Kura ırmağının her iki yakasında kurulu olan Tiflis Gürcistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir.

Kura ırmağının her iki yakasında kurulu olan Tiflis Gürcistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin sanayi, sosyal ve kültür merkezi olan Tiflis gelişmişlik düzeyi en fazla olan şehirdir. Şehrin dünya açısından bir önemi ise global enerji kaynağı üzerinde olmasıdır. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının önemli bir bölümünü oluşturur. Mitolojik bir kuruluş efsanesi olan Tiflis’in M.Ö. 4 bin yılına uzanan yerleşim yeri olduğu yapılan çalışmalardan biliniyor. Son derece yeşil bir şehir olan Tiflis doğal güzellikleriyle de sizi etkisi altında bırakacak. Merkezinde bulunan tarihi yerleri gezerken o zamanın dokusunu hayalinizde canlandırabilirsiniz. Vitrinlerindeki alkollü içeceklerin fazla olması hemen dikkatinizi çekecek. Tiflis yaşam, alkollü içecek tüketimi bakımından önde gelen şehirlerden olmasıyla renkli bir hal alır. Şarap ve votka yapımı dünyaca ünlüdür. İlginizi çekerse tadabileceğiniz birçok yer var. Başkent olması sebebiyle son derece gelişmiş ve modern bir şehir olarak göze çarpıyor. Şehir tarihten bugüne Rus ve Osmanlı egemenliği altında kaldığı için bu durum mimariye de yansıyor. Osmanlı eserleri sıkça göreceğiniz tarihi miras olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca Rus egemenliği dönemlerinden kalma kilise vb. birçok tarihi eser günümüze kadar varlığını sürdürüyor. Son yıllarda ülkemizden birçok insanın ziyaret ettiği Tiflis gittikçe daha tanınan bir şehir haline geldi. Karadeniz’e olan benzerliği ile sizde hoş bir anı bırakacak. Tiflis’de gezilecek yerler, bu benzerlik nedeniyle evinizde hissetmenize sebep olacak.

En İyi Zaman

Tiflis gezilecek yerler arasında başı çeken Tbilisi Old Town’u ziyaret etmeniz yerinde olacak. Tiflis Özgürlük Meydanı’ndan Barış Köprüsü’ne doğru yürümeye başladığınızda evlerin oldukça eski olduğunu göreceksiniz. Bu eski evlerin aralarına yapılan modern binalar oldukça ilginç ve komik bir görüntünün oluşmasına sebep olmuş. Narikala Hisarı ve Mother Kartli Heykeli görülmesi gereken tarihi yapılar arsında yer alır. Abanotubani Bölgesi de kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. Çünkü burada bulunan Sülfür Hamamları dünyaca ünlüdür. Tiflis Rustaveli Caddesi de eski ve yeninin bir sentezinin oluştuğu ilginç bir yer olduğu için ilginizi çekebilir. Dini yapıları da es geçmeyin.

Ulaşım

Tiflis-Batum ulaşım hattı arasında demir yolu ağı vardır. Hızlı tren seferleriyle kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında çok fazla gelişmiş otobüs taşımacılığı da bir diğer seçenek olarak karşınıza çıkacak. Ayrıca metro hattının da olması işinizi oldukça kolaylaştıracak. Modern ulaşım araçlarının hepsine sahip olan Tiflis ulaşımda herhangi bir sorunla karşılaşmamanızı sağlıyor. Birçok Türk hava yolu şirketinin de seferi olan Batum havaalanını kullanabilirsiniz. Bunun için Tiflis-Batum arası hızlı trenleri tercih etmeniz zaman kazanmanızı sağlayacak. Şehir içinde daha çok otobüs taşımacılığını tercih etmeniz ekonomik olarak biraz daha tasarruf yapmanızı sağlar.

Alışveriş

Tiflis’te alışveriş yapmak diğer Gürcü şehirlerine göre daha kolay ve seçeneklidir. Birçok alışveriş mekanı bulunan şehir özellikle buradan ayrılırken hatıra olarak yanınızda götürmek isteyeceğiniz süs eşyalarıyla dolu. Flea Market Dry Bridge, Prospero’s Books&Caliban’s Coffee, Estia-Handmade Arts Boutique, Tbilis Mall, Art Gallery Line, Pokany, East Point, Galery 27, Caucasian Carpets Gallery ve Taste Georgia alışveriş yapacağınız başlıca mekanlar olarak karşınıza çıkıyor. Kendi zevkinize uygun istediğiniz her şeyi bulacağınız bu başkentte ödediğiniz uygun fiyatlar sizi oldukça memnun bırakacak. Özellikle bölgeye ait el yapımı süs ürünleri son derece dikkat çekici ve hatıra olarak almanız gerekecek türden.

Yeme İçme

Yeme içme konusunda ülkemizden çok farklı tatlar bulunmuyor. Başlıca yemekleri arasında ülkemizdeki Karadeniz pidesine benzeyen pide çeşitleri, mantı ile neredeyse aynı olan yemeği ve bolca hamur işi bulunuyor. Ayrıca sebze olarak çok zengin mutfakları var. Yemeklerinde zannedildiği gibi çoklukla domuz eti değil dana eti kullanılır. Bu yüzden et severseniz tercih edebilirsiniz. Özellikle etli çorbaları damak tadınıza uyacak cinsten. Türk mutfağı kadar zengin olmasa da özellikle Karadeniz bölgemize benzeyen yemekleri ile zorluk yaşamamanızı sağlayacak. Yemek fiyatları çok cazip olduğu için ekonomik bir şekilde karnınızı doyurabilirsiniz. Şarap ve votka çeşitleri de sizi bekliyor.

Konaklama

Tiflis başkent olmasından dolayı çok geniş konaklama seçeneklerine sahip. Şehirde birçok otel bulunuyor. Ayrıca pansiyonlar ve kiralık odalar da seçiminize göre size yardımcı olabilir. River Side, Rooms, Marriott Tbilisi, IIiani, Rustaveli, King David ve Best Western Tbilisi şehrin önde gelen otelleri arasında bulunuyor. Son derece rahat konforlu olan bu otellerde başkent olması sebebiyle alacağınız hizmet de gayet üst düzeyde. Çoğu otel şehir merkezinde ya da şehir merkezine oldukça yakın bulunuyor. Cazip fiyatların olduğu bu otellerde bazı zamanlar gelen turistlere indirim de uygulanıyor. Pansiyon ve kiralık odalar da diğer seçenek olarak aklınızda bulunsun.

Gece Hayatı ve Eğlence

Tiflis gece hayatı olarak çok fazla seçeneğe sahip olmasa da ilginç zaman geçirebileceğiniz fırsatlarınız olacaktır. Tiflis Canudos Ethnic Bar bölgenin en bilinen mekanlarından biri. Kendine has eğlence anlayışı olan bu barda içkinizi yudumlarken müzikle birlikte günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Cafe Gallery, Mtkvarze Night Club ve Tiflis casinoları gece hayatının yoğun olarak yaşandığı diğer mekanlar olarak biliniyor. Bahsettiğimiz gibi çok hareketli bir gece hayatı olmayan Tiflis’te sade kendi halinize bir eğlence düşünüyorsanız bu ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Eğlencenin tadını kaçırmamanızı da tavsiye ediyoruz. Çünkü Tiflis’te bazı hoş olmayan mekanlar bazen tehlikeli olabiliyor.

Tiflis gezisi mi planlıyorsun?

Tiflis hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Tiflis gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Tiflis gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.