Mostar, küçük ama sevimli özellikleriyle kendine hayran bırakan bir Bosna Hersek şehri.

Mostar, küçük ama sevimli özellikleriyle kendine hayran bırakan bir Bosna Hersek şehri. Özellikle son yıllarda her geçen gün artan bir şekilde dünyanın birçok bölgesinden ziyaretçi kabul ediyor. Ziyaretçilerinin artması, şehrin mimari, kültür ve sanat tarihiyle de yakından ilgili. Eğer siz de Bosna Hersek’e gelmişseniz, bu kente uğramadan evinize geri dönmeyin. Kültürel farklılıkları bir arada tutan şehir, tarihin izlerini hala misafirlerine hissettiriyor. Etkisini her alanda görebileceğiniz kültür, Osmanlı İmparatorluğu mimari, sanat ve yaşam tarzını yansıtıyor. Bu açıdan kendinizi şehre yakın hissetmemeniz içten bile değil. 130 bin civarı nüfusa sahip Mostar’da gezilecek yerler, tarihi ve doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Neretva Nehri’nin kıyısındaki şehir, ziyaretçilerine adeta tüm güzelliklerini sunar. Bosna Hersek’in Hersek bölümünde yer alan şehirde kendinize 1 gün ayırarak sakin ve rahat bir gezi yaşayabilirsiniz. Eski Pazar’a giderek sevdikleriniz ve kendiniz için alışverişin tadını çıkarabilir, bakır ve altın işletmeciliği yapan yerleri görebilirsiniz. Gün içerisinde yorgunluğunuzu atmak için geleneksel yemeklerin pişirildiği, Osmanlı-Balkan-Akdeniz yemekleri karışımı olan lezzetleri tadabilirsiniz. Şehir turuna camiler ve kulelerle devam etmek isterseniz, Müslim Bey Konağı, Saat Kulesi, Koski Mehmet Paşa Cami ve Partizan Abidesi şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerdendir. Kent parklarını ve çarşısını da unutmamak şartıyla elbette…

En İyi Zaman

Mostar’da en iyi zaman ilkbahar ve yaz dönemleridir. Bu dönemde şehrin tadını çok daha rahat şekilde çıkarabilirsiniz. Kentte Akdeniz iklimi tipik özellikleri görülür. Kış ayları yağışlı, ılık, bazen de 0’ın altında geçer. Yaz dönemi ise nispeten çok daha sıcaktır. Temmuz ayında ortalama sıcaklıklar 26 derecede seyreder. Haziran ve Eylül arası genelde şehrin en kurak dönemidir. Kışın da ziyaret edilebilen şehre gelmeden önce yağışlı havaya karşı önlem almanız önerilir. Kente geliş amacınız her ne olursa olsun kendinizi nehirden gelen serin havaya karşı korumanızda fayda var. Çünkü kentin iklimini Sava ve Drina Nehirleri etkiliyor.

Ulaşım

Mostar’da ulaşım için çok fazla büyük şehir donanımına ihtiyaç yok. Taksi veya otobüsle, hatta bazen yürüyerek birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz. Kentin küçük bir yüz ölçümüne sahip olması bunda etkili kuşkusuz. Kente dışarıdan gelecekler için havayolu ve demiryolu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte kentte bir tane havaalanı var: Mostar Havaalanı için ulaşım taksi ve otobüsle sağlanıyor. Mostar Garı ve havaalanı arası uzaklık ise 7,5 kilometre civarında. Acil şekilde bir yere ulaşmak durumundaysanız taksi sizin için en iyi avantaj olacaktır. Alternatif olarak günübirlik araç da kiralayabilirsiniz.

Alışveriş

Mostar alışveriş merkezleri ve hediyelik eşyalar bakımından bir hayli zengin şehir. Mepas Mall, en kalabalık merkezlerden. Kişisel olarak ya da sevdikleriniz için alışveriş yapmak istiyorsanız burası birçok farklı seçeneğin bir arada olduğu iyi bir yerdir. Ama biraz daha kente özgü hediyelik eşya almak istiyorsanız hediyelik eşya dükkânlarına gidebilirsiniz. Bakıra meraklı olanlar için BB el ürünleri dükkânı ve Atelje el ürünleri dükkânı idealdir. Ayrıca daha sanatsal ürünler için Adin Sanat Stüdyosu, Zıke Hediyelik Eşya gibi yerleri görebilirsiniz. Sevdikleriniz için giyim, çanta gibi geleneksel hediyeler içinse Renatine Rukotvorine en ünlü yerdir. Bu yerleri görmeden geri dönmeyin.

Yeme İçme

Mostar’da restoran ve yemek çeşitleri bir hayli fazla. Şehre gelince Türk mutfağı ve şehrin kendine özgü lezzetlerini mutlaka tadın. En çok et yemekleri ve garnitür üzerine kurulu bir mutfak ama yan lezzetler de bir hayli fazla. Tadına varmanız gereken yemeklerden ve lezzetlerden bazıları; Süt ürünleri, peynir çeşitleri ilk başta tadılması gereken lezzetler sonrasında ise Telâtine, jagnjetina, begova çorba, musaka, filovane paprika, et yahnisi, kızartılmış soğan dolması, etli bamya, etli ve pirinçli sarma… Bu lezzetlerin birçoğunu bulabileceğiniz restoranlar şehrin geneline dağılmış durumda. Ziyaretinizde bu yerleri görmeye çalışın; Radobolja Veranda, Sadrvan, MM Restoran, MEGI Restoran, Mostar Mandaria ve Blue Line.

Konaklama

Mostar’da kalacak yer sıkıntısı yaşamazsınız. Hem fiyat olarak hem de kentin güvenilir, sakin yapısı nedeniyle cebinize ve zevkinize uyan çok sayıda şehir içi pansiyon, apart otel, 4 ya da 5 yıldızlı oteller bulabilirsiniz. Gecelik standart bir oda 60 TL’den başlıyor ve 300-400 TL‘ye kadar devam ediyor. Dolar şeklinde ödeme yapabiliyorsunuz. İsteğe göre önceden rezervasyon yaparak yer ayırtabilir, otele gittiğinizde yer bulma ücret vs. açısından daha az sorunla karşılaşabilirsiniz. Kent merkezinde apart otel ve pansiyon çokça bulunuyor. Bunlar arasında da tercih yapabilirsiniz. Bulevar Apart, Mimo Apartment ve Guest House bunlardan birkaçı.

Gece Hayatı ve Eğlence

Mostar’da bar ve kulüp mekanlarını rahatça bulabilirsiniz. Kent özellikle hafta sonları oldukça renkleniyor. Black Dog Pup, Beer Ti&Ja, Mostar Pub ve Spago Pub bunlardan en çok bilinen mekanlar arasında. Mostar Köprüsü manzaralı çok sayıda kafe ve eğlence yerinde canlı müzik eşliğinde yemek yiyebilir, tatilinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kentin en popüler mekanlarından ikisi Art ve Drugi Nacin Gece klüpleridir. Eğlence dozunu daha da artırmak içi bu mekanları tercih edebilirsiniz.

Mostar gezisi mi planlıyorsun?

Mostar hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Mostar gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Mostar gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.