Ağrı'dan Van'a Nasıl Gidilir? İran Otobüsü

Ağrı’dan Bazargan’a, Maku, Tebriz ve Tahran Yolculuğu

Türkiye-İran Sınırı

3 saat Gürbulak Sınır Kapısında bekledik. Otobüs içerisinde başı açık kadınlara ne oldu birden? Sınıra gelir gelmez hepsi bir anda başlarını örttüler. 🙂 Nihayet otobüsümüz kontrolden sorunsuz geçti. Saat sabah 06.45’de tekrar yola koyulduk.

Ağrı'dan Van'a Nasıl Gidilir? İran Otobüsü

Artık İran topraklarındayım. İlk durağımız Bazargan. Burada sabah kahvaltısı için duruyoruz. Sağ olsun Türkmen Hacı Aman ağabey bana oldukça yardım ediyor. Bazargan girişinde Shahryor Otel‘in restoran bölümüne giriyoruz. Tüm her şey artık Farsça yazıyor ve ne yiyeceğimi bile bilmiyorum. 🙂 Hacı Aman ağabey hemen devreye giriyor ve bana Farsça yazıları Türkçe diline çeviriyordu.

13.000 Tümen’e Arpa çorbası ve meşhur Cello kebabı alıyoruz. Bu arada Hacı Aman ağabey, Gonbad Kavus, Nurabad Golestan ilçesinde yaşamakta. Evet kebap, çorba ve ayran 1 kişilik yemek 13.000 tümene aldık.

İran Yemeği: Çello Kebabı

Çorba içerisinde arpa buğdayı, havuç ve domates parçaları bulunmakta. Oldukça lezzetliydi! Çello kebabı ise bildiğimiz adana kebabına benzer fakat pirinç kendini burada fark ettiriyor. Kaliteli pirinç vesselam. Koca koca pirinç taneleri. Tane tane pirinç kaşığınıza aldığınızda neredeyse pirinç taneleri sayılmakta. Oldukça ince ve uzun bir yapıya sahipti pirinçler. Kebabın üzerine zafran taneleri serpilmekte. Yemeğe harika özel bir tat katıyor. Kilosu çok ama çok pahalı, evlerde pek nadir kullanılıyor. Sadece Bircent şehrinde yetişen zafran ufak bir çiçekten çıkmakta. Çiçeği alarak kurutuyorlar ve seçiyorlar. Daha sonra suyun içerisinde kaynatılarak pirinç ile karıştırılıyor. Zafran kilosu 15 milyon tümen. Yemeğin yanında gelen ayran içerisinde ise nane var. İnsana gerçekten İran’ın bunaltıcı sıcaklarında ferahlık vermekte. Burada ayranlar naneli olarak üretilmekte olduğunu da öğrenmiş oldum.

Bazargan, İran

Türkiye’de bir kebap yiyorum bir avuç koyuyorlar tabağa üstüne 20-25 TL para alıyorlar. Ayıptır söylemesi ama bu gördüğünüz tabakta Türkiye’de verilen bir avuç pirinç kadar kaldı. Yiyemedim o kadar doyurucuydu ki inanın bitiremedim yemeğimi. Bu pirinçler çok doyurucu gerçekten. Yemeğimizi yedik ve üzerine demli bir bardak has İran çayını da içtikten sonra tekrar yola koyulduk. Maku, Tebriz rotasını izleyeceğiz.

İran’da Araçlar Neden Yavaş Gidiyor?

Bir önceki makalem olan Otobüs ile Iran yolculuğunda otobüsün saatte 120 km/s hızdan düşmediğini yazmıştım. Nedeni ise, Türkiye’de pek fazla kontrol yok zira İstanbul’dan bir hızla yola çıktık sadece 1 kere Erzurum’un Pasinler ilçesinde polis durdurdu ve cezayı kesti. İran topraklarına girdiğimizde ise hızlı giden otobüsümüz sanki bir kağnı gibi yavaş gidiyordu.

Saatte 80 km/s hızla otobüs gitmekte. İran’da bu sistemi Hacı Aman ağabeyden öğreniyorum. Ülkede bir şehirden diğer bir şehre gitmek için devlet tarafından belirlenmiş olan bir saat var. Örneğin Bazargan’dan, Maku’ya 45 dakikada gitmeniz gerekiyorsa hızınızı buna göre ayarlayarak o süre zarfında Maku’ya varmanız gerekecek. Tabi 3-5 dakika oynama olabilir problem değil. İran karayolları, her 30-40 kilometrede polis hız sınırı kontrol noktaları var. Her araca tahsis edilmiş hız sınır kontrol defteri bulunmakta. Şoförler neredeyse her yarım saatte bir hız kontrol noktalarında durarak polislere defterleri mühürletiyorlar. E, bu da benim ve diğer yolcular için işkence oluyordu.

Maku, Tebriz arası 5 saat. Maku’dan sonra sabah mahmurluğunun üzerimde bırakmış olduğu uykusuzluk ile bir anda dalıp gitmişim. Gözlerimi açtığımda kavurucu bir öğlen sıcağıydı. Tebriz’e gelmiştik. Yolda tanıştığım 2 İran’lı gezgin vardı. Onlar sürekli uyuduğu için pek konuşamadık. Tebriz’de iniyorlardı. Kendilerine yöneldim ve tanıştığıma memnum olduğumu söyledim ve 1 adet kartvizitimi verdim kendilerine. Belki beni sosyal medyadan ekler ve konuşuruz diye. 🙂

Tebriz’de inecek olan yolcuları bırakıyor ve hiç durmadan tekrar yola çıkıyoruz. Kuru bir ülke İran. Sağlı sollu, kurumuş topraklar ve tek katlı yerleşim yerleri. Duvarlarda farsça yazılar grafiti izlenimi veriyor insana.

Zanjan’da akşamüzeri saat 20.00’da mola veriyoruz. Orada da bir şeyler atıştırdıktan sonra İran’lı yolcular ile sohbet ediyorum. Sağ olsun Hacı Aman ağabey benim tercümanlığımı yapıyordu. 🙂 Zanjan’dan sonra durmayacaktık Tahran’a kadar. Vurup kafayı yattım uzun yol geldik ve devamda ediyorduk. Bir an önce bitmesini istiyordum açıkçası bu yolculuğun.

Gözlerimi açtığımda sabah 07.30 sularında Tahran Azadi Terminalindeydim…

Bir sonraki makalemde, Tahran gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğim.

Bir önceki makalem olan “Otobüs ile İran yolculuğu” yazısında karayolu ile İran’a gidiş, Tahran turun İran’a giden otobüsleri hakkında bilgi ve Gürbulak Sınır Kapısından İran’a geçiş işlemleri hakkında bilgilere yer verdim.

Değerlendirme
Ağrı'dan İran'a Nasıl Gidilir? Otobüs İle İran Yolculuğu
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Bunun ötesinde 2013'ten beri tam zamanlı yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapan dijital içerik üreticisiyim. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, rehberler ve videolar sunarak başkalarının da seyahat etmesini kolaylaştırmak istiyorum. Tüm maceralarımı, fotoğraf ve videolarımı burada ve YouTube kanalımda paylaşıyorum. Sadece fotoğraf/video çekmenin ve seyahat etmenin yanı sıra, doğada zaman geçirmeyi de seviyorum. Sizlere burada seyahatlerimde yaşadığım iyi-kötü anları, tecrübelerimi ve nasıl ucuza gezilir üzerine ipuçları içeren içerikler paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak ol! Sosyal medyada beni takip et ve hiçbir paylaşımımı kaçırma!

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Selamlar,

  Bir kaç ay sonra İran Basra Körfezine gideceğim inşallah. Yanımda 5 metrelik kano olacak. Bu kanoyu buradan en kolay nasıl götürebilirim? Gümrükte problem yaşar mıyım?

  Şimdiden teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba,

   Açıkçası 5 metrelik bir kano ile sınırdan giriş yapmana pek sıcak bakmayacaklardır. Mutlaka takılırsın. Ayrıca İran tarafında Basra Körfezi’nde kano ile açılabilmen için de özel izin alman gerekebilir. Diğer türlü Türkiye-İran arası çalışan bir taşımacılık şirketi ile taşınabilir.

  • İran’a kano götürmenizde bir sakınca bulunmuyor. Kano tüm ülkelerde resmi bildirim gerektirmeyen şahsi kullanım aracıdır. Paraşüt gibi değerlendirilir. Gümrükte şahsi kullanım olduğunu belirtin ve gerekirse pasaporta yazdırın. Ancak kullanım alanında ülkeler bazı sınırlandırmalar getiriyor. Mesela bazı ülkelerde kano kullanımı izin belgesi ile mümkün oluyor ancak İran’da gerekmiyor.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.