Tiran'dan İşkodra'ya Nasıl Gidilir?

Tiran‘dan İşkodra‘ya nasıl gidilir? Bana en çok gelen sorulardan biri de bu. Bu blog yazımda, Tiran’dan İşkodra’ya ulaşmak için otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini anlatacağım.

Tiran’dan İşkodra’ya gitmek için üç seçenek var: otobüs, taksi ve araç kiralama. İlk seçenek olan otobüsle seyahat etmek isterseniz, Tiran Bölge Otogarı’ndan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüsler yaklaşık 1 saat 45 dakika süren bir yolculukla İşkodra’ya ulaşıyor. Otobüs bilet ücreti kişi başı 400 LEK (3,50 Euro).

İkinci seçenek olan taksiyle seyahat etmek isteyenler için, fiyatlar taksi şirketlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Ortalama bir ücret bilgisi vermem gerekirse, Tiran’dan İşkodra’ya taksi ücreti 55-70 Euro arasında değişiyor.

Son seçenek ise araç kiralayarak seyahat etmektir. Normal bir binek araç için günlük kiralama bedeli 20 Euro + benzin masraflarıdır.

Yazının devamında, Tiran Bölge Otogarı’na nasıl gidebileceğiniz ve otobüs seferleri hakkında daha fazla bilgi vereceğim.

Ayrıca, taksi şirketlerinin ve taksi uygulamalarının fiyatlarını karşılaştırmak için de detaylı bilgiler paylaşacağım.

Son olarak, Tiran’da araç kiralama hakkında da bazı bilgiler vereceğim…

Tiran’dan İşkodra’ya Ulaşmanın En İyi Yolu Nedir?

Tiran’dan İşkodra’ya gidebileceğiniz farklı seçenekleri ve her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını okuyabilirsiniz.

Tiran’dan İşkodra’ya Otobüsle Seyahat

Avantajı – Ekonomiktir. Şehir merkezinden Bölge Otogarı’na düşük bir ücretle (1 Euro’dan daha az) ulaşabilirsiniz. Sonrasında, Bölge Otogarı’ndan İşkodra’ya giden otobüse 400 LEK ödeyerek seyahat edebilirsiniz.

Dezavantajı – Bölge Otogarı’nda otobüs değiştirmeniz gerekeceği için zaman alabilir ve otobüsleri tam olarak nerede beklemeniz gerektiğini bulmak için biraz zaman harcayabilirsiniz.

Dezavantajı – İşkodra’daki turistik yerlerin çoğu, Rozafa Kalesi, İşkodra Gölü, Mesi Köprüsü gibi yerler, şehir merkezine yürüme mesafesinde değildir. Bu nedenle, turistik yerleri ziyaret etmek için İşkodra’da başka bir otobüse veya taksiye binmeniz gerekebilir. Kendim Rozafa Kalesi’ne yarım saat yürüyerek gitmiştim. Dönüşte de otostop çekip, sağ olsun genç bir motosikletli beni alıp şehir merkezine bırakmıştı. Diğer türlü, özellikle yaz ayında İşkodra’ya gelecekseniz güneşin altında o yolu yürümek işkence olabilir.

Tiran’dan İşkodra’ya Taksiyle Seyahat

Avantajı – Taksi yolculuğu rahat ve konforludur. Otogarı aramak veya Arnavutluk’ta araba kullanmak gibi endişeleriniz olmaz.

Dezavantajı – İşkodra’da gezilecek yerleri ziyaret etmek için başka bir taksiye veya otobüse binmeniz gerekebilir.

Dezavantajı – Taksi yolculukları Arnavutluk‘ta görece pahalı olabilir.

İPUCU: İşkodra’da taksi fiyatını günübirlik tur fiyatlarıyla karşılaştırın. Tur rezervasyonu yapmak mantıklı olabilir. Zira, günübirlik tur paketi iki yönlü ulaşım, rehber ve tüm turistik yerleri kapsadığı için taksi yolculuğundan daha uygun bir fiyata gelebilir.

Tiran’dan İşkodra’ya Araç Kiralayarak Seyahat

Avantajı – Tiran’dan İşkodra’ya giden yol düz ve iyi durumdadır.

Avantajı – İşkodra çevresindeki turistik yerleri kolayca ziyaret edebilirsiniz. Çünkü Rozafa Kalesi, Mesi Köprüsü ve İşkodra Gölü gibi birçok yeri ziyaret etmek için bir araca ihtiyacınız olacak.

Dezavantajı – Arnavutluk’ta araç kiralama görece pahalıdır. Tek yönlü bir araç kiralama için en az 20 Euro ödemeniz gerekir ve buna ek olarak yakıt için de 25 Euro harcamanız gerekecektir.

Dezavantajı – Arnavutluk’ta bir yabancı olarak araç kullanmak riskli olabilir. Arnavut sürücülerin genellikle trafik kurallarına uymama alışkanlıkları olduğu biliniyor.

Tiran'dan İşkodra'ya Otobüsle Ulaşım

Tiran’dan İşkodra’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Tiran’dan İşkodra’ya giden tüm otobüsler Bölgesel Otobüs Terminali’nden kalkıyor. Şehir merkezinden Instituti Bujqesor’a giden otobüslere binerek otogara ulaşabilirsiniz. Instituti Bujqesor’a giden otobüsler, İskenderbey Meydanı’ndan kalkıyor. Terminal, Dede Gjo Luli Caddesi’ndeki Ulusal Tarih Müzesi’nin arka tarafında yer alıyor.

Ayrıca, şehir merkezinden otogara kısa bir taksi yolculuğu yaparak da ulaşabilirsiniz. 15 dakikalık bir yolculuk için 5 Euro civarı bir ödeme yaparsınız.

Tiran’dan İşkodra’ya otobüsle seyahat yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Otobüsler, Tiran’dan İşkodra’ya 06:30-17:00 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket ediyor.

Tiran’dan İşkodra’ya giden otobüslerin hareket saati: 06:30, 07:00, 07:15, 07:30, 08:00, 08:30, 09:00, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30 ve 17:00.

İPUCU: Yalnızca Arnavutluk içerisinde yapacağınız seyahatlerde Gijirafa Autobus web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitedeki tüm otobüs tarife ve ücretleri doğrudur: https://gjirafa.com/Autobus

Doğru otobüsü bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Arnavutluk’ta her otobüsün ön camında gidilecek yeri gösteren bir yazı bulunuyor. Zaten, otogara vardığınızda, bizdeki Harem ve Esenler otogarındaki şoför ve bilet satıcılarının yanaştığı gibi, size nereye gitmek istediğinizi soran kişiler yanaşabilir.

Otobüs biletinizi çevrimiçi almanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok. Otogara gelip, biletinizi otobüs şoförüne nakit olarak ödeyerek alabilirsiniz. Arnavutluk’ta otobüs biletleri genellikle nakit olarak ödeniyor. Banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapılmıyor.

Tiran’dan İşkodra’ya Taksiyle Nasıl Gidilir?

Speed Taxi: Tiran’dan İşkodra’ya taksi ücreti 6500 LEK.

Tiran Airport Taxi: Tiran Havaalanı’ndan İşkodra’ya taksi ücreti 55-70 Euro arasında değişiyor.

UPs Taxi: Tiran’dan İşkodra’ya taksi ücreti 60 Euro.

Merr Taxi: Tiran’da popüler bir taksi şirketi. Web sitesinde faydalı bir taksi ücreti hesaplayıcısı bulunuyor: https://merrtaxi.com/tirana-taxi-fare-calculator

Arnavutluk’ta tüm destinasyonlar için belirlenmiş bir fiyat listesi de bulunuyor. Dilerseniz bu siteye de bir göz atabilirsiniz: https://tiataxi.al/travel/

Arnavutluk’ta UBER Var Mı?

Tiran'dan İşkodra'ya Taksiyle Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’ta UBER hizmeti mevcut değil. Ancak, UBER yerine kullanabileceğiniz bazı yerel taksi uygulamaları bulunmaktadır.

UPs Taxi: UPs taksi uygulaması, size bulunduğunuz konuma en yakın lisanslı taksiyi yönlendirecektir.

Speed Taxi: Speed taksinin kendi uygulaması. Uygulama üzerinden talep ettiğiniz taksi, Speed taksi şirketinin çalışanları tarafından işletiliyor.

Taxi.al: Taxi.al uygulaması, UBER’e benzer bir hizmet sunuyor. Arnavutluk’taki yerel sürücüler kendi arabalarıyla sisteme kayıt oluyor ve hizmet veriyorlar.

Tiran’dan İşkodra’ya Araç Kiralayarak Nasıl Gidilir?

Arnavutluk’ta uygun fiyatlı bir araç kiralamanın günlük maliyeti 20 Euro civarı. Eğer Arnavutluk’ta araç kiralamayı düşünüyorsanız, gelmeden önce farklı araç kiralama şirketleriyle e-posta veya WhatsApp yoluyla iletişime geçmenizi öneririm.

İPUCU: Tiran’da araç kiralama anlamına gelen “Makina me qera Tirane” ifadesini Google’da aratarak tanınmış uluslararası markalardan (Europcar, Avis, Sixt, Enterprise vb.) daha uygun fiyatlar sunan yerel araç kiralama şirketleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Tiran’dan İşkodra’ya araba ile yolculukta yaklaşık 25 Euro yakıt masrafınız olacak.

Tiran’da araç kiralama hakkında ayrı bir yazı yazmıştım. Aşağıdaki bağlantıdan, Tiran’da araç kiralama hakkında tüm ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Tiran’da Nasıl Araç Kiralanır?

Tiran Havaalanı’ndan İşkodra’ya Nasıl Gidilir?

Tiran Havalimanı’ndan İşkodra’ya taksi veya kiralık araç ile ulaşabilirsiniz.

Tiran Havalimanı’ndan İşkodra’ya taksi ücreti 55-70 Euro arasında değişiyor.

Alternatif olarak, Tiran Havalimanı’ndan İşkodra’ya araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Günlük kiralama ücret 20 Euro ve yakıt masrafı da 25 Euro civarı.

Eğer otobüsle seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, havalimanından direkt İşkodra’ya giden otobüs yok. Öncelikle Tiran Havalimanı’ndan otogara ulaşmanız gerekecek. Bu ulaşım için taksi kullanabilirsiniz. Havalimanından otogara taksi ücreti yaklaşık 13 Euro. Otogara geldikten sonra İşkodra’ya giden otobüse binebilirsiniz.

Tiran’dan İşkodra’ya ulaşım hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Merhaba,

    Ben 31 Ocak tarihinde Tiran’a geleceğim. Bu benim hayatımdaki ilk yurt dışı deneyimim olacak. Nereleri gezmem gerek, nasıl dolandırılmadan bu geziyi tamamlayabilirim hiç bilmiyorum. Bu konuda tavsiye verirseniz çok memnun olurum.

    • Merhaba Neşe Hanım,

      Tiran hakkında; gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler, yeme-içme, konaklama ve ulaşım konularında detaylı bilgiler içeren yazılarımı site içerisinde bulabilirsiniz. Bu içerikler size vereceğim tavsiyelerin detaylarını içermektedir. Ek olarak, sorularınız olursa da yine ilgili yazılara yorum bırakarak her zaman sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.