Karadağ Seyahat Programı

Karadağ, Balkanlar’ın kalbinde yer alan ve son yıllarda giderek popülerlik kazanan bir ülke. Bu küçük ülke, Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrinin hemen güneyinde yer alıyor ve Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova ve Arnavutluk‘tan kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca, İstanbul‘dan Karadağ’ın başkenti Podgoritsa‘ya düzenli olarak uçuşlar düzenleniyor.

Karadağ, sırt çantalı gezginler arasında genellikle en sevilen Balkan ülkelerinden biridir; çoğu kişinin rotasında mutlaka Kotor ve Budva şehirleri vardır. Karadağ’da beş gün geçirerek görebileceğiniz çok şey var. Seyahat programınıza mutlaka plajları ziyaret etmek, tarihi eski şehirlerin tadını çıkarmak ve kırsala kaçmak istediğinizde iç kısımlara doğru bir veya iki yürüyüş yapmak için çeşitli aktiviteleri dahil edebilirsiniz.

Karadağ’daki bu beş günlük seyahat programı, kaçırılmaması gereken birçok önemli noktayı içeriyor. Sahil şeridinde, Hırvatistan plajlarıyla yarışabilecek plajlar bulunuyor. Ayrıca, güzel dağlık bölgeleri Alpler’i andırırken, labirent benzeri Eski Kentler, tarihi Avrupa köylerini anımsatıyor.

1-2. Günler – Ulcinj

Eğer Arnavutluk yönünden Karadağ’a geliyorsanız, Ulcinj, sınıra en yakın yerleşim yeri olup beş günlük Karadağ seyahat planınızın ilk durağı olabilir. Palmiye ağaçları ve hediyelik eşya dükkanlarıyla kaplı geniş yollar, sanki Kaliforniya sahilini anımsatıyor. Teraslı ve balkonlu, turist odaklı birçok restoran, plajın karşısındaki sokaklarda yer alıyor.

Ulcinj’de Yapılacak Şeyler

Sahile gitmeyi unutmayın! Ana plajın yanı sıra, marinadan kıyıya doğru daha izole plajlara giden feribotlara binebilirsiniz. Şehir merkezinden ana yolu takip ederseniz, uçurum kenarlarına inşa edilmiş büyük sahil tesislerine de rastlarsınız. Burada, öğleden sonranızı güneşin tadını çıkararak, denizde yüzerek geçirebilirsiniz.

Ayrıca Ulcinj’de kadınlara özel Dada plajı da dahil olmak üzere birkaç çıplaklar plajı bulunmaktadır. Tesislerde bir güvenlik görevlisi ve restoran bulunuyor. Burada denize dökülen kükürt kaynaklarında yüzmenin doğurganlığı artırdığına inanılıyor.

Ulcinj Eski Kenti’ni, özellikle gün batımı sırasında dolaşın. Labirent benzeri sokaklar yalnızca yayalara açık ve her bir sokak güzel avlulara açılıyor. Sokaklar günün her saatinde kahve ve şarap içebileceğiniz küçük masa ve sandalyelerle dolu.

Geceleri hayat daha da canlanıyor. Gündüzleri restoran olan işletmeler geceleri hoparlörleri, bar masalarını ve nargileleri ortaya çıkarıyor. İnsanlar gecenin 2’sine, 3’üne kadar sokaklarda dans edip içki içiyor. Ulcinj, Karadağ’da geçireceğiniz beş gün boyunca rahatlamak için harika bir yer olabilir.

3. Gün – Budva

Karadağ’da ikinci durağınız olan Budva, Ulcinj’den yol boyunca manzaraların hakim olduğu bir otobüs yolculuğu mesafesinde. Şehir, sürekli Rus turist akışı nedeniyle biraz daha ticarileşmiş. Budva’da birçok büyük otelin yanı sıra alışveriş merkezleri ve lüks restoranlar bulunuyor. Kalenin arkası plaj ve işletmelerden oluşuyor. Denize paralel kaldırımlar, hediyelik eşya dükkanları, fast food tezgahları ve güneşten yanmış turistlerle dolu bira içenlerle dolu.

Budva’da Gezilecek Yerler

Budva, Ulcinj’e kıyasla daha fazla çeşitliliğe sahip.

Budva’nın merkezinde büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra, deniz kenarındaki sokaklarda çok sayıda hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Bu dükkanlarda el sanatları, plaj ve hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

Budva’nın Eski Kenti, Ulcinj’den daha büyük. Buranın sokaklarını mutlaka adımlayın ve sakinliğin tadını çıkarın.

Budva’ya arabayla 15-20 dakikalık mesafede bulunan Sveti Stefan’a gidebilirsiniz. Güzel turuncu çatılı eski taş evlerle kaplı adada ayrıca güzel mimarili bir de kilise bulunuyor. Ada, ince bir kumsal dışında neredeyse tamamen suyla çevrili.

4-5. Günler – Kotor

Karadağ’da geçirdiğim beş gün boyunca en sevdiğim şehir Kotor olmuştu. Eğer Karadağ rotanızda sadece bir şehre gidebilecek olsaydınız, o şehir kesinlikle Kotor olmalı. Ayrıca, Karadağ’da beş günden fazla zamanınız varsa, Kotor’da daha fazla zaman geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Kotor’un hemen hemen herkes için sunabileceği birçok özelliği var: Denizde yüzebilir, dağlara tırmanabilir, eski kiliseleri keşfedebilir, Eski Kent’i dolaşabilir, yemek yiyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Kotor Körfezi’ni keşfetmek için tekneyle yapılan günlük tur var. Kotor, kruvaziyer gemilerin yanaştığı bir şehir olduğu için öğleden sonraları kalabalık olabiliyor.

Kotor’da Yapılacak Şeyler

Kotor’un Eski Kent bölgesinden yukarı doğru çıktığınızda giriş ücreti 8 Euro (ücret değişebilir) olan Kotor Kalesi’ne varmış olacaksınız.

Kaleye çıkan yol boyunca birkaç kilise ve harabe bulunuyor, burada gölgede dinlenebilir ve biraz mola verebilirsiniz. Kotor’un inanılmaz manzarası zirvede sizi bekliyor.

Kotor’un Eski Kenti, kiliseler, eski pansiyonlar ve lüks restoranlarla dolu. Arnavut kaldırımlı gizli yollar sizi yüzyıllar öncesine götürüyor. Sabahları, yolcu gemileri gün boyu turistleri bırakmaya gelmeden önce etrafta dolaşın derim. Öğlen çok kalabalık oluyor.

Karadağ’da daha fazla zamanınız varsa;

Karadağ’ın kuzeyindeki Durmitor Milli Parkı’nda biraz yürüyüş yapmak harika bir fikir olabilir.

Bunun dışında, yeşil pasaportunuz varsa Budva veya Kotor’dan Dubrovnik, Hırvatistan’a otobüsle de gidebilirsiniz. Dubrovnik’e Karadağ’dan otobüsle sadece 3-4 saatlik bir mesafe var. Dubrovnik, muhteşem mimarisi, büyük Eski Kent’i ve Game of Thrones dizisinin çekim yeri olduğu için oldukça ünlüdür.

Podgoritsa‘yı ise ziyaret etmenizi pek önermiyorum. Podgoritsa, görülecek pek fazla yeri olmayan büyük ve kalabalık bir şehir.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.