Metekhi Kilisesi, Tiflis

Komşu ülke Gürcistan ve başkent Tiflis hakkında bilgiler. Tiflis gezilecek yerler ve yapılacak şeyler üzerine Tiflis gezi notlarım, gözlemlerim ve deneyimlerim…

Gamarcoba!

Kafkasların sıra dışı doğasına sahip ülkemize komşu vizesiz gidilebilen Gürcistan gerçekten görülmeye değer bir ülke. Her şehrinin farklı bir kompozisyonu ve doğal güzelliği var.

Tiflis Gezilecek Yerler: Tiflis Gezi Notları

Başkent Tiflis ise eski ve yeni yaşamın tüm çizgilerini içerisinde barındırıyor. Gürcistan’ın başkenti Tiflis Trialeti dağı eteklerinde ve ülkenin doğu kesiminde yer alıyor. Efsanelere göre Tiflis, Kral Vakhtang Gorgasali tarafından 5. Yüzyılda kurulmuş. Muhteşem bir Avrupa Old Town görünümüne sahip olan Tiflis Asya ve Avrupa arasında antik bir kavşak. Dar dolambaçlı sokakları, ihtişamlı dini yapıları, geleneksel cumbalı evleri ve kervansarayları ile görülmeye değer bir destinasyon.

Tiflis Gezi Notları

Bakü Gezi Notları yazımda da belirttiğim gibi Bakü ve Tiflis arası otobüs yolculuğu yaklaşık 7 saat 30 dakika sürüyor. Otobüs bilet ücreti ise 12 Manat. Akşam saat 21.00’da Bakü’den hareket ederek Tiflis’e geldim. Henüz sabah saat 05.00. Bakü’den Tiflis’e gelen otobüsler sizi Ortaçalı Otobüs Terminali’nde indirecektir. Sabahın erken saati olması nedeniyle henüz şehir uyanmamış. Pek bir hareketlilik yoktu.

Ortaçalı terminalinde indikten sonra ilk iş cebimde kalan son manatları ve bir miktar dolar bozdurarak Lari almak oldu. Terminalde 3 döviz bürosu mevcut. Üçü de 0,10-+ değerinde değişiklik gösteriyor. Siz tabii ki en yüksek değer veren döviz bürosuna gidersiniz. Terminalde ayrıca Türk lokantaları ve bir kahvehane var. Şehir merkezine gitmeden önce burada bir kahvaltı yapıyorum. 2 dilim börek ve 2 büyük bardak çay için 3,50 Lari ödedim. Başta Euro olmak üzere Dolar karşısında Lari değeri düşük. Ülkede ucuz olunca pek bir pahalı olmayacaktır geziniz.

Yaklaşık bir buçuk saat terminalde oyalandım. Saat 07.00’a geliyordu ve terminalin karşısından kalkan şehir içi sarı renkte toplu taşıma otobüsleri ile Tiflis şehir merkezine geldim. Şehir merkezi Özgürlük (Tavisupleba) Meydanı’dır. Meydanda iner inmez sağınızda Rustaveli Caddesi ve solunuzda Old Town bölgesi yer alıyor. Bu çevrede ucuz hosteller mevcut. Ben konaklama açısından herhangi bir araştırma yapmamıştım. Bu yüzden yönümü Rustaveli Caddesine doğru çevirdim ve yürümeye başladım.

Caddenin sonu sizi Tiyatro binası ve Opera Merkezi’ne götürecektir. Rustaveli Caddesi üzerinde yer alan Başbakanlık Sarayı’nı geçtikten hemen sonra sağınızda Kohinoor Hostel belirecek. Konaklama tercihimi buradan yana kullandım. Sırtımda 20 kilo ağırlığa sahip sırt çantam ile sabah saatleri hostel aramak istemedim daha fazla. İyi ki konaklamamı burada geçirmişim. Nedenini ve Kohinoor Hostel tanıtımını ilerleyen paragraflarda anlatacağım.

Rustaveli Caddesi üzerinde, Başbakanlık Sarayı’nı geçtikten sonra Kostava 17 bölgesinde kalıyor. Hostel işletmecisi Pakistan asıllı Irshad. Kendisi başta olmak üzere hostel çalışanları oldukça güler yüzlü ve samimi.

Kohinoor Hostel, Tiflis

Hostel, gezginler için tasarlanmış paylaşımlı odalara sahip. 1 gece konaklama bedeli 20 Lari. Ufaktan bir pazarlık yaptım fakat başta kabul etmediler. Biraz direttikten sonra Irshad yumuşadı ve 2 gece konaklama bedeli için 20 Lari’ye razı ettim kendisini. 1 gece fiyatına 2 gece kalacağım. Çok iyi pazarlık! Otele yerleştim.

Hostel mutfağında kendi almış olduğunuz ürünleri pişirebilir ve yiyebilirsiniz. Sanırım hostel yönetimi gelen ilk müşterilerine kahvaltıyı ücretsiz veriyor. Duştan çıktıktan sonra kahvaltının hazır ve çayların masada olduğunu görüyorum. Irshad kahvaltıya davet etti beni. Birlikte tavada kaşarlı yumurta, zeytin, peynir ve çay ile keyifli bir kahvaltı ettik.

Günlük küçük sırt çantamı hazırladım. Günlük çantam fotoğraf makinesi, tablet, not defteri, kalem ve bir su şişesinden ibaret. Hostelden ayrılıyor ve Tiflis gezime başlıyorum.

İlk iş Özgürlük Meydanı’na inmek olacak. Kohinoor Hostel ile Özgürlük Meydanı arası 200 metre yürüme mesafesinde. Rustaveli Caddesi’nin bitiş noktası sizi meydana çıkaracak. Özgürlük Meydanı’nda Turizm Danışma Bürosu mevcut. Yerel saat ile sabah saat 09.00’da açılan bürodan mutlaka Tiflis gezi haritası temin edin. Harita iyi tasarlanmış ve güzel bilgiler veriyor.

Tiflis gezilecek yerler bilgilerini vermeden önce belirtmeliyim ki şehri adımlayarak gezebilirsiniz. Ayaklarınızda bir problem yoksa ve yürümeyi de seviyorsanız Tiflis’i adımlayarak keşfedebilirsiniz. Hem şehrin tüm gezilecek yerleri de Özgürlük Meydanı çevresinde toplanmış. Haritaya bakınca da göreceksiniz. Ben şehir içi otobüs hiç kullanmadım. Şehri tümüyle yürüyerek gezdim. Rustaveli Caddesi’ni bitirerek geleceğiniz Özgürlük Meydanı sizi şehrin Old Town bölgesi ve Metekhi Kilisesi’ne götürecektir. Tiflis gezintime ilk iş olarak şehrin kalbinin attığı yer olan Özgürlük (Tavisupleba) Meydanı’ndan başlıyorum.

Not: Tiflis gezilecek yerler birbirine olan yakınlığı ile sıralanmıştır.

Ayrıca Okuyun: Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis Gezilecek Yerler

Özgürlük (Tavisupleba) Meydanı

Özgürlük (Tavisupleba) Meydanı, Tiflis

Tiflis gezilecek yerler arasında ilk durağınız Özgürlük Meydanı olabilir. Sovyet Dönemi Lenin Meydanı olarak bilinen Özgürlük Meydanı, Tiflis’in merkezinde ve Rustaveli Caddesi’nin doğu ucunda yer alıyor. Lenin’in heykelinin yer aldığı meydan 1991 yılında yıkılmış ve yerine 2006 yılında Hristiyanlık tarihinde önemli bir yer tutan Aziz George’un heykeli yapılmıştır. Özgürlük Meydanı, Tiflis Belediye Binası, Marriott Otel ve İngiliz Konsolosluğu’na da ev sahipliği yapıyor.

Rustaveli Caddesi

Rustaveli Caddesi, Tiflis

Özgürlük Meydanı’na inen Rustaveli Caddesi yaklaşık 1,5 km uzunluğunda ve şehrin en modern yerlerinden biri. Cadde üzerinde hükümet binaları, iş merkezleri, lüks restoranlar, eğlence mekânları ve kültürel yapılar mevcut. Cadde ismini Ortaçağ Gürcü şairlerinden olan Shota Rustaveli’den alıyor. Ağaçlar ile kaplı bu zarif cadde Tiflis ziyaretlerinizde dolaşmak için harika bir yer.

Eski Parlamento Binası

Eski Parlamento Binası, Tiflis

Gürcistan eski meclisi olan bu yapı şimdilerde yerini 2012 yılında Kutaisi şehrinde yapılan yeni binaya bırakmış.

Metekhi Kilisesi

Metekhi Kilisesi, Tiflis

Şehrin simge yapılarından biri olan Metekhi Kilisesi Tiflis’te görülmesi gereken yapıların başında geliyor. Mtkvari Nehri’nin kıyısına kurulu olan Ortodoks Kilisesi, sülfür hamamlarının olduğu meydandan görülebilen bir konuma sahip. Kral Vakhtang Gorgasali burada 5. Yüzyılda ilk kiliseyi inşa etmiş. Bilinen tarihi ile 1278’li yıllara uzanan derin bir tarihe sahip olduğudur. Birçok kez restore edilen kilise bugün şehrin önemli bir dini çekim merkezi.

Kilise konumu itibari ile muhteşem bir Tiflis panoraması ve aynı zamanda Narikala Hisarının manzarasını sunuyor.

Barış Köprüsü

Barış Köprüsü, Tiflis

Mtkvari Nehri üzerinde yer alan Barış Köprüsü, İtalyan mimar Michel De Lucchi ve Fransız ışık yönetmeni Philippe Martinaud tarafından inşa edilmiş. 150 mt uzunluğunda cam ve çelik yapıdan oluşan köprü eski ve yeni yerleşim bölge arasında modern bir geçit.

Sülfür Hamamları

Sülfür Hamamları, Tiflis

Eski yerleşim bölgesinde bulunan dünyaca ünlü Kükürt Hamamları sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile bilinen bir yer.

Tüm yılın stresini üzerinizden atmak için son derece etkili bir yer olan hamamlar doğal ısıtmalı maden suyu ile bin yıldır kenti besliyor.

Narikala Hisarı

Narikala Hisarı, Tiflis

Mtkvari Nehri’ne bakan antik bir kale olan Narikala 4. Yüzyılda Kral David tarafından inşa edildiği biliniyor. 7. Yüzyılda ise Emeviler tarafından genişletilen kale Tiflis’in muhteşem bir manzarasını gözler önüne seriyor. Buraya dilerseniz eski yerleşim bölgelerini arşınlayarak çıkabilir dilerseniz Barış Köprüsü kenarında yer alan teleferikler ile çıkabilirsiniz. Kaleye giriş ücretsizdir.

Narikala Kilisesi

Narikala Kilisesi, Tiflis

Bir başka Tiflis gezilecek yerler arasında yer alan turistik yer Narikala Kilisesi’dir. Mtkvari Nehri’ne bakan sarp bir tepe üzerinde yer alan Narikala Hisari içerisinde bulunan kilise özgün yeni bir mimaridir. 13. Yüzyılda çıkan yangın sonucu tahrip olan Aziz Nicolas Kilisesi yerine inşa edilmiş.

Sameba Holy Trinity Kilisesi

Sameba Holy Trinity Kilisesi, Tiflis

2004 yılında inşa edilen bu görkemli kilise Gürcistan’ın sembol yapısı olarak bilinir. Kura Nehri’nin kıyısında Aziz İlya tepesinde altın kubbesi ile şehrin hemen her yerinden görülebilir. 101 metre yüksekliği ile Sameba Kilisesi, ülkenin en yüksek dini yapısıdır.

Sameba Holy Trinity Kilisesi, Tiflis

Katedral, modernizm ruhu içerisinde tasarlanmış ve mimarisi eski gelenekleri anımsatan zarif freskler ile donatılmış.

Camii

Camii, Tiflis

Abanotubani bölgesi, Sülfür Hamamları yakınında yer alan camii sekiz açılı minaresi ile dikkat çekmektedir. Bugün, camii nadir Şii toplulukları başta olmak üzere Sünni Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirdiği bir yer olarak hizmet veriyor.

Eski Yerleşim Bölgeleri

Eski Kent, Tiflis

Tiflis gezilecek yerler arasında bence en iyi bölge eski kent civarıdır. Labirent dar sokaklarını süsleyen eski ahşap evler klasik Rus ve Avrupa başta olmak üzere Art Nouveau mimarisinin iç içe olduğu ender yerlerin başında geliyor. Yıkık dökük evler ve içerisinde devam eden hayatlar. Burası başkent Tiflis’in alt sınıf insanlarının yaşamlarını sürdürdüğü yer…

İnsanlar mutlu. İçten ve samimiler turistlere karşı. Burası her iki tarafında bulunan Mtkvari Nehri, Mtatsminda Dağı ve Narikala Kalesi ile çevrili. 19. Yüzyıl kentsel dokuyu temsil eden yapılar eski Sovyet mimarisinin en belirgin özelliklerini taşıyor.

Gürcü Kadınlar

Bu bölgede dolaşmak, fotoğraf çekmek ve keşfetmek için oldukça güzel ve büyüleyici bir yer. Binaların ne denli eski olduğunu fotoğraflarda görüyorsunuz. Bu binalar içerisinde yaşayanlar var. Etnik sınıfları da barındırıyor aynı zamanda burası.

Tiflis Eski Evleri

Bu yapı oldukça ilgimi çekmişti. Bir bahçe içerisinde farklı 4 yapı. Bir evden diğerine uzanan çekmeli çamaşır telleri. Aklıma bu sırada Balat’ın tarihi sokakları gelmişti.

Tiflis Eski Evleri

Başıboş, kapısı kilitli ve hakkında bir bilgi olmayan çok eski bir kilise. Tiflis Old Town bölgesi birbirinden gizemli yapıları da beraberinde getiriyor.

Tiflis Eski Kilisesi

İzmir’de yaşayan gezgin bir öğretmen arkadaşım olan Ibro Gorgoz Tiflis’e geleceğini söylemişti sosyal medya üzerinden bana. Akşamüzeri Özgürlük Meydanı’nda buluştuk. Kendisi Rike Park civarında AirBnb üzerinden ev kiralamış. Akşam yemeği için beni eve davet etti. Birlikte eve geçerek keyifli bir akşam yemeği yedik. Yaklaşık 2 saat kadar oturduktan sonra ben hostele geçtim.

Tiflis AirBnB Evi

Yeni günün sabahı saat 10.00 sularında tekrar Özgürlük Meydanı’nda buluştuk. Eski yerleşim bölgelerini birlikte keşfe çıktık. Her bir sokağını hissederek adımladık ve geleneksel yaşamı gözlemledik.

Tiflis Gezisi

Daha sonra o Svaneti’ye ben ise Erivan’a gitmek için ayrıldık. Güzel bir gün olmuştu benim için. Tiflis’te görüşmek, vakit geçirmek ve birlikte gezmek iyiydi. Kendisi çok iyi fotoğraflar çekiyor ve çok uyumlu bir gezgin. Umarım bende kendisine uyum sağlaya bilmişimdir.

Tiflis Şehir Manzarası

Kohinoor Hostel

Rustaveli Caddesi, Kostava 17 adresinde yer alan Kohinoor Hostel’de konaklamamı gerçekleştirdim. İşletmecisi Pakistan asıllı Irshad. Çalışanlar ise 2 Gürcü bayan. Oldukça güler yüzlü ve samimiler. Çok hoş karşıladılar, hatta hemen kendileri ile arkadaş olduk. Lobide oturacak yerler mevcut. Tiflis gezim sonrası akşam hostele geldiğimde lobide gece geç saatlere kadar birlikte oturmuştuk. Çok keyifli sohbetler etmiş ve kahvenin dibine vurmuştuk.

Kohinoor Hostel, Tiflis

Sabah ücretsiz kahvaltımı da etmiştim. Hatta bahsettiğim gibi 1 gece fiyatına 2 gece kaldım burada.

Irshad ve diğer çalışan arkadaşlar ile halen sosyal medya üzerinden konuşuyoruz. Kendileri çok iyi insanlar vesselam. Tiflis gezinizde buraya mutlaka uğrayın. Fiyat konusunda da yardımcı olacaklardır. Hatta benim ismimi de verirseniz çok iyi olur.

Kohinoor Hostel hakkında bilgi vereyim. Rustaveli Caddesi üzerinde yer alıyor. Tiflis gezilecek yerlere yakın bir konumda. Özgürlük meydanına yaklaşık 200 metre yürüme mesafesinde. Opera ve Tiyatro binasına 500 metre yürüme mesafesinde.

Ücretsiz Wi-Fi hizmeti mevcut. Odalar tipik hostel tarzında paylaşımlı odalar halinde. Ortak banyo alanları var. 24 saat resepsiyon açık.

Kohinoor Hostel, Tiflis

Tiflis’te 2 gece 3 gün kaldım. Seyahatimin son durağı olan Erivan’a gideceğim. Sırt çantam ile gitmek istemedim. Zira Erivan dönüşü tekrar Tiflis’e geleceğim ki Türkiye’ye girebileyim. Irshad’dan rica ettim sırt çantamın hostelde kalmasını. Tereddütsüz kabul etti sağ olsun. Sırt çantamı hostelde bırakarak sadece günlük sırt çantamla hostelden ayrıldım. Buradan Erivan’a gitmek için Ortaçalı terminaline geldim.

Ortaçalı Otobüs Terminali Erivan, Bakü ve İstanbul’a otobüslerin kalktığı yer aynı zamanda. Erivan’a saat 13.00’da minibüsler kalkıyor. Tiflis Erivan Otobüs yolculuğu yaklaşık 5 saat sürüyor. Erivan otobüs bilet ücreti ise 30 Lari.

Tiflis gezilecek yerler haricinde Gürcistan’ın diğer şehir gezi rehberlerini okumak için ilgili kategoride yer alan yazıları okuyabilirsiniz.

Ayrıca Tiflis Erivan otobüs yolculuğu, Ermenistan vizesi, Erivan Gezi Notları ve Erivan Gezilecek Yerler hakkında bilgileri de içeren yazıları okuyabilirsiniz.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

1 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.