Antakya’ya gittiğinizde ilk görmek isteyeceğiniz yer Hatay Arkeoloji Müzesi oluyor. Daha önce müze merkezde, Asi Nehri’nin kıyısında, Atatürk Parkı’nın yanında, tarihi meclis binasının karşısında iken daha sonra yeni yerine taşınmıştır. Yüzlerce eserin sergilendiği müze görülmeye değer. Müzenin yeni yeri çok daha geniş ve ferah görünüyor.

2014 yılında açılan yeni müze, 53.500 metrekare arazi üzerinde, oturum alanı 16.000 metrekare olan yapının kapalı alanı 32.715 metrekaredir. 10.700 metrekare alan ise sergileme alanı olarak kullanılıyor.

Müze, mozaik koleksiyonu açısından dünyanın birincisi durumunda ve Mozaik Müzesi olarak da anılıyor. Hatay Arkeoloji Müzesi’nde M.S. 2-5. yüzyıllar arasındaki mozaikler mekan canlandırmalarla sergileniyor.

Ayrıca müzede 10 adet alan canlandırması, 86 adet heykel, 6 adet sütun ve sütun başlığı, 1340 metrekare mozaik, yazıtlar, steller, mil taşları, lahitler, 6 adet maket ve 58 adet vitrin içerisinde, binlerce metal, seramik ve cam eser sergilenmektedir. Proje tamamlandığında 120 adet heykel, yaklaşık 3500 metrekare mozaik, 942 adet sikke, 90 adet vitrin içerisinde binlerce eser sergileniyor.

Müzeye giriş 20 TL. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz. Müze kartınız yoksa müzenin girişinde çıkarılabiliyor.

Hatay ve çevresindeki kazılarda çıkarılan eserler görülmeyi hak ediyor. Oldukça güzel ve görkemli bir bina yapılmış olmasına rağmen müzeye girişte, müze ile ilgili tanıtıcı broşür ya da kitapçığın olmaması büyük bir eksikliktir. Ayrıca bilet aldığımız görevliler oldukça yavaş ve ilgisiz kişilerden oluşuyor. Müze giriş biletimi 15 dakikada alabildim. 

Şimdi müzeye biraz yakından bakalım mı?

Şuppiluliuma Heykeli

2012 yılında Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Tell Tayinat Höyüğü’nde yapılan kazılarda bulunan heykel, Hitit Kralı Şuppililiuma’ya aittir. Heykel, 1,5 metre yüksekliğinde ve 1,5 ton ağırlığındadır. Müzenin en önemli eserlerinden 3 bin yıllık heykel, sakallı, bukleli saçlı, kollarında bileklikler bulunuyor. Heykelin bir elinde mızrak, bir elinde başakla hem savaşmayı hem üretimi simgeliyor.

Heykelin görünümü oldukça ilginçtir. İri gözleriyle etrafa şakın bakan bu heykel, gerek Hatay’ın gerekse Türkiye’nin tanıtım yüzlerinden biri olmayı hak ediyor. Oysa biz onu müzenin kalın duvarları arasına hapsetmeyi seçiyoruz. Bu heykeli hem Hatay’ın hem Türkiye’nin yeterince tanımadığını düşünüyorum.

İskelet (“Neşeli ol, hayatını yaşa”) Mozaiği

2013 yılında tesadüfen bulunan İskelet Mozaiği bilim insanları “Elinde içki kasesi yanında bir ekmek ve şarap testisi. Onun üzerindeki yazıda da Grekçe ‘Neşeli ol hayatını yaşa’ yazıyor. Türkiye’de eşi olmayan bir mozaik” olarak tanımlıyorlar.

Antakya Lahidi

Müzede özel bir bölümde sergilenen lahidin 3. yüzyıla aittir. Lahit, 2.47 m. uzunluğunda, 1.22 m. Genişliğinde ve 1.20 m. yüksekliğindedir. Lahit, 1993 yılında, Harbiye’de yapılan bir temel kazısı sırasında tesadüfen bulunmuştur. Lahidin üzerindeki işlemelerden aristokrat bir aileye ait olduğu ifade ediliyor.

Soteria Mozaiği

Adı “Kurtuluş” anlamına geliyor. 5. yüzyıla ait olan mozaik, 1932 yılında Fransızlar tarafından Samandağ İlçesinde bir hamama ait olduğu anlaşılan kazıda bulunuyor. Mozaiğin üzerinde adının Soteria olduğu anlaşılan bir kadın büstü yer alıyor.  

Kaicy Mozaiği

Mozaiğin üzerinde yazılı olan “kaicy”, Grekçe ”size de” anlamına geliyor. Mozaik, eski Roma döneminde nazar ve olumsuz güçleri uzaklaştırmak için evlerin girişinde kullanılıyor. Geçmişten günümüze batıl inançları anlatan bir mozaiktir.

Andromeda – Perseus ve Dansözler Mozaiği

Mozaik, M.S. 2. yüzyıla ait olup Samandağ’daki kazılarda bulunuyor.

Okeanos ve Tethys Mozaiği

Deniz Tanrısı Okeanos ile eşi deniz tanrıçası Tethys figürleri yer alıyor.

Khresis Mozaiği

Talassa Deniz Mozaiği

Yakto Mozaiği

Herakles’in Yılanları Boğması Mozaiği

Büfe Mozaiği

Ayrıca müzede, şehirde bulunan St. Pierre Kilisesi, Ulu Cami ve Habib-i Neccar Cami gibi tarihi yapıların minyatürleri de bulunuyor.

Hatay’ı görmek için onlarca neden sıralanabilir. Bu nedenlerden bir tanesi de Hatay Arkeoloji Müzesi olabilir.

Hatay’da görülmesi gereken yerlerin başındaki müze, sizi bekliyor.

Değerlendirme Yazısı
Mozaik Cenneti: Hatay Arkeoloji Müzesi

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.