Arnavutluk Tren Ulaşımı

Balkanlar gezisinde otobüsle seyahatin yanı sıra trenle seyahat etmek üzerine de sıklıkla sorular almaktayım. Başta Kuzey Makedonya olmak üzere Bosna Hersek ve Arnavutluk‘ta trenle seyahat mümkün mü şeklinde sorular üzerine ilk olarak Arnavutluk’ta tren ile ulaşım üzerine bir içerik hazırlamak istedim.

Arnavutluk’ta tren ulaşımı hakkında bilgilere, tren istasyonlarına, tren biletlerine ve demiryolu haritasına dair bilgiler arıyorsanız, bu blog yazım size ihtiyacınız olan çoğu bilgileri verecektir.

Bu blog yazımda, hangi trenlerin faaliyette olduğunu ve hangi demiryolu hatlarının kullanımda olmadığını açıklayacağım. Ayrıca, Arnavutluk’taki tren tarifeleri, demiryolu haritaları ve bilet fiyatlarını kontrol etmeniz için hangi kaynakları kullanabileceğinizi de paylaşacağım.

Arnavutluk’ta Tren Var mı?

Arnavutluk’ta aktif olarak iki tren hattı bulunuyor. İlki Durres ile Elbasan arasında sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri günde bir tren seferi düzenleniyor. İkincisi, Salı günleri (yalnızca belirli aylarda) İşkodra ile Lac/Gjorme arasında günde bir tren seferi yapılıyor.

Arnavutluk’ta tren ulaşımının sınırlı olması, tren yolculuklarını pek de cazip kılmıyor. Kaldı ki, pek çok güzergahta da tren ile ulaşım olanağı bulunmuyor. Bu nedenle, özel arabası olmayan yerliler veya araç kiralaması yapmayan turistler Arnavutluk genelinde her zaman minibüs ve/veya otobüslerle seyahat ediyor. Ülkede çok sayıda minibüs ve otobüs bulunmakta ve fiyatları da oldukça uygun. Trenler ise az sayıda ve nadiren kullanılıyor.

Arnavutluk Demiryolu Haritası

Ayrıca Okuyun: Tiran’da Nasıl Araç Kiralanır?

Arnavutluk Demiryolu Haritası

Yukarıda, Arnavutluk demiryolu haritasına baktığınızda, haritada daha fazla istasyonun olduğunu göreceksiniz. Ancak, bu demiryollarının birçoğu şu anda faal değil. Arnavutluk’taki demiryolları, İkinci Dünya Savaşı’nın sonu ile 1992 yılı arasındaki dönemde inşa edilmiş. Bu dönemde, İşkodra ile Tiran, Tiran ile Durres, Durres ile Vlore, Durres ile Elbasan ve Elbasan ile Pogradec arasında tren hatları bulunuyormuş. Ancak, bu hatların çoğu günümüzde kullanılmıyor.

İşkodra’dan Lac’a trenler (Yılın bazı aylarında yalnızca Salı günleri çalışıyor)
Lac’tan Tiran’a trenler – Çalışmıyor
Tiran’dan Durres’e trenler – Çalışmıyor
Durres’ten Vlore’a trenler – Çalışmıyor
Durres’ten Elbasan’a trenler (Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri çalışıyor, günde 1 tren seferi var)
Elbasan’dan Pogradec’e trenler – Çalışmıyor

Elbasan – Durres Arası Tren Ulaşımı

Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Elbasan’dan Durres’e günlük 1 tren seferi düzenleniyor. Tren, Elbasan’dan sabah saat 6.30’da hareket ediyor ve sabah 9.20’de Durres’e varıyor.

Durres – Elbasan Arası Tren Ulaşımı

Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Durres’ten Elbasan’a günlük 1 tren seferi düzenleniyor. Tren, Durres’ten saat 14.00’te hareket ediyor ve saat 16.50’de Elbasan’a varıyor.

Durres-Elbasan Tren Seferleri

İşkodra – Lac/Gjorme Arası Tren Ulaşımı

İşkodra’dan Gjorme’ye sadece Salı günleri yalnızca 1 tren seferi düzenleniyor. Tren, İşkodra’dan sabah 6.00’da hareket ediyor ve sabah 8.15’te Gjorme’ye varıyor.

Lac/Gjorme – İşkodra Arası Tren Ulaşımı

Gjorme’den İşkodra’ya sadece Salı günleri yalnızca 1 tren seferi düzenleniyor. Tren, Gjorme’den 12.30’da kalkıyor ve 15.15’te İşkodra’ya varıyor.

İşkodra-Lac Tren Seferleri

Arnavutluk tren tarifelerine ulaşmak için Arnavutluk Demiryolları’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesinin İngilizce dil seçeneği de mevcut: https://hekurudha.al/

Arnavutluk Tren Biletleri & Bilet Fiyatları

Şu anda işleyen tren hatları İşkodra ile Lac ve Durres ile Elbasan arasındadır.

  • Durres’ten Elbasan’a tren bilet fiyatı kişi başı 145 Leke (1,45 Euro).
  • İşkodra’dan Lac’a tren bilet fiyatı kişi başı 90 Leke (1 Euro).
Arnavutluk Tren Bilet Fiyatları

Tiran’da Tren İstasyonu Var mı?

Tiran’da şu anda herhangi bir tren istasyonu bulunmuyor. Eski bir tren istasyonu varmış, ancak bu istasyon 2013 yılında yıkılmış. Bugün ise Tiran’da yeni bir tren istasyonu inşa ediliyor. Bu da demek oluyor ki, gelecek yıllarda Tiran’dan çevre şehirlere doğrudan tren ile gidebilmek mümkün olacak.

Arnavutluk’ta Trenler Nasıldır?

Arnavutluk’taki demiryolları ve tren hatları, komünist rejim döneminde inşa edildiği için trenler oldukça eski. Geçmişle güçlü bir bağa sahip olmaları açısından adeta bir zaman yolculuğu sunuyor. 1992’den bu yana, demiryollarına ve trenlere sınırlı yatırım yapıldığı için, günümüzde Arnavutluk’ta faaliyet gösteren trenlerin çoğu, komünist dönemdeki tarzı yansıtıyor.

Arnavutluk’ta trenle seyahat, A noktasından B noktasına hızlı bir ulaşım yöntemi değil. Demiryollarının ve trenlerin mevcut durumu nedeniyle, minibüs, taksi veya özel araçla ulaşım genellikle daha hızlı bir seçenek. Ancak, bu eski trenlerle bir yolculuk deneyimi yaşamak istiyorsanız, Salı, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri gibi sınırlı günlerde ve tek bir güzergahta çalışan trenlerle kendinize bir seyahat planlaması yapabilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun:

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.