Saranda'dan Ohri'ye Nasıl Gidilir?

Arnavutluk‘un en gözde sahil kenti olan Saranda’dan Kuzey Makedonya‘nın Ohrid şehrine nasıl gidebileceğiniz hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Saranda’dan Ohri’ye otobüsle seyahat etmek biraz karmaşık olabilir, ancak sizinle bu yazımda paylaşacağım faydalı ipuçları sayesinde bu yolculuğu oldukça kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Saranda’dan Ohri’ye Ulaşım

Saranda’dan Ohri’ye seyahat etmek için birkaç seçeneğiniz bulunuyor. Ancak, Saranda’dan Ohri’ye olan otobüs yolculuğu biraz uzun bir süre alıyor. Bu rota üzerinde tren seçeneği bulunmuyor. Ayrıca, Arnavutluk’un yollarına alışık değilseniz, araç kiralamayı da pek tavsiye etmiyorum.

En iyisi, Saranda’dan Ohri’ye otobüsle gitmek. Biletinizi önceden Getbybus üzerinden ayırtabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 7,5 saat sürüyor. Biletin çıktısını almanız gerekiyor. Şoför, telefondan gösterilen e-bileti kabul etmiyor.

Tiran üzerinden Ohri’ye otobüsle yolculuk ise 9 saate yakın sürüyor.

Otobüs: 7,5-9 saat arası, 40 Euro

Araba: 5,5 saat, 30-35 Euro yakıt parası

Taksi: 6 saat, kişi başı 100 Euro

Saranda’dan Ohri’ye Otobüsle Nasıl Gidilir?

Saranda şehir merkezindeki terminalden (Stacioni i autobusave) kalkan otobüsle doğrudan Ohri’ye gidebilirsiniz. Bazı otobüsler Elbasan’a kadar gidiyor. Elbasan’da inip Ohri’ye giden furgona (minibüs) binmeniz gerekiyor.

Otobüs dolana kadar bekliyor. Yolculuk pek konforlu geçmeyebilir ancak yol boyunca göreceğiniz manzaralar yolu yeterince keyifli kılıyor.

Elbasan-Ohri Otobüsleri

Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Kjafasan sınır kapısından Kuzey Makedonya’ya geçiyorsunuz. Otobüs, kısa bir süre sıra bekledikten sonra duruyor. Bu esnada sınır kontrolü için otobüsten iniyorsunuz. Belgeler kontrol ediliyor. Bazen aksi polisler çantaları da açmanızı isteyebiliyor.

Yaklaşık 30 dakika süren kontrollerden sonra otobüs tekrar hareket ediyor.

Sınır polisleri zaman zaman Türk yolcuların otobüsten inmesini isteyebiliyor. Çanta kontrolü ve birkaç soruya maruz kalabilirsiniz. Bu esnada soğukkanlılığınızı koruyun, sorulan sorulara net cevaplar verin ve yanınızda Ohri için bir gezi planınızın olmasına ve konaklayacağınız yerin rezervasyonu olduğundan emin olun. Bu muameleye ne yazık ki Kuzey Makedonya-Kosova sınırında da maruz kalabiliyoruz.

Saranda’dan Ohri’ye otobüsle ulaşım hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Merhabalar,

    GetbyBus’dan Sarana-Ohri bileti alacağım fakat sizin yazınıza eklediğiniz Stacioni i autobusave konumu olmasa bilette hiç bilgi yok. Orası terminal midir yoksa sadece otobüs durağı mı? Bileti internet dışında oradan alabilir miyim veya çıktısını nereden alabilirim?

    • Merhabalar,

      Stacioni i Autobusave, otobüs terminalidir. GetByBus bilet çıktısını alabilirsiniz ancak bunu bazı otobüs firmaları kabul etmeyebiliyor. En garanti yolu, biletinizi otobüs terminalinden almanız olacaktır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.