Dubrovnik'ten Karadağ'a Nasıl Gidilir?

Dubrovnik’ten Karadağ‘a otobüsle seyahat etmek oldukça basit. Hırvatistan’ın en ünlü şehri Dubrovnik ile Karadağ sınırı arasında sadece bir saatlik bir mesafede bulunuyor. Birçok tur şirketi, Dubrovnik’ten Kotor‘a veya Dubrovnik’ten Budva‘ya günübirlik geziler düzenliyor. Ancak bu turların bir dezavantajı var: seyahat planınızı ve programınızı tur grubuna göre ayarlamanız gerekiyor.

Dubrovnik’ten sadece birkaç saatlik bir otobüs yolculuğuyla Karadağ’a ulaşabilir ve sonra Karadağ’ı kendi isteğinize göre keşfetme özgürlüğünü yaşayabilirsiniz.

Dubrovnik’ten Karadağ’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Otobüsler Dubrovnik’te otogardan hareket ediyor…

  • İlk Durak: Dubrovnik’ten Herceg Novi yaklaşık 1,5 saat sürüyor.
  • İkinci Durak: Dubrovnik’ten Kotor yaklaşık 2 saat sürüyor.
  • Son Durak: Dubrovnik’ten Budva yaklaşık 3,5 saat sürüyor.

Karadağ’a ulaştığınızda, Herceg Novi, Kotor ve Budva şehirleri arasında ulaşım sağlamak için yerel otobüsleri kullanabilirsiniz. Biletler oldukça uygun fiyatlı ve otobüsler genellikle 1-2 saat aralıklarla hareket ediyorlar.

Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Biletlerinizi önceden internet üzerinden satın alabilirsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken bir detay var: Yola çıkmadan 24 saat önce online bilet satışları kapanıyor. Eğer seyahatiniz 24 saat içinde ise, biletleri almak için Dubrovnik’te otogara gitmeniz gerekiyor. Özellikle yaz aylarında daha fazla talep gören bu dönemde biletinizi önceden almanızı öneririm.

Otogara Ulaşım

Dubrovnik’in eski şehrinde düzenli olarak kalkan otobüsler bulunmaktadır. Eğer yürümeyi tercih ederseniz, sadece 5 dakikada otogara ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, 15-20 Euro arasında bir ücretle taksiye de binebilirsiniz.

Yolculuğa Başlarken

Öncelikle, biletinizdeki koltuk numaralarını pek de dikkate almayın. Bu işleyiş, Balkanlarda yaygın bir uygulama. Herkes kafasına göre bir yerlere oturuyor.

Bagajınızı otobüsün altına koymak isterseniz, sürücüye küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir. Büyük bagajlarınızı otobüse almanıza izin vermiyorlar. Bu nedenle yanınızda birkaç Kuna olduğundan emin olun.

İpucu! – Otobüsün sol tarafındaki koltuklarından birine oturun. Sahil bölgelerindeki manzaralar gerçekten muhteşem.

Sınır Geçişi

Sınıra geldiğinizde otobüsten inmiyorsunuz. Pasaport görevlisi gelip otobüsten tüm pasaportları topluyor. Kontroller yaklaşık yarım saat sürüyor. Bir problem yoksa tüm pasaportlar aynı görevli tarafından şoföre teslim ediliyor ve bir yolcu tarafından pasaportlar sahiplerine veriliyor.

Karadağ sınırına geldiğinizde ise otobüsten inmeniz gerekiyor. Karadağ bize vizesiz olduğu için problem yok. Varsa başka ülke vatandaşlarının Karadağ vize işlemleri için bir süre bekleniyor. Sonra tekrar otobüse binip yolculuğa devam ediliyor.

Dubrovnik’ten Karadağ’a Otobüsle Yolculuğun Özeti

  • Biletinizi satın alacağınız gün, Dubrovnik’te otogara erken gitmeyi unutmayın.
  • Otobüse binmeden önce biletinizi yazdırmayı unutmayın.
  • Eğer bagaja vereceğiniz büyük çantalarınız varsa, birkaç Hırvat Kunası yanınızda bulundurmayı unutmayın.
  • Saatlerce yolculuk yapmadan önce tuvalet ihtiyacınızı gidermeyi unutmayın.
  • Güzel manzaralar görmek istiyorsanız, otobüsün sol tarafındaki koltuklardan birine oturmaya çalışın.
  • Pasaportunuz kontrol edildiğinde paniğe kapılmayın.

Dubrovnik’ten Karadağ’a ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.