Tiran'dan Vlore'ye Nasıl Gidilir?

Vlore, Arnavutluk‘un başkenti Tiran‘a yaklaşık üç saatlik sürüş mesafesinde, güzel bir kıyı şehridir. Sizlere bu yazımda, Tiran’dan Vlore’ye nasıl gideceğiniz konusunda bilgiler vereceğim. Otobüsle, taksiyle veya araç kiralama seçeneklerinden birini tercih ederek Vlore’ye seyahat edebilirsiniz.

Tiran’dan Vlore’ye gitmek için farklı ulaşım seçenekleri bulunuyor. Otobüsle seyahat etmeyi tercih ederseniz, Tiran’dan Vlore’ye giden otobüs biletleri 500 Leke (yaklaşık 5 Euro) civarında bir ücrete sahiptir. Eğer yolculuğunuza Tiran Havalimanı’ndan başlamak isterseniz, otobüs biletleri 1000 Leke (yaklaşık 9 Euro) civarındadır. Otobüsle yapacağınız yolculuk yaklaşık üç saat sürüyor.

Taksi tercih ederseniz, Tiran’dan Vlore’ye gitmek için taksi şirketlerine göre değişen fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Taksi ücretleri genellikle 65 ile 100 Euro arasında değişiyor.

Araç kiralamayı düşünüyorsanız, günlük araç kiralama ücretleri yaklaşık 25 Euro ve bunun yanı sıra yakıt masrafları da ayrıca vardır.

Eğer Tiran’da konaklıyorsanız veya Tiran Havalimanı’na iniyorsanız, Arnavutluk tatil bölgesine ulaşmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Arnavutluk’un kuzeyinden veya Tiran’dan geliyorsanız, Vlore Arnavutluk plajlarına en yakın noktadır. Hangi ulaşım seçeneğinin size en uygun olduğuna karar vermek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Tiran’dan Vlore’ye Otobüsle Nasıl Gidilir?

Tiran’dan Vlore’ye otobüsle yolculuk yaklaşık üç saat sürüyor. Otobüsler doğrudan şehir merkezinden kalkmıyor. Bu nedenle Tiran’da bulunan Kuzey ve Güney Arnavutluk Bölgesel Otobüs Terminali’ne gitmeniz gerekecektir.

Terminal, Tiran şehir merkezine arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta. Taksi veya şehir içi otobüslerini kullanabilirsiniz.

Not: Tiran’dan başka bir Arnavutluk şehrine gitmeyi düşünüyorsanız, mutlaka Kuzey ve Güney Arnavutluk Bölgesel Otobüs Terminali’ne gitmeniz gerekecektir. Bu terminal, Tiran şehir merkezine arabayla 20 dakika uzaklıktadır.

Terminale taksi ile gelmeyi düşünüyorsanız, İskender Bey Meydanı’ndan terminale taksi ücreti 5 Euro civarındadır.

Eğer belediye otobüsünü tercih ederseniz, İskender Bey Meydanı’ndaki Ulusal Tarih Müzesi’ne gidin, Dede Gjo Luli Caddesi’nden (Arnavutça: Rruga Dede Gjo Luli) kalkan Instituti Bujqesor yönündeki otobüse binin. Bu otobüsle yapacağınız yolculuk 1 Euro’dan daha ucuza gelecektir. Yanınızda Leke bulundurmayı unutmayın.

Tiran’dan Vlore’ye otobüsle yapacağınız yolculuk yaklaşık üç saat sürecektir. Otobüsler 05:00 ile 17:30 saatleri arasında her 30 dakikada bir kalkmaktadır.

Tiran’dan Vlore’ye otobüs bileti ücreti 500 Leke (yaklaşık 5 Euro) civarındadır. Otobüs biletini nakit olarak ödemeniz gerekeceğinden, yanınızda Arnavut Lekesi bulundurmayı unutmayın. İnternetten bilet rezervasyonu yapmanıza gerek yok, Arnavut otobüslerinde biletleri genellikle şoförden nakit olarak satın alabiliyorsunuz.

Tiran Havaalanı’ndan Vlore’ye Otobüsle Nasıl Gidilir?

Tiran Havaalanı’ndan günlük olarak Vlore’ye doğrudan giden otobüsler bulunmaktadır. Otobüsler, Tiran Havaalanı’ndan her gün altı kez kalkıyor. Otobüs kalkış saatleri 10:00, 11:30, 13:30, 14:30, 16:30 ve 22:00.

Tiran Havalimanı’ndan Vlore’ye giden otobüsün tek yön bilet ücreti 1000 Leke (yaklaşık 9 Euro).

Bu otobüs hizmeti “Hermes Airport shpk” tarafından işletiliyor.

Tiran’dan Vlore’ye Taksi Ücreti Ne Kadar?

Tiran’dan Vlore’ye taksi ücretleri, farklı taksi şirketlerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Tiran’da hizmet veren taksi şirketleri: Merr Taxi, Tiran Airport Taxi, UPs Taxi ve Speed Taxi.

Arnavutluk’ta taksi fiyatlarını çevrimiçi olarak kontrol etmek isterseniz, iki farklı web sitesinden bu bilgilere erişebilirsiniz.

Merr Taxi, Arnavutluk’ta tanınmış bir taksi şirketi ve kendi web sitesinde taksi ücreti hesaplayıcısı bulunuyor.

Tiran Havalimanı resmi taksilerinin de çevrimiçi bir fiyat listesi bulunuyor ve resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tiran’dan Vlore’ye Araç Kiralayarak Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’ta günlük 25 Euro’ya temel bir araç kiralayabilirsiniz. Tiran’dan Vlore’ye yapacağınız yolculuk sırasında ise yaklaşık 25 Euro tutarında benzin harcamanız gerekecektir.

Tiran’da araç kiralama planları yapıyorsanız, seyahatinizden önce farklı araç kiralama firmaları ile iletişime geçmenizi öneririm, çünkü araç kiralama ücretleri büyük ölçüde değişebilir.

Ancak yerel araç kiralama sağlayıcılardan araç kiralamayı düşünüyorsanız, “Makina me qera Tirane” (Arnavutça’da “Tiran Araba Kiralama” anlamına gelir) terimini Google’da aratmanızı da öneririm. Yerel firmalardan daha iyi fırsatlar elde edebilirsiniz.

Tiran’dan Vlore’ye arabayla giderken ilk olarak Tiran ile Durres plajını birleştiren otoyolu kullanacaksınız. Ardından Durres plajından Kavaje, Lushnje, Fier ve son olarak Vlore’ye doğru ilerleyeceksiniz.

Vlore Ziyaret Etmeye Değer Mi?

Vlore, Arnavutluk’a yaz aylarında geliyorsanız kesinlikle ziyaret etmeye değer bir yerdir. Bu güzel sahil kenti deniz tatili yapmak için en az Durres kadar güzeldir. Sahil boyunca birçok restoran, bar ve otel bulunan keyifli bir yürüyüş alanına sahiptir.

Daha Fazla Okuyun:

Tiran’dan Vlore’ye ulaşım hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorarak yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.