun, Mostar’a yapacağınız mükemmel bir gezi için seyahat planlamanıza yardımcı olacak pek çok bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Mostar’ın Tarihi

Mostar, Bosna Hersek’in Hersek bölgesinde yer alıyor. Adriyatik Kıyısı ve Bosna Hersek merkezi arasında yer alan ticaret yolu üzerinde küçük bir kasaba olarak yerleşimler başladı.

1468 yılında bölge Osmanlı yönetimi kontrolü altına girdi. 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle şehrin cazibesi Mostar Köprüsü inşa edildi. Bir başyapıt olan köprü Osmanlı döneminde inşa edilen en önemli yapılardan biri oldu. Nitekim bugün bile dünyanın her yerinden köprüyü görmeye gelen yüz binlerce turist var.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu 1878 yılında bölgenin kontrolünü ele geçirdi ve Yugoslavya’nın bir parçası haline geldi. 1992 yılında ise Bosna Hersek Yugoslavya’nın dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etti.

1990’ların sonlarında Mostar Köprüsü yeniden inşa edildi. 2005 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak seçildi.

Mostar Kasabası

Eğer siz de Bosna Hersek’e gelmişseniz, bu kente uğramadan evinize geri dönmeyin. Kültürel farklılıkları bir arada tutan şehir, tarihin izlerini hala misafirlerine hissettiriyor. Etkisini her alanda görebileceğiniz kültür, Osmanlı İmparatorluğu mimari, sanat ve yaşam tarzını yansıtıyor. Bu açıdan kendinizi şehre yakın hissetmemeniz içten bile değil.

130 bin civarı nüfusa sahip Mostar’da gezilecek yerler, tarihi ve doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Neretva Nehri’nin kıyısındaki şehir, ziyaretçilerine adeta tüm güzelliklerini fazlasıyla sunuyor.

Bosna Hersek’in Hersek bölümünde yer alan şehirde kendinize 1 gün ayırarak sakin ve rahat bir gezi yaşayabilirsiniz. Eski Pazar’a giderek sevdikleriniz ve kendiniz için alışverişin tadını çıkarabilir, bakır ve altın işletmeciliği yapan yerleri görebilirsiniz.

Gün içerisinde yorgunluğunuzu atmak için geleneksel yemeklerin pişirildiği, Osmanlı-Balkan-Akdeniz yemekleri karışımı olan lezzetleri tadabilirsiniz. Şehir turuna camiler ve kulelerle devam etmek isterseniz, Müslüm Bey Konağı, Saat Kulesi, Koski Mehmet Paşa Cami ve Partizan Abidesi şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerdendir. Kent parklarını ve çarşısını da unutmamak şartıyla elbette…

Mostar’a Ne Zaman Gidilir?

Mostar’da en iyi zaman ilkbahar ve yaz dönemleridir. Bu dönemde şehrin tadını çok daha rahat şekilde çıkarabilirsiniz. Kentte Akdeniz iklimi tipik özellikleri görülüyor. Kış ayları yağışlı, ılık, bazen de 0’ın altında geçiyor.

Yaz dönemi ise nispeten çok daha sıcak. Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar 26 derecede seyreder. Haziran ve Eylül arası genelde şehrin en kurak dönemidir. Kışın da ziyaret edilebilen şehre gelmeden önce yağışlı havaya karşı önlem almanız iyi olacaktır. Kente geliş amacınız her ne olursa olsun kendinizi nehirden gelen serin havaya karşı korumanızda fayda var. Çünkü kentin iklimini Sava ve Drina Nehirleri belirliyor desek daha doğru olacaktır.

Turizm için en yoğun sezon yaz aylarıdır. Bu süre zarfında büyük turist kalabalıkları ve sıcak havalarla karşılaşırsınız.

Mostar Kaç Günde Gezilir?

Mostar’ı gezmek için 1 gün yeterli olacaktır. Bu size Eski Kent bölgesini keşfetmeniz, Mostar Köprüsü’nü tüm manzaralardan görmeniz ve hatta yakınlardaki yerlerin bazılarına hızlıca gitmeniz için yeteri kadar zaman kazandıracaktır. Gene konaklamalarında nehir kıyısındaki etkinlikleri ve gün batımını da görebilirsiniz.

Mostar Eski Kent Bölgesi

Mostar’a ayrıca Dubrovnik ve Saraybosna’dan harika bir günübirlik gezi ile de gelip gezebilirsiniz. Bu iki şehirden, sabah ve akşam saatlerinde Mostar’a otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir?

Mostar’da Ulaşım

Mostar’da ulaşım için çok fazla büyük şehir donanımına ihtiyaç yok. Taksiyle veya yürüyerek birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz. Kentin küçük bir yüz ölçümüne sahip olması bunda etkili kuşkusuz. Kente dışarıdan gelecekler için havayolu ve demiryolu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte kentte bir tane havaalanı var: Mostar Havaalanı için ulaşım taksi ve otobüsle sağlanıyor. Mostar Garı ve havaalanı arası uzaklık ise 7,5 kilometre civarında. Acil şekilde bir yere ulaşmak durumundaysanız taksi sizin için en iyi avantaj olacaktır. Alternatif olarak günübirlik araç da kiralayabilirsiniz.

Mostar’a Ulaşım

Kiralık Araba

Mostar’a ulaşım için en uygun seçenek araba kiralama olacaktır. Saraybosna’da bir araba kiralayabilir ve Mostar’a gelebilirsiniz. Hatta çevre ülkeleri de gezebilir, böylece Balkanlar gezinizi araba ile dolaşmış olursunuz. Mostar Eski Kent bölgesini yürüyerek gezebilirsiniz. Arabanızı Eski Kent’in yakınlarında bulunan araç park yerlerine park edebilirsiniz.

Yakınındaki yerlere sürüş mesafeleri:

Saraybosna: 130 km, 2.25 saat

Split: 170 km, sınır geçişi için 2 saat artı zaman

Dubrovnik: 130 km, sınır geçişi için 2.5 saat artı zaman

Kotor: 190 km, sınır geçişi için 3 saat artı zaman

Sınırı geçmek, trafiğe bağlı olarak bir saat ya da daha uzun süre olabiliyor.

Bir araba kiralayıp Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk veya Avrupa’daki diğer ülkelere bir gezi planlıyorsanız, yeşil kartınızın olması gerekiyor. Yeşil Kart, aracınızın en az asgari düzeyde sigortaya sahip olduğunu kanıtlayan sınır geçişi bir sigorta kartıdır. Yeşil Kartı Europcar aracılığıyla, günlük 2,35 USD ödeyerek alabilirsiniz.Buradan yeşil kart hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Şehirlerarası Otobüs

Bütçe dostu ve kullanışlı. Otobüs güzergahları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Saraybosna’dan

Dubrovnik’ten

Saraybosna-Mostar Arası Tren

Saraybosna ile Mostar arası çalışan yalnızca bir tren var. Yaz aylarında yolculuk yapmak için ise günde iki tren çalışıyor. Daha fazla bilgi için rail.cc’deki blog yazısını okuyabilirsiniz.

Mostar Turları

Çok sayıda tur şirketi, genellikle Dubrovnik veya Saraybosna’dan Mostar’a tam günlük turlar düzenlemekte. Turlar sabah 7:30’da başlar ve akşam yemeğinden sonra şehre dönüş yaparak son bulur. Mostar’da daha fazla zaman geçirmek isterseniz, araba kiralamayı veya otobüsler ile seyahat etmeyi düşünebilirsiniz.

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar Köprüsü

Şüphesiz, Mostar Köprüsü, Mostar’a yapılacak gezinin en önemli dönüm noktasıdır. Köprüden karşıya geçin ve Old Town manzarasının keyfini çıkarın. Neretva Nehri’nin manzarasının tadını çıkarın, köprüde eşsiz manzaralara karşı fotoğraflar çekinin.

Neretva Nehri'nden Mostar Köprüsü Manzarası

Köprünün “en iyi manzarasını” Neretva Nehri’nin kıyılarından ya da Koski Mehmed Paşa Camii’nin minaresine çıkarak görebilirsiniz.

Köprünün üzerinde yürümeden önce bilmeniz gereken bir şey var. Köprünün yüzeyi oldukça kaygan! Kaymayı önlemeye yardımcı olan yükseltilmiş basamaklar var, ancak bu bile kimi zaman yetersiz kalabiliyor. Mostar’da olduğunuz vakit eğer ki hava yağışlı ise köprüde yürüyüş yaparken aman dikkat edin. Kayıp sırt üstü düşerek kendinizi yaralamayın.

Mostar Eski Kent Bölgesi

Mostar’da masalsı Mostar Köprüsü’nden daha fazlası var. Eski Kent’in taş sokakları, köprünün en az kendisi kadar çekicidir.

Eski Kent bölgesi küçük bir yer. Neretva Nehri’nin her iki tarafında bulunan yürüyüş yolları, Eski Kent’in tamamını yürümek için mistik bir ortam sağlıyor. Bu sokaklarda kafeler ve hediyelik eşya dükkanları bulunmakta.

Mostar Old Town Bölgesi

Eski Kent bölgesinin atmosferik sokakları, gündüz yerli ve yabancı turistlerin karışımı ile bir hayli fazla kalabalık olsa da, akşam vakitleri kalabalık yerini sessizliğe bırakıyor ve özellikle yaz akşamları bu sessizlikte Mostar’ın keyfini çıkarmak gezinize unutulmaz bir deneyim katacaktır.

Koski Mehmed Paşa Camii

1618 yılında tamamlanan camii, Mostar’ın en büyük ikinci ibadet yeridir. Mostar Köprüsü gibi, bu camii de Hırvat-Boşnak savaşında neredeyse tamamen zarar görmüş ve sonrasında yeniden inşa edilmiştir.

Koski Mehmed Paşa Camii, Mostar

Küçük bir ücret karşılığında, camiyi gezebilir ve daha sonra cami minaresine çıkarak Mostar Köprüsü’nün unutulmaz manzarasını görebilirsiniz.

Çarpık Köprü (Kriva Cuprija)

Bu eski taş köprü, Mostar Köprüsü’nün daha küçük bir versiyonudur. 1558 yılında inşa edilmiş. Mostar Köprü’sünün yapımına başlamadan önce inşa edilen taş köprü bir nevi Mostar Köprüsü’nün çıraklık eseridir.

Eski Köprü’ye birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Çarpık Köprü, Neretva Nehri’nin beslediği küçük bir dere üzerinde yer alıyor.

Eski Pazar

Pazar alanı, Mostar Köprüsü’nün hemen doğusunda, Eski Kent bölgesinde yer almakta.

Mostar Hediyelik Eşya Dükkanları

Hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu bu küçük pazar alanı size İstanbul’daki Kapalıçarşı’yı hatırlatacaktır.

Daha Fazla Okuyun: Mostar Gezilecek Yerler


Kravice Şelaleleri

Mostar’ın 41 km güneybatısında (Hırvatistan sınırına yakın), 50 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Doğa içerisinde sessiz sakin keyifli bir gün geçirmek isterseniz buraya gelebilirsiniz. Henüz turistler tarafından pek keşfedilmedi dolayısıyla pek fazla kalabalık bulunmuyor.

Blagay Tekkesi

Buna Nehri üzerindeki bir uçurumun kenarına inşa edilmiş Dervişler Tekkesi, Mostar’a yakın birkaç saatliğine gezilmeye değer bir yerdir. Mostar şehir merkezine 12 km mesafede, 25 dakikalık uzaklıkta bulunuyor.

***

Mostar’da Alışveriş

Mostar alışveriş merkezleri ve hediyelik eşyalar bakımından bir hayli zengin. Mepas Mall, en kalabalık merkezlerden. Kişisel olarak ya da sevdikleriniz için alışveriş yapmak istiyorsanız burası birçok farklı seçeneğin bir arada olduğu iyi bir yerdir. Ama biraz daha kente özgü hediyelik eşya almak istiyorsanız hediyelik eşya dükkânlarına gidebilirsiniz. Bakıra meraklı olanlar için BB el ürünleri dükkânı ve Atelje el ürünleri dükkânı idealdir. Ayrıca daha sanatsal ürünler için Adin Sanat Stüdyosu, Zıke Hediyelik Eşya gibi yerleri görebilirsiniz. Sevdikleriniz için giyim, çanta gibi geleneksel hediyeler içinse Renatine Rukotvorine en ünlü yerdir. Bu yerleri görmeden geri dönmeyin.

Mostar’da Ne Yenilir?

Mostar’da restoran ve yemek çeşitleri bir hayli fazla. Şehre gelince Türk mutfağı ve şehrin kendine özgü lezzetlerini mutlaka tadın. En çok et yemekleri ve garnitür üzerine kurulu bir mutfak var ama yan lezzetler de bir hayli fazla.

Tadına varmanız gereken yemeklerden ve lezzetlerden bazıları; Süt ürünleri, peynir çeşitleri ilk başta tadılması gereken lezzetler sonrasında ise Telâtine, jagnjetina, begova çorba, musaka, filovane paprika, et yahnisi, kızartılmış soğan dolması, etli bamya, etli ve pirinçli sarma… Bu lezzetlerin birçoğunu bulabileceğiniz restoranlar şehrin geneline dağılmış durumda. Ziyaretinizde bu yerleri görmeye çalışın; Radobolja Veranda, Sadrvan, MM Restoran, MEGI Restoran, Mostar Mandaria ve Blue Line.

Sadrvan

Bu restoran harika bir açık ortamda geleneksel Bosna yemekleri sunuyor. Eski Kent’in yoğun bir bölgesinde yer alıyor. Öğle yemeğinizi burada yiyebilirsiniz.

Cevabdzinica Time-Irma

Mostar’da yerek yemekler yemek için en iyi seçimlerden biri. Old Town’da bulunuyor. Düşük fiyatlı yemekler arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Restoran Lagero

Mostar Köprüsü manzarası çok sayıda restoran var, ancak Restoran Lagero belki de şehrin en iyi köprü manzaralı yerlerinden biridir. Akşam yemeği için harika bir seçim olabilir.

Mostar Otelleri

Mostar’da kalacak yer sıkıntısı yaşamazsınız. Hem fiyat olarak hem de kentin güvenilir, sakin yapısı nedeniyle cebinize ve zevkinize uyan çok sayıda şehir içi pansiyon, apart otel, 4 ya da 5 yıldızlı oteller bulabilirsiniz. Gecelik standart bir oda 60 TL’den başlıyor ve 300-400 TL‘ye kadar devam ediyor. Dolar şeklinde ödeme yapabiliyorsunuz. İsteğe göre önceden rezervasyon yaparak yer ayırtabilir, otele gittiğinizde yer bulma ücret vs. açısından daha az sorunla karşılaşabilirsiniz. Kent merkezinde apart otel ve pansiyon çokça bulunuyor. Bunlar arasında da tercih yapabilirsiniz. Bulevar Apart, Mimo Apartment ve Guest House bunlardan birkaçı.

Mostar Gece Hayatı

Mostar’da bar ve kulüp mekanlarını rahatça bulabilirsiniz. Kent özellikle hafta sonları oldukça renkleniyor. Black Dog Pup, Beer Ti&Ja, Mostar Pub ve Spago Pub bunlardan en çok bilinen mekanlar arasında.

Mostar Gece Hayatı

Mostar Köprüsü manzaralı çok sayıda kafe ve eğlence yerinde canlı müzik eşliğinde yemek yiyebilir, tatilinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kentin en popüler mekanlarından ikisi Art ve Drugi Nacin Gece kulüpleridir. Eğlence dozunu daha da artırmak içi bu mekanları tercih edebilirsiniz.

Mostar’ı Ziyaret Etmek İçin 6 Neden

2018 yılı Haziran-Temmuz aylarında yaptığım Balkanlar gezimde Bosna Hersek’Teki Mostar kesinlikle beni çok etkilemişti. Pinterest‘teki Mostar Köprüsü fotoğraflarını gördüğümde Mostar merakım başlamıştı. O andan itibaren, bir sonraki gezimin Mostar olmasını çok istiyordum…

Mostar’a ayak bastığımda köprü ve etrafındaki manzarayı ilk gördüğüm an, yüzümde tarifsiz bir gülümseme olmuştu. Hayal ettiğimden daha fazlasını bana sunmuştu Mostar Köprüsü.

Mostar’ın beni şaşırttığını itiraf ediyorum. Ancak, Mostar’da Eski Köprü’den çok daha fazlası var. Yakınlardaki doğal alanlar, ibadet yerleri, garip ve sıra dışı heykeller, orta çağ kasabalarında dolaşmak, şelaleler altında yüzmek, terk edilmiş kalıntıları keşfetmek ve sokak sanatının peşinden koşmak Mostar’da yapabileceğiniz şeylerden yalnızca birkaçı.

Bir sonraki geziniz için Mostar’ı ziyaret etmeyi planlamanız için bazı önemli nedenler…

Eski Köprü (Stari Most)

Mostar’ı belki de ziyaret etmenizin en bariz sebebi ile başlayalım. Mostar Köprüsü, 16. yüzyıldan kalma Osmanlı tarzı bir köprü.

Mostar Köprüsü'nden Atlama

Mostar’ın en önemli mimari yapısı. Neretva Nehri boyunca 28 metre boyunca uzanan kentin iki yakasını birbirine bağlıyor.

Koski Mehmed Pasa Camii

1618 yılında inşa edilen Koski Mehmed Pasa Camii, sade ama güzel bir camidir. Küçük bir ücret karşılığında, camiye girebilir ve Mostar ile Stari Most manzaralarını buradan seyredebilirsiniz.

Cami dışarısında bir bahçe alanı var. Ayrıca Türk çayı veya kahvesi ile rahatlayıp gün batımını izleyebileceğiniz güzel bir kafeyi de yine burada ziyaret edebilirsiniz.

Sokak Sanatı

Sokak sanatları, bir şehrin kültürünü ve inançlarını tanımak için eşsiz ve büyüleyici bir yol sunar. İşte Mostar’ın neredeyse her sokağında bir duvar yazılarına rastlayabilir ve geçmişte yaşananları az çok kestirebilirsiniz. Bosna Savaşı’nı bilirsiniz. Savaş anında zarar görmüş mermi delikleriyle zarar görmüş, terk edilmiş pek çok bina var. Bu yaraları kapatmak isteyen Mostarlılar ise duvarları birbirinden güzel duvar yazıları ve graffitiler ile süslemişler.

Kravice Şelaleleri

Mostar’a sadece 40 km uzaklıkta bulunan Kravice Şelaleleri, bir yaz günü harika bir gün geçirmek için mükemmel bir yerdir. Yaklaşık 25 metre yükseklikten dökülen sular, nehri zümrüt yeşiline dönüştürüyor ve ortaya harika manzaralar çıkıyor.

Bu küçük cennet parçası turistler tarafından pek fazla bilinmiyor ve çoğunlukla yerliler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Gölde yüzebilir, şelalenin altında serinleyebilirsiniz. Ayrıca bir şeyler içebileceğiniz ve cevapi gibi yerel yemekleri yiyebileceğiniz bir de kafe bulunuyor.

Blagay Tekkesi

Blagay Tekkesi, Bosna Hersek’in en kutsal ve en eski yerlerinden biri olarak biliniyor. Dervişler Tekkesi olarak da bilinen Blagay, Sufi Kardeşliği toplantılarına ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş. Çarpıcı bir ahşap mimariye sahip olan tekke, Buna Nehri üzerinde yer alan kaya kütlesine bitişik inşa edilmiş.

1520 yılında inşa edilen tekke, Osmanlı ve Akdeniz mimarisini yansıtıyor. Mucizevi şekilde Bosna Savaşı sırasında buraya el değmemiş. Osmanlı dönemi evlerini burada görebilirsiniz.

Poçiteli Kasabası

Neretva Nehri’nin sok kıyısında bulunan Poçiteli, orijinal mimarisine sadık kalınarak günümüze kadar ulaşabilen bir Orta çağ kasabası. Mostar’ın sadece 30 km uzağında bulunuyor.


Mostar’ı ziyaret eder misin yad a burada bulundun mu? Nerede kalmak gerektiği veya nerede en iyi ve en ucuz yemek yenilir ile ilgili ipuçların var mı? Aşağıda bulunan yorum kısmına deneyimlerinizi paylaşın ve şehir hakkında sevdiğiniz şeyleri diğer okurlarla paylaşın.

Mostar Köprüsü Gece Manzarası

Mostar gezisi mi planlıyorsun?

Mostar hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Mostar gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Mostar gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Değerlendirme Yazısı
Mostar Gezi Rehberi: Bosna Hersek'in Kültür Başkenti

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.