Tiran Havalimanı'ndan Durres'e Nasıl Gidilir?

Son zamanlarda Balkanlar gezisi planlayan kişiler tarafından Arnavutluk‘un popüler sahil şehri Durres’e nasıl gidebilecekleri yönünde sorular almaya başladım. İnternette araştırma yaptığımda, bu konuda çok az bilgi olduğunu gördüm. Bu bilgiler de zaten eski tarihli yazılardı. Tiran‘da yaşayan Arnavut arkadaşım ve Durres’e giden birkaç Türk arkadaşıma konu ile ilgili güncel olması için danıştım ve kendilerinden bilgiler topladım. İnternette yaptığım araştırmaları da harmanlayarak bu blog yazısını yazmayı düşündüm. Durres’e gitmeyi düşünenlere umarım faydası olur.

Tiran Havaalanı’ndan Durres’e gitmek için birkaç seçeneğiniz var: otobüs, taksi, özel araç veya kiralık araç. Ne yazık ki, tren bağlantısı mevcut değil. Otobüs seçeneği, yaklaşık 600 LEK (4€) bilet fiyatıyla günde yedi sefer düzenlenerek uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor. Alternatif olarak, taksi veya özel transfer seçeneğini tercih edebilirsiniz ancak bu durumda tek yön 2500 LEK (20€) arasında bir ücret ödemeniz gerekecektir. Araç kiralayarak gitmeyi düşünüyorsanız, daha fazla maliyete sahip olacağını unutmayın. Araçla yolculuk ortalama 35-40 dakika sürüyor.

Yukarıda bahsettiğim ulaşım seçeneklerinden, Tiran’a varış saatiniz, kişi sayısı ve bütçenize göre birini tercih edebilirsiniz.

Tiran Havaalanı’ndan Durres’e Ulaşım

Tiran Havaalanı’ndan Durres’e gitmenin en ekonomik yöntemi otobüsle seyahat etmektir. Bu seçenekle, sadece 600 LEK (4€) ödeyerek 35 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Durres’e ulaşabilirsiniz. Durres’e günde yedi kez otobüsler sefer düzenliyor ve kalkış saati sırasıyla 10:00, 12:00, 14:00, 15:30, 17:00, 19:00 ve 21:00. Eğer doğrudan Durres’e geçmeyi düşünüyorsanız, Tiran Havaalanı’na varış saatinizi bu otobüs seferlerinden biriyle uyumlu hale getirmenizi tavsiye ederim. Havalimanında beklememiş olursunuz. Tiran Havaalanı’ndan Durres’e otobüsle seyahat Adis Travel & Tours tarafından işletiliyor.

Tiran Havaalanı’ndan Durres’e taksiyle de gitmek mümkün. Havalimanında taksi hizmeti TIA tarafından verilmektedir. Bu taksiler resmidir ve ücret tarifesi sabittir. Havaalanından Durres’e yapacağınız bir taksi yolculuğu size 2500 LEK (20€) mal olacaktır. Ancak, Durres’te plaj bölgesine gitmek isterseniz, fiyat 3000 LEK (25€) kadar olacaktır. Tüm resmi Tiran Havalimanı taksileri sarı renkli ve üzerlerinde bir havaalanı logosu ile Auto Holiday Albania logosu bulunuyor.

Bunun yanı sıra, özel transfer rezervasyonu yaparak da Tiran Havalimanı ile Durres arasında ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Özel transfer düşünürseniz 1-4 kişi için yaklaşık 25€, 5-8 kişi için 45€ ücret ödemeniz gerekebilir.

Son seçenek olarak, havaalanında araç kiralama imkanınız da mevcut. Tiran Havalimanı’ndan Durres’e yolculuk, trafik durumuna bağlı olarak 30-40 dakika sürebilir. Havalimanından çıktıktan sonra “Rruga e Aeroportit” Caddesi üzerinden SH2 otoyoluna gelebilirsiniz. Bu otoyol sizi yön levhaları ile doğrudan Durres’e götürecektir.

Tiran Havalimanı Durres Ulaşım

Durres, Tiran Havaalanı’ndan Ne Kadar Uzaklıkta?

Durres, Tiran Havaalanı’na 35 km mesafede yer alıyor. Havalimanından Durres’e taksi, özel transfer veya otobüs fark etmeksizin seyahat yaklaşık 35-40 dakika kadar sürüyor. Havalimanı ile Durres arasındaki otobüs seferleri sabah 10:00’da başlıyor ve akşam 21:00’de son buluyor. Bu nedenle, sabah çok erken veya gece çok geç varışlarınızda yalnızca taksi hizmeti mevcut olacaktır.

Tiran Havaalanı’nda Nasıl Araç Kiralanır?

Tiran Havaalanı’nda Eurocar, Enterprise, Europcar, Avis, Sixt ve Hertz araç kiralama şirketleri bulunuyor. Ortalama bir araç için günlük 25-30€ arasında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Tabii ki, aracın modeli ve markası, kiralama fiyatının daha pahalı olabileceği konusunda etkili olacaktır.

Havaalanı Transferimi Euro Olarak Ödeyebilir Miyim?

Tiran Havalimanı’nda, taksi, araç kiralama ve otobüs ücretlerini Euro olarak ödeyebiliyorsunuz. Arnavutluk’ta tatil yapmak için yanınızda Euro getirebilirsiniz. Zaten çoğu otel fiyatlarını Euro cinsinden belirliyor ve Euro ile ödeme kabul ediyor. Ayrıca, Euro cinsinden paranızı döviz bürolarından kolayca bozdurabilirsiniz. LEK (Arnavutluk parası) ihtiyacınız olursa, havalimanı geliş salonundaki ATM’leri kullanabilirsiniz.

Tiran Havalimanı - Durres Transferi

Arnavutluk’ta Kredi Kartı Kullanabilir Miyim?

Arnavutluk’ta kredi kartınızı yalnızca büyük otellerde, mağazalarda ve Tiran, İşkodra, Durres gibi şehirlerdeki seyahat acentelerinde kullanabilirsiniz. Bu nedenle, Arnavutluk seyahatiniz sırasında yanınızda nakit Euro veya Dolar bulundurmanız iyi bir fikir olacaktır. Arnavutluk, Avrupa Birliği’nin bir parçası olmadığı için ATM’lerden nakit çekmek ek vergi ve ücretler nedeniyle de nispeten maliyetli olabilir. Çünkü bankalar döviz kuru için ek ücret talep edebiliyor.

Ancak Arnavutluk genelinde bir döviz bürosunda döviz bozdurmak oldukça kolaydır. Genellikle, %1’den daha düşük bir ücret karşılığında döviz değişimi yapabilirsiniz. Bu şekilde, nakit yerel para ihtiyacınızı daha uygun maliyetle karşılayabilirsiniz.

Tiran’da Otobüs Terminali Nerede?

Tiran Otobüs Terminali, Rruga Ali Kolonja Caddesi’nde yer alıyor. Bu otogardan çevre ülkelere gidebiliyorsunuz. Karadağ‘a, Kuzey Makedonya‘ya otobüsler bu otogardan hareket ediyor. İskenderbey Meydanı’ndan Rruga e Durresit Caddesi boyunca yaklaşık 20 dakika yürüdükten sonra terminale gelebilirsiniz. Tabi, bu yöne giden toplu taşıma otobüsüne de binebilirsiniz. Otogar, döner kavşağı geçtikten sonra solda kalıyor.

Tiran Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidebilirim?

Tiran Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. Otobüse 400 LEK ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler haftanın her günü 24 saat boyunca çalışıyor ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Taksi tercih ederseniz, 2500 LEK (20€) civarı bir ücreti var ve yolculuk 20-25 dakika kadar sürüyor.

Tiran Havaalanı’ndan Durres’e ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.