Tiran'dan Berat'a Nasıl Gidilir?

Balkanlar gezinizde bir sonraki durağınız Arnavutluk‘un başkenti Tiran ise muhtemelen buradan ya Kotor yönüne ya da Üsküp yönüne devam edeceksinizdir. Ancak Arnavutluk’ta İşkodra ve Durres şehirlerinin yanı sıra Berat şehrini de görmenizi mutlaka tavsiye ederim.

Bu yazımda sizlere, Tiran’dan Berat’a otobüs, taksi ve araç kiralayarak nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağım.

Tiran’dan Berat’a gitmek için en ekonomik seçeneklerden biri otobüsle seyahat etmektir. Otobüs bileti kişi başı yaklaşık 500 LEK (5 Euro) ve otobüsler Güney ve Kuzey Arnavutluk Otobüs Terminali’nden sabah 05:40’tan akşam 17:30’a kadar her 20-30 dakikada bir kalkmaktadır.

Daha hızlı bir seçenek istiyorsanız, taksi kullanabilirsiniz. Tiran’dan Berat’a taksi ücreti genellikle 65-80 Euro arasında değişmektedir.

Araç kiralamak size daha fazla bağımsızlık sağlar ve bölgede rahatça gezebilirsiniz. Günlük araç kiralama ücreti en az 25-30 Euro’dan başlıyor ve bunun yanı sıra yaklaşık 30 Euro bir yakıt maliyeti eklemeniz gerekiyor.

Yazının devamında Tiran’dan Berat’a ulaşım hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Otobüs terminaline nasıl ulaşabileceğinizi, otobüs bilet fiyatlarını ve sefer saatlerini öğrenmek için pratik bilgiler sunacağım. Ayrıca taksi fiyatlarını ve araç kiralama seçeneklerini karşılaştırarak Berat seyahatinizi kolayca planlayabileceksiniz.

Tiran’dan Berat’a Ulaşmanın En İyi Yolları

Yazının devamında aşağıdaki soruların yanıtlarını bulabilir ve Tiran’dan Berat’a ulaşımınızı planlayabilirsiniz.

 • Tiran’dan Berat’a otobüsle nasıl gidilir?
 • Tiran-Berat otobüs bileti ne kadar?
 • Tiran-Berat otobüs saatleri
 • Tiran’da otobüs terminali nerede?
 • Berat’ta otobüs terminali nerede?
 • Berat-Tiran otobüs saatleri
 • Tiran’dan Berat’a taksi fiyatları
 • Tiran’dan Berat’a gitmek için Uber’i kullanabilir miyim?
 • Tiran’dan Berat’a araç kiralamanın maliyeti ne kadardır?
 • Tiran’dan Berat’a nasıl gidilir?
 • Tiran ile Berat arasındaki mesafe ne kadar?
 • Berat’ta kaç gün kalmalıyım?
 • Tiran’dan Berat’a günlük gezi
 • Berat ziyaret etmeye değer mi?
 • Berat’ta yapılacak şeyler nelerdir?

Tiran’dan Berat’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Tiran’dan Berat’a otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüs bileti kişi başı 500 Leke (5 Euro) tutarındadır. Otobüsler “Terminali i Autobusave të Jugut dhe Veriut” (Güney ve Kuzey Arnavutluk Otobüs Terminali) 05:40 ile 17:30 saatleri arasında kalkmaktadır. Aşağıda otobüs tarifeleri ve otogarın Google Haritalar’da konumu dahil olmak üzere tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Tiran-Berat Otobüs Bileti Ne Kadar?

Tiran’dan Berat’a tek yönlü otobüs bileti kişi başı 500 Leke (5 Euro). Otobüs biletinizi alırken yanınızda Arnavut Lekesi veya Euro cinsinden nakit para bulundurun, çünkü çoğu otobüs kredi kartı kabul etmeyebilir. Dilerseniz otogarda ATM’den para çekebilirsiniz.

Tiran-Berat Otobüs Saatleri

Tiran’dan Berat’a otobüsler, Güney ve Kuzey Arnavutluk Otobüs Terminali’nden 05:40 ile 17:30 saatleri arasında düzenli olarak hareket etmektedir. Tiran-Berat arası çalışan otobüslerin hareket saatleri: 05:40, 6:00, 6:30, 7:05, 7:15, 7:45, 8:15, 8:50, 9:00, 09:50, 10:20, 10:35, 11:00, 11:10, 11:30, 12:00, 12:15, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:10, 16:30, 17:00 ve 17:30.

Arnavutluk’ta yapılan otobüs seyahatleri, Avrupa‘daki gibi büyük şirketler tarafından işletilen bir sistemden ziyade küçük işletmeler veya bireysel sürücüler tarafından yürütülüyor. Otobüslerin ön camında “Berat” yazan bir tabela göreceksinizdir.

Terminalde otobüs beklerken, otobüs şoförleri size doğru otobüsü göstermek ve gitmek istediğiniz yer için yardımcı olacaktır.

Otobüsler dolu ise şoför erken hareket edebilir veya fazladan yolcu almak için biraz daha bekleyebilir. Ayrıca yol boyunca ekstra yolcu almak için de ara sıra duraklayabilirler.

Tiran’da Otobüs Terminali Nerede?

Tiran’dan Berat’a giden otobüsler, “Arnavutluk Güney ve Kuzey Otobüs Terminali”nden kalkmaktadır.

Güney ve Kuzey Arnavutluk Otobüs Terminali, Tiran şehir merkezinin dışında kalıyor. Dolayısıyla, eğer şehir merkezine yakın bir otelde konaklıyorsanız, otobüs terminaline gitmek için taksi veya şehir içi çalışan otobüsleri kullanmanız gerekecektir.

Taksi ile otobüs terminaline ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürüyor. Taksi şoföründen sizi “Terminali i Autobusave të Jugut dhe Veriut” adresine götürmesini isteyin. Sokakta bir taksi çağırabilirsiniz veya Merr Taxi, Speed ​​Taxi, City Taxi Tirana veya Do Taxi gibi taksi şirketlerini arayabilirsiniz. Ayrıca bu taksi şirketlerine WhatsApp üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Otobüs terminaline gitmek için sabit bir taksi fiyatı yok. Taksi şoförleri genellikle taksimetreyi açacak ve ücreti bu şekilde hesaplayacaktır.

Alternatif olarak, Kuzey ve Güney Arnavutluk Otobüs Terminali’ne şehir içi otobüsle de ulaşabilirsiniz. Otobüsler Ulusal Tarih Müzesi’nin arkasından kalkıyor.

“Instituti” istikametine giden otobüse bineceksiniz. Bu otobüs Kuzey ve Güney Arnavutluk Otobüs Terminali’nde durmaktadır.

Berat’ta Otobüs Terminali Nerede?

Berat’taki otobüs terminali, Rruga Antipatrea konumunda ve adı “Terminali i Autobusave Berat” olarak geçmektedir.

Berat Otobüs Terminali, Eski Şehir Merkezi’nde değil, Rruga Antipatrea’da yer almakta. Bu nedenle, Berat’ı ziyaret edenler için önerim, otobüs terminalinden Eski Şehir Merkezi veya Berat Kalesi’ne taksi kullanarak gitmeleridir. Bu şekilde daha sonra yürüyerek şehri keşfedebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında, Berat Kalesi’ne yürüyüş yapmak zor olabilir, çünkü uzun bir yolculuk ve sıcak hava yorucu olabilir. Bu nedenle, Berat Kalesi’ne veya Eski Şehir Merkezi’ne gitmek için taksiye binmeyi düşünebilirsiniz. Bu, daha fazla konfor ve zaman kazandırabilir.

Berat-Tiran Otobüs Saatleri

Berat’tan Tiran’a giden otobüslerin kalkış saatleri: 05:32, 05:40, 6:00, 6:23, 6:30, 7:00, 7:30, 08:00, 08:23, 08:30, 09:00, 9:30, 10:00, 10:23, 10:30, 11:00, 11:53, 12:00, 12:17, 13:00, 13:07, 13:50, 14:30, 15:05 ve 15:40.

Arnavutluk’ta otobüs tarifeleri Avrupa’da olduğu gibi sistemli işlemiyor. Dolayısıyla, otobüs terminaline gidip hangi otobüsün ne zaman kalkacağını sormak daha iyi olacaktır. Otobüsler dolu olduğunda, şoförler bazen daha erken hareket edebilir veya ek yolcular için biraz daha bekleyebilirler.

Tiran’dan Berat’a Taksi Fiyatları

Tiran’dan Berat’a taksi ücretleri, hangi taksi şirketiyle yolculuk yapacağınıza bağlı olarak 65-80 Euro arasında değişmektedir.

 • Speed Taxi: Tiran’dan Berat’a taksi için 9000 Leke (80 Euro) ücret talep etmektedir.
 • Green Taxi: Tiran’dan Berat’a taksi ücreti olarak 7500 Leke (70 Euro) almaktadır.
 • Smart Taxi: Tiran’dan Berat’a taksi ücreti olarak 7000 Leke (65 Euro) talep etmektedir.
 • City Taxi Tirana: Tiran’dan Berat’a taksi için 9000 Leke (80 Euro) ücret uygulamaktadır.
 • Do Taxi Tirana: Tiran’dan Berat’a taksi için 7000 Leke (65 Euro) ücret almaktadır.

Ayrıca, Tiran Havaalanı’ndan Berat’a taksiyle gitmeyi düşünüyorsanız, Tiran Havaalanı’nın resmi taksilerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu taksiler, havalimanı geliş salonunun önünde ve üzerlerinde havalimanı logosu bulunan taksilerdir. Tiran Havaalanı’ndan Berat’a taksi ücreti 75-80 Euro civarıdır.

Tiran’dan Berat’a Gitmek İçin UBER Kullanabilir Miyim?

UBER, Arnavutluk’ta hizmet vermiyor. UBER alternatifi olarak Arnavutluk’ta bazı yerel taksi uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Muhtemelen WhatsApp kullanıyorsunuz, bu nedenle yukarıdaki taksi uygulamalarını boş yere telefonunuza yüklemeyin. Arnavutluk’taki taksi şirketlerinin çoğu WhatsApp üzerinden hizmet vermektedir. Kendilerine WhatsApp üzerinden bir mesaj bırakarak hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz. Bu yöntemle taksi çağırmak oldukça kolay.

Tiran’dan Berat’a Araç Kiralamanın Maliyeti Ne Kadar?

Tiran’dan Berat’a seyahat etmek için araç kiralamayı düşünüyorsanız, günlük araç kiralama ücretleri genellikle en az 25-30 Euro civarındadır. Ayrıca, Tiran’dan Berat’a giderken yaklaşık 30 Euro tutarında da benzin masrafınız olacaktır.

Tiran Havaalanı’nda ve şehir merkezinde hizmet veren araç kiralama şirketleri: Albania Airport Rent a Car, ARA Auto Rental, Avis, G Rentals, Green Motion, Hertz, Eurocar Rentals, Easy Rent ve Eagle Rent Car Renting.

Temmuz veya Ağustos aylarında Arnavutluk’u ziyaret ediyorsanız, bu aylar turist yoğunluğunun en fazla yaşandığı dönemlerdir ve kiralık arabaların daha pahalı olabileceğini unutmayın.

Tiran’dan Berat’a Arabayla Nasıl Gidilir?

Tiran’dan Berat’a ulaşmak için takip edebileceğiniz güzergah: Tiran -> Durres -> Kavaje -> Rrogozhine -> Lushnje -> Berat.

Google Haritalar’a baktığınızda, Tiran’dan Elbasan üzerinden Berat’a giden yolun daha kısa göründüğünü fark edebilirsiniz. Ancak bu yol eski ve daha az kullanılan bir rota. Bu nedenle, otobüsler, taksiler ve tur otobüsleri genellikle Tiran’dan Durres’e ve oradan da güneye doğru giden yolu tercih ediyorlar.

Durres, Kavaje, Rrogozhine ve Lushnje üzerinden Berat’a giden yol iyi durumda. Bu güzergahın çoğu, otoyollar veya güzel manzaralar sunan bakımlı yollara sahip. Ayrıca, Berat çevresi tarım alanlarına ev sahipliği yaptığı için bu güzergahta yerel ürünlerden karpuz, üzüm ve sebzeler gibi birçok ürünü görebilirsiniz.

Tiran ile Berat Arasındaki Mesafe Ne Kadar?

Tiran’dan Berat’a giden iki farklı güzergah seçeneği bulunuyor.

Birinci rota Tiran -> Durres -> Kavaje -> Rrogozhine -> Lushnje -> Berat şeklinde ilerliyor ve toplamda 130 kilometrelik bir mesafeye sahip. Bu rota, Google Haritalar’da uzun gibi görünebilir, ancak yolların kaliteli olması nedeniyle daha keyifli ve hızlı bir yolculuk sunar.

Diğer rota ise Tiran’dan Elbasan üzerinden Berat’a gitmektir ve bu rota sadece 97 kilometredir. Ancak, bu rotadaki yolların eski ve bakımsız olması nedeniyle yolculuğunuz daha yavaş ilerleyebilir.

Berat’ta Kaç Gün Kalmalıyım?

Berat’ı ziyaret etmek için Tiran’dan bir günlük gezi yapabilir veya Berat’ta 1-2 gece konaklama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Kolay bir günlük gezi programı ile Berat’ın başlıca turistik yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Ancak elbette, 1-2 gün kalarak şehri ve çevresindeki daha fazla turistik yeri keşfetme fırsatına da sahip olabilirsiniz.

Berat’ta 1-2 gece konaklama tercih ederseniz, Berat çevresindeki turistik yerleri daha fazla keşfetme fırsatınız olacaktır. Berat’a yakın bölgelerde güzel şarap imalathaneleri ve üzüm bağları bulunmaktadır. Berat ayrıca Bogove Şelalesi’nin yakınında bulunduğundan, doğayı keşfetmek için harika bir gün geçirebilirsiniz. Berat’ta birkaç gün kalırsanız, şehirdeki çok sayıda güzel restoran ve kafe ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca, eski şehir merkezinin geceleyin tüm küçük evleri aydınlatmasıyla güzel bir atmosfer sunmaktadır.

Tiran’dan Berat’a Günübirlik Gezi

Güne yaklaşık 1 saat süren Berat Kalesi ziyareti ile başlayabilirsiniz. Berat Kalesi’nin içinde bulunan Ulusal İkonografi Müzesi Onufri’yi de görmeyi unutmayın, burada Arnavut ustaların çizdiği ikonlar sergilenmektedir. Daha sonra “bin pencereli şehir” olarak bilinen eski şehir merkezine doğru inen vadide keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Öğle yemeği için şehir merkezine gidebilirsiniz. Öğleden sonra ise kültür ve geleneklerle ilgili bir müzeye dönüştürülen geleneksel bir Arnavut evi olan Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmek için zaman ayırabilirsiniz.

Berat Ziyaret Etmeye Değer Mi?

Berat kesinlikle ziyaret etmeye değer bir yerdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasının yanı sıra, Lonely Planet ve Bradt Travel Guides gibi kaynaklarda da Arnavutluk’ta yapılacak en iyi 10 şey arasında sıkça yer almaktadır.

Arnavutluk’u keşfederken edindiğim kişisel deneyime dayanarak, Berat’ın Arnavutluk’ta mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim!

Berat’ta Gezilecek Yerler

Berat, “Bin Pencereli Şehir” olarak ün yapmış bir yerdir. Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiş iki tarihi mahallesi bulunuyor. Bu eski mahalleler, iki karşılıklı tepenin yamaçlarına kurulmuştur.

Vadiden bakıldığında, sanki her iki yamacın binlerce küçük penceresi size doğru bakıyormuş gibi bir izlenim veriyor. İşte bu yüzden “Bin Pencereli Şehir” olarak adlandırılıyor.

Bu küçük evler yıkık dökük değil, tarihi Orta Çağ’dan günümüze kadar kullanılmış ve yaşanmışlardır. Birçoğu şimdi çok güzel teraslı otellere ve restoranlara dönüştürülmüş. Berat, son derece resmedilmeye değer bir yer.

Berat Kalesi

Berat Kalesi, şehre kuşbakışı bakılabilen bir tepede devasa bir kaledir. Kale, her yönden muhteşem panoramik manzaralara sahip. Kale tepesinden eski şehri, nehirleri ve çevresindeki dağ manzarasını gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.

Kale surlarının içinde, Kala adını taşıyan köy benzeri bir mahalle bulunuyor. Bu mahalle, kale surlarının içinde hala yaşayan insanlarla dolu. Kale, tarihi olarak 13. yüzyıla kadar uzanıyor ve surların içinde birçok Bizans kilisesi ve iki adet Osmanlı camisi gibi önemli yapıları barındırıyor.

Kutsal Teslis Kilisesi

Kutsal Teslis Kilisesi, Berat Kalesi içinde bulunan çok iyi korunmuş kiliselerden biridir. Kaleye doğru tırmandığınızda gözünüze çarpacak ilk yapılar arasında yer alır. Kilise son derece güzel ve etkileyicidir. 14. yüzyılda inşa edilmiş ve bugüne kadar da görünümünü korumuştur.

Onufri İkonografi Müzesi

İkonografi Müzesi, çeşitli Arnavut manastırlarında bulunan dini resimlerin sergilendiği bir müzedir. Müze, kale surları içindeki en büyük kilise olan Aziz Meryem Kilisesi’nde bulunuyor. Müze, Arnavut fresk ve ikon ressamı olan Onufri’nin adıyla anılmaktadır.

Ulusal Etnografya Müzesi

Berat Kalesi’nin hemen altında, 18. yüzyıldan kalma güzel bir Osmanlı evi içinde bulunan Berat Ulusal Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu müzede zemin katta nakış, ahşap oyma ve metal işleme dükkanlarının bulunduğu geleneksel bir Orta Çağ çarşısını da görebilirsiniz. İkinci katta ise misafir odası, mutfak ve çalışma odası gibi geleneksel bir evi ziyaret etme fırsatınız olacak.

Mangalem ve Gorica Mahalleleri

Mangalem ve Gorica Mahalleleri, Berat’ın iki geleneksel mahalleleridir. Bu bölgelerde yüzlerce küçük beyaz Osmanlı tarzı ev göreceksiniz. Tepeden aşağıya bakıldığında, bu küçük evler adeta üst üste dizilmiş gibi görünüyor, bu yüzden Berat’a “bin pencereli şehir” deniyor.

Gorica Köprüsü

Gorica Köprüsü tıpkı Mostar Köprüsü gibi Balkan coğrafyasının en etkileyici Osmanlı köprülerinden biridir. Köprü, 130 metre uzunluğunda ve 7 destekleyici kemerle şahane bir mimari örnektir.

Gorica Köprüsü, Berat’ın iki eski mahallesi olan Mangalem Mahallesi ile Gorica Mahallesi’ni birbirine bağlıyor.

Köprü, 1780 yılında Berat Paşası Ahmed Kurt tarafından inşa edilmiş. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın ardından zarar görmüş. Neyse ki, 1920’lerde köprü güzel bir şekilde restore edilmiştir.

Arkadaşlar, Arnavutluk’a gelirseniz yalnızca Tiran’ı görüp dönmeyin. Berat şehrine de mutlaka gelin. Tiran’dan Berat’a ulaşım hakkında sorularınız olursa da yorum kısmından her zaman yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.