Sırbistan'da Sim Kart ve İnternet Nasıl Alınır?

Günümüzde dünya, daha önce hiç olmadığı kadar bağlantılı hale geldi ve birçok insan için seyahat etmek, yolculukları sırasında internete erişmeden düşünülemez hale geldi. Eğer Sırbistan‘a bir seyahat planlıyor ve burada kaldığınız süre boyunca ön ödemeli bir sim kartı satın almak istiyorsanız, fiyatlar, şirketler ve son birkaç Sırbistan seyahatimde sim kartı alma deneyimlerime dair genel düşüncelerim dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda sizlere açıklayacağım. Bu bilgiler Belgrad, Novi Sad ve Niş gibi Sırbistan şehirlerine seyahat edenler için oldukça faydalı olacaktır.

Sırbistan Sim Kart Şirketleri

Sırbistan’da VIP, MTS ve Telenor olmak üzere üç operatör bulunmaktadır. Turist sim kartları olarak da bilinen ön ödemeli internet ve dakika satan VIP ve MTS’dir.

VIP Mobil (A1)

Yaklaşık 6 dolarlık bir ücrete denk gelen 600 Sırp dinarı ödeyerek 3 GB internet ve 200 dakika içeren sim kart satın alabilirsiniz. Bu paket otuz gün boyunca geçerlidir. Tüm Sırp şehirlerinde mağaza ve kiosklardan yeni bir sim kart satın alabiliyorsunuz. Ödemeyi nakit dışında kredi kartı ile de yapabiliyorsunuz.

VIP web sitesini de ziyaret etmenizi öneririm. Sitede daha fazla GB internet ve konuşma dakikası olan paketler uygun fiyatlara var. Fakat aynı paketleri mağaza veya kiosklarda bulamıyorsunuz.

İnceleyin

MTS

MTS, VIP mobile göre biraz daha pahalıdır, ancak tekrar yüklenebilir bir turist sim kartı sunmaktadır. Süper Turist Sim paketi, 1.800 dinara, 10 GB internetin yanı sıra 30 dakika uluslararası arama ve Sırbistan içi sınırsız sayıda arama içermektedir. Turist Sim paketi, 600 dinara 5 gün içinde 15 GB internet içermektedir. Bu paketlerin detaylarını MTS web sitesinde görebilirsiniz.

İnceleyin

Yettel (Telenor)

Yettel eski adıyla Telenor, yedi gün boyunca kullanabileceğiniz 5 GB internet paketini 2.000 dinara satmaktadır. Ayrıca seçeceğiniz iki uygulamayı da sonraki üç ay boyunca 30 günde bir ekstra 10 GB kullanım hakkıyla ek ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz. Bu paket Yettel’in web sitesinde yer almaktadır. Mağaza ve kiosklarda daha farklı paketleri bulabilmek mümkün.

İnceleyin

Sırbistan’da Sim Kart Nasıl Alınır ve Etkinleştirilir?

Sırbistan’da sim kartı, kiosklardan veya mağazalardan satın alabilirsiniz. Ancak mağazadan satın almak her zaman önceliğiniz olsun. Fiyatlar aynı olsa bile, kiosklardan kart etkinleştirme talimatları kafa karıştırıcı olabilir ve yine de kartı etkinleştirmek için bir mağazaya gitmeniz gerekebilir. Bu nedenle, mağazadan alışveriş yapmak zaman ve stres açısından daha avantajlı olabilir.

Sırbistan’da sim kart satın alma süreci genellikle kolaydır. Mağazada kısa bir süre bekler ve sonra satış danışmanı ile görüşürsünüz. Turistler için tek bir paket olduğundan dolayı işlem oldukça hızlı geçekleşiyor. Satış danışmanı sim kartınızı etkinleştirir ve siz de ödemenizi yaparsınız. Tüm işlem yaklaşık on dakika kadar sürüyor.

Sırbistan'da Sim Kart Nasıl Alınır?

Sırbistan’da Sim Kart Satın Alma Hakkında SSS

Sırbistan’a gitmeden önce sim kart alımı hakkında sorularınız olabilir.

Yanımda Ne Getirmem Gerekiyor?

Seyahat ederken, önemli ihtiyaçlardan biri bulunduğumuz ülkede bir sim kart satın almak olabilir. Mağazada sim kart satın alırken yanınızda cep telefonunuz, pasaportunuz, nakit veya kredi kartınız olsun. Ayrıca telefonunuzun yurt dışı kullanımı için açık olduğundan emin olun. Eğer yurt dışı kullanıma kapalıysa operatörünüzle iletişime geçebilir veya uygulama üzerinden işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sırbistan’da sim kart satın almak için pasaport göstermeniz gerekmese de, yine de güvenlik açısından yanınızda bulundurmanızı öneririm. Bazı ülkelerde, sim kart satın almak için pasaport göstermek zorunludur ve Sırbistan’da da yasalar her an değişebilir. Bu nedenle, güncel bilgilere sahip olmak ve gerektiğinde pasaportunuzu göstermek için hazırlıklı olmak önemlidir.

Belgrad Havaalanı’ndan Sim Kart Alabilir Miyim?

Nikola Tesla Havalimanı’nda sim kart satın alabileceğiniz bir mağaza bulunuyor. Bagaj alım yerinin hemen yanında yer almaktadır. Ancak burada alacağınız kartın maliyeti dışarıda alacağınız karttan daha pahalıya gelebilir.

Ayrıca Okuyun: Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Hangi Sim Kart En İyi Kapsama Alanına Sahiptir?

VIP, büyük şehirler, kırsal yerleşim alanları ve yollarda hem konuşma hem de internet bağlantısında en iyi kapsama alanına sahiptir.

Eğer Sırbistan’da sim kart satın alma deneyiminiz varsa, önerilerinizi yorumda paylaşabilirsiniz. Ayrıca, Sırbistan’a bir gezi planlıyorsanız, sim kart satın alma konusunda herhangi bir sorunuz varsa, yorum kısmında yazmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmak için buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

5 YORUM YAZILMIŞ

  1. Fatih Bey, yazdıklarınız için teşekkürler. Ben de eklemek istiyorum.

    Arkadaşlar, gittiğiniz ülkelerde 2-3 gün kalsanız bile internet hattı alın. Toplu taşıma kartları ve varsa çeşitlerine bakın çoğu ülkede günde 1 kez kart okutup tüm gün dilediğiniz kadar inip binebilirsiniz ve o ülkenin para birimini kullanın. Sizi şehir merkezine götürecek kadar havalimanında change yapıp şehir merkezlerinde paranızı çevirin.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.