Saman Otel, Germencik

İnsanlar her geçen gün beton yığınlarında, kalabalıklardan uzaklaşıp, doğayla iç içe sessiz sakin kaçamaklar için alternatif arayışlar içine giriyorlar. 5 yıldızlı otellerde her şey dahil, deniz, kum ve güneş yetmemeye başladığında sıra dışı yerlerde/otellerde konaklamak unutulmaz tatil geçirme beklentilerini artıyor. Ülkemizde henüz yeterince tanıtılmamış veya keşfedilmemiş pek çok zenginlikler bulunuyor.

Şehrin gürültüsünden, kalabalığından ve trafik keşmekeşinden uzak, denize, tarihe ve turistik mekanlara yakın, doğanın içinde bol oksijene sahip, doğal malzemelerle yapılmış küçük ama sevimli bir butik otelde, huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız “Sıra Dışı Butik Bir Otel: Saman Otel” için plan yapmanın tam zamanı. Peki, bu sıra dışı saman butik otel nerede?

Saman Otel, Aydın

Türk Sirem (48 – avukat) ve Avustralyalı Jason Noble (48 – bilgisayar uzmanı) çifti 21 yıl önce İngiltere’de tanışıp evleniyorlar. Noble çifti hayatlarını değiştirmeye karar verip, İngiltere’den ayrılıp 3 yıl önce Türkiye’ye yerleşiyorlar. Çift, hem kendilerinin konaklayacağı hem de misafirlerinin kalabilecekleri butik bir otel yapmayı düşünüyorlar.

Saman Otel, Aydın

Sirem Noble, “Hukuk Fakültesi’ni bitirip, İngilizce öğrenmek için Au-Pair aracılığıyla İngiltere’ye gittiğini, orada eşiyle tanışıp evlendiğini ve daha sonra yurda dönme kararı aldık. Türkiye’ye geldiğimizde değişik bölgelerde (Antalya-Kaş ve Kuşadası-Kirazlı gibi) yer aradık. Birçok tarihi ve turistik bölgeye yakın olduğundan ve bir arkadaşımız da bu bölgede ev aldığından dolayı Germencik Hıdırbeyli’ye yerleşmeye karar verdik” diyor.

Saman Otel, Aydın

Jason Noble de, “Türkiye’yi seviyorum, yemekleri ve havası çok güzel. Uzun yıllar İngiltere’de yaşadım. Oraya çok yağmur yağıyor. Eşimle birlikte buraya yerleştik, doğayla iç içe olmayı seviyorum” diye konuşuyor.

Saman Otel, Aydın

Hayallerini gerçekleştirmek için Aydın’ın Germencik ilçesi Hıdırbeyli Köyü’nde, zeytin ve incir bahçeleri içerisinde 4 dönüm bir arazi satın alan Noble çifti, çimento ve tuğla kullanmadan, tamamen doğal, samandan (evet evet, bildiğimiz samandan) butik oteli inşa ediyorlar. Saman balyasının özelliği çok iyi bir izolasyon malzemesi olmasından geliyor. Bu maddenin kullanıldığı binalar kışın sıcak ve yazın serin oluyor.

Saman Otel, Aydın

Yapılan binalar beton temel üzerine oturuyor ama inşaatında çimento ve tuğla kullanılmıyor, tamamen doğal saman balyası ve ahşaptan yapılıyor. Otel, köyün girişindeki tepenin üzerinde ve araziye hakim durumda yer alıyor.

Saman Otel, Aydın

Noble çifti, bir yardımcılarıyla birlikte binaları kendileri yapıyor. Bu işe girişmeden önce konuyla ilgili birçok video izliyorlar. Binaların projelerini kendileri çiziyor ama belediyeden izin almadan önce mimarlardan destek alıyorlar.

Evlerden birisi 180 m2, ikinci bina 117 m2 alana oturuyor. İşçilik, sigorta, temel malzemeler dahil biten binaların her biri 150 bin liraya mal olmuş.

Saman Otel, Aydın

Bu sıra dışı otelin adı, otelin bulunduğu yerin günümüzde İzmir ile Aydın arasında kalan bölgenin antik çağdaki adından geliyor. Ayrıca Pamukkale, Afrodissas, Nysa, Tralles, Alinda, Alabanda, Magnesia, Priene, Millet, Herakleia gibi antik kentlerin tam ortasında yer alıyor. Yine Şirince, Kuşadası, Didim, Marmaris, Bodrum ve İzmir’e ulaşım açısından çok yakın konumda bulunuyor.

İzmir–Aydın karayolu arasında bulunan Germencik ilçesinden Hıdırbeyli Köyü yaklaşık 3 km mesafede ve yol oldukça iyi durumda bulunuyor.

Saman Otel, Aydın

Her birinin kullanım alanı oldukça geniş alana, saman balyaları ve ahşaptan yapılan 3 ev hizmet veriyor. Dördüncü evin yapımı devam ediyor. Evler 2 kişilik, kahvaltı dahil günlük bedelinin ise 40 Euro olduğu belirtiliyor. Odalar 35 m2 büyüklüğünde, mini mutfak ve banyolu süit odalar. Önlerinde 12 m2 büyüklüğünde özel terasları mevcut. Ayrıca otelin büyük bir terasa sahip yüzme havuzu ve yerel yemekler sunan bir kafesi bulunuyor.

Saman Otel, Aydın

Sirem ve Jason Noble çiftinin tümüyle kendi emekleriyle oluşturdukları bu butik otel, Ionia Konuk Evi (Ionia Guest House) sıra dışı bir özelliğe sahip bulunuyor. Saman balyalarından yapılan bu butik otel, gerek ülkemizin gerekse dünyanın ilgisini çekiyor. Başta İngiltere olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinden (Türkiye, Hollanda, Avustralya, İsveç, Yeni Zelanda ve Kanada) televizyon çekimlerine konuk olmuşlar.

Türk Dil Kurumu, sıra dışı kelimesini, “Alışılmışın dışında olan, olağan dışı, gayritabii, ekstrem” diye tanımlıyor.

Sizce de sıra dışı değil mi?

Saman Otel, Aydın

Yolunuz düşerse, Sirem ve Jason Noble çiftiyle tanışın. Dünyaya oldukça geniş bir pencereden bakan, ilginç, sıcak ve samimi karakterleriyle de dikkat çekiyorlar. Misafirlerine ikram edecekleri bir fincan kahve ve bisküvileri her daim hazır.

Veli Yalçın
11.12.1963 Küçük Yapalak Köyü Elbistan, Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. İlkokulu Eskişehir, ortaokulu Adana ve liseyi İstanbul’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bölümüne 1982 yılında girdi ve 1986 yılında bitirdi. 1988 yılında Sivas ve Ağrı Patnos’ta askerlik görevini kısa dönem olarak yaptı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümlerinde yüksek lisans bölümlerine devam etti. Ocak 1989 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (şimdiki adı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) Sosyal Hizmet Uzmanı olarak Sivas, Gaziantep, Ankara, Batman, Kilis ve Aydın’da çalıştı. Gaziantep Çocuk Yuvası ve Gaziantep Yetiştirme Yurdu’nda Müdür olarak görev yaptı. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (daha sonra SES ile birleşti) kurucularındandır. Haziran 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Aydın Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yaptı ve Mart 2016 tarihinde emekli oldu. Şiirleri Fransız Postası, Alleben, Sanat ve Hayat, Bizim Dergi, Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Sen. ve Gerçek Sanat gibi yurt içi ve yurt dışında ve “yersiz yurtsuz” ve “süje” İnternet dijital dergilerinde yayımlandı. Bugüne kadar 23 ülke, 72 şehir dolaştı. Ülkemizde ise 81 ilin 70’ine gitti. Aydın Denge Gazetesi’nde gezi yazıları yayımlandı. Halen Gaziantep Sabah Gazetesi’nde haftada iki gün ve hadigez.com İnternet sitesinde gezi yazıları yayımlanmaktadır. Veli Yalçın’ın yayımlanmış kitapları: * Kuşlar Su İçti Dilinden (Şiir, Favori Yayınları 2017) * Gezdim Gördüm Yazdım (Gezi Notları, Favori Yayınları 2018) * 1961 Yılından Bugüne Sosyal Hizmet Dergileri (Sabev Yayınları 2022)

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.