İran Gezi Rehberi Yazarı: Fatih Kibar

Merhaba sevgili dostlar,

İran gezisi ile ilgili sizlerden de gelen soru ve önerileri dikkate alarak ilk gezi e-kitabımı 58 başlıkta, 40 sayfa içerikle toparladıktan sonra e-kitap formatında nihayet yayına aldım. İran gezisi hakkında aradan geçen 7 yılın sonunda binlerce soru ve öneri içeren mail aldım. E-kitap, hem kendi İran gezi deneyimlerimi hem de sizlerden gelen soru ve önerilere verdiğim yanıtları içermektedir. İran gezilecek yerlerden yeme içmeye, ulaşımdan konaklamaya ihtiyacınız olan her şey bu rehberde.

Eğer İran’a bir gezi planlıyorsanız “İran Gezi Rehberi E-Kitabı” eminim tüm sorularınıza cevap verecektir. İran’a gitmeden önce bilmeniz gereken tüm her şey hap bilgi formatında bu gezi rehberinde yer alıyor. İran gezi rehberi e-kitabı ile ilgileniyorsanız detaylı bilgi için iletişim sayfası üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederim.

74 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhabalar Fatih Bey,

  İran paylaşımlarınız son derece bilgilendirici. Ailemle birlikte Tahran ve İsfahan şehirlerine 1 Aralıkta gideceğim. Mail adresime (e-kitabı) gönderebilir misiniz rica etsek?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Semih Bey,

   E-kitap ne yazık ki pandemi öncesi (2020 yılı) bilgileri içermektedir. Her yerde olduğu gibi İran’da da ulaşım, konaklama, yeme-içme, alışveriş vb. kalemlerinde değişiklikler oldu. Bu bilgileri güncelledikten sonra e-kitabı paylaşıma sunacağım.

   İlginiz için teşekkür ederim. İran hakkında sorularınız olursa site içerisindeki ilgili içeriklere yorum yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Ailenizle birlikte güvenli ve keyifli bir İran gezisi dilerim.

 2. Merhabalar,

  İran seyahati düşünmüyorum ancak şehir ile ilgili araştırma yaparken sayfanıza denk geldim. E-kitabınızı da okumak isterim bu nedenle. Paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 3. İyi ve koronasız günler Fatih Bey,

  Şu korona belası bitiminde aracım ile İran, Azerbaycan ve Gürcistan seyahati düşünüyorum. Uzun zahmetlerle hazırladığınız e-kitabınızı e-mail adresime yollayabilir misiniz?

  Şimdiden teşekkürler.

 4. Fatih Bey merhaba,

  Biz ailemle beraber Ekim ayı içerisinde İran gezisi yapmayı düşünüyoruz. Dizel araç problem oluşturur mu? Bir de gezi rehberinizi PDF yollarsanız sevinirim.

 5. Yaptığınız çok güzel bir iş. İran gezi rehberini PDF olarak atarsanız sevinirim. Eylül sonu 15 günlük bir gezi planladım. Van’dan trenle Tebriz’e ve buradan başlayıp ucu açık gezeceğiz iki arkadaş. Oralarda irtibat kurabileceğimiz arkadaşlar var ise sevinirim bizi gezdirecek ve yardımcı olacak.

 6. Bana da e-kitabınızı gönderebilir misiniz lütfen? Satışa çıkaracağım kitap öncesi notları gönderiyorum gibi bir yorumunuzu okudum. Lütfen bana e-kitap olanı gönderin. İşimi görmesini istiyorum. Eğer göndermem derseniz, bilin ki ne paylaşacağım ne de Türkiye’de mağazadan gidip kitabınızı alacağım. Bir zararı olmaz, sadece yardımcı olmuş olursunuz. Allah size yoktan öğrenme imkanı verdiği gibi lütfen siz de bana yoktan verin.

  Teşekkür ediyorum.

 7. Uzun zamandır İran gezisi ile ilgileniyorum. Gittiğim yerlerin kitabını önceden almak alışkanlığımdır. Genellikle DK kitaplarından alırım. İran ile ilgili kitap bulamadım. Siz kitabınızı yayınlarsanız severek alırım. PDF notlarını yollarsanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Süleyman Bey,

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Kitabım yayınlanır yayınlanmaz buradan ve sosyal medya hesaplarımdan duyurusunu yapacağım. PDF notlarımı da mail adresinize gönderdim, bilginize.

   Eğer ulaşmadıysa lütfen tekrar yazın yeniden gönderebileyim.

 8. Merhaba,

  Kısmetse önümüzdeki Ramazan bayramında ben de tek başıma İran seyahati gerçekleştirmek istiyorum. Eğer sizin için de uygunsa, kitabın bir kopyasını bana da göndermeniz mümkün müdür?

  • Merhaba Cengiz Bey,

   E-kitabı basılı olarak yayına alacağım için üzgünüm gönderemiyorum. Ancak, sizler için hazırladığım bir İran gezi dosyası mevcut. İran’a gidecek olanlara bu dosyaları gönderiyorum. Mail adresinize ilgili dosyayı gönderdim. Lütfen kontrol edin. Eğer gelmediyse bana tekrar yazın.

 9. Merhaba Fatih Bey,

  Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. E-postayı kontrol ettim, dosyalar gelmemiş (spam klasöründe de yok). Rica etsem tekrar gönderebilir misiniz?

  Teşekkürler.

 10. Merhaba Fatih Bey,

  İran ile ilgili verdiğiniz bilgiler çok kıymetli.

  Tebriz-Tahran-İsfahan-Yezd-Şiraz gezisi planlıyorum.

  1. İlgili PDF dosyalarını gönderebilir misiniz?
  2. Otobüsle yapılacak şehirler arası yolculukta bu rota için 10-12 günlük süre yeterli midir?
  3. İki aile (toplamda 6 kişi) için yolculukta taksi mi yoksa otobüsü mü tercih etmek gerekir?
  4. Tahran-İsfahan arasında Kaşan’a uğramak istersek nasıl bir ulaşım önerirsiniz?
  5. Bu rotaya Meşhed’i de eklemek istesek nasıl bir güzergah ve ulaşım aracı önerirsiniz?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Musa Bey,

   Güzel bir seyahat planı ve keyifli bir rota.

   1. Elbette! İlgili dosyaları mail adresinize gönderdim.
   2. Tebriz 2, Tahran 3, İsfahan 2, Yezd 2, Şiraz 2 şeklinde bir plan yapabilirsiniz. Tüm bu şehirler için otobüsler mevcut ve her gün seferler düzenlenmekte.
   3. Şehirlerarası yolculuklarınızda otobüsü tercih edebilirsiniz. Şehir içi gezilerinizde ise (özellikle Tahran’da) taksi kiralayabilir ve bu şekilde gezebilirsiniz. Zira 6 kişi olmanız nedeniyle ulaşım ekonomik olacaktır. Taksicilerle pazarlık yapmayı unutmayın!
   4. Tahran’dan Kaşan’a otobüsler her gün var. Kaşan’a gelip 1 gününüzü bu şehre ayırabilir, ertesi gün Kaşan’dan İsfahan’a otobüsle geçebilirsiniz.
   5. Rota’ya Meşhed’i eklerseniz süre yeterli olmayacaktır. Bu durumda Tahran’ı pas geçip direkt olarak İsfahan’a geçebilir ve kalan rotayı aynı şekilde gidip en son Şiraz veya Yezd’den Meşhed’e geçebilirsiniz. Daha sonra da Meşhed’den Tahran’a geçtikten sonra yurda dönüş yapabilirsiniz.

   Rica ederim. Başka sorularınız olursa yine buradan bana her zaman sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 11. Merhaba,

  Tebriz, Van ve İsfahan planlıyorum..

  1. Bana da PDF kitap gönderir misiniz?
  2. Pansiyonda 4 kişilik odaya +3 kişinin parasını ödesem tüm oda benim olur mu?
  3. Türk banka ve kredi kartı geçmiyor doğru mu?
  4. Van’dan giden Tebriz tren bileti neden TCDD sitesinde yok?
  5. Airbnb tarzı ev/daire/kulübe kiralamak mümkün mü?
  6. Orada bir bayan arkadaşım var İngilizce öğretmeni. Otobüs-tren-cafe’de rahat oturabilir miyiz? Malum bekar çiftler sorun oluyor mu?

  • Merhaba İbrahim Bey,

   1. Elbette! Mail adresinize ilgili dosyaları gönderdim.
   2. Tabii ki. Eğer 4 kişilik bir oda varsa ve tamamıyla boşsa yerleşebilirsiniz. Ancak yabancı 1 veya 2 kişi kalıyorsa onları alıp başka odaya yerleştirmek pek hoş olmayacağı için bu mümkün değil.
   3. İran’da kredi kart kullanımı ve para çekimi ne yazık ki yok.
   4. Dilerseniz TCDD arayıp öğrenin. En sağlıklı bilgiyi çalışanlar verecektir.
   5. İran’da Eko evleri var ve geleneksel evden hostele çevrilmiş pek çok yer var. Detaylı bilgi için irangezirehberi.com da yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.
   6. Otobüste ve trende ayrı oturacaksınız. Eğer ki evli olsaydınız birlikte yolculuk yapabilirsiniz. Ancak, cafe gibi yerlerde birlikte rahatça oturabilirsiniz.

 12. Merhaba Fatih Bey,

  Ocak ayı içinde yaklaşık 10 günlük İran gezisi planlıyorum. Araştırdığım kadarıyla en kapsamlı ve açıklayıcı sizin gezi yazılarınız olmuş. İran ile alakalı gezi notlarınızı mail adresime gönderirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Erol Bey,

   İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Yazdıklarım sizlere faydalı olabiliyorsa ne mutlu. Sıkı giyinmeyi unutmayın! İran’ın iç kesimleri soğuk olacaktır. İran gezi dosyalarını e-mail adresinize gönderdim. Eğer dosyaları alamazsanız lütfen bildirin ve tekrar gönderebileyim.

 13. Merhabalar Fatih Bey,

  İran yazılarınız çok güzel ve bilgilendirici. Ben de ocak ayında davetli olarak uçakla İran’ın Meşhed şehrine gideceğim. 7 günlük bir ziyaret olacak. Mail adresime (e-kitabı) göndermeniz mümkün müdür? Teşekkür ederim.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.