Karadağ'dan Arnavutluk'a Nasıl Gidilir?

İlk Balkanlar seyahatimde Karadağ‘dan Arnavutluk‘a seyahat etmeyi planlarken, fark ettim ki bu konuda bilgi bulmak oldukça zorlayıcı olmuştu. Siz aynı zorluğu yaşamayın diye, kendi deneyimlerim ve yaptığım araştırmalar sonucunda iki ülke arasındaki seyahatinize rehberlik edebilecek bazı önemli bilgileri paylaşmak istiyorum.

Karadağ’dan Arnavutluk’a gitmek için farklı seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler arasında otobüs, taksi ve araç kiralama ile seyahat etmek yer alıyor. Karadağ’dan Arnavutluk’a seyahat süresi yaklaşık 2 saat kadar sürüyor ve otobüsle 15-35€, taksiyle 90-115€ arasında bir maliyete sahip. Eğer araç kiralamayı tercih ederseniz, sınırı geçmek için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekebilir. Karadağ’dan Arnavutluk’a trenle seyahat ise ne yazık ki yok.

Tıpkı Kuzey MakedonyaKosova sınır geçişinde olduğu gibi Karadağ’dan Arnavutluk’a geçerken sınır geçişi esnasında dikkatli olmanız gerektiğini belirtmek istiyorum. Karadağ ve Arnavutluk arasındaki sınır, bazı diğer ülke sınırlarından farklılık gösterebilir. Bu nedenle, bu sınırı kullanacak olanlar seyahat planlarını eksiksiz olarak yapmalarını öneriyorum. Yani ne demek istiyorum; seyahatiniz esnasında sorunsuz bir sınır geçişi yapmak için önceden seyahat planınızı yapın, pasaport, konaklama rezervasyonu, dönüş bileti, yeterli miktarda para, gezilecek yerler vs. yanınızda her ihtimale karşı bir şeyler olsun. Bunların çıktısını henüz Türkiye’de evinizdeyken yola çıkmadan önce hazırlayın. Sınır polisleri bazen sorunlu tipler olabiliyor. Bu nedenle, hazırlayacağınız bu gibi şeyler sizin yalnızca turist olduğunuzu gösterecektir.

Karadağ – Arnavutluk Otobüs Bileti

Karadağ’dan Arnavutluk’a giden otobüsler, Herceg Novi, Kotor, Budva ve Podgorica şehirlerinden hareket ediyor. Herceg Novi’den sabah 9:30’da kalkan otobüs, sırasıyla Kotor’da 10:45, Budva’da 11:20’de ve Podgorica’da 13:00’te duruyor. Podgorica’dan sonra otobüs, saat 13:30 gibi Bozaj’daki sınıra doğru devam ediyor.

Sınırı geçtikten sonra, otobüs Arnavutluk’un birkaç şehrinde duruyor. İlk durak olan İşkodra‘ya saat 14:50’de varıyor. Ardından, otobüs Lezhe’de 15:30’da, Durres’te 17:00’de, Tiran’da 17:45’te durduktan sonra son durağı olan Elbasan’a saat 18:30’da varıyor. Bu rota üzerinde hem Karadağ’ın güzelliklerini keşfedebilir hem de Arnavutluk’un farklı şehirlerini görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Karadağ – Arnavutluk Otobüs Bilet Fiyatları

Karadağ’dan Arnavutluk’a otobüsle seyahat planınız varsa, hangi şehirden bineceğinize bağlı olarak bilet fiyatı 15-35€ arasında değişebilir. Karadağ’ın popüler sahil şehirleri olan Herceg Novi, Kotor ve Budva Arnavutluk sınırına uzak olmalarına rağmen otobüs bulunmaktadır. Ancak, en kısa yol Podgorica’dan İşkodra’ya gitmektir, çünkü Podgorica, Arnavutluk sınırına en yakın olan şehirdir.

Sınırın Arnavutluk tarafındaki ilk durağınız İşkodra olacak. İşkodra görülmeye değer bir şehirdir. Burada Rozafa Kalesi’ni görmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Okuyun: İşkodra Gezilecek Yerler

Kotor, Budva ve Podgorica’dan Arnavutluk’a daha sık otobüs seferleri bulunuyor.

Rozafa Kalesi, İşkodra

Kotor – İşkodra Otobüs Bileti

Karadağ’dan Arnavutluk’a otobüsle seyahat etmek için Kotor’dan İşkodra’ya düzenlenen otobüs seferleri oldukça uygun bir seçenek. İki şehir arası yolculuk yaklaşık 3 saat 45 dakika sürüyor.

Kotor’dan İşkodra’ya günde üç otobüs seferi düzenleniyor. En erken otobüs sabah 06:45’te Kotor’dan kalkıyor ve saat 10:30’da İşkodra’ya varıyor. İkinci otobüs sabah 8:00’de Kotor’dan hareket ediyor ve 11:50’de İşkodra’ya ulaşıyor. Üçüncü otobüs ise sabah 10:45’te kalkıyor ve 14:50’de İşkodra’ya varıyor.

Bu otobüs seferleri sayesinde Kotor’dan İşkodra’ya ulaşmak kolay ve seyahat saatlerinde de biraz esneklik sağlıyor. Otobüs bileti fiyatları ise 15-25€ arasında değişiyor.

Kotor – Tiran Otobüs Bileti

Kotor’dan Tiran‘a otobüs seferleri sabahın erken saatlerinde başlıyor. Otobüsler, saat 6:45, 8:00 ve 10:45’te Kotor’dan kalkıyor. Ne kadar erken bir saatte otobüse binerseniz, Tiran’a varış saatiniz de buna bağlı olarak 12:15, 13:50 veya 17:45 olacaktır. Bu esnek sefer saatleri sayesinde Kotor’dan Tiran’a ulaşım planınızı daha rahat bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Kotor’dan Tiran’a yapılan otobüs yolculuğunun maliyeti 25€.

Budva – İşkodra Otobüs Bileti

Yaklaşık 3 saat 30 dakika süren bu yolculukla Arnavutluk’un cazip şehrine kolayca ulaşabilirsiniz. Budva’dan İşkodra’ya günde üç otobüs seferi düzenleniyor. İlk otobüs, 7:30’da Budva’dan hareket ediyor ve saat 10:30’da İşkodra’ya varıyor. Eğer sabah 8:30’da otobüse binmeyi tercih ederseniz, saat 11:50’de İşkodra’ya ulaşabilirsiniz. Son sefer ise sabah 11:20’de kalkıyor ve saat 14:50’de İşkodra’ya varıyor. Budva – İşkodra otobüs bilet fiyatı ise 12-18€ arasında değişiyor.

Ayrıca Okuyun: İşkodra Gezi Rehberi

Budva-İşkodra-Tiran Otobüs Bileti

Budva – Tiran Otobüs Bileti

Budva-Tiran arası otobüsle yolculuk yaklaşık 6 saat 25 dakika sürüyor. Otobüsler, saat 7:30, 8:30 ve 11:20’de Budva’dan hareket ediyor. Bu sefer saatlerine göre, Tiran’a varış saatiniz de sırasıyla 12:15, 13:50 ve 17:45 olacaktır. Budva’dan Tiran’a otobüs bilet ücreti kişi başı 20-25€ arası.

Podgorica – İşkodra Otobüs Bileti

Podgorica-İşkodra arası otobüsle yolculuk yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor. Günde dört otobüs seferi düzenleniyor. Otobüsler, 9:00, 10:00, 13:00 ve 16:00’da Podgorica’dan hareket ediyor. Bu saatlere göre, İşkodra’ya varış saatiniz de sırasıyla 10:30, 11:50, 14:50 ve 18:30 olacaktır.

Podgorica – Tiran Otobüs Bileti

İki başkent arası otobüsle yolculuk yaklaşık 4 saat 45 dakika sürüyor. Günde dört otobüs seferi düzenleniyor. Saat 9:00, 10:00, 13:00 ve 16:00’da Podgorica’dan otobüse binebilirsiniz. Tiran’a varış saatleriniz de sırasıyla 12:15, 13:50, 17:45 ve 20:15 olacaktır. Podgorica’dan Tiran’a otobüs bileti kişi başı ücreti ise 15€’dur.

Ayrıca Okuyun: Tiran’dan Podgorica’ya Nasıl Gidilir?

Karadağ’dan Arnavutluk’a Taksi ile Ulaşım

Karadağ’dan Arnavutluk’a otobüs yerine taksi ile ulaşım da tercih edilebilecek bir seçenektir. Özel transfer veya taksi için fiyatlar, otobüsle seyahate göre daha yüksek olabilir, ancak kişisel konfor ve esneklik sağladığı da bir gerçek.

Podgorica’dan Tiran’a 3-4 kişilik özel bir araçla gitmek isterseniz, 60€ civarı bir maliyetle karşılaşabilirsiniz. Alternatif olarak, Podgorica Havaalanı’ndan Tiran’a taksi fiyatı 90€ civarı. Trafik durumuna ve sınır geçişine bağlı olarak yolculuk yaklaşık 2,5-3 saat arasında sürebilir.

Ayrıca, 8 kişilik bir minivan rezervasyonu da yapabilirsiniz. Podgorica’dan Tiran’a minibüsle transfer ücreti 175-200€ arasında değişebilir. Bu seçenek, grup halinde seyahat edenler için ekonomik ve pratik bir çözüm sunabilir. 200€ desek kişi başı 25€.

Tiran İskenderbey Meydanı, Arnavutluk

Karadağ’dan Arnavutluk’a Araç Kiralama ile Ulaşım

Ayrıca Karadağ’da bir araç kiralayarak da Arnavutluk’a seyahat edebilirsiniz. Ancak sınırı arabayla geçmek istediğinizi araç kiralama şirketine söylemeniz gerekiyor. Kendileri gerekli evrak ve prosedürlerle sizi bilgilendirecektir.

Kiralık araç ile Karadağ ve Arnavutluk arasındaki sınırı geçerken, Yeşil Kart adı verilen uluslararası bir sertifikaya ihtiyacınız olacak. Yeşil Kart, aracınızın temel sigorta kapsamında olduğunu gösteren bir belgedir. Araç başı Yeşil Kart ücreti, KDV dahil 45€ civarı sanırım (fiyat değişebilir).

Enterprise Car Rental veya Green Motion Montenegro gibi şirketlerden araç kiralarsanız, Yeşil Kart için 42,35€ ödeyerek sınırı geçebilirsiniz. Hertz Montenegro’dan araç kiralarsanız, Yeşil Kart için 42,35€ ücretin yanı sıra günlük 6-12€ arasında ek araç sigortası ödemeniz gerekebilir. Europcar ile kiralama yaparsanız, sınırı geçmek için günlük ek 10€ ücretlendirebilirler.

Podgorica’dan “Hani l Hotit – Bozaj” sınır kapısından Arnavutluk’a giriş yapacaksınız. Bu yol sizi İşkodra şehrine götürüyor. Gümrük işlemleri her gün saat 22:00’ye kadar sürüyor.

Ayrıca Okuyun: Tiran’da Nasıl Araç Kiralanır?

Karadağ – Arnavutluk Tren ile Seyahat

Karadağ’dan Arnavutluk’a trenle seyahat etmek maalesef mümkün değil. İki ülke arasında uluslararası yolcu tren seferleri yapılmamaktadır. Karadağ ile Arnavutluk arasındaki demiryolu sadece yük taşımacılığı için kullanılıyor.

Daha Fazla Okuyun:

Karadağ’dan Arnavutluk’a ulaşım hakkında sorularınız olursa yorum kısmından yazabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

18 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Öncelikle araba kiralamadan Balkanları gezmek isteyen kişiler için hazırlanmış en ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde yazılan en iyi yazı olabilir. Bunun için ayrıca teşekkür ederim. 🙂 Biz 2 arkadaş, 2 gece Bosna, 3 gece Karadağ ve birer gece Arnavutluk ve Kuzey Makedonya olacak şekilde bir tatil planı hazırladık. Arnavutluk kısmını bu yazınız sayesinde hallettik. Peki Arnavutluk’tan Kuzey Makedonya’ya giden otobüsler hakkında bir bilginiz var mı ya da Karadağ’dan Kuzey Makedonya’ya direkt giden otobüsler var mıdır? Balkan ülkeleri arasında ulaşımı sağlayan bir Türk firması var fakat seçeneğimiz çok olursa daha az sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum. Bir de yorumlarda Mostar-Kotor arası otobüs var demişsiniz. Saraybosna’dan Karadağ’a giden başka otobüsler var mı?

  Bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba,

   Rica ederim. Tiran’dan Ohri’ye otobüsle ulaşım hakkında bir yazı yazmıştım. Gözünüzden kaçmış olmalı. Karadağ’dan Kuzey Makedonya için dediğim gibi Tiran’a gelmelisiniz. Tiran’dan Ohri ve Üsküp’e otobüsler var. Saraybosna kalkışlı Mostar aktarmalı Trebinje, Kotor, Budva veya Podgorica otobüsleri var. Türk firması değil, yerel otobüs firmaları bu hizmeti veriyor.

 2. Merhaba

  Gidiş dönüş biletimiz Saraybosna ancak Karadağ’ı da görmek istiyoruz. Dönüşümüz sabah saat 11:50. Program için yardımcı olmanızı rica ederim.

  • Merhaba,

   Seyahat tarihlerinizi yazmamışsınız ki. 🙂 Ne zaman gidiyorsunuz, hangi gün, saat 11:50’de dönüyorsunuz? Detayları yazarsanız elbette yardımcı olabilirim.

 3. Merhabalar,

  Yazılarınızın birçoğunu okudum. Ulaşım anlamında bu kadar detaylı hiçbir sayfa, paylaşım görmemiştim. Emeğiniz ve ilginiz için çok teşekkürler.

  7 günlük bir rota oluşturuyorum. Priştine-Kotor-Budva-Podgorica-Tiran-Üsküp-Priştine olacak şekilde plan yaptım. Yazılarınız sayesinde birçoğunu buldum. Tek bulamadığım nokta Priştine’den Kotor’a nasıl ulaşım yapabilirim?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhaba Esra Hanım,

   Nazik yorumunuz için teşekkür ederim. Yazılarımı yazarken empati kuruyorum. Kendim bir seyahate çıkmadan önce neye ihtiyaç duyuyorsam onları yazmaya çalışıyor ve sizlerin de faydalanmasını istiyorum. Tekrar teşekkürler. Sorunuza gelecek olursam;

   Priştine’den Kotor’a direkt otobüs yok. Bu durumda, Prizren’den İşkodra’ya geçebilir ve buradan da Kotor’a giden otobüslere binebilirsiniz. Podgorica > Tiran > Üsküp > Priştine rotasında ise bir problem yok. Bu rotalar hakkında detaylı yazılarım site içerisinde mevcuttur.

   Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

   Keyifli ve güvenli geziler dilerim.

 4. Merhabalar,

  Bilgiler için çok teşekkürler. Tivat’a uçuşumuz var. Havalimanından araç kiralayarak Arnavutluk, K. Makedonya ve Kosova gibi ülkeleri gezmek istiyoruz. Ancak dönüşümüz Tiran’dan olacak. Sizce rotayı nasıl oluşturmalıyız? Tivat’ta arabayı bıraktıktan sonra Tiran’a en rahat nasıl gidebiliriz?

  • Merhaba,

   Tivat > Kotor > Budva > İşkodra > Prizren > Priştine > Üsküp > Ohri > Tiran şeklinde bir rota izleyebilirsiniz. Araç kiralama maliyetli olabilir. Kiralama esnasında aracı dışarıya çıkaracağınız bilgisini verin. Kirala şirket çalışanı gerekli bilgi ve belgeleri size verecektir.

 5. Merhaba Fatih Bey,

  Ulcinj’ten Tiran’a giden otobüsler mevcut mu? Karadağ’da araç kiralayacağız ancak Ulcinj’de bırakmayı ve oradan otobüsle Tiran’a geçmeyi planlıyoruz. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba,

   Ulcinj’den İşkodra’ya otobüsler var. İşkodra’dan da Tiran’a geçebilirsiniz. Karadağ’da araç kiralarken ilgili firma aracı bırakıp bırakamayacağınızı söyleyecektir.

 6. Merhabalar,

  Karadağ’dan K. Makedonya’ya geçmek istiyoruz fakat geçmek istediğimiz Cumartesi (14.10.2023) tarihinde online hiç bilet yok. Budva’da vs. günlük ülkeler arası bilet oluyor mu acaba? Oraya gidince bileti alma durumu olabilir mi? Rotamız Bosna-Karadağ-K. Makedonya şeklinde.

  Bir de Karadağ’da araba kiralamadan gezmek zor olur mu?

  • Merhaba,

   Podgorica’dan Priştine aktarmalı Üsküp’e otobüs vardı fakat güncel sefer ve saatleri hakkında ne yazık ki bir bilgiye sahip değilim. Muhtemelen yaz sezonuna özel sefer olabilir. Budva otobüs terminalinden Mostar, Novi Sad, Belgrad, Saraybosna, Tiran, Zagreb, İşkodra gibi çevre ülkelerin şehirlerine otobüsler kalkmaktadır. Biletinizi terminaldeyken de satın alabilirsiniz.

   Karadağ’da eğer ki Kotor, Budva ve Tivat’ı gezecekseniz araç kiralamanıza gerek yok. Bu şehirler arası her gün sık aralıklarla otobüsler kalkmaktadır.

 7. Fatih Bey merhaba,

  İnternet sitenizde Balkanlar’da şehirler arası ulaşım imkanları ile ilgili bir çok bilgi edindim. En başarılı ve en donanımlı, en anlaşılır bilgileri sayenizde öğrendik. Emeğinize sağlık. Bir konunun içerisinden çıkamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  15-22 Ekim Priştine gidiş dönüşlü bilet aldık. Gezmeyi Priştine-Üsküp-Ohri-Tiran- Karadağ-Priştine olarak bitiririz dedik. Tiran’dan Karadağ’a kadar gidiş rotasını sayenizde oluşturabildik. Fakat Karadağ’dan Priştine’ye sanırım otobüs gibi bir ulaşım yok. Karadağ da gezip görmeyi çok istediğimiz bir yer. Karadağ-Kosova için önerebileceğiniz bir şey var mı? Ya da belirttiğim rota hakkında önerebileceğiniz genel bir şey mı? Bu rota mantıklı olur mu? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Teşekkür ederim.

   Karadağ’dan Kosova’ya otobüsler var. Kotor’dan Priştine’ye her gün 15:00’da otobüs var. Bilet ücreti 27 Euro. Otobüse Budva’dan binerseniz saat 15:50 ve bilet ücreti 22 Euro.

   Rota gayet iyi. Tiran’dan da İşkodra üzeri Kotor’a otobüsler var zaten. Rotadaki şehirler hakkında gezilecek yerler, yapılacak şeyler vs. yazılarımda mevcut.

 8. Selam,

  Çok araştırmama rağmen sizin gibi detay vereni bulamadım, teşekkür ederim. Ekim ayında tek başına Balkanlar turuna çıkacağım. Biletlerimin bir kısmını aldım ve yeşil pasaportum var. Müsaadenizle size sorularım var. Ekim ayında günübirlik Mostar-Saraybosna trenle gidilip dönülebilir mi? Ekim ayında Mostar’dan Kotor’a otobüs bulabilir miyim?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Mostar’dan Saraybosna’ya trenler her gün 6:36, 17:09 ve 19:56 saatlerinde hareket ediyor. Saraybosna’dan Mostar’a ise trenler 16:49 ve 7:15’te hareket ediyor. Gidiş-dönüş biletinde %20 indirimle 22.60 KM ücreti var.

   Mostar’dan Kotor’a da her gün sabah 09:30’da otobüs hareket ediyor.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.