En İyi Tahran Restoranları

İran‘ın başkenti Tahran, Ortadoğu‘nun en büyük şehirlerinden biridir. 20 milyona yaklaşan nüfusuyla başlı başına kaotik fakat bir o kadar da içerisinde pek çok zenginliği barından bir şehir.

Tahran’da şehrin yerlisine en sevdiği restoranların hangileri olduğunu sorsanız, muhtemelen size “Tahran’ın hangi bölgesi için” soruyorsun bu soruyu diye sorarlar. Zira, Tahran’da aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek vardır.

İran’da pek çok defa bulundum. Onlarca İranlı arkadaşım oldu ve kaldığım evler sayesinde hem bu güzel ülkenin yerel kültürüne adapte oldum hem de yemeklerini tanıma fırsatı yakaladım. İran mutfağı şüphesiz güzel ve benzersiz yemeklerin olduğu zengin bir içeriğe sahip. Söz konusu bu benzersiz ve bir o kadar da parmak ısırtan lezzetleri Tahran’da deneyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımda, Tahran’ın yerlisi arkadaşlarım ve evlerinde kaldığım aileler tarafından bana önerilen ve bazılarını da kendim keşfettiğim yerel restoranlardan bahsetmek istiyorum. Elbette, burada paylaştığım restoranlar dışında Tahran’da yemek yiyebileceğiniz çok başka yerler de var, ancak bu restoranları Tahran’da iken kaçırmadığınızdan emin olun derim.

En İyi Tahran Restoranları

Moslem Restaurant

Moslem Restaurant, Tahran

Tahran geziniz, şehrin büyük çarşısı olan Kapalıçarşı’daki bu ünlü restoranı ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Yani, en azından midenize düşkün gurme bir gezginseniz. Listenin ilk sırasında yer verdiğim Moslem Restaurant, öğle yemeği saatlerinde yemek yemek için sıraya giren bir dizi insanı gördüğünüzde, buranın ne kadar iyi olduğunu gösterir niteliktedir. Buranın yemekleri gerçekten inanılmaz lezzetliydi.

İran’a her gelişimde genelde çok fazla çello kebabı yediğim için farklı bir şey denemeye karar vermiştim. Morgh polo (tavuklu pilav), çorba ve salata sipariş etmiştim. Zaten İran’ın neredeyse her çorbası çok ama çok nefis! Aromatik tavuk ve üzerine nar serpiştirilmiş pilav lezzet doluydu.

Çalışma Saatleri: 11:00 – 17:30

Adres: Panzdah-e-Khordad St., Sabzeh Meydanı’nın Batı Köşesinde

Telefon: +98 21 558 998 34

Web Sitesi: https://www.moslemrestaurant.ir/

Shamshiri Restaurant

Shamshiri Restaurant, Tahran

Tahran’ın kalbi, büyük Kapalıçarşı’daki bir diğer yeme içme mekanı da Shamshiri Restaurant’dır. Burada da yemek siparişi vermek üzere bekleyen insan kalabalığını görmeniz muhtemeldir. Dilerseniz bu restoranın kebaplarından birini tercih edebilirsiniz. Yemeklerin yanında ücretsiz salata tabağı da ikram edilmektedir. Yemek porsiyonları da oldukça büyük ve haliyle doyurucu oluyor.

Çalışma Saatleri: 11:00 – 17:00

Adres: 844 St., Sabzeh Meydanı

Telefon: +98 21 511 062 55

Web Sitesi: https://wwwshamshirifood.com/

Sharaf El Islami

Sharaf El Islami, Tahran

Tahran Kapalıçarşı’da bulunan bir başka restoran. TripAdvisor’daki yorumları önemsiyorsanız incelemelerine bakılırsa popüler bir yer. Burası için Tahran’daki en iyi geleneksel restoranlardan biri deniliyor. Kapalıçarşı çevresindeki diğer popüler restoranlar gibi burası da öğlen saatlerinde çok kalabalık oluyor. Eğer öğlen yemeğini burada yemeyi düşünürseniz sipariş vermek için biraz erken gelmenizde yarar var.

Çalışma Saatleri: 11:30 – 16:00

Adres: Kapalıçarşı, İmam Cami yakınında

Telefon: +98 21 555 658 506

Tabbakhi Bareh Safid

Tabbakhi Bareh Safid, Tahran

Buranın kelle paçası çok methediliyor. Kelle paçalar limon ve tarçın ile servis ediliyor. Restoranın açılış saati olan gece yarısı 03:00’te kelle paça çıkıyor ve gün aydınlanmak üzereyken tükeniyor. Gece ve sabaha karşı kelle paça içmek için buraya gelen pek çok insan oluyor.

Çalışma Saatleri: 03:00 – 13:00 / 16:00 – 00:00 (Kelle paça için 03:00 – 09:00)

Adres: 142 Sattar Khan St., Towhid Meydanı, 2. Bölge

Telefon: +98 21 66 504 012

Tahran gezinizde yemek yemek için hangi restoranı tercih ettiniz? Tavsiye edebileceğiniz Tahran restoranlarını aşağıda yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.