Tahran Gezilecek Yerler: Azadi Meydanı, Tahran

Tahran Gezi Rehberi

Farsçada “sıcak yer” anlamına gelen başkent Tahran, İran’ın en büyük şehridir. Yaz aylarında hayli sıcak olan Tahran oldukça kalabalık ve yoğun trafiği ile biliniyor.

Tahran Trafiği

Tipik bir başkent olma özelliğini taşıyan Tahran daha çok resmi bir hava sergilemekte. Hemen hemen her yerde görebileceğiniz İran bayrakları ile kuşatılmış şehirde vatandaşlar birbirleri ile son derece uyumlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmekte.

Tahran’ın kuzey bölgelerinde üst gelirli aileler yaşamaktadır. Lüks evler ve arabalar ile İran’da yaşamlarını sürdüren gelir düzeyi yüksek kadınların bu bölgede daha modern giyindiklerini görebilirsiniz. Şehrin güney bölgeleri ise gelir düzeyi düşük insanların yaşamlarını sürdürdüğü bölge olarak ayrılmakta. Tahran’a doymak istiyorsanız bu bölgeyi gezmenizi öneririm.

Tahran Caddeleri

Oldukça geniş cadde ve sokaklara sahip bir şehirdir Tahran. Yaklaşık 9,5 milyona yakın nüfusu ile Tahran bana çok karışık bir şehir olarak gelmişti. Zira trafik çok hızlı akıcı ve trafik ışıklarına pek fazla rastlamıyorum. Karşıdan karşıya geçmek için vatandaşlar kendilerini akan trafiğin önüne atarak geçmeye çalıştıklarına tanık oldum.

Tahran Caddeleri

Tahran cadde ve sokaklarında Farsça dil dışında İngilizce olarak da hazırlanmış tabelalar mevcuttur. Şehri gezmeye gelen turistler harita ya da akıllı telefon uygulamaları ile kolaylıkla şehri gezebilmekteler.

İran Para Birimi

İran Para Birimi

İran’ın resmi para birimi Riyaldir. Günlük hayatta vatandaşlar Tümen olarak telaffuz etmekteler para birimlerini. Alışverişler, para bozdurma gibi tüm işlemler Tümen üzerinden gerçekleşmektedir. 1 TL, aşağı yukarı 1.400 Tümen’e denk geliyor. Fakat bu bazı durumlarda değişmektedir ve 1.450 Tümen verenlerde oluyor. Bunun için şehrin merkezi yerlerinde bulunan döviz bürolarında paranızı bozdurmanızı tavsiye ederim. Ülkeye turist olarak giriş yaparken dolar götürmenizi de öneriyorum. Zira 1$, 3.000 Tümen’e bozdurabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var İran para birimi Riyal oldukça çok dalgalanmaya maruz kalmaktadır. Bugün 1.400 Tümen alırken yarın birden 1.200 Tümen’e düşebiliyor 1 Türk Lirası.

Tahran Gezilecek Yerler

Tahran gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Ortadoğu’nun nüfus olarak yoğun olduğu İran’da Fars kültürüne doyabilir, birçok tarihe tanıklık edebilirsiniz. Birbirinden harika çini işlemeleri ve cam sanatlarına tanık olabilir kendinizi tarihin beşiğinde bir çocuk gibi hissedebilirsiniz. Zira her müzede, tarihi yapılarda ve arkeolojik kazılarda günümüze ulaşan bir çok sanatsal ve tarihi izlenimleriniz de başınız dönecektir.

İran’ın her şehrinde rastlayabileceğiniz park alanları da mevcuttur. Tahran’da bir çok parka rastlayabilir, günün yorgunluğunu ve şehrin kavurucu sıcaklarında bir nebze olsun serinleyip dinlenebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Keyifli yürüyüş yolları ve içerisinde barındırılan yabani hayata dair hayvanları da gözlemleyebilme şansınız var ayrıca. Tahran’da Jamshidieh park, Mellat park, Laleh park, Pardisan park, Kavil ulusal park ve Chitgar parkları bulunmaktadır. Jamshidieh ve Mellat park gezilmesini tavsiye ettiğim parklardır.

Tahran’da gezilecek bir çok nokta var. Türkiye’den ramazan ayı (oruç) bitimine 4 gün kala yola çıkmıştım. İran ise bizden bir gün sonra ramazan ayını bitirmekte. Dolayısıyla Türkiye’de bugün bayramın 1. günü ise, İran’da ertesi gün olmakta. Bu sonuçtan hiç mi hiç iyi bir sonuç alamıyordum İran gezimde. Çünkü oruç dolayısıyla her yer kapalıydı. Müzeler dahi kapalıydı. Gülistan sarayına ise öğlen 14:00’dan sonra açıldığı için girebilmiştim. Burada dikkatinizi çekmek istiyorum; ramazan ayında İran seyahati yapmak pek akıllıca değil. Zira her yer kapalı, dışarıda yemek yiyemiyorsunuz ve rahat hareket edemiyorsunuz dini bir ay olma sebebi ile.

Gezdiğim yerler hakkında sizlere bilgiler vereceğim. Ramazan ayı dolayısıyla kapalı olan yerleri gezme fırsatım olmadı fakat Tahran gezilecek yerler hakkında hazırladığım listeyi sizler ile paylaşacağım.

Azadi Meydanı

Azadi Meydanı, Tahran

Hiç şüphesiz Tahran’ın simgelerinden birisi olan Azadi meydanı, özgürlük meydanı anlamını taşımaktadır. 1979 senesi İslam devriminin ardından Azadi ismini almıştır. Görkemli ve etkileyici bir yapıdır. Muhammed Rıza döneminde Hüseyin Emanet adlı mimar tarafından inşa edilmiştir. Azadi otobüs terminalinin güneyinde kalan bu görkemli meydanın çevresini kaplayan yeşil bitki örtüsü yapıya hoş bir görüntü katmaktadır. Yüksekliği 48 metre olan yapıda İran’ın mimari ögelerini görebilirsiniz. Girişi 6.000 tümen olan anıtın içerisinde çini ve cam salonlarına ait sergiler bulunmaktadır.

Gülistan Sarayı

Gülistan Sarayı, Tahran

Eski Tahran’ın surları içerisinde yer alan saray Tahran’ın en eski yapıtlarından biri olan Gülistan sarayı bir diğer adı ile güllerin sarayı görülmeye değer bir yer. Şehrin en eski yapıtlarından biridir burası. İçerisinde harika işlemeleri ile çiniler, porselen ve ayna işçiliğine ait birçok eşyayı barındırmaktadır. Saray içerisinde birden çok müze bulunmaktadır. Bunlar arasında Zoroufs müzesi, Etnografya müzesi ve Negar Khane müzeleri görülmeye değer. Toplam 7 bölümden oluşmaktadır. Eğer tüm bölümleri dolaşmak isterseniz 50.000 tümen tutmaktadır. Ben 3 bölümü 20.000 tümene gezmiştim. Not: Gülistan sarayı hakkında detaylı bir makale yayımlayacağım.

Milad Kulesi

Milad Kulesi, Tahran

Dünyanın en yüksek gökdelenlerinden olan Milad kulesi toplamda 435 metre yüksekliği ile ziyaretçilerine farklı bir deneyim veriyor. 360 derece dönen restoranı mevcuttur. Milad kulesi Tahran’ın her yerinden görünmektedir. Kuleden Tahran’ı kuş bakışı izlemek için 25.000 tümeni gözden çıkarmanız gerekecektir. Önceden rezervasyon yapılarak bilet almak mümkündür Milad kulesi ziyareti için.

Derbent Mesire Alanı

Derbent Mesire Alanı, Tahran

Tahran’ın trafiği, karmaşası ya da gezinizde harcadığınız enerjiyi tekrar geri kazanmak ya da keyif yapmak istiyorsanız Derbent bunun için biçilmiş kaftandır. Şehir merkezinden kalkan otobüsler ile Tecriş meydanına gelindikten sonra buradan tekrar bir otobüse binilerek Derbent’e gelinebilir. Derbent’de bulunan harika çay evlerinde İran çaylarını içebilir ya da nargile keyfi yapabilirsiniz. Çaylar 1 demlikte gelmekte ve yanında 5 adet hurma verilmektedir. İran’ın tepesinde bir şapka görevi gören Derbent’in esen serin rüzgarında çayınızı yudumlayarak günün yorgunluğunu atmak iyi olacaktır. Mutlaka uğranılması gereken bir gezi noktası olduğunu belirtmeliyim. Ayrıca belirtmek gerekirse resmi tatil cuma günleri ya da akşam mesaiden sonra taksi ile gidiyorsanız Derbent’de araçlarınız için park alanı bulamayabilirsiniz. Müdavimi çok olan Derbent’in orta çaplı bir park alanı mevcuttur.

Ayrıca Okuyun: Tahran Gezi Notları: İran’ın Ekonomik ve Kültürel Sermayesi

İmamzadeh Saleh Camii

İmamzadeh Saleh Camii, Tahran

Tahran’ın kuzeyinde, Tecriş meydanına yakın alanda bulunan cami Şii’lerin önemli ibadet alanlarındandır. Girişte görevli bir vatandaş bayanlara üzerlerini örtmek için örtü ve ibadet esnasında alınlarını koymaları için  Ali, Muhammed yazılı taşlardan vermektedir.

Mellat Parkı

Mellat Park, Tahran

İran parkların bol olduğu bir ülkedir. Tahran’da bulunan Mellat parkı da bunlardan yalnızca bir tanesi. Tahran’ın en büyük parkıdır Mellat parkı. Veliasr caddesi üzerinde bulunan parkı mutlaka görmeniz gerek. İçerisinde bulunan su gösterileri, yapay göl, yürüyüş parkurları ve eski bir ibadet alanı olan camiyi ziyaret etmeli Tahran’ın sıcaklarından, serin oksijen deposu Mellat parkta dinlenebilirsiniz.

Jamshidieh Parkı

Jamshidieh Park, Tahran

Tahran şehrinin en güzel parklarından biridir. İçerisinde bulundurduğu bol yeşil alanları, Arnavut kaldırımları ile döşenmiş tertemiz yürüyüş parkurları, merdivenleri, heykelleri ve hatta langırt oynamanız için kurulmuş masalar ile parkta keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. İran’ın trafiğinden ve sıcaklarından bunalan vatandaşların uğrak noktası olduğunu gözlemledim. Öğle arası molalarda insanların geldiği, genç çiftlerin çimlerde oturduğu ve sıradan vatandaşların kendini çimlerin üzerine bırakarak yaptığı şekerlemeler ile ziyaretçisi oldukça fazladır Jamshidieh parkı. Park içerisinde İran için önem arz eden önemli kişiliklerin heykelleri bulunmakta. Kendinizi parkta bulabilirsiniz fakat unutmayın burası İran ve fars kültürü, edebiyatı ve bir çok tarihi ile her an her yerde karşınıza tarih çıkacak İran’ı tanıdıkça daha çok seveceksiniz bu ülkeyi.

St. Sarkis Katedrali

St. Sarkis Katedrali, Tahran

Tahran, Karim Khan Zand caddesinde bulunan katedral Ermeni Apostolis ibadet alanıdır. 1964 yılında yapımına başlanılan kilise Sarkisyan kardeşler tarafından 1970 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. 2006 yılında Hrair Hogopian’ın eşi anısına kiliseye vaftiz alanı eklenmiştir. Tahran’da ayrıca Protestan, Süryani, Katolik ve Hristiyan inançları mevcuttur.

Ramazan ayı münasebetiyle ancak buraları gezme fırsatı buldum. Tahran gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir. İran’a ilerleyen zamanlar bir gezi daha düzenleyeceğim. Görme şansı bulamadığım yerleri tekrar görerek Fars kültürüne bir kez daha doymak istiyorum.

 • Ulusal mücevher müzesi
 • İran ulusal müzesi
 • Çağdaş sanat müzesi
 • Ayetullah Humeyni Anıt mezarı (Burası Tahran’a uzak!)
 • Niavaran sarayı
 • Halı müzesi
 • Cam ve seramik müzesi
 • Rıza Abbasi müzesi
 • Film müzesi
 • Shah Abdol Azim Shirine
 • Sadabat sarayı

Bayram dolayısı ile çoğunlukla müzeler kapalıydı arkadaşlar. Ne yazık ki kötü bir zamanda gittiğimi anladım. Demek ki dini bayramlarda İran’a seyahat pek doğru olmayacaktır.

Otobüs ile İran seyahati hazırlıklarımı okuyabilir ve Otobüs ile İran yolculuğumun ilk bölümü ile ikinci bölümüne göz gezdirerek karayolu ile Tahran’a ulaşımım hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İran yazı serisinin son paylaşımı “İran hakkında genel bilgiler” makalesi olacaktır. Bu yazımda; İran hakkında genel bilgiler, trafik, turistler için güvenli gezi, para bozdurma, yeme-içme, konaklama rehberi, dini inançları, iklimi, yaşam şekilleri, iran seyahati maliyetleri ve daha fazlası hakkında bilgilere yer vereceğim.

Değerlendirme Yazısı
Tahran Gezilecek Yerler
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tüm seyahat notlarımı burada blogumda, Instagram'da fotoğraflarda ve videolarımla YouTube kanalımda paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak olun. Sosyal medyada beni takip edin ve hiçbir paylaşımımı kaçırmayın!

5 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  İran’da araba kiralamak istiyoruz geziye Tebriz’den başlayacağız çok pahalı olur mu ve ayrıca sıkıntı yaşar mıyız?

  • Merhaba Mücahit Bey,

   İran’da hiç araba kiralama deneyimim olmadı. Ancak, İran’ın başta Tahran şehri olmak üzere diğer şehirlerinde araç kiralayabilirsiniz. Bunun için Pasaportunuzun fotokopisi, uluslararası ehliyet ve fotokopisi ve günlük 150.000 Tümen civarında bir para ile kiralama yapabilirsiniz.

 2. İyi günler Tahran-Bakü arası ulaşım hakkında bir bilginiz var mı? Uçakla Tahran’a gelip oradan Bakü’ye, Bakü’den Tiflis’e Tiflis’ten Batum’a oradan da İstanbul’a tekrar gelme gibi bir planım var. Yaklaşık 12-13 günüm olacak.

  • Merhaba,

   Evet Tahran veya Tebriz’den Bakü’ye otobüs ile ulaşım mümkün. Belirtmiş olduğunuz rotayı 2015 yılında ben yaptım. İlgili gezi notlarıma “Komşu Ülkeler Seyahat Rotası ve Planlama” başlıklı yazımdan göz atabilirsiniz. Bulunacağınız şehirler hakkında farklı bir sorunuz olursa yine buradan bana yazabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.